Pošťák

Pošťák https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2097/postak-2097.jpg 4 143 35

Ve světě po nukleární katastrofě je život krutý, tvrdý a především krátký. Tu a tam výspa civilizace, která se ještě může pyšnit takovými vymoženostmi jako elektrický proud. Ale i ty jedna za druhou padají za oběť řádění holnistických band. V takovém prostředí se i uniforma pošťáka může stát symbolem zašlé slávy moderní společnosti. A Gordon Krantz, pošťák proti své vůli, se najednou ocitá ve víru zápasu o poslední naději… Přeložil Milan Dvořák. ... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ivo Železný

The postman , 1985

Mickhesh
31.07.2021 4 z 5

Ke dnešnímu datumu 35 let stará Post apo Sci-Fi která vás nezklame. 80%

TwoFace
17.06.2021 4 z 5

Bavilo mě to. Vytýkaný patos mi nijak nevadil, místo Stars and stripes to mohla být jakákoli vlajka, a na příběhu by to nic nezměnilo. 80 %

AnoMANder
16.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četl, abych si ji srovnal s filmem. A musím říct, že mě je film lepší, hlavně oceňuji, že se do něj nedostal "počítač" Cyclops nebo augmenti.
Samotná kniha není špatná, svižně napsána, svět po katastrofě je dobře vylíčen, hlavní hrdina v rozporu mezi touhou po vlastním prospěchu a nakonec vítězící pomocí společnosti. Krásně vylíčeno, jak člověku chybí ty věci, které považujeme za přirozené (elekřina, léky,...)
Vyvrcholení sice mohlo být "velkolepější" (celou dobu to směřovala ke střetu holnistů a ostatních) ale nakonec stačil souboj muže proti muži (stejně jako ve filmu), aby osud třeba hnul tím správným směrem.

Biba_with_Book
13.05.2021 2 z 5

Ac mam postapo zanr rada, Postak se mi nijak zvlast nelibil. Hlavni postava mi prisla trosku jako Mirek Dusin. Asi vzdalene chapu nosnou myslenku teto knihy, ale nejak jsem se nedokazala zacist. Treba to v budoucnu zkusim znova.

Gustik5
12.03.2021 4 z 5

Pošťák je důkazem, že díla se skutečným přesahem do reality prostě nestárnou. Ačkoli je pár detailů lehce omšelých, hlavní poselství knihy má i po několika dekádách od původního vydání stále velkou výpovědní hodnotu. Jedná se o nádherný, smutný, místy mrazivý, ve finále však hřejivý příběh o naději. Spolu s novým úvodním slovem a doslovem autora jde o perlu v knihovničce každého fanouška vědeckofantastické literatury. A vzhledem k tomu, že současnost momentálně moc růžově nevypadá, je právě vyprávění o době, kde je plamen naděje zažehnut tam, kde se zdálo, že už nikdy nevzplane možná potřeba víc, než kdy předtím.

I přes velký a očividný patriotismus a patos je Pošťák jedním z nejlepších postapo sci-fi, jaká kdy budete číst. Byť se třeba hlavní hrdina může zdát jako příliš velký klaďas a některé aspekty mohou působit přinejmenším naivně, je celé téma knihy a rozuzlení napsáno tak bravurně, že prostě nelze než knihu doporučit snad každému, kdo chce v současnosti přijít na lepší myšlenky.

Vincenzoci
06.10.2020 4 z 5

Postapo svět, člověk dělá vše pro přežití, potká různé lidi a ledacos zažije. Dobře se to četlo, příběh mohl mít místy víc šťávu, ale zase není to Hollywood. Film jsem neviděl, nemohu srovnat. Kniha na doporučení.

józi.odkudkam
23.08.2019 4 z 5

V úřadu se zauzlenou trubkou na štítě se toho po nuklární zimě mnoho nezměnilo; zásilky mají šestnáctileté zpoždění, listovní tajemství je i nadále ve slovníku cizích slov...hned naproti oxymóronu, osamělé paničky v ležérně sepnutých župáncích dál toužebně čekají na dvojí zazvonění a aby toho nebylo málo, tak pošťákovi v tomhle Pošťákovi otlouká bok brašna naditá nugety natolik ušlechtilých poselství, až má jeden chuť si na spravení chuti objednat DVD kolekci Pošty pro tebe.
Původně jsem myslel, že z pěti odbavovacích přepážek zavřu hned tři (ultrakorektní hrdina je nade vší pochybnost výsledkem devítiměsíčního experimentování Ol´Shatterhanda s Janou z Arku v prostém chlévě). Když jsem ale dočetl, bylo jasné, že tak mohu učinit maximálně s jednou; nosný motiv celé knihy je totiž natolik odzbrojující, že nelze jinak.

4 cílevědomé ****

pavel.2
16.01.2019 5 z 5

Přečteno po shlédnutí filmu - ten mi napoprvé přišel dobrý, pak jsem ho viděl podruhé a už nic moc... Kniha je ale skvělá, perfektně sedla do mého vkusu: lehké postapo reálie, viděno očima hlavního hrdiny, který si velmi dobře pamatuje idealistický svět "před". K tomu trochu nostalgie okolo jednoho u posledních výdobytků techniky - "umělé inteligence", a vylepšení lidé - augmenti, kteří mají na obrovský vliv.

