Poslední půlšilink

Román klasika anglické literatury z roku 1919 byl inspirován životem geniálního francouzského malíře Paula Gauguina. Jeho osud se odráží v osudech hlavního hrdiny románu Charlese Stricklanda, burzovního makléře, který ve čtyřiceti letech zdánlivě bez příčiny odchází od své ženy a dětí. Po radikální změně prostředí a nástupu na nejistou malířskou dráhu se ocitá v bídě a často na pokraji smrti. ­Maugham s naturalistickou přesností a s jedinečným vypravěčským mistrovstvím líčí, jak Strickland ničí nejen sebe, ale i své blízké okolí neurvalým chováním, nezájmem a tyranskou arogancí. Přestože se nestaví na jeho stranu, omlouvá jeho projevy uměleckou genialitou, kterou v jeho době málokdo rozpoznal. Když se vypravěč po válce dostane na Tahiti, poslední Stricklandovu štaci, setkává se s poněkud mírnějším a usedlejším Stricklandovým obrazem. Malíř našel místo, kde mohl tvořit, ženu, která se o něj postarala i v jeho poslední chvíli, a na sklonku života se přiblížil tolik kýžené dokonalosti, po níž celý život prahl a jež se mu stala jediným životním cílem. Román líčí složité putování umělce hledajícího dokonalou krásu, kvůli níž je ochoten jít za hranice morálky, kvůli níž vsadí bez váhání vše, aby alespoň na okamžik nalezl to, co ho celý život zneklidňovalo a nutilo hledat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331817/posledni-pulsilink-yYs-331817.jpg 4.69

The Moon and Sixpence (1919)

Vydáno:, Prostor

Imor

Pěkně popsaný život francouzského malíře Paula Gauguina. Zase jednou dobrá koupě knihy.

Marcela52
03.07.2017

Velmi dobře napsaný příběh jednoho z největších malířů, Paula Gauguina, mohu doporučit těm. kteří mají rádi životopisnou literaturu. W.S. Maugham je skutečný mistr slova, takže jsem si jeho úžasný vypravěčský talent doslova vychutnala. Opravdu výborné čtení, které ani chvilku nenudí a ještě čtenáře vzdělává.

Tydvik
27.06.2015

Krásný román o životě fiktivního malíře Charlese Stricklanda, který si něco málo vypůjčil ze života Paula Gauguina.
Dovolím si citovat: " A vášeň, která zachvátila Stricklanda, byla vášeň tvořit krásu. Nedala mu pokoje. Hnala ho sem a tam. Byl věčný poutník, pronásledovaný božskou touhou a démon v jeho nitru mu nedopřál klidu. Jsou lidé, jejichž touha po pravdě je tak velká, že jsou ochotni otřást základy světa, aby ji dosáhli."
Nutno podotknout, že tato vášeň z něj udělala nejen génia, ale také sociopata.
Maugham se nevyhýbá ani jedné z těchto stránek; je to vypravěč, který prostě umí.