Posvátné lži Minnow Blyové

Posvátné lži Minnow Blyové https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327318/bmid_posvatne-lzi-minnow-blyove-jFV-327318.jpg 4 132 33

Působivý příběh o nebezpečí slepé víry — a síle víry v sebe sama. Keviniáni připravili sedmnáctiletou Minnow o všechno: o dvanáct let života, o její rodinu, o schopnost důvěřovat. A když se vzepřela, vzali jí i ruce. Teď je jejich Prorok mrtvý a celá keviniánská osada spálená na popel. Detektivovi z FBI je zřejmé, že o tom Minnow něco ví — ale ona mlčí. Hrůzné okolnosti ji dovedly do věznice pro mladistvé, kde objevuje nový svět. Učí se číst, nadávat i přemýšlet sama za sebe. Zjišťuje, že kovové mříže nejsou nic proti svazujícím pravidlům její sekty. A že pokud se dokáže rozloučit s děsivým tajemstvím své minulosti, může mít opravdovou svobodu, o níž vždycky snila. Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, ale nabízí mnohem víc. Sektu tvrdě trestající neposlušnost, věznici, kde si každý musí vydobýt své místo, aby byl v bezpečí, sympatického detektiva s cukrátky, drzou a nebezpečnou spoluvězeňkyni s pesimistickým pohledem na svět a charismatickou Minnow, která zoufale stojí aspoň o obyčejnou naději na lepší život.... celý text

Literatura světová Pro ženy Náboženství
Vydáno: , Host

The Sacred Lies of Minnow Bly , 2015

Tánička11
06.07.2022 2 z 5

Zas tak zajímavé to nebylo :((

Jana86
04.12.2021 3 z 5

Zajímavá kniha, netradiční téma, ale znovu ji číst opravdu nemusím...

INCOGNITOREADER
18.03.2021 3 z 5

Anotace zní skvěle. Téma sekt a náboženských fanatiků taky. ALE!!! Je to dost podobné jako v případě Zahrady spáčů. Celé to jen tak klouže po povrchu a skrývá za brutální scénou to, že příběh není moc propracovaný. Obálka je podle mě omyl. Konec je... jak to říct... vlastně není. Jakoby autorka nevěděla tak ho nenapsala. Pro cílovku YA to bude podle mě dostačující. Čte se rychle a dobře. Jen by to chtělo jít více do hloubky.

stanislav0373
09.03.2021 4 z 5

"Se mnou bylo jednáno brutálně. Tak proč trochu té brutality taky do světa nepřilít? Jen tolik, abych se jí mohla dotknout. Abych věděla, že můžu."

Za mě velice dobrá kniha. Celkem syrově vypráví příběh mladé dívky, která to sice nemá nikterak jednoduché, ale na druhou stranu neotravuje se sebelítostí a přehršlí zbytečných citových výlevů. Ač je tam dosti skoků v čase, respektive se nám prolíná minulost s přítomností, není to nikterak rušivé, nepříjemné či jakkoliv zmatečné. Spíše to krásně dokresluje atmosféru.

Prosím, nečekejte od toho brutální popisy čehokoliv, nečekejte emotivně rozpolcenou mladou dívku... Užijte si zajímavý příběh tak, jak je nám předkládán. Pak si udělejte závěr o věcech, které jsou nastíněny sami.

Autorka nám nevnucuje úhel pohledu, jen dává možnost nahlédnout...

Sixtinka144
08.02.2021 5 z 5

Už dlouho mě žádná kniha nezasáhla jako tato. Mám ráda, když je příběh psán chronologicky, ale taky se retrospektivně vrací, aby nám odhalil minulost postav. Hned od začátku se mi kniha neskutečně líbila, stránky jsem jen hltala, autorčin styl psaní mi sedl, a opravdu jsem si příběh jen užívala. Řeší se tady opravdu vážná témata, jako jsou sekty, smrtelné nemoci, fanatičnost. Pomalé odkrývání pravdy bylo napínavé a na konci knihy jsem si i pobrečela. Takže knihu mohu jen doporučit.

