Praha Noir

Autoři povídek: Cigan, Goffa, Hejdová, Klevisová, Kopřiva, Neff, Procházka, Pilátová, Soukupová, Sýkora, Stančík, Šabach, Tučková, Urban. Kolik tváří můžou mít pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálníc... celý text

Autoři povídek: Cigan, Goffa, Hejdová, Klevisová, Kopřiva, Neff, Procházka, Pilátová, Soukupová, Sýkora, Stančík, Šabach, Tučková, Urban.

Kolik tváří můžou mít pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Výsledkem je ojedinělý a stylově pestře laděný soubor, který nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i budoucími hvězdami a je současně svérazným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. S Michaelou Klevisovou se vydáme na žižkovské nákladové nádraží, s Milošem Urbanem na Karlův most, v akčních příbězích Štěpána Kopřivy a Martina Goffy navštívíme Hostivař a Vyšehrad, Michal Sýkora se vydává na pražský Pohořelec, Petr Stančík nahlíží do tajemného světa zaniklého židovského ghetta, Petra Soukupová líčí nevysvětlitelné zmizení ve Stromovce, Kateřina Tučková zkoumá temnou minulost starého domu na vltavském nábřeží… Objevný svazek, uspořádaný literárním kritikem Pavlem Mandysem, vychází souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do své prestižní řady Noir. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/309662/praha-noir-wwD-309662.jpg 3.8180
Žánr:
Detektivky, Povídky
Vydáno:, Paseka
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (49)

Přidat komentář
Tazz1
15. srpna

Osobně nejsem "povídkový" typ. Příjde mi to jako jednohubka, co skončí dříve než začne. Ale musím říci, že jsem byl mile překvapen a určitě si od některých daných autorů přečtu něco plnohodnotného. A pokud výjde další noir sbírka o Praze, určitě do ní půjdu.

Jana283
14. srpna

Fajn letní oddechovka. Za mne 5 hvězd povídce Petry Soukupové.

Melcrovka
09. srpna

Přečetla jsem 5 povídek a knihu odložila. Myslím, že šanci dostala. Z těch pěti povídek byly dvě ucházející a tři naprosto hrozné. V jedné bylo prostředí Prahy úplně uměle našroubované, až to bylo do očí, jindy byl námět zcela fádní a literární zpracování až ubohé. Další povídka vypadala originálně a nakonec pro mě nepochopitelně se hlavní postava rozhodne zabít své nejbližší... no má to být sice krimi, ale bylo to akorát divné.
Možná jen tento žánr není pro mě. Nijak mě to neokouzlilo.

SteveK
28. července

Naprostá nedávačka. Drtivá většina nezajimavě napsaná, obrovské zklamání.

Mitchie77
14. července

Na knize jsem ocenila zařazení na různá místa v Praze. Některým povídkám to přidalo na zajímavosti, jak jsem si místa spojila s vlastními zážitky. Hlavně proto, že určitá místa navštěvuji několikrát do měsíce.

tlllk
03. července

letný relax, bolo zaujímavé sledovať neprehliadnuteľný rukopis jednotlivých autorov. Odporúčam aj ako audioknihu.

PetK
30. června

Povídky normálně skoro nečtu, tyto jsem poslouchala. Jak už to bývá, některé mě bavily víc, některé míň... Ale čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc ochabovala moje pozornost.

Štěchýto
27. června

Kniha, která dokazuje, že máme vyspělé spisovatelky a prvoplánové spisovatele. Dobré na dlouhou cestu a na vystavení čelem do knihovničky.

katka.oo
23. června

Různé povídky, některé super, některé nudnější, ale jako takové postupné čtení po večerech mezi jinými knihami fajn zpestření. Mě se sbírka líbila.

MarekLangr
12. června

Velice podařená sbírka. Doporučuji.

simona5r
08. června

Posloucháno jako audiokniha. Pár povídek bylo super (např. Mizení na mostě, Percy Thrillington). Čekala jsem od toho víc a byla jsem zklamaná.

KrystofJuzko
20. května

Každá povídka je naprosto odlišná, k některým se rád v budoucnu i vrátím a přečtu si je znova, ale najdou se tam i povídky, které mi přišly trochu "suché". Jako celek musím sbírku hodnotit jedině kladně, je opravdu povedená a navíc s nádhernou grafikou. Jen teda nevím, kde je tam ten noir?

Taj-ka
17. května

Různorodé povídky, z nichž budete alespoň jednu milovat a alespoň jednu nesnášet. Z komentářů tady na databázi s radostí zjištuju, že povídku kterou jedni nemohli vystát jiní opěvují. Takhle by podle mě měla dobrá povídková sbírka vypadat!

Aleen
15. května

Musím se přiznat, že jsem poslouchala na CD a třeba příběh od Kateřiny Tučkové v podání paní Maciuchové...mňam! Nejspíš to bylo i tím, že každou detektivku četl jiný herec a sedlo to jak pr... na hrnec. Fakt super. Některé byly napínavé, některé s nadhledem, některé vlastně nebyly ani detektivkami, ale všechny povídky měly úroveň, jakou jsem od jejich autorů čekala. Velice doporučuji si knihu "poslechnout". Slupla jsem jako malinu.

MichelleS
11. května

V knihovně mě zaujala originální obálka, i když jsem moc přesně netušila, co přesně se pod výrazem noir skrývá, plejáda známých jmen mě přesvědčila. Po úvodu pana Mandyse už jsem si rozšířila obzory, ale překvapivě ty povídky, které nejlépe odpovídají stylu noir, mě bavily nejméně. A naopak. Jednoznačně nejlepší pro mne byla povídka od Stančíka, jeho humor a lehkost mi sedí. A v těsném závěsu Soukupová, perfektně popsané vztahy, emoce. Ještě mi sedly povídky Sýkory a Tučkové, ostatní už spíš všední, nejhorší Urban.
Ať nekončím kritikou, grafické zpracování je na jedničku.

