Poslední

Poslední https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323623/bmid_posledni-ZBU-323623.jpg 3 607 202

Chtěla zažít dobrodružství. Nikdy by ji nenapadlo, jak daleko všechno zajde… Začalo to jako televizní reality show, nazvaná příznačně Ve tmě. Dvanáct účastníků vysadili v hlubokých lesích a vystavili podmínkám, které měly prověřit jejich sílu, odolnost, vytrvalost. Izolovaní od vnějšího světa netuší, že v něm došlo k něčemu strašlivému...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Last One , 2016

matfan
18.11.2020 3 z 5

Na knihu má hodně rozporuplný názor. Některé pasáže dobré, jiná zklamaly.

PetikH2O
28.09.2020 4 z 5

Vždycky si představuju, jestli bych to zvládla a přežila, kdo ví? VÍC mě bavily kapitoly o Mae, než o všech soutěžících. Dost mi to připomnělo knihu Cesta.

iveta0254
23.08.2020 4 z 5

Po přečtení titulku jsem čekala bůhví co, asi to byla chyba :) Čtení je příjemné, zajímavé, nicméně chybělo mi tam jakékoliv napětí. Šlo spíš o takovou knihu "přežití v přírodě" s apokalypsou někde v pozadí. Jelikož přes polovinu knihy tu apokalypsu sama hrdinka neregistruje, tak ani jako čtenáře mě to nijak neschízuje. Nevím no, v porovnání třeba s Hunger Games je to nuda. Rozdělání ohně, najdi jídlo, vodu, cesta "někam". Ale asi byla chyba i u mě, čekala jsem thriller.

Co mě ale oslovilo - styl psaní. Ten byl pro mě příjemným osvěžením, netradiční. A čtivé to bylo ;)

Izi167
20.08.2020 3 z 5

Takže. Co k tomu dodat. Vzdáleně, naštěstí, to může připomínat nynější nastalou situaci, nicméně o to právě teď nejde.
Začnu asi technickou stránkou knihy, to bude nejsnazší a nejrychlejší. Co se textu týče, je bezchybný. Nenašla jsem jediný překlik, ani nic podobného, co bych mohla vytknout. Obálka je moc povedená, k příběhu i docela sedí, a nic konkrétního o něm nevypovídá, co by se člověk nedozvěděl z anotace.
Na můj vkus však bylo kostrbaté rozestavění kapitol, kdy se střídala chronologičnost. Na druhou stranu to chápu. Po úplném dočtení a zpětném zamyšlení se, mi to dává tak nějak smysl.
Celkově se kniha jako taková četla docela hladce.
Přejdeme-li plynule k dojmům z příběhu, jsem nějaká nesvá. Nemůžu se rozhodnout, co si o příběhu vlastně myslím. Čtení mi trvalo déle, než bych od tak "tenké" knihy očekávala. Z toho lze vyvodit, že osobně mě do sebe nevtáhla, občas jsem se musela chvíli přesvědčovat, že ji opravdu chci znovu otevřít a ve čtení pokračovat.
Zoo mi občas přišla až příliš paličatá, takže jsem s ní zrovna dvakrát nesoucítila. Teda až na závěr s postelí a posledními komentáři, to jsem uronila i nějakou tu slzičku.

Na závěr vidím další osud knihy tak, že ji propůjčím pár rodinným příslušníkům k přečtení při dlouhých chvílích, a pak poputuje do knihovny, kde bude dělat radost mnohým jiným a vděčnějším čtenářům.

Nikky000
20.08.2020 1 z 5

Tak tohle byla jedna velká dlouhá nuda. Musela jsem se opravdu hodně snažit abych knihu dočetla,a to už napovídá o tom že děj je pomalý, dlouhý a nezáživný. S hlavní hrdinkou bych si asi pramálo něco řekla a o ostaních postavách ani nemluvím. Vcelku chaoticky napsané, občas snad až nesmyslné... nevím,nevím zda by se autorka měla ještě do ničeho pouštět.

Elizza
17.08.2020 5 z 5

Jako původně bych to viděla tak na čtyři hvězdy, ale dávám víc, protože znám mnohem tragičtější věci, které mají vyšší hodnocení.
Uznávám, že bylo trochu složitější přiřadit jména k přezdívkám, ale to se brzo vstřebalo. Počet aktivních postav nebyl nijak velký. Trochu tomu ubírá, že víte, co se stane, ale kdo říká, že čtenář i postava musí vždy vědět totéž?
Líbilo se mi prostředí televizní show, kde člověk musí počítat s tím, že je na něj všechno hrané a že osobnost, která bude světu představena, bude mít jeho tvář, ale dost možná cizí charakter. Tenhle předpoklad má ovšem i druhou tvář, kdy se hrdinka až křečovitě drží toho, že je vše jen hrané. Tahle její poloha je ovšem spíš obrannou zdí, aby jí z toho nepřeskočilo.
Pokud někomu vadí knihy směřující spíš k psychologické stránce věci, nechť to ani nečte. Ovšem když už nic, tak snad musíte uznat, že to, co lítá po světě v týhle šílený době, je oproti tomu, co lítá v knize jen slabá rýmička.

