Prak

Prak https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318083/bmid_prak-aA5-318083.jpg 4 212 75

Psychologická novela Prak z období německé okupace vypráví příběh novináře, který se zaprodal nacistické moci a svá selhání se rozhodl kompenzovat tím, že spáchá brutální, radikální čin, který jej může přivést až na popraviště. A není zdaleka jisté, zda mu tento záblesk vzdoru pomůže po válce očistit vlastní jméno. V druhé linii pak sledujeme osudy patnáctileté Aleny, která na počátku šedesátých let objeví v lesní chatě u Hamerské nádrže na Vysočině novinářovy zápisky. Jak se naplnil jeho osud? Jaký vztah k tomuto muži má její matka? A hlavně – proč jen zmínka o něm přivádí k zuřivosti komunistického tajemníka, který s oběma ženami tráví na chatě noc?... celý text

Lidmila_2008
01.02.2019 2 z 5

Zajímavý námět, ale zpracování bohužel pokulhává, obzvlášť první část se četla velmi špatně, text byl kostrbatý. A na to, že se na konci dozvíme, v jak vypjaté chvíli byl psaný, tak byl vlastně studený, bez emocí.

Susan94
05.12.2018 4 z 5

V jednoduchosti je krása. První část sešitu se mi nečetla nejlépe, ale u druhé už jsem se plně orientovala. Pohnuté lidské osudy s otázkou, zda se člověk dokáže postavit sám sobě. Pro mě malý bonus, že autor a já sdílíme stejné bydliště.
PS: Argo umí tak krásné knížky.....

Blue
19.11.2018 4 z 5

Sympatická dobře se čtoucí napínavá jednohubka s nepravděpodobným začátkem, který to tím pádem kazí.

Maki.U
18.08.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla poutavá a zajímavá.

Felidae
10.07.2018 5 z 5

Zločin a trest, kdo je kdo, jak snadné je odsoudit. Nikdo a nic není černobílé. Skvělý příběh z doby temna Protektorátu a ještě temnějšího socialismu.

pola
29.06.2018 5 z 5

Čtivé, zajímavé a napínavé, jsem spokojená :-)

zupri
03.05.2018 4 z 5

Pro mě z počátku těžké čtení, musela jsem se k otevření knížky nutit. Konec ale super. Knížka má dlouhý ocas.

Allla9
21.03.2018 5 z 5

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Děj se z velké části odehrává u Hamerské nádrže, mnohokrát je tu jmenována vesnice Studnice,kde žiji. A navíc jedna z postav se jmenuje jako já Alena. A to se s autorem neznám!

Nikdo z nás neví, jak by se ve vypjatých situacích zachoval. Strach z bolesti, násilí, zrady... Knížka určitě stojí za přečtení.

boticelli
25.01.2018 5 z 5

Napínavý, elegantně napsaný příběh na pozadí zrůdneho přerodu nacismu v komunismus.

tanuki
10.01.2018 4 z 5

Vyčerpávající kniha. Je těžké si představit, co by kdokoliv z nás udělal, kdyby ho skřípla válečná mašinerie do svých ozubených kol. Jak se vypořádat s vlastní zbabělostí a strachem? Ne každý je hrdina, ochotný riskovat a trpět, jen aby si zachoval čistý morální štít. Spousta lidí se určitě snaží jen přežít a přitom neudělat vyloženě nic zásadně špatného. Pak se ale musí dívat do očí těm, kteří by se zachovali jinak a vyrovnat se s jejich pohrdáním, které ale stejnou měrou vyjadřují jak okupanti, tak okupovaní. Bezvýchodná situace, která vede k rozkladu osobnosti...hrdiny i čtenáře. Kdo jsou ve skutečnosti ti všemi odsuzovaní kolaboranti a kdo hrdinové?

ssyyllvvaa
29.11.2017 5 z 5

Pro mne překvapivě dobré- neznala jsem autora, nečetla jsem recenze, zaujala mne ale výtvarná podoba knihy ( skvělý obal i celková grafická úprava) i anotace, která (což nebývá vždy pravidlem) skutečně odpovídá obsahu. Po prvních pár stránkách jsem se začetla, přestala vnímat okolí a vnořila se do příběhu a dočetla se zatajeným dechem. I na takto malém prostoru jsou skvěle vykresleny postavy, jejichž dilemata vedou čtenáře k zamyšlení i nad rámec samotného příběhu. Okupační thriller, který se úspěšně vyhnul všem obvyklým klišé a rozhodně stojí za přečtení.

HonzaRoušavý
20.11.2017 5 z 5

Tak jo, tohle opravdu stojí za přečtení. Napínavý příběh s velkým přesahem nutícím k zamyšlení.

Hannelle
16.11.2017 5 z 5

Na knihu jsem kdesi zahlédla dobré recenze a když jsem zjistila, že se příběh odehrává v blízkosti mého bydliště, zvědavost zvítězila. Autor (mně zatím zcela neznámý) opravdu překvapil. Zajímavě zpracovaný příběh, který v závěru nutí k zamyšlení. Strach je jen pocit a můžeme nad ním zvítězit. Dokázali bychom to ale i v době, kdy se příběh odehrává?

bejan
28.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Určitě stojí za přečtení. A další potvrzení toho, že výborné knihy mohou mít klidně jen 200 stran.

radus
11.10.2017 5 z 5

Knížku mi doporučila knihovnice, jinak bych po ní učitě nesáhla, ale jsem za to ráda. Knížka mě překvapila, byla napínavá a zajímavá. Autora jsem neznala, trošku jsem zapátrala na netu, a protože pochází kousek od mého bydliště a náhoda tomu chtěla, potkala jsem ho a slíbila, že knížku ohodnotím. Takže, pane spisovateli, opravdu velká pochvala!!! :-)

Isew
01.09.2017 4 z 5

Asi bych po knize nesáhla, pokud by ji tak nevychválila Chytuš (díky za doporučení). Obálka mě nezaujala a název je takový nijaký. Zkrátka nic, co by mě mělo chytit. A to je podle mě chyba. Protože uvnitř knihy je neuvěřitelně napínavý a čtivý příběh. Pořád se mi v hlavě honí, o co horší byl Marek, který překládal agitační německé texty do češtiny než dělník, který vyráběl každodenně munici pro wermacht? Oba byli nádeníci. Proč autor Markovu překladatelskou práci považuje za něco mnohem horšího a proč i ostatní v knize jím pohrdají? Zvlášť ti, kteří také sloužili Němcům v továrnách? A soudruh tajemník, ten stál za to. Vždycky když se objevil na scéně, se mi zvedl tlak.

bagel
27.08.2017 4 z 5

Napínavý příběh, dobře vykreslené postavy - doporučuji!!

lencin
20.08.2017 4 z 5

Zajímavé. Strach může ovládnout každého z nás a nikdo není jen černý či bílý. Je to jen krátká novela, a přesto nutí k zamyšlení.

Chytuš
14.08.2017 5 z 5

Tahle novelka byla výborná. Lahůdka o tom, že nic není černobílé, o strachu v nás, o tom, jak se jím necháme ovládat, o dospění jednoho muže, o fámách a fabulacích, kterým jsme ochotni věřit, o upřímnosti, o vině a trestu a hlavně o tom, že sami před sebou a svými činy neutečeme. Ale můžete najít i spoustu dalších rovin, o kterých je možné dál přemýšlet. Přečtěte si a uvidíte. Já byla nadšená.

czerwa
24.07.2017 4 z 5

Jedním dechem. Napínavý dramatický příběh. Jistě by se na něm našly i nedostatky, ale dle mého rozhodně stojí za přečtení.