Edus
25.11.2018 4 z 5

Ke knize jsem se dostal poté, co jsem se dočetl, že je podle ní natočen nepříliš úspěšný film Kevina Costnera z roku 1997 nesoucí stejné jméno. Jelikož mi alespoň prvních 30 minut filmu přišlo jako hodně dobrých, rozhodl jsem se pátrat, jaká je knižní předloha a....

... byl jsem ohromen! Vynikajícím způsobem popsaný svět postkatastrofické Severní Ameriky po "Osudové válce" následované dlouhou nukleární zimou, jež připravily o život většinu populace. Autor umí psát lehce, svižně a se smyslem pro dramatičnost - člověk si opravdu připadá že je vtažen do děje a že příběh psal někdo, kdo měl s řadou survivalových technik osobní zkušenosti.

Mimochodem "survivalisté" - ti jsou tu hlavním zlem, lidmi, kteří se v jakési perverzní představě, že až jednou půjde starý řád do kopru a společnost se rozpadne, konečně se chopí otěží a vyventilují si své frustrace. Nerad bych některým prepperům sahal do svědomí, ale mám pocit, že i takoví jedinci opravdu jsou - navíc právě oni jsou zde tím, kdo trpící lidstvo v jeho agónii vpodstatě dorazil a vrátil jej na úroveň kmenových společenství.

Kniha není dlouhá a dá se přečíst za pár večerů, ale opravdu to stojí za to - psychologie postav, popisy jednotlivých rozpadlických osad, opatrnost na každém kroku, přežívání, naděje i zmar. Postavy mají dobře popsanou psychologii a rozhodně člověk netuší, co je čeká dál - navíc autor i minulost hlavního hrdiny líčí postupně napříč knihou a tak opravdu umí udržet pozornost.

Jediné, co mrzelo - ale o to víc - je dosti nepřesvědčivá poslední třetina díla, kdy se člověk doslova třese na závěrečnou konfrontaci, která se však ale odehraje úplně jinak a jinde, než bylo očekáváno a v podstatě je toho dost nevyřčeno. Přičemž zrovna akční a napínavé pasáže jsou tu tak dobré, že jsem se prostě na závěrečnou bitvu těšil někdy od půlky knížky a pak jsem byl zklamán. Jinak je to vynikající postapo, které doporučuji všem zájemcům o dobrodružnou četbu. :-) :o) :-D
(A jsem o to víc udiven, proč ten Costner hergot nenatočil film opravdu podle knížky a vymýšlel svůj děj, který udělal z filmu takovou blbost...)

Rup
23.06.2017 odpad!

Tragédie obsahově i stylisticky. Ten člověk neumí psát. Raději se podívejte na film.

vlkodlaq
08.09.2015 4 z 5

Velice mě potěšilo, jak moc se kniha liší od filmu, který jsem shlédnul už před lety. Knihu trochu kazila americká vzdutá hruď, nebýt toho, mohlo to být o poznání lepší. JInak ale příjemné čtení, hlavně prepper si přijde na své :-)

Franc
12.07.2015 4 z 5

Žánr postapo mám tuze rád. A tato kniha mě v tom pouze utvrdila.

Ano, našel bych pár detailů, které by se mohly nazvat vadou na kráse, např. morální čistota pošťáka, která mi nějak nekorespondovala se zbytkem světa krutosti a falše, který autor vybudoval, novodobé amazonky..

Ale to asi bylo potřeba pro budování příběhu, který je o hledání snu hlavního hrdiny, který představuje fungující společnost v době naprostého chaosu a době honby za pouhým přežitím, o tom, jak tento sen musí nakonec sam realizovat na základě lží, kterých se bezděky dopustil.

Kniha s čte jedním dechem, autorovo podání světa po katastrofě je dobře zpracované, takže za mě nemůžu než doporučit.

Ikkju
03.06.2014 4 z 5

Pošťák je volná předloha stejnojmenného filmu, jestli se nepletu tak spousta věcí (augmentace postav?) se ve filmu vůbec neobjeví.

kurcatovium
15.08.2012 5 z 5

Nemyslím, že by zrovna Pošťák byl (byť volnou) předlohou hry Fallout, jak tu naznačuje Platejz. Ano, samozřejmě, hru i knihu spojuje jaderná válka a popis života na zničené zemi po jejím skončení. Tím ale podobnost v zásadě končí. Zatímco Fallout servíruje svět jako víceméně prohnilé místo s několika ostrůvky hodných lidí a zachovalé civilizace, Pošťák to má vlastně naopak, kdy celkově vlastně docela dobrý svět je nucen šílenými survivalisty a okolnostmi spojenými s jadernou válkou k ne zrovna civilizovaným opatřením. Vše v Pošťákovi pak spojuje osoba Gordona Krantze - pošťáka, který nejprve ze zoufalství šíří zprávu o Obnovených spojených státech tak usilovně, až se právě díky oné smyšlené zprávě začne velké soukolí životních osudů uvádět do pohybu a Obnovené spojené státy začnou skutečně existovat.

Platejz
28.03.2012 4 z 5

Volná předloha kultovní hry Fallout., která se stala úspěšná po celém světě i na několik pokračování. Možná už jenom kvůli tomu, to stojí za to přečíst.