Poslední kmotr

Napjatá atmosféra uvnitř italské enklávy v newyorském Bronxu. Neúnavní hazardní hráči v kasinech lasvegaského hotelu Xanadu. Kolotoč peněz a sexu ve filmových studiích Hollywoodu... Don Domenico Clericuzio, jehož rodinný zločinecký klan je právě na vrcholu moci, chce jednou provždy skoncovat s korupcí, podvody a vraždami. Své největší rivaly, rodinu Santadiovu, vyvraždili Clericuziovi do posledního muže již před lety pečlivě naplánovanou operací. Jejich špatným svědomím zůstala jen Rose Marie Clericuziová a její syn Dante, který vyrůstá v pomstychtivého a krvelačného muže. Rodina kontroluje hazardní hry a sázkové kanceláře všeho druhu, ale zásadně se vyhýbá obchodu s narkotiky. Chce skoncovat s násilím a splynout s řádnou americkou společností. Ale dokážou Pippi, Cross, Petie, Vincent - muži poznamenaní smrtelnými hříchy, překročit svůj stín? Rozhodnou se žít podle všeobecně uznávaných morálních kvalit? Nebo jim ironie osudu pomůže k tomu, po čem toužili? Vynikající vypravěč, důvěrný znalec prostředí ghett organizovaných gangů a životních praktik malých i velkých gaunerů kombinuje napětí s romantickými prvky, vinu a hřích se satirou, zločin s "rodinnými hodnotami". V ději odehrávajícím se téměř po třicet let mistrně typizuje a dovádí osudy svých hrdinů až do strhujícího závěru, který potvrzuje, že Mario Puzo je na vrcholu svých tvůrčích schopností. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31664/posledni-kmotr-31664.jpg 4.3314

Kmotr (2.)

The Last Don (1996)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

Leome

Musím říct, že Mario Puzo mě touto knihou trochu zklamal. Kmotra jsem četla několikrát, film viděla nesčetněkrát a vždycky se ráda podívám znovu, ale tahle kniha pro mě postrádala tu akci a napětí - většinu času se nic moc nedělo.

Další věcí je nepřeberné množství postav a jmen, která si čtenář musí zapamatovat, a že toho není málo, především co se filmu týče.

Abych ale jen nevyčítala, tak kniha je dobře napsaná, charaktery postav se vyvíjejí a nejlepší je střídání pohledů, takže čtenář má příběh jako na dlani. Tři z pěti hvězdiček.

jamesek007

se vší úctou k otci Kmotra, tohle nebyla kniha. to byl scénář, kterému by nevdechl život ani Al Pacino.
a jestli byl dobrý závěr, to nejsem schopen říct ).

Bohdana11
16.11.2017

Nuda pořád jsem čekala kdy se to rozjede a o kom to vlastně je, až závěr se dal číst.

Placi
28.09.2017

Paráda! Puzo mě pokaždé uhrane naprosto geniálním vykreslením postav a jejich osudů. Celou knihu jsem držel palce Crossovi a... no, přečtěte si to sami, stojí to za to :)

rodak
06.09.2017

Naprosto jedinečné vyprávění.Kniha mne zasáhla mnohem více než autorův Kmotr.Svým záběrem od filmového až po zábavní a herní průmysl.Pospojované části příběhu a nečekaný syrový konec.Bravo.

Bruka
11.07.2017

Asi by bylo vhodné se opičit pod jiných opičincích a říct, že "je to dobrý, ale na Kmotra to nemá", ale já bych se spíš rád pozastavil nad tím, jak bravurně ovládl v knize situaci Dante, když překvapeně vyšpulené herčuli oznámil, že se těší, až bude kamarádům vyprávět, jak se tak slavné herečce "promrdal až do prdele" :D :D
Jo jo, přiblblý knižní charaktere, to máš za to, že seš tak stupidní a šlapeš s občankou ve šrajtofli! :D
Spoiler I guess :)