Brabinka
31.01.2021 5 z 5

Strhující příběh

Littlemonday
16.01.2021 3 z 5

Nevsimli jsme si, ze je kniha pro young adult, zaujalo nas (respektive kamosku, od ktere jsem si knihu pujcila) tema. Sekta, useknute ruce... Jakoze coze? Vypadalo to jako paradni psycho narez. No bohuzel je tam ta kategorie knihy straslive znat. Malo se pracuje s emocemi postav, jejich psychika je prakticky nerozebirana. A co me rozsekava je to, ze holka, co zije takovych let v sekte je najednou ve meste a vlastne se ani nicemu nepodivuje, vsechno prijma s naprostou samozrejmosti... Zvlastni, kdyz do te doby zila bez elektriny a tekouci vody. :/
No jako pribeh fajn, ale napsane je to opravdu pro zacinajici pubertaky, kteri teprve zanr thriller a psycho v knihach objevuji.

tsal
30.04.2019 2 z 5

Přiznejme si na rovinu, že Posvátné lži nejsou žádné terno. Autorka si vybrala dost složité téma dotýkající se mnoha stejně složitých problematik. Dopady sekty na život jedince, zneužívání, fyzické a psychické násilí, fungování trestního systému a jeho dopady na život jedince, pojmy viník a oběť, které občas splývají příliš na to, aby se dalo vyhovět černobílému pojetí spravedlnosti. Je toho strašně moc, ale všechno v zásadě stojí a padá s jednou jedinou složkou - propracovanou psychologií postav. A právě tu autorka absolutně nezvládá. V Posvátných lžích všechno a všichni šustí papírem tak hlasitě, že přes ten rachot neslyšíte nic jiného. Nikomu nevěříte, protože všichni jednají a mluví strojeně, nepřirozeně, stejně. Nevzdělaná holka, která žila celý život v izolované sektě, zasloužilý psycholog z velkoměsta, starší bachařka, psychopat vydávající se za proroka. Prašť jako uhoď, všichni ve své duševní i jazykové plochosti působí jako tentýž panák na provázku. Spousta věcí navíc nedává smysl nebo jsou nedomyšlené. Pochybuji, že je za knihou nějaké větší sbírání informací o čemkoliv. Žánr YA pro mě v tomto případě není omluvou, protože i knihy pro mladší se dají napsat jednoduchým, přesto zajímavým jazykem, a dotýkat se složitých věcí sice zjednodušeně, přesto však do hloubky. Dobrou ukázkou je v knize zmiňovaný Dárce.

Takže doporučit či nedoporučit? Spíš ne. Pokud knihu přečtete, přečtete ji rychle a občas dokonce probudí i nějaký zájem a napětí. Litovat toho pak asi nebudete. Jenže stejně tak nebudete litovat, když raději věnujete čas něčemu jinému. Dala bych z fleku desítky zajímavějších a hodnotnějších knih, které jsem mohla přečíst místo této.

Skřítek77
15.04.2019 3 z 5

Už dlouho jsem mnohem víc adult než young, přesto mě kniha velmi bavila hned od první stránky. Postupně ale jako by ztrácela dech. Moc se mi líbilo téma, ale znalosti i používaný jazyk mi připadaly naprosto neadekvátní k hlavní postavě, která vyrůstala v izolované sektě. Obálka je sice pěkná, ale naprosto nesedí ke knize, jejíž hlavní postavou je téměř negramotná dívka bez rukou.

Jass
04.04.2019 4 z 5

Tahle kniha pro mě byla tak trochu krokem víry. Náhodně vybraná z police v knihovně, otevřená na náhodné straně... Obvykle bych si knihu s takovým tématem nevybrala, protože za kritikou sekt se často skrývá kritika konceptu náboženství jako takového a to si můžu poslechnout na ulici. Ale tahle kniha mě donutila se zamyslet nad něčím docela jiným než vírou, donutila mě zamyslet se nad spravedlností. Dál už se SPOILERY... Protože co když nám ubližuje ten, kdo by nás měl milovat? Co když nám nikdo nevěří, že nám ubližuje? Co když žijeme v neustálém strachu? Je skutečně tak špatné počkat si na něj s puškou? Něco špatného na tom jistě je, ale kdo odsoudí dvanáctiletou holčičku na čtyřicet let?! A nakolik se to liší od toho co udělala Minnow? Příliš ne, až na to, že nestiskla spoušť, jen odešla... Je její zločin o tolik menší? Koneckonců, když už o tom mluvíme, nejsem si jistá, jak to tedy skončilo... poslední stránka mě trochu zmátla... Angel pro mě byla nejvíc stimulující postava, pro Constance mě bolelo srdce, ale to asi každého, kdo má mladšího sourozence. Minnow se mi jako netypická hlavní hrdinka taky moc líbila... Trochu mě mrzelo, že se nesetkala s Philipem, zajímalo by mě, jak by jejich setkání probíhalo. KONEC SPOILERŮ
Zkrátka a dobře nejedná se o žádný literární skvost, nicméně knížka mi výjimečně dobře sedla do nálady. Žádné zvláštní překvapení se nekoná, nicméně všechna odhalení jsou perfektně načasovaná - je vidět, že knihu psala studentka literatury. Za ten čas to stojí, na druhou stranu když knížku vynecháte, zas o tolik nepřijdete. Nakonec úryvek, který mě zaujal:
Věděla jsem, že má pravdu. Čím víc jsem se vzpomínku na tu noc pod mostem snažila zaplašit, tím větší část mé mysli zaplňovala a já měla strach, že jednoho dne ji už nebudu moct prostě ignorovat. Že oči Philipa Lancastera budou to jediné, co uvidím.
P.S. Ještě mě fascinuje, že na obálce knížky jejíž hlavní hrdinka nemá ruce a neumí číst jsou ruce držící knihu... Nejsem si jistá, jestli to byl záměr, ale přijde mi to dost dekadentní...

