Poslední výročí

Poslední výročí https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339692/mid_posledni-vyroci-5AD-339692.png 4 1023 304

Sophii táhne na čtyřicet, a ačkoliv je taková optimistka, že podle své kamarádky Claire nevidí sklenici zpola, ale úplně plnou, už i ji začínají trochu znervózňovat biologické hodiny a nová známost je přitom v nedohlednu. Neudělala chybu, když tak lehkovážně pustila k vodě Thomase, nejhodnějšího muže, jakého kdy poznala? Sophie začíná mít pocit, že její život uvízl na mrtvém bodě, když jednoho dne zjistí, že jí Thomasova mazaná prateta z Ostrova počmáraných blahovičníků ve své závěti odkázala něco tak nečekaného, že tím Sophii jako pohádková kmotřička obrátí život úplně naruby. Grace je krásná ledová královna a má všechno, o čem kdy snila: manžela, který ji miluje, a čerstvě narozeného syna. Jak se s tím ale vypořádá, když vidí, jak se Sophie na oba toužebně dívá? Veronice se v životě nic nedaří a na všechny má dopal. Nejvíc na pratetu Connii za to, že umřela a že do své závěti zahrnula zrovna Sophii! Veronika je odhodlaná závěť napadnout a hnát celou „kauzu“ až před nejvyšší soud. A taky vyřešit záhadu Ostrova počmáraných blahovičníků a napsat o tom knihu!... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Anniversary , 2005

mattonka
25.07.2017 4 z 5

Taková příjemná oddechová četba na prázdniny.

hlina
24.07.2017 3 z 5

Čtivé, působivé, ale ztrácela jsem se v množství postav.

PetK
24.07.2017 5 z 5

Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale nakonec jsem se rozhodla pro nejvyšší hodnocení, protože:
- docela zajímavý námět
- krutá upřímnost, někdy až na kost, toho druhu, kdy se člověk i sám sobě občas bojí/stydí něco přiznat, ale Moriarty se toho nebojí
- situace, kdy se děj zvrhává až do situační komedie
- palec hore za "konec" příběhu Sophie
Jediné drobné mínus - musela jsem se soustředit, abych se neztratila v množství (především ženských) postav a příbuzenských vztahů. Celkově Moriarty super. Žádná červená knihovna, ale inteligentní ženské čtení s trochou tajemna a trochou humoru.

Manyna
24.07.2017 3 z 5

Malinko mi začíná připomínat styl Moriarty předlohu pro Zoufalé manželky.
Zajímavá zápletka, rozuzlení, které moc nepřekvapí. Dobrý, ale ne vynikající.

Lidka
23.07.2017 3 z 5

Já napíšu tentokrát spíše jen postřehy.
Je to vyprávění příběhu/ i příběhů/ jedné početné rodiny, kde se ve vyprávění jednotliví členové rodiny střídají a tím se na věci díváme z více zorných úhlů. Tím jak se počet těch postav rozšiřoval se přímo úměrně zvyšoval počet stran. A i když autorka píše barvitě, vtipně, už mne to docela přestávalo motivovat knihu stále číst a prokládala jí četbou jiné. Samotné rozuzlení mne zaskočilo, ale pak jsem si řekla, ale jo, ono to takto být i mohlo. Lepší než nějaký překombinovaný závěr.
P.S. Ještě, že jsem si začala dělat takový jednoduchý rodokmen, protože orientovat se / pro mne!!!/ v tom kdo čí je dítě , otec, matka, milenka, sestřenice, manžel sestřenice, dítě/ ty malinké teda nemluví, ale svou důležitou roli hrají/ ,bývalá přítelkyně, matka matky a sestra matky... :-))). Tak pokud jste na tom v tomhle ohledu jako já, vřele doporučuji, nebudete muset listovat tam a zpět, zvláště pokud knihu nemíníte slupnout na dva, tři nádechy?:-))

Skatty
23.07.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila. Ostatně jako všechny knihy od této autorky.

bookcase
23.07.2017 5 z 5

To bylo fakt super, nemohla jsem se odtrhnout a četla včera celý večer. Na ten ostrov bych se ráda podívala.

Siraelxy
22.07.2017

Chcete příjemnou oddechovku na dovolenou ? tohle je ona. Kniha plyne jako rozhovor s kamarádkou. Je v ní tajemství, humor, láska, smutek, kamarádství, nedorozumění.....všechno co máme my, ženy, rády :-)

Peace
22.07.2017 4 z 5

"Nejlepší záhady jsou ty nevyřešené."

Další z řady super knih od Liane. Chvílemi jsem měla chuť zajet na Ostrov za touto povedenou rodinkou na návštěvu ;o)
Velmi dobře autorka popsala poporodní depresi, za to opravdu klobouk dolů!

Laura_Petite
21.07.2017 4 z 5

Nevím proč, ale když jsem tuto knihu četla, připadalo mi, jako kdybych se dívala na nějaký praštěný seriál. Což vůbec nemyslím zle - kdo by si rád občas nepřečetl oddechovku? Skvěle jsem se bavila!

