Praha noir: čtrnáct povídek předních českých spisovatelů

Praha noir: čtrnáct povídek předních českých spisovatelů https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309662/bmid_praha-noir-sYQ-309662.jpg 4 356 100

Autoři povídek: Cigan, Goffa, Hejdová, Klevisová, Kopřiva, Neff, Procházka, Pilátová, Soukupová, Sýkora, Stančík, Šabach, Tučková, Urban. Kolik tváří můžou mít pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu nabídnout na tuto otázku odpověď a navázat tak na bohatou tradici kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty. Výsledkem je ojedinělý a stylově pestře laděný soubor, který nabízí setkání se zavedenými jmény české literární scény i budoucími hvězdami a je současně svérazným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. S Michaelou Klevisovou se vydáme na žižkovské nákladové nádraží, s Milošem Urbanem na Karlův most, v akčních příbězích Štěpána Kopřivy a Martina Goffy navštívíme Hostivař a Vyšehrad, Michal Sýkora se vydává na pražský Pohořelec, Petr Stančík nahlíží do tajemného světa zaniklého židovského ghetta, Petra Soukupová líčí nevysvětlitelné zmizení ve Stromovce, Kateřina Tučková zkoumá temnou minulost starého domu na vltavském nábřeží… Objevný svazek, uspořádaný literárním kritikem Pavlem Mandysem, vychází souběžně v české a americké verzi, kterou newyorské nakladatelství Akashic Books zařadilo do své prestižní řady Noir.... celý text

MarekLangr
12.06.2017 5 z 5

Velice podařená sbírka. Doporučuji.

simona5r
08.06.2017 2 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Pár povídek bylo super (např. Mizení na mostě, Percy Thrillington). Čekala jsem od toho víc a byla jsem zklamaná.

KrystofJuzko
20.05.2017 5 z 5

Každá povídka je naprosto odlišná, k některým se rád v budoucnu i vrátím a přečtu si je znova, ale najdou se tam i povídky, které mi přišly trochu "suché". Jako celek musím sbírku hodnotit jedině kladně, je opravdu povedená a navíc s nádhernou grafikou. Jen teda nevím, kde je tam ten noir?

Taj-ka
17.05.2017 4 z 5

Různorodé povídky, z nichž budete alespoň jednu milovat a alespoň jednu nesnášet. Z komentářů tady na databázi s radostí zjištuju, že povídku kterou jedni nemohli vystát jiní opěvují. Takhle by podle mě měla dobrá povídková sbírka vypadat!

Aleen
15.05.2017 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem poslouchala na CD a třeba příběh od Kateřiny Tučkové v podání paní Maciuchové...mňam! Nejspíš to bylo i tím, že každou detektivku četl jiný herec a sedlo to jak pr... na hrnec. Fakt super. Některé byly napínavé, některé s nadhledem, některé vlastně nebyly ani detektivkami, ale všechny povídky měly úroveň, jakou jsem od jejich autorů čekala. Velice doporučuji si knihu "poslechnout". Slupla jsem jako malinu.

MichelleS
11.05.2017 3 z 5

V knihovně mě zaujala originální obálka, i když jsem moc přesně netušila, co přesně se pod výrazem noir skrývá, plejáda známých jmen mě přesvědčila. Po úvodu pana Mandyse už jsem si rozšířila obzory, ale překvapivě ty povídky, které nejlépe odpovídají stylu noir, mě bavily nejméně. A naopak. Jednoznačně nejlepší pro mne byla povídka od Stančíka, jeho humor a lehkost mi sedí. A v těsném závěsu Soukupová, perfektně popsané vztahy, emoce. Ještě mi sedly povídky Sýkory a Tučkové, ostatní už spíš všední, nejhorší Urban.
Ať nekončím kritikou, grafické zpracování je na jedničku.

Warden
03.05.2017 2 z 5

Tak tohle je velké zklamání. Povídky většinou nezáživné, nudné a něklteré, u kterých jen nevěřícně kroutíte hlavou (Hejdová, Kopřiva) Když vezmu povídky, které vychází čtvrtletně v edici Krimi-Signál, tak vyhrávají na plné čáře a jsou minimálně o level výš... Přitom knihy některých autorů nejsou vůbec špatné, ba naopak. Např. Goffa, Klevisová, Sýkora, Procházka.....Škoda.

Joges
23.04.2017 4 z 5

Jak napsal uživatel Gagarin, sbírka povídek je skutečně nevyrovnaná. Rovněž mi to tak během čtení připadalo. O jednotlivých zklamáních psát nebudu, rozhodně však chválím a oceňuju Michaelu Klevisovou, Petru Soukupovou, Kateřinu Tučkovou, Petra Stančíka, Ondřeje Nefa a Michala Sýkoru (snad ještě i Procházku a Cigana). Suma sumárum převážná polovina povídek mě zaujala, proto na vrub knihy Praha NOIR připisuju zasloužených 80%.

