Pověsti nezbedné a divů plné

Pověsti nezbedné a divů plné

Páté vydání těchto pověstí doznalo značných změn, a proto jsme pozměnili i název. Přibylo 15 textů, takže naše vydání obsahuje 36 textů. Oněch patnáct quasi pověstí jsme našli v autorově pozůstalosti uložené v Literárním archivu Památníku národního písemnictví. Brilantně napsané pověsti, které se vždy jedním drápkem zachycují konkrétního místa děje, avšak dějovou zápletkou a břitkostí komična připomínají spíš krátké povídky renesančního typu. Nelze nezdůraznit i jedinečnost koncentrované dějovosti a dobové (byť neurčitě historické) věrnosti v detailech těchto krásně českých próz. Je to ovšem počtení pro jazykové a estetické gurmány, a pravděpodobně psáno i sobě pro radost a potěšení z imaginativního světa. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/583/povesti-nezbedne-a-divu-plne.jpg 3.26
Literatura česká
Vydáno:, Knižní klub

Babsie
15.06.2016

Krásně zpracované a ilustrované pověsti.

maryzka
28.08.2013

Brilantní kniha. Po přečtení této knihy, ke které se přidali další pověsti má pěkný vydání, ilustrace, ale je pravda o trochu dražší. Někde připomíná motiv pohádky, někde pověst. Jinak v několika povídkách Václav Čtvrtek zachytil takové jazykové fráze, slova a obraty, že někdy si to člověk musel přečíst, aby tomu rozuměl