Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464468/bmid_prach-kKo-464468.png 4 916 916

Silo série

< 3. díl

„Každý začátek má svůj konec.“ Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu kultovní bestsellerové trilogie (vydané ve čtyřiceti zemích a dvaceti jazycích), se s tímto světem rozloučíme. Osudy hrdinů se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Dust , 2013

jitka0237
05.06.2017 5 z 5

Absotne nejlepsi scifi roman jaky jsem kdy cetla. Treti dil se mi dostal do ruky s odstupem jednoho roku a tak jsem se vratila k prvnimu a druhemu dilu, abych si osvezila cely pribeh a vubec nelituji. Precetla jsem celou trilogii behem snad mesice, s tim, ze kazde rano jsem se tesila az bude zas vecer a budu si moci zalest a prozivat zivot v podzemi s hlavnimy hrdiny.
Za me bez vahani 5 hvezdicek!

SONP
04.06.2017 4 z 5

Po slabším a rozvleklejším Turnusu návrat k hutné postapo atmosféře prvního dílu. Vysvětlování existence sil zejména v první polovině ustupuje do pozadí a hlavní roli tu opět hrají zrezavělé stroje, dieselový motor tunelujícího bagru a spojování těch částí lidstva, které podle plánu měly zůstat odděleny. Pak už sice zase nastupují méně záživná podvratná dobrodružství ze Sila 1, krev chrchlající klaďas Donald a televizní záporák senátor Thurman (kolik už jsme viděli těchto zlých vyschlých dědků politiků), ale naštěstí se vždy vrátíme k nedobrovolné hrdince Juliettě prosáklé vyjetým olejem. V závěru napětí graduje a kniha je téměř neodložitelná. Musím ocenit, že závoj tajemství není zcela odkryt ani na samém konci a čtenářům je tak umožněno fantazírovat o tom, co se vlastně stalo - po extrémně objasňujícím Turnusu jsem to opravdu nečekal. Celkově 80%, ale nikdo mi nevymluví, že kdyby se všechny tři díly zcvakly do jednoho proškrtaného, mohl to být opravdový dieselpunkový epos. Je zkrátka hrozně vidět, že je to psané po kouskách na pokračování. I tak nepochybuji, že se dočkáme Sila coby filmu nebo seriálu, tuhle látku bych opravdu chtěl zpracovanou vizuálně třeba od Ridleyho Scotta.

dan-sam
01.06.2017 5 z 5

I já se přidávám k těm, kteří rádi číst sérii na jeden zátah - občas jsem se ztrácel a mus horko těžko přemýšlet, především směrem k druhému dílu a událostem kolem pana (ex-)kongresmana.
Jinak ovšem nemůžu než ohodnotit plným počtem, neboť kniha sérii dokonale uzavřela a přitom nepůsobila laciným dojmem "tak to nějak utnu." Zvláště poslední třetinu jsem hltal a nemohl přestat číst. Velmu oceňuji, že to neskončilo při první možné příležitost povídkovským způsobem, ale autor pokračoval ještě o krok dál. O etudě se dřevem v samotném závěru nemluvě, stejně tak o fóbii ze světa neukončeného zdí.
Budu si muset někdy nakreslit mapu, abych věděl, zda červené úsečky opravdu mohou geometricky existovat v daném půdorysu, jestli se takový bod skutečně někde nachází.

Skáča
30.05.2017 4 z 5

Dávám 4 hvězdičky za ten konec, jinak mě to hodně bavilo, ačkoliv jsem měla tedy problém pomatovat si, co se dělo v minulých dílech, jelikož jsem tento třetí díl četla s větším odstupem. Za mě nejlepší 1. díl, pak 3. a nakonec (jako u všech trilogií :D ) 2.díl.

alfinha2321
30.05.2017 4 z 5

Třetí díl zase nabral oproti předchozímu prostřednímu dílu obrátky. Bylo fajn zase sledovat nějakou akci, a i když konec hodně prosvítal už od cca poloviny knihy, stejně se mi to celé líbilo. Jen je škoda, že spousta otázek zůstala nezodpovězena a my jsem tak trochu v informačním embargu, podobně jako běžní obyvatelé sila 18 (co se jim sakryš podařilo v silu 40 a přežili?). Jestli si tím autor nepřipravuje půdu pro nějakou další knihu z tohoto světa :)

