Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Souběžné vydání dvou sbírek filozoficky laděných kriminálních povídek, v nichž se autor zamýšlí nad otázkami práva a spravedlnosti, dobra a zla, zločinu a trestu.
Původně vycházely časopisecky n akonci dvacátých let minulého století. Čapek napsal sice zábavné detektivní historky inspirované skutečnými případy, ale to, co čtenáře už několik generací při čtení těchto příběhů baví, je nádherná kultivovaná a hravá Čapkova čeština a nadhled a humor s jakým o "zločinných" lidičkách píše.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/266882/povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-dru-f5o-266882.jpg 4.3747
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)
1. vydání originálu:1929
Počet stran:352
Ilustrace/foto:Rainbowchaser Rainbowchaser / Dreamstime.com
Autor obálky:Francesca Kristal Spinelli
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:978-80-7321-969-7

Kniha Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

hrdlickova_61

To se čte, jen se to pije. A film režiséra Martina Friče z roku 1947 Čapkovy povídky je kapitola sama pro sebe. Někomu se může zdát kýčovitý, hlavně v závěru, ale podle mě by s ním byl Karel Čapek spokojený, jak jeho předlohu vystihuje.

KrysaHelena

Krásná čeština a z 99% skvělé povídky.

pismenkovyJoe

Povídky jsou skvělé a čeština v nich nádherná, prostě Čapek. Více mě baví ty z druhé kapsy. To proto, že jde o jedno dlouhé vyprávění zážitků mezi starými přáteli a je to velmi zajímavé vzpomínání. Nejvíc se mi líbí povídka "Muž, který nemohl spát" :)

Zdeniczka

Další z knih mého dětství. Schovaná v knihovničce prarodičů, nasládlý pach zatuchliny, zažloutlé stránky, přesto jsem ji coby dítě hltala. Své čestné místo má v knihovně dodnes, Čapkova tvorba je prostě výborná. Pět hvězdiček je jasných.

VincentHS

Jedna z mých nejmilejších knih, ke které se ve chvílích, kdy to mé nitro potřebuje, vždy rád vracím. Příběh, který mistr Čapek vtěsná do jedné krátké povídky, by mnoha dnešním "taky-autorům" kriminálních příběhů vystačil minimálně na nějakou tu objemnou tri- nebo tetra-logii. A tady je těch povídek tolik, a ani náhodou nejsou na jedno brdo. ... a ten jazyk! Čapkova čeština tak krásně hladí po duši. Vtipné "oboustranné" vydání s pěknými ilustracemi Cyrila Boudy jen doplňuje mé 100% hodnocení.

dagmar5477

Geniální kniha.

Placi

Karel Čapek je jedním z nejlepších, možná dokonce tím nejlepším českým spisovatelem. Opět jsem se o tom přesvědčil při čtení povídek z obou jeho kapes.

Fascinuje mě, jak silné příběhy Čapek dokázal vytvořit ze zdánlivě obyčejných motivů. Čapek však pochopil, že v běžných lidských osudech se ukrývají příběhy nejkrásnější.

Při čtení jsem zjistil, že na sebe jednotlivé povídky vždy určitým způsobem navazují, respektive se vždy nějaká drobnost jedné povídky promítne i do povídky další.

Nejvíce se mi do paměti vryly patrně Šlépěje, Tajemství písma a Příběh sňatkového podvodníka.

Adelajda_4
16.12.2018

Knížka mě velmi příjemně překvapila. Čekala jsem ne moc záživné čtení, ale nakonec jsem byla nadšena. Jedná se zde o soubor povídek s detektivní zápletkou, každá povídka má svého vypravěče a je napsána tak nádhernou češtinou, že to až není možné. Některé z povídek jsou zajímavější více, jiné méně, jako celek ale působí vel i konzistentně a čtou se jedna radost. Pokud bych měla vybrat povídku, která se mi líbila nejvíce, pak to bude Pád rodu Votických.

povídky detektivní povídky první republika, 1918-1938 zločiny

Karel Čapek