P.S.: Jo a sníst plnou misku strouhanýho parmazánu není ani zdaleka tak uspokojující, jak je popsáno v knize :D

trudoš
01.07.2017

Přestože mnohem slavnější Kmotr z roku 1969 je dílem bezesporu propracovanějším, nějak jsem si k tomuhle italskému dramatu vypěstoval vztah daleko vstřícnější, než k jeho staršímu bratru. Je to hodně rozmáchlé vyprávění a v některých odbočovacích liniích zcela ztrácející tempo. Ale já si jej zamiloval právě pro všechny ty nepodstatné detaily, jako jsou produkční triky filmového průmyslu, právní úskalí literárního řemesla nebo tajnosti kolem konceptu výdělečnosti hazardu. A jak ze široka přistupuje Mario Puzo k příběhu, podobně nakládá i s postavami, jichž představí neskutečnou řádku. Každá jedna má však v ději svou roli, byť třebas jen epizodní a ve formě zdánlivě nepodstatného skutku. Brutální finále pak patří k tomu nejlepšímu na poli mafiánské literatury a právě díky atmosféře obyčejného společenského románu všechno to nečekané násilí tak chytne za srdce.
Vlastně knize zazlívám jen jediné a to je historické zasazení, protože punc devadesátých let se mi k tomu nehodil ani v nejmenším.

BlackBlade
20.03.2017

Tak jako velká řeka je složena z několika potoků, stejně i Poslední kmotr má na začátku mnoho dějových linek a několik různých příběhů, které spolu zdánlivě nesouvisí. Ale poté se vše začne postupně spojovat a konečné finále je velmi silné.
Za mě naprosto špičkový román nejen z mafiánského prostředí, ale i z Las Vegas a filmového Hollywoodu. Dokonce si to dovolím postavit na úroveň původního kmotra, tento příběh mi přišel komplexnější a zajímavější.

Žemlák
30.12.2016

Kniha ze zákulisí Las Vegas mě bavila, i když se ze začátku velmi složitý děj vlekl. Konec vše dotáhl na 5 hvězd.

lump23
02.10.2016

Knihu jsem nedočetl,protože mě vůbec nezaujala.

RudýOnkel
15.07.2016

Prvních 150 stran bych zkrátil, jinak však to mělo vše v "kmotrovském" stylu, i když se to "Kmotrovi" nevyrovná...

sackettboy
18.04.2016

Úžasná kniha. Po Krstnom otcovi ju radím za ďalšie majstrovské dielo M. Puza. Na konci som priam ani nedýchal ako to dopadne, samozrejme nebudem spoilerovať, ale kniha určite nesklamala.

gonga
06.04.2016

Další z řady dobře čitelných, s realitou ovšem nic společného nemajících knih od velkého romantizátora zločinců a mafie zejména. V podání Maria Puza (a v této knize je to obzvlášť patrné) je typický mafián v podstatě sympatický chlapík, který zabíjí jen když opravdu musí, v podstatě s odporem a vždy jen "ty špatné". Taková červená knihovna pro dospělé dospělé popisující organizovaný zločin jako prakticky prospěšné organizace mající blahodárný vliv na hladký chod společnosti. V tomto směru je kniha naprosto nemravná a vlastně i odporná. Pokud se ovšem umíte odpoutat od nějakých mravních pouček, jistě nebudete zklamáni, stále jde o zábavné čtení.

R0RI
05.04.2016

Cez to všetko,že ma kniha aj záporné hodnotenie tak mne sa kniha páčila.Dej je postavený zaujímavo..vždy som si myslela,že členovia rodiny držia spolu a tu sú proti sebe.Na jednej strane skvelá dvojica Cross a Pippi (syn-otec),na druhej čierna ovca rodiny Dante a i keď ich stmeľoval don Domenico skončilo to ako skončilo :) ..prečítajte si a budete vedieť.. :)

Smolda
01.02.2016

Přibližně do poloviny knihy jsem se vcelku nudil, ale pak mě to chytlo a dočetl jsem to na jeden zátah. Tato kniha nedosahuje kvalit kmotra, ale i tak jsem se u ní velmi pobavil.