Danago
26.05.2017 5 z 5

Celá trilogie je skvělá. Poslední díl Prach krásně uzavírá příběh. Jako první dva díly je knížka neskutečně čtivá, musela jsem ji přečíst na jeden zátah. Ovšem tato trilogie se musí číst celá a postupně , knížky na sebe navazují. Já jsem měla mezi každou přes rok pauzu než vyšel další díl a už mi dělalo problém si vzpomenout na všechny souvislosti.

Vincenzoci
25.05.2017 4 z 5

Sice pomalejší rozjezd, ale jinak výborná knížka, dost dobrý děj i zvraty se zápletkami. Mohu jen doporučit! Konec jsem vzal doslova jedním dechem, i když jsem tak trochu očekával jiný závěr. Zklamaný ale určitě nejsem.

misaC
21.05.2017 4 z 5

Moc hezké. Třetí díl se mi líbil více než první. Ale musím se ještě vrátit k Turnusu, ten jsem zatím vynechala.

Dan9K
18.05.2017 4 z 5

Zkusím zde stručně zhodnotit všechny tři díly. První díl Silo byl nejlepší, neboť měl naprosto geniální úvod (poslední dvě stránky úvodu jsem četl asi pětkrát za sebou, než jsem to vstřebal), velkou dávku tajemna a ten správně orwellovský feeling. Také se vůbec nepatlal s postavami, což beru jako klad, neboť si nemůže být čtenář ničím jistý. Druhý Turnus byl zpětným pohledem o něco slabší, ale na druhou stranu jsem ho nejvíce zhltl. Dvojka je především vysvětlující. Tím pádem ubylo značně tajemno a na celou sérii to vrhlo poněkud stín nedokonalosti. Obecně důvod a provedení celé hlavní zápletky působí spíše nepřesvědčivě. Na druhou stranu má Turnus sílu v pohledu z druhé strany a hledání střípků z děje předchozího dílu a skládání dějové skládačky, přestože končí vlastně na stejném místě jako končí první díl. Závěrečný Prach už pak není o odpovědích. Vlastně je už vše jasné, hlavní pointa je dokonce už hodně naznačena v druhém díle a ve třetím je pouze potvrzena. Je to především o uspokojivém završení děje, a to tak uspokojivém, že to nebývá v tomto žánru obvyklé ani moc žádoucí. Ovšem já jsem ve výsledku rád. Celá série se čte sama (vůbec nechápu některé stesky po tom, že se tam nic neděje a že je to nuda, to je fakt úplně mimo názor). Hlavním stínem je pro mě, že celé universum má u mě škraloup v pro mě nepřesvědčivě popsanému provedení a důvodu počátku. To souvisí i s jedinou otázkou, která nebyla uspokojivě vysvětlena a snad ani naznačena (SPOILER: co se dělo s okolním světem během celé té doby, přežil někdo, budou přeživší sami atd. KONEC SPOILERU). Na film se těším, ovšem více by mě lákala povedená PC hra.

gad
17.05.2017 4 z 5

Pomalejší rozjezd, ale nakonec se mi asi tento díl líbil nejvíc z celé trilogie.

honza9831
17.05.2017 3 z 5

Opět vidíme v praxi jak se dá snadno pokazit třetí a zárověň závěrečný díl. Je sice pravda, že kniha má spád a to až tak neuvěřitelný, že vlastně přestanu po půlce knihy číst a divím se, že jsem už v půlce. Nicméně... Ukončení mi přišlo takové urychlené, málo vysvětlené. Celou dobu tak nějak pracujeme s tezí, že se některá sila sama odpojila a žijí si vlastní životem. Jenže tahle myšlenka v knize není nijak dále rozpracovaná. Děj se prostě odehrává v třech silech a zbylých 47 je neprávem opomíjeno. Pořád ve mne kvetla naděje, že se odpojená sila nějak spojila a zahájí cílený útok na SIlo 1, aby získala pravdu, pomstila se a hlavně pomohla ostatní silům se osvododit. Bohužel snažší bylo asi pozabíjet 90% obyvatelstva sila 18 a pak jen tak náhodou se dostat na povrch v oblecích, které tam byly v určitém počtu, takže autor vlastně neměl moc na výběr. A ta izolační páska asi taktéž vyskakovala ze země. Co se dá dělat. Série uzavřena, sic si můžeme myslet, že nešikovně, ale je konec. A opět jsem se přesvědčil, že uzavření postapokalyptického díla je něco, co autoři jednoduše neovládají.