Jediná věc, kterou bych hodnotila negativně, je, že mi tam některé věci připadaly zbytečné, jaksi "navíc", přehnaně složité... na druhou stranu, je to příběh paní Liane, a pokud to takhle chtěla...

...a poslední poznámka: Styl psaní Liane Moriarty "prostě žeru"!! Připadá mi originální, takový "lehký a inteligentní" zároveň. Vtipné bylo, když jsem si knihu četla v autobuse a zčistajasna jsem se volky nevolky rozhihňala... protože Liane je prostě Liane! :-)

Hakl54
19.07.2017 3 z 5

Zatím z přečtených knih od Liane Moriarty pro mne nejslabší kniha. Jediné co mě zaujalo trochu víc byla postava Grace . Poporodní depresí trpí pravděpodobně spousta žen, aniž by si to jejich okolí připouštělo a mělo představu co se odehrává v jejich mozku. Přesto se těším na další knihy od této autorky ( Tři přání).

axi81
16.07.2017 4 z 5

Moc se mi líbila postava Sophie, byla vážně vtipná, proto jsem jí fakt držela pěsti.
Mám obecně problém ve vykreslování různých variant konců a asi by mě štvalo, kdybych se příliš často trefovala. Jenže s tím jde ruku v ruce i zklamání, pokud ten konec není dle vašich představ. Tento mi neseděl, což není chyba autorky. Škoda... :)
Příběh Alice a Jacka byl osvěžující, nicméně tato "záhada" mě nechávala klidnou.
Kniha celkově opět fajn, určitě půjdu i do další :)

maruschka
13.07.2017 5 z 5

Poslední výročí možná nemá na první pohled tak atraktivní zápletku jako Alice, ale po dočtení musím s radostí konstatovat, že moje pocity při "konzumaci" každé kapitoly připomínaly onu pověstnou bonboniéru. Teď se cítím dokonale sytá (ale ne přeslazená), a přitom tak nějak lehká. Liane řadím mezi mé top autorky "lehčího" žánru.

Kekik
12.07.2017 5 z 5

Poslední výročí- Šmarjá, ten závěr, úplně poslední kapitola mě naprosto nadchla a naprosto šokovala, samozřejmě celá kniha se mi líbila, ale ten závěr.
Odstavec na straně 384 mně vehnal slzy do očí. (Odstavci předchází výlet Grace k Vyhlídce lednáčků, čtenáři ví, kterou scénu mám na mysli :-D ).
Záhada děťátka Munroových- zdařilé téma. Je zajímavé postupně rozhalovat pravdu.
OVŠEM DALEKO VÍC MĚ ROZSEKALO VYŘEŠENÍ JINÉ ZÁHADY !!! To bylo překvapení.
To se mi snad ještě nikdy nestalo, aby mi posledních pár řádků vyrazilo dech. (Neberte to jako ponouku, aby jste si přečetli závěr knihy dřív než celý příběh. Vážně stojí za to si na konec počkat).
Rozhodně doporučuji přečíst !!!

Markét.t
12.07.2017 4 z 5

Knihu jsem si začala pořádně užívat až poté, co se mi podařilo se zorientovat ve všech postavách.
Jedná se o velice zajímavý, čtivý a propletený příběh plný malých i velkých tajemství.
Autorka umí perfektně vykreslit nejen jednotlivé postavy, ale i prostředí, ve kterém se příběh odehrává.

MahulenaK
11.07.2017 3 z 5

Pro mne tedy zatím nejslabší knížka od Moriarty. Vše podstatné se víceméně odehrálo na posledních cca 100 stránkách. Předtím jsem si pořád jenom musela ujasňovat postavy a vztahy a čekat, kdy už se začne něco dít... Ale nevzdávám to, těším se na další :-)

KACABAK
10.07.2017 4 z 5

Další zajímavá kniha od Liane Moriarty, kterou přečtete během chvíle na dovolené, neboť budete chtít odhalit tajemství Alice a Jacka. Autorka velmi zajímavě popisuje život jedné rodiny na ostrově Počmáraných blahovičníků. Nečekejte přílišná životní moudra, ale příjemné zamyšlení nad osudem 2 silných žen..Connie a Rose.Mě se kniha líbila.

sachista
09.07.2017 5 z 5

Při čtení další knihy od Liane Moriarty jsem sám sobě kladl otázku, jestli to už nějak nepřeháním s četbou podobné literatury a zda bych se neměl nasměrovat na nějakou typicky "mužskou literaturu". Na konci jsem ale musel konstatovat, že mě i tato kniha moc bavila, hlavní pointa tuze překvapila, párkrát jsem se dokonce nahlas zasmál a celou dobu hltal další stránky, abych to dávné tajemství odhalil. Poslední výročí je s ohledem na obsah rozhodně jedním z nejpřiléhavějších názvů.

Smisinka
09.07.2017 3 z 5

oddychové jednoduché čtení, stačilo přečíst 1x, víckrát se k této knize nevrátím

Eleynee
05.07.2017

Kniha se dobře čte, ale v podstatě je nijaká a nezanechá zvláštní dojem. Konec mi připadá docela rozpačitý a nedotažený.