Poslední pokušení

Román o životě Ježíše Krista je dramatem člověka bojujícího o víru, proti temným a zlým silám v sobě i kolem sebe.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28476/big_posledni-pokuseni-p8c-28476.jpg 4.580
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Odeon

O Telefteos Pirasmos, 1955

Kniha Poslední pokušení

Eleutherios
23.08.2020

Už dlouho jsem nečetl tak skvělou knihu. Nečekal jsem, že by někdo mohl převyprávět dva tisíce let starý a stále omílaný příběh v tak originálním duchu, přičemž nejde o břitkou a na první pohled sžírající kritiku ala Nietzsche (přestože i jeho v textu můžeme někdy vycítit), ale o lidsky psaný příběh plný pochopení a humoru. Kazantzakis a nejen jeho Poslední pokušení je důkaz, že se vyplatí číst a zajímat se nejen o starořeckou literaturu, ale i o tu novořeckou. Eucharisto poly!

K.O.
27.07.2020

Zezačátku bylo pro mě obtížné se do knížky začít jakožto nekřesťan. Velmi pomalý rozjezd, odložila jsem to po 30. stráce.. Pak jsem jednou jela někam vlakem a čekala mě 4 hodinová cesta, takže jsem knížku zase otevřela. A jo, už to šlo líp, od toho šílenství, kdy byl Ježíš sám v poušti a bojoval proti svému vlastnímu nitru a jeho nepříliš lichotivě vyobrazených podobách a Bohu a celkově tak nějak proti všemu, mě to začalo bavit. I Ježíš měl právo, jako každý člověk, pochybovat o sobě, o své budoucnost i o budoucnosti světa, obzvlášť pokud máte na bedrech nelehký úkol v podobě spasení světa a vy jste akorát frustrovaní, že to nikdo nechápe. Zajímavé mi přišlo i vyobrazení Jidáše, on to byl vlastně nakonec sympaťák a leželo to skoro celé hlavně na něm! Takže chápu, proč tahle knížka je kontroverzní spolu se skvělým filmem. Výborně napsané, tak lehce, lidsky. Místy jsem se i zasmála. Není poznat, že je to poměrně starý román, je to napsané velmi čtivým způsobem. Konec byl perfektní, úžasný plot twist. Doporučuji přečíst, pokud vás zajímá "zakázaná" literatura. A teď hurá na Nový zákon pro srovnání! (ne, žertuji... to bych si netroufla)

Tyet
09.01.2020

Tento román ve mně vzbudil velmi podobné pocity jako Chuďásek Boží stejného autora. Dobře do půlky, možná i déle jsem byla podrážděná, lezla mi na nervy Ježíšova exaltovanost, jeho přepjatá slova i chování. Měla jsem s ním chuť zatřást, stejně jako druhdy se svatým Františkem. Dokonce jsem uvažovala o tom, že knihu navždy odložím. Jenže něco v tom je, něco, co člověka nutí číst dál, hltat řádky a rozčileně přemýšlet nad Ježíšovými činy. Není to vskutku jednoduché čtení, rozhodně není filozofické, není napínavé, historické ani sladkobolně melancholické. Nikos Kazantzakis má schopnost protáhnout vás po ostrých kamenech vyprahlé země, vyválet vás v blátě, plivnout vám do obličeje a ještě se vám vysmát. Ale jak to ten člověk dělá, že nakonec přes to přese všechno toho Ježíše milujete?
"Co je pravda? Co je lež? Pravda je to, co dává člověku křídla, z čeho se rodí velká díla a velké duše a co nás pozvedá o stupeň výš - nad zem. Všechno, co přistřihuje člověku křídla, je lež!"