cori
03.05.2017 3 z 5

V závěrečné části trilogie se propojí osudy Julie ze sila 18, Sóla (Jimmyho) ze sila 17 a sourozenců Donalda a Charlotty ze sila 1, opět se intrikuje, bojuje za odhalení pravdy a proti tmářství a pod tím, kdo to všechno způsobil (senátor Thurman) se začíná houpat židle. Závěr přináší naději, že by snad lidstvo mohlo přežít.

hnilda3
29.04.2017 5 z 5

Celá série byla skvělá, netušila jsem, jak to může dopadnout a nebudu tady psát spoilery, ale i třetí díl mě zaujal a autor je podle mě opravdu skvělý!

gabice4
27.04.2017 5 z 5

Závěrečný díl byl pro mě nejlepší. Představivost jede na plné obrátky , jak to bylo dál.....

iferdai
13.04.2017 5 z 5

Parádní třídílná série! Nemožné hodnotit jednotlivě jelikož některé věci se vyjasní až v dalších dílech. I když celá trilogie má několik ústředních postav, tak to rozhodně není příběhem jednoho hrdiny a to je právě to co mě na takových knihách baví.
Jediné tedy co mi nesedlo bylo autorovo tisknutí, chytání a vodění za loket :)

Detroit
11.04.2017 4 z 5

Tahle trilogie se čte sama. Opravdu dobrá práce. Snad jen ve 3. díle jsem nemohl vystát Juliet..pěkně mě štvala oproti 1.dílu.

papajapa
08.04.2017 5 z 5

Za sebe musím říct, že třetí díl se mi asi líbil nejvíce. Hlavně teda konec, který měl spád. Vysvětleno snad bylo vše z předchozích dílů. Možná bych na úplný závěr uvítala kapitolu navíc s pohledem do bližší budoucnosti.

raffi
07.04.2017 5 z 5

Hodnotím trilógiu ako celok a to veľmi pozitívne. Krásne vyskladaná skladačka, ktorú si naozaj vieme predstaviť aj v reále (ale osobne sa toho asi nechceme zúčastniť). Autor sa nerozpakoval nechať umrieť mnoho sympatických hrdinov, až mi to bolo trošku ľúto...
Súčasne s touto trilógiou čítam aj Metro (Gluchovsky) a Silo hodnotím o dosť vyššie - viac mi sadol autorov štýl písania, aj spôsob, akým bol príbeh vystavaný.
Za nejaký čas sa k Silu zas vrátim, chcem vedieť, či sa mi bude rovnako páčiť aj po pár rokoch.

VladkaBU
04.04.2017 4 z 5

... těšila jsem se na ni. Zprvu jsem měla problém vzpomenout si, jak končil Turnus, abych navázala, ale pak jsem se začetla. Další pokračování příběhu, osudy známých postav a konec, jaký to má, se mi líbil. Od prvního dílu mě provází myšlenka, jak by se veškerá výroba a průmysl mohl vejít do sila.

MaxQ
28.03.2017 4 z 5

Tak především kvituji rozsah třetího dílu, který už nestraší 500 stranami. Tím pádem se mi i zdá, že děj odsýpá trošku rychleji, než v předešlých dílech. I závěr mě potěšil. Vlastně bych byl rád, kdyby se k tomuto příběhu autor někdy vrátil a pokračoval přesně tam, kde skončil.

Pokud mám celkově hodnotit trilogii, jde o nadprůměr, což dokazuje především to, že jsem jí věnoval tolik času.

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975