Poslední věta

Poslední věta https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468559/bmid_posledni-veta-iT1-468559.jpg 5 163 44

Ještě před osmi měsíci sklízel vynikající koncertní klavírista Richard ovace vestoje po celém světě. Dnes má ALS, amyotrofickou laterální sklerózu: ochrnula mu celá pravá paže a nepohne prsty. Ztráta schopnosti pohybovat rukou mu připadá jako smrt, ztráta opravdové lásky nebo rozvod – jeho rozvod. Karina před třemi lety sundala ze stěny svatební fotku, a místo ní si pověsila zrcadlo. Obrátit list však ještě nedokázala. Paralyzují ji výmluvy a strach, žije nenaplňující život učitelky klavíru a bojí se věnovat se kariéře, kterou v mládí opustila. Podle ní za všechno může Richard a jejich nevydařené manželství. Když se Richardova nemoc zhorší a už nemůže žít sám, Karina se o něj začne neochotně starat. Zatímco mu slábnou svaly, hlas i dech, kdysi znesvářená dvojice se společně snaží smířit se s minulostí dřív, než bude pozdě.... celý text

Literatura světová Romány Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jota

Every Note Played , 2018

Dandy1
03.09.2021 5 z 5

O ALS je občas slyšet, když onemocní známá osobnost nebo se někdo kvůli ní rozhodne o asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Říkáme si, to je hrozná nemoc... Lisa ji ve své knize dokonale popsala. Nikdy by mě nenapadlo, jak strašné to je v reálu, den po dni. Lisa vytvořila příběh propracovaný do každého detailu. Byl to emocionální tobogán a já jí za to děkuji.

bai.Cerna
21.08.2021 5 z 5

Silná kniha. Kdo má odvahu intenzivně prožívat s nemocným mužem a jeho nejbližšími postup nemoci ALS, vezměte knihu do ruky a čtěte. Budete číst „na jeden zátah“. To vám garantuji. Budete nenápadně pohlížet na své „funkční“ ruce, nohy, budete vnímat každé své nadechnutí… Autorka Lisa Genova je PANÍ SPISOVATELKA.

kneslova
13.08.2021 5 z 5

Nu, velmi konkrétní popis průběhu choroby ALS s dopadem na všechny zúčastněné .. žádná legrace. Vždy je to hrozné, ale tu v knize je postiženým klavírní virtuoz, což ničí psychiku ještě o něco víc . Dobře napsáno, nic veseleho, uff

denisa7430
22.07.2021 5 z 5

Nesmírně těžké, smutné, bolestné, dojemné čtení.
Pro mne jednoznačně nejlepší kniha roku 2021.