Gagarin
18.04.2017 3 z 5

Sbírka je skutečně hodně nevyrovnaná, třeba Miloš Urban vyloženě zklamal. Nejlépe bych hodnotil asi Petra Stančíka (s ohledem ale na mou oblibu Mlýnu na mumie, na který v povídce navazuje); hodně mě zaujala taky Další nejhorší den od Petry Soukupové. Výborně popsaná tísnivá a bezvýchodná atmosféra v rodině, ve které z ničeho nic zmizí otec, a žádné vysvětlení se neobjevuje... Oceňuje také grafickou stránku knihy, je to pěkný dárek :-)

Misa.K1
14.04.2017 4 z 5

Kazda povidka je trosku jina, kazdy si najde svoje. :-) Vetsina z nich me fakt bavila, takze davam 4*, jen par z nich jsem popravde preskocila. Nejvic me bavila povidka od M.Klevisove, ktera me nikdy nezklame.

orson
11.04.2017 5 z 5

Moc povedené povídky, nenašel jsem mezi nimi snad ani jednu podprůměrnou (no dobře asi nejméně mi sedl Petr Stančík). Navíc to zasazení do Prahy je skvělé - zrovna o víkendu jsme se na procházce s rodinou snažili najít ten dům vedle Národního divadla s různými okny :)

Nejvíce se mi asi líbila povídka od Soukupové.

Limonadovyjoe
31.03.2017 4 z 5

Tak tohle mě bavilo od začátku do konce. Téměř všechny povídky byly zajímavé a pro někoho, kdo neholduje detektivkám i napínavé jak to vlastně dopadne. Mezi ty autory, kteří mě nejvíce bavili bych zařadila Stančíka, Tučkovou, Sýkoru, Soukupovou, Procházku. Naopak Cigan, Neff i Šabach příliš nebavili. Ale každá povídka se dá na jeden zátah pěkně přečíst, kromě Zázračného amuletu - u toho jsem 2x usnula :) ... Knihu doporučuji.

thirsty
26.03.2017 4 z 5

Zpočátku mě kniha moc nebavila, ale nakonec ji hodnotím kladně. Nejvíc se mi líbila povídka Lepší život. Příjemné byly i krátké medailonky autorů na začátku každé povídky.

Agnesita
19.03.2017 4 z 5

Prijemne povidky

chanahd
18.03.2017 2 z 5

Celkově zklamání. Povídky mám ráda, ale z této knihy jsem zklamaná. Některá povídka zaujala, např. Percy Thrillington. Bavil i Stančík. U některých jsem měla problém, nesedlo mi to, přišlo slabé...

moni.ka
17.02.2017 3 z 5

Stejně jako Sorrow nevyhledávám současnou českou prózu, ale knihy s pražskou tématikou si jako pražský patriot málokdy nechám ujít. Bohužel musím říct, že téměř všechny povídky, až na Kabinet sedmi probodnutých knih a Život a dílo baronky Mautnicové, byly nemastné neslané, a kniha tak neměla šanci nabourat můj český literární stereotyp. Povídkový soubor neurazí, ale forma (a propagace) převažuje nad obsahem.

Sorrow
14.02.2017 4 z 5

Do knihy jsem se pustila zejména proto, abych tak nějak ve zkratce prozkoumala současnou českou prózu, kterou jinak příliš nevyhledávám. Téměř polovina autorů mě svým stylem nějakým způsobem zaujala, nejvíce asi Procházka, Tučková, Sýkora, Soukupová a Šabach, naopak třeba můj oblíbenec - Urban - opět zklamal, jsem zvědavá, jestli ještě někdy vytvoří něco, co se vyrovná jeho dřívějším dílům. Sbírku určitě můžu doporučit, pěkný exkurz do současné tvorby, navíc je mimořádně dobře zpracovaná, pouštíte-li se do knihy ale s tím, že opravdu chcete noir, pak asi hledejte raději jinde...

chip
11.02.2017 5 z 5

Líbily se mi všechny povídky, jen Šabach byl trochu zklamání. A pěkně zpracovaná kniha.

lencin
11.02.2017 4 z 5

Líbilo a zaujalo. Povídky nejsou můj nejoblíbenější žánr, ale tuto hvězdnou sestavu nešlo opominout :-) . Líbilo se mi moc,hlavně Tučková a Stančík....

Prateri
06.02.2017 4 z 5

Povídky moc nečtu, toto byla výjimka, dobrá výjimka:-). Přesto, že jsou ponuré, líbily se mi.