Aimee1
15.02.2019 3 z 5

Čekala jsem více, ale je pravda, že jsem si předtím pořádně nevšimla, že je kniha zařazena mezi Young Adult. Příběh i postavy byly velmi zajímavé, ale trošku mi vadil jednoduchý jazyk. Nicméně jako oddechovka dobré :) asi jsem už moc náročná :D

Congo
15.08.2018 4 z 5

šokující příběh dívky prchnoucí z "vězení" komunitního života v sektě mimo civilizaci, která se ocitá ve skutečném vězení

bookcase
14.07.2018 4 z 5

Líbilo se mi to, zajímavý námět, ty ruce tedy dost drsné, těsně po přečtení jedné klíčové scény jsem šla krájet kuřecí maso :-D. Mohlo to jít ale víc do hloubky, hodně by mě zajímal život Minnow v sektě, pořád mám pocit, že tam něco chybí. A taky by si zasloužila pokračování, jak to s ní bylo dál.

Veronika33
04.07.2018 5 z 5

Zo začiatku som sa v postavách a deji strácala, ale potom čo som sa zorientovala, kniha plynula jedna radosť. Veľmi pútavý a zaujímavý námet. Striedanie deju ma bavilo. Super kniha, odporúčam.

michaela2338
25.06.2018 5 z 5

Tohle je silný příběh. Překvapilo mě, že byla kniha zařazena do sekce Young adult. Nevím, jestli bych v době svého dospívání dokázala takový příběh dostatečně vstřebat a docenit. Je to skvělý literární debut.

Lily-fairy
25.03.2018 3 z 5

Velký potenciál, který nebyl naplněn. Kniha čtivá, děj rychle ubíhá, ale tak nějak braková literatura

Aires
03.01.2018 3 z 5

Velmi zajímavá kniha. Její čtení mě bavilo, ale závěr nebyl dle mých představ. Kniha je především o hledání odpovědí, o tom jestli existuje Bůh, o oprošťování se od lží, které Minnow celý život vtloukali do hlavy. Minnow vše přijímá se stoickým klidem a nechává vše kolem sebe plynout . K uvěřitelnosti mi prostě chyběly nějaké pocity, emoce, nebo pořádný konec. V knize se totiž v podstatě nic nevyřešilo.

kalinkacz
23.12.2017 1 z 5

No, tak já ani vlastně nevím, co psát... Zavádějící obálka je první věc, která byla prostě špatně.. Zlákala mě a tajemná anotace mě pohltila a já si řekla, tuhle knihu si musím koupit... Jaká chyba... Rozhodně nejsem čtenář, kterého zajímají sekty a náboženství a takhle kniha není vlastně o ničem jiném a nikdo vás na to nepřipraví... Ani jednou za celou četbu jsem se nezačetla a skutečně mě na ní nic nebavilo... Za mě fakt ne!

zuzana4291
13.12.2017 4 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila. Od prvních stránek je plná napětí a je to zajímavé, jak se postupně zobrazuje její příběh.

Lenka.Vílka
22.10.2017 2 z 5

Začnu tím, že jsem nevěděla, že budu číst YA knihu. To jsem zjistila, až když jsem ji doma otevřela. Čekala jsem proto něco ve stylu The Path. Přestože některé popisy dokazovaly, že tohle jsou fakt mega magoři s totálně vymytým mozkem za pomoci toho nejkrásnějšího způsobu. Strachem a násilí. Ze začátku mě bavilo číst a šlo to docela rychle. Ale potom se z toho stalo plácání o ničem a hloubku příběhu jsem nějak nepostřehla (narozdíl od zmíněné The Path, takže to není tím, že téma mi nesedlo, ale nemám tím směrem načteno). Celá kniha je založená na očekávání. Bylo to, co se stalo, tak vostrý? Odpověď v knize, ne v mém komentáři. Škoda, kdyby se šlo víc do hloubky, hodno je jiné. A taky kdybych se nezačala nudit.

sekty vězení, věznice lhaní, lži pro dospívající mládež (young adult)

Autorovy knížky

2017  72%Posvátné lži Minnow Blyové