Pouta

Pouta
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385055/bmid_pouta-KeY-385055.jpg 4 719 719

Nový román u nás již dobře známé spisovatelky nenechá nikoho v klidu: každý z nás si v něm najde strunu, kterou už slyšel znít nebo která v něm stále zvučí temnou ozvěnou. Silná, intenzivní, temná kniha se světýlkem naděje, jejímiž hrdiny jsou naši současníci, je svědectvím o tom, že příčinou zla a tragických osudů nebývají jen války, přírodní katastrofy, nemoci a jiné, většinou těžko ovlivnitelné zásahy „shora“, ale působí si je lidé sami navzájem svou lhostejností, leností, sobectvím, slabostí či nepochopením…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Les Loyautés, 2018

LOLYJA
30.12.2019 5 z 5

Tak takéto knihy ja môžem. Drsný reálny príbeh. Skvelé napísaný, kde žiadna veta, žiadne slovo neboli zbytočné. A odporúčala by som ako povinné čítanie rodičom pred rozvodom.

slecnapeta
17.12.2019 5 z 5

Kratky a intenzivni zazitek. Kniha sice nema zakonceni, ale s tim se musime smirit, zivot jde prece dal.

Alethea_k
14.12.2019 3 z 5

Všichni mi tvrdili, jak je tato kniha dokonalá a jak mě emocionálně zničí. Ano, jsem žena, takže si nedokážu představit, že by jednoho dne mé dítě pilo v 12 letech alkohol a řešilo takto problémy místo mě... Na druhou stranu... Příběh nijak neskončil. Mnohem více mne zasáhla kniha Ani později, ani jinde.
Příště nebudu mít taková očekávání a pevně věřím, že budu spokojenější.

mata57
13.12.2019 5 z 5

Surově reálný psychologický příběh napsaný sdělným, bezmetaforickým jazykem. Děj se podobně jak v "Ani později, ani jinde" dostane do osudového bodu, kdy může být, ale také nemusí být vše jinak. Ten Delphine "umí" a při nepozorném čtení ho lze lehce přeskočit a ona třešnička na dortu je fuč. Skvělý čtenářský zážitek. Krátkost textu je přínosem, sousto se pak dá vychutnat bez přerušení, třeba za jedno adventní odpoledne.

LauraNoah
11.12.2019 4 z 5

4 vzájemně se proplétající osudy lidí, čas se jakoby zastaví, když se jeden začne zajímat o osud druhého... Hezká ukázka toho, jak se na jednu věc dá dívat různě a jak se k tomu všichni staví jinak, ovlivněni svým vlastním životem. Velmi reálně popsané, přesto bez zbytečné omáčky... Jen škoda, že je kniha opravdu velmi krátká.

Gugu
30.10.2019 5 z 5

"Stručná" kniha plná smutných emocí, velmi dobře se četla, příběh postaven na čtyřech hlavních postavách, krásně a přesně vyobrazena psychologie postav. Je to moje druhá kniha od autorky (po Ani později, ani jinde) a opět jsem nadšená.

Efča59
29.10.2019 4 z 5

Úžasné, minimalistické a zároveň přesně vystihující proplétající se pocity samoty čtyř postav....

MartinaP
29.10.2019 5 z 5

To byla zase taková nádhera. Tak silné a smutné příběhy a přitom tak krásné, že jsem zase ani nedýchala. Přečetla jsem teprve druhou knihu od Delphine, ale už patří mezi mé nejoblíbenější. Dneska jsem si přinesla z knihovny Vděk, tak jdu na to.

karol.cadex
16.10.2019 5 z 5

Ona je prostě Émile Zola v sukni po sto letech. Nevím, čím to je, ale ti Francouzi mají naturalismus prostě v krvi. A de Vigan ho tam má ještě pětkrát tolik. Nesnaží se zkreslovat realitu, vše podá čtenáři syrovým a pravdivým způsobem. Navíc dokáže na minimu stránek udělat neskutečný vítr - styl psaní je úsporný, přesto je v něm obrovský apel a na druhou stranu lyričnost.
Pouta jsou hodně smutné dílo, hrdinové jsou v nich ztracení jak v rámci společnosti, tak v sobě sama. Obecně děti (a občas i dospělí) v jejích dílech jsou hozeny do světa a je jen na nich, jestli se potopí, či vyplavou.

pavlačinka.1
07.10.2019 5 z 5

Toto je má první kniha autorky, zaujala mne moc. O tom, jak často něco vidíme, hodnotíme, odsuzujeme... a přitom je to úplně jinak...