Daniel717
20.10.2019

Je katastrofou, že se křesťanskému společenství The Campus Crusade of Christ nepodařilo za 10 miliónů dolarů odkoupit od Universal Pictures veškeré filmové nahrávky z filmu, který podle této knihy natočili. Ostatní křesťanská společenství se měla spojit proti tomu zlomyslnému dílu, které mnoha malověrnym a tápajícím sebralo víru ve věci které jsou správné, úctyhodné a pravdivé.
Kniha i film jsou zjevným a promyšleným útokem na křesťanskou víru jako takovou. Degraduje Božího Syna na obyčejného člověka, který si není ani jistý svým posláním. Celý ten román je od počátku v rozporu s tím co je psáno v Evangeliích. Zesměšňuje posvátné obřady křtu, večeře Páně, zázraky i ukřižování, všechno co se dalo i nedalo.
Všechno je to jen zpatlaná fantazie, která s Kristem nemá nic společného. Uboze se snaží vysvětlit zázraky lidským rozumem, který je však na Boží způsoby úplně lichý.
Ti, kteří evangelia nečetli, však snadno mohou nabýt dojmu, že Kristus vypadal asi tak, jak ho román popisuje- váhavý, duševně rozpolcený člověk, který si není svým posláním jistý, kouzelník a demagog. To je obraz, který by si bohužel mnozí nevěřící moc přáli mít.
Musím je však zklamat. Má životní zkušenost včetně znalosti teologie, která se vědě nepříčí říká o tomto pozoruhodném Muži lidských dějin úplně něco jiného.
Ježíš Kristus je neježe doložená historická postava, morální učitel, náboženský reformátor. On je něčím mnohem více- Božím Synem, Vykupitelem a Spasitelem světa, který měl a má dokonalý charakter, veškeré ctnosti, které jsou lidem na zemi nedosažitelné, včetně bezhříšného života. On naplnil všechna proroctví proroků starého zákona. Je Králem králů a Pánem pánů. Nabízí odpuštění každému kdo se před Ním pokoří a vyzná mu své hříchy. Každému kdo ho vyzná za svého Pána a křtem se zaváže jej následovat a plnit Jeho vůli.
On je ta cesta, pravda i život. A kromě něj není žádné jiné cesty, která by vedla ke spasení.
Kdo věří v Syna má život věčný.

Kéž bychom měli tak dobré duševní zdraví jako Kristus!

freejazz
16.07.2018

keby jedinou zásluhou tejto knihy bolo, že zvalila index zakázaých kníh, stačilo by to. ona je však aj veľmi dobre napísaná, ignoruje zásady hagiografie, ktorá zo svätcov vytvára farbotlačové a nevierohodné obrázky a naopak, predstavuje Krista veľmi uveriteľného a veľmi živého.

ber-tram
19.04.2016

Každé náboženství musí být do té míry chimérou, do jaké Ježíš mohl být považován za člověka. Coby zapřísáhlý ateista se dodnes divím, jak splavně se to četlo. Jářku, není důležité, o čem, ale jak je to napsáno. 28/08

Amadys33
14.11.2013

Už jsem četl, pro mě, zajímavější knihy o Ježíši... Tu mi je nesympatický, působí na mě jako slaboch. Také vykreslení Boha se mi tu nijak zvlásť nezamlouvá, takový by mi byl ukradený, i kdybych v něho věřil. Za posledních asi 100 stran přidávám hvězdičku navíc.

sebesta
12.08.2018

Román u nás vyšel už za komunistů, zřejmě v domnění, že některým čtenářům - křesťanům naleptá víru v Krista. A on ji kupodivu spíš posílil. Plasticky vykresluje to, co evangelia stroze odbývají formulkou: "Vzal na sebe všechny hříchy světa".
Velmi zajímavě vyznívá Ježíšova váhavost k přijetí svého úkolu ve světle třetího pokušení na poušti, kdy mu sám Lucifer v rouše anděla nabízí zkratku k přijetí Božství. Zkratku samozřejmě falešnou. O to ryzejší bylo ďáblovo rozloučení: "My dva se ještě jednou setkáme, a brzy!" S mrazivým příslibem finále.
Scorseseho film byl vynikající, ale kam se hrabe na knihu.
Velmi znepokojivá je pro mě taky otázka: Kolik Jidášů a lumpů všeobecně zavržených má ke Kristu blíž než já?