marcela6183
07.07.2015

Kdyby Puzzo nenapsal Kmotra, úplně by stačilo, kdyby napsal Posledního kmotra. Jenže on ho napsal. Optikou toho je pak celé skvělé vyprávění uspávající a rozvláčné. Přemýšlím, jestli tohle není prvotina, co ležela pak tři dekády v šuplíku. A po vydání Kmotra prostě nakladatel chňapl po čemkoli dalším. Jak jinak si vysvětlit, že po něčem tak dokonalém padáme na hubu k něčemu s bídou za tři?
Prostě nastavit si laťku Kmotrem a pak pustit do světa tohle mne trochu zklamalo. Puzzo pro mne zůstává velkým autorem, ale díky jiné knize.
Dějově a myšlenkově to není tak silné, ale stále to stojí vysoko nad součastnou nadprodukcí oddechovek. Takže prostě jednu hvězdu navíc za autorskou kvalitu. Protože o nic menšího nejde. Snad Sicilián nezklame.

Dymond
19.04.2015

Nebylo to špatný, ale s kmotrem se to nedá srovnávat... Přišlo mi to zdlouhavý a předvídatelný...

Zorro89
01.03.2015

Čekal jsem od The Last Don trochu víc, poslední třetina knihy nabere správný spád.

Atelis
08.01.2015

Trochu zdlouhavější a občas uspávající v některých pasážích, nicméně řadím za Kmotra jako druhou nejlepší knihu od Puza.

Tom121
01.12.2014

Ze začátku nudnější seznamování s postavami. Od druhé poloviny však děj naprosto pohltí. Příběh mi zůstal v hlavě ještě dlouho po dočtení.

Hory
01.11.2014

Knížka sice nedosahuje kvalit Kmotra, ale i tak se jedná podle mého názoru a dobrý, čtivý příběh z mafianského prostřední co má spád. Líbila se mi propracovanost popisu všech důležitých postav a líčení jejich minulosti a osobnosti (ikdyž občas to bylo trošičku zdlouhavé a zadrhávalo do plynulost děje). Jen si nedovolím menši kritiku na můj vkus až moc velkého happy endu, který mi nějak k Puzovi a především mafiánské tématice nesedí...ale za to asi může fakt, že ikdyž se člověk moc snaží, tak se stejně nevyhne podvědomému srovnávání s kmotrem.

Majkrofon
30.09.2014

Nie tak kvalitné ako Krstný otec, ale stále velmi pútavé čítanie, ktoré fanúšikom Puza odporúčam, tí prehltnu aj tie nudnejšie pasáže.

dasi
20.09.2014

Po Kmotrovi jsem se jen těžce prokousávala první polovinou románu.Místy rozvleklé a nudné pasáže pak nabraly spád a závěr byl vynikající.

Izzy46
27.04.2014

Kvalit Kmotra sice nedosahující, přesto však výborné čtení, navíc s velice povedeným finále.

mispulin
14.12.2013

Skvělé čtení. Puzo je mistr svého oboru.

puplik
15.09.2013

prostě výborná kniha. Není co dodat

MildeZ
12.09.2013

Opět potvrzení toho, že M. Puzo prostě knihy z mafiánského prostředí uměl - zasloužených 5 hvězd! ;)

Hezzy
05.08.2013

Srovnatelné s Kmotrem. Další skvělý zářez na mafiánském peru Maria Puza.

Smart.ik
11.03.2013

Po přečteni Kmotra jsem se pustil i do tohodle díla..první polovinou jsem se spíše prokousával a doufal, že se to zlepší. Druhá polovina knihy už byla zajímavější nicméně jsem se po celou dobu čtení nemohl ubránit srovnávání s Kmotrem a tomu se v tomhle tématu jen tak něco nevyrovná.

Dera
01.02.2013

Čtu zde spíše pozitivní ohlasy, ale nemohu úplně souhlasit.. S největší pravděpodobností je to způsobeno knihou "Kmotr" od tohoto autora. Vím, že bych neměl srovnávat, ale když porovnám kvality těchto knih tak je tu obrovská propast. Puzo s "Kmotrem" strašně zabodoval, laťka je vysoko a jeho ostatní knihy by rády navázaly na tuto slávu, ale to se jim podle mě nedaří...Sečteno, podtrženo- průměrný příběh...

mafie USA 20. století filmový průmysl rodinné vztahy hazard

Mario Puzo