Luciiis
02.10.2019 5 z 5

Dostala jsem, v co jsem doufala. Delphine, s její obdivuhodnou schopností vtáhnout do děje hned po pár úsporných větách a k tomu náznak naděje, když už ne happyendu, na konci knížky.

,,Někdy si říkám, že dospět je dobré leda k tomu, aby se napravovaly škody a újmy, utržené v počátcích. A aby se dodržely sliby dítěte, jímž jsme byli."

LenkaVrbatova
16.09.2019 4 z 5

Moje první kniha od Delphine de Vigan a rozhodně ne poslední. Elegantní styl psaní a pro mě hodně poutavý příběh. Jsem učitelka a hodně jsem v tom viděla - osudy dětí, snaha pomoct ze strany učitelky. Silné, pro mě pravdu silné. Někdy méně je více, a to zde platí do posledního detailu.

petrarka72
15.09.2019 5 z 5

V té kruté věcnosti a minimalismu je síla. Míjení se čtyř postav, jejichž samoty se protínají. Od poloviny se při čtení špatně dýchá...

Alena_S
11.09.2019

Jak poznáte, jestli ještě máte trpět tiše nebo už je na všechno pozdě? Jak dlouho lze čerpat literární inspiraci z toho, že rodič chlastal? Paní DeVigan Vám na to ochotně odpoví. Nic víc, nic míň. Opět.

souc
22.07.2019 2 z 5

Asi jsem měla přehnané očekávání..za mě velké zklamání

pajaroh
17.07.2019 4 z 5

No teda, tohle je náročné čtení na psychiku. Autorka opět dokázala do vcelku krátkého příběhu zahrnout tolik síly a bolestných vztahů a stylem psaní od první věty vtáhnout čtenáře do děje a situací tak, že by nejraději s některými postavami zatřepal a zařval na ně.
Dobrá kniha, zajímavá autorka.

Yogi
01.07.2019 5 z 5

Opravdu děsivý rozbor toho, že kolikrát je v našich životech a v nás samotných největší bahno, plíseň a hnis právě to, co by nás mělo držet nad vodou. Moje druhá zkušenost s Delphine - a díky této knize jsem paní spisovatelku musela ihned zařadit mezi své oblíbené autory. Syrové, přímé, na nic si nehrající. Přesně můj šálek kávy.

ElizabethK
25.06.2019 5 z 5

Nejedná se o lehké čtení. V knize byl přímo soupis všech možných problémů vyskytujících se v rodinách - rozvod, odcizení, emocionální i fyzické týrání, lež a přetvářka... Na několika málo stránkách se autorka zblízka podívala na vážné a často neřešitelné problémy.
V doslovu bylo uvedeno, že mají postavy málo možností se sebeprezentovat, že hovoří podobným jazykem - upřímně, to jsem si uvědomila až při čtení doslovu. V knize mi postavy přišly věrohodné, reálné a dokázala jsem s nimi cítit.
Nebylo pro mě nijak temžké odlišit od sebe 4 roviny vyprávění, navíc mi žádná z nich nepřišla nadbytečná.
V knize nejsou zdlouhavé, obšírné popisy, autorka jasně, občas až stroze, popsala konkrétní jev, což příběhu dodávalo na naléhavosti a přesvědčivosti.
Doporučila bych nejen studentům sociální či speciální pedagogiky, ale všem, které tato témata zajímají.

Pitbullka
23.05.2019 5 z 5

Moje první kniha od autorky a jsem moc spokojená. Syrový, drsný příběh bez příkras. Jen ten konec bych trošku více rozepsala.

kerstyn
21.05.2019 5 z 5

Absolutní pecka! Má první a určitě ne poslední kniha od této autorky. Bylo to tak tísnivé, člověk skoro pořád chtěl křičet, aby se někteří ti dospělí sakra probrali... Tohle budu chvilku vstřebávat...