Warden
03. května

Tak tohle je velké zklamání. Povídky většinou nezáživné, nudné a něklteré, u kterých jen nevěřícně kroutíte hlavou (Hejdová, Kopřiva) Když vezmu povídky, které vychází čtvrtletně v edici Krimi-Signál, tak vyhrávají na plné čáře a jsou minimálně o level výš... Přitom knihy některých autorů nejsou vůbec špatné, ba naopak. Např. Goffa, Klevisová, Sýkora, Procházka.....Škoda.

Joges
23. dubna

Jak napsal uživatel Gagarin, sbírka povídek je skutečně nevyrovnaná. Rovněž mi to tak během čtení připadalo. O jednotlivých zklamáních psát nebudu, rozhodně však chválím a oceňuju Michaelu Klevisovou, Petru Soukupovou, Kateřinu Tučkovou, Petra Stančíka, Ondřeje Nefa a Michala Sýkoru (snad ještě i Procházku a Cigana). Suma sumárum převážná polovina povídek mě zaujala, proto na vrub knihy Praha NOIR připisuju zasloužených 80%.

Gagarin
18. dubna

Sbírka je skutečně hodně nevyrovnaná, třeba Miloš Urban vyloženě zklamal. Nejlépe bych hodnotil asi Petra Stančíka (s ohledem ale na mou oblibu Mlýnu na mumie, na který v povídce navazuje); hodně mě zaujala taky Další nejhorší den od Petry Soukupové. Výborně popsaná tísnivá a bezvýchodná atmosféra v rodině, ve které z ničeho nic zmizí otec, a žádné vysvětlení se neobjevuje... Oceňuje také grafickou stránku knihy, je to pěkný dárek :-)

Misa.K1
14. dubna

Kazda povidka je trosku jina, kazdy si najde svoje. :-) Vetsina z nich me fakt bavila, takze davam 4*, jen par z nich jsem popravde preskocila. Nejvic me bavila povidka od M.Klevisove, ktera me nikdy nezklame.

orson
11. dubna

Moc povedené povídky, nenašel jsem mezi nimi snad ani jednu podprůměrnou (no dobře asi nejméně mi sedl Petr Stančík). Navíc to zasazení do Prahy je skvělé - zrovna o víkendu jsme se na procházce s rodinou snažili najít ten dům vedle Národního divadla s různými okny :)

Nejvíce se mi asi líbila povídka od Soukupové.

Limonadovyjoe
31. března

Tak tohle mě bavilo od začátku do konce. Téměř všechny povídky byly zajímavé a pro někoho, kdo neholduje detektivkám i napínavé jak to vlastně dopadne. Mezi ty autory, kteří mě nejvíce bavili bych zařadila Stančíka, Tučkovou, Sýkoru, Soukupovou, Procházku. Naopak Cigan, Neff i Šabach příliš nebavili. Ale každá povídka se dá na jeden zátah pěkně přečíst, kromě Zázračného amuletu - u toho jsem 2x usnula :) ... Knihu doporučuji.

thirsty
26. března

Zpočátku mě kniha moc nebavila, ale nakonec ji hodnotím kladně. Nejvíc se mi líbila povídka Lepší život. Příjemné byly i krátké medailonky autorů na začátku každé povídky.

Agnesita
19. března

Prijemne povidky

chanahd
18. března

Celkově zklamání. Povídky mám ráda, ale z této knihy jsem zklamaná. Některá povídka zaujala, např. Percy Thrillington. Bavil i Stančík. U některých jsem měla problém, nesedlo mi to, přišlo slabé...

moni.ka
17. února

Stejně jako Sorrow nevyhledávám současnou českou prózu, ale knihy s pražskou tématikou si jako pražský patriot málokdy nechám ujít. Bohužel musím říct, že téměř všechny povídky, až na Kabinet sedmi probodnutých knih a Život a dílo baronky Mautnicové, byly nemastné neslané, a kniha tak neměla šanci nabourat můj český literární stereotyp. Povídkový soubor neurazí, ale forma (a propagace) převažuje nad obsahem.

Sorrow
14. února

Do knihy jsem se pustila zejména proto, abych tak nějak ve zkratce prozkoumala současnou českou prózu, kterou jinak příliš nevyhledávám. Téměř polovina autorů mě svým stylem nějakým způsobem zaujala, nejvíce asi Procházka, Tučková, Sýkora, Soukupová a Šabach, naopak třeba můj oblíbenec - Urban - opět zklamal, jsem zvědavá, jestli ještě někdy vytvoří něco, co se vyrovná jeho dřívějším dílům. Sbírku určitě můžu doporučit, pěkný exkurz do současné tvorby, navíc je mimořádně dobře zpracovaná, pouštíte-li se do knihy ale s tím, že opravdu chcete noir, pak asi hledejte raději jinde...

chip
11. února

Líbily se mi všechny povídky, jen Šabach byl trochu zklamání. A pěkně zpracovaná kniha.

lencin
11. února

Libilo a zaujalo. Povidky nejsou muj nejoblibenejsi zanr, ale tuto hvezdnou sestavu neslo opominout :-) . Libilo moc,hlavne Tuckova a Stancik....

Prateri
06. února

Povídky moc nečtu, toto byla výjimka, dobrá výjimka:-). Přesto, že jsou ponuré, líbily se mi.

Peprnicka
04. února

Tak mně se asi tak nějak líbily všechny povídky...některé méně, některé více...ale určitě jsem u žádné neměla pocit, že by mě nebavila nebo už bych ji chtěla "mít z krku" :-)