A podezřívám autorku, že si postavu Servírky vypůjčila v mojí třídě, jedno místo za mnou.

Chikko
11.08.2020 3 z 5

(SPOILER) V některých částech byla knížka hodně psychicky náročná, občas jsem se i ztrácela ve vyprávění. Celkově se mi to hodně líbilo, ale myslím si, že v tom mohlo být víc. Ještě sto stránek a rozepsat tam některé věci detailněji. Trochu mi to připomíná seminární práci, kterou na poslední chvíli psal někdo chytrý a talentovaný. Práce je výborná, obsahuje všechno, co má obsahovat, dosáhla minimálního počtu slov, ale navíc už ani fň, protože na to autor neměl čas nebo náladu. Co mi rozhodně chybělo, to bylo závěrečné shledání, fakt mě mrzí, že tam bylo jen tak naznačené do budoucna.

LussyP
09.08.2020 3 z 5

Silná podobnost s Hunger games a ke konci s Dnem Trifidů.. Těžko se orientovalo ve jménech, protože Zoo a "moderátoři" používali jiná. Řekla bych, že potenciál veliký, ovšem nevyužitý a od knihy s nálepkou bestselleru jsem čekala mnohem více.

Tucaka
08.07.2020 3 z 5

Těžko si představit takovou realitu. Líbí se mi, jakým stylem je kniha napsaná, člověk se do příběhu dokáže vcítit.
Z mého hlediska skvělý námět, ale příliš zdlouhavé kapitoly z doby "hry" - plnění úkolů. SPOILER: Přidání kapitoly setkání Zoo s manželem by nebyl od věci.

knihomolka27
06.07.2020 1 z 5

Nedočteno do konce. Vůbec mě to nějak nechytlo.

knihoženkaS.
17.06.2020 1 z 5

Za mě se teda tato kniha vůbec nepovedla. Celá zápletka by asi byla docela fajn, ale provedení mi nesedlo. Nedalo se mi vůbec začíst. Kapitoly byly dělené na ty, které byly psané z pohledu štábu a na ty, které byly psané z pohledu jedné soutěžící. Na tom se mi nelíbilo, že zde bylo příliš moc jmen a přezdívek a když štáb popisoval Stopaře a Zoo ho popisovala jménem, absolutně jsem si nedokázala spojit jméno s přezdívkou. Konec asi docela ok, ale kniha byla pořád dokola o tom stejném - jen chodili, chodili, a sem tam nějaká "nástraha". A co se mi teda také nelíbilo - některé pasáže jsem vůbec nechápala..popisovali některé věci odborně a tam až moje představivost nedosáhla. Dočetla jsem jen proto, že knihy dočítám, protože vždy potřebuji znát konec...

JankaČoki
13.06.2020 5 z 5

Mne sa kniha veľmi páčila, tiež jedna z tých, ktoré keď začnem čítať, drží ma v napätí a tak ju nedokážem ani na chvíľu odložiť, až kým ju neprečítam do konca..

13werka
09.06.2020 3 z 5

Pokud nečekáte mimořádný čtenářský zážitek, tak to podle mne to není úplně špatné čtení (třeba na dovolenou), byť děj někdy trochu skřípe v logice a uvěřitelnosti. Ale jde o debut autorky a lze tedy něco odpustit... A motiv neobyčejně rychle se šířícího viru vyvolávající nemoc, které v řadě případů končí fatálně, je z dnešního pohledu takový trochu mrazivě prorocký...
Střídání dějových linek nevadilo, přišlo mi docela zajímavé, ale bohužel ne úplně využité. Čtenář díky anotaci i titulku na obálce totiž ví, to co ZOO ne, takže se trochu vytrácí moment překvapení

Fzuzik
28.05.2020 3 z 5

Po pravdě, jsem se bála začít knihu vůbec číst, po všech těch nespokojených recenzích.
Netušila jsem co očekávat a když jsem navíc zjistila, že se jedná o naprosto jiný žánr, než normálně čtu, polilo mě trochu horko.
Dala jsem tomu šanci, přeci se nenechám zlomit knihou, kterou budu mít v knihovně a nikdy si ji nepřečtu.
Musím říct, že když jsem se odprostila od takového toho předběžného pocitu, že to bude stát "za prd", zvládla jsem se začíst a svým způsobem jsem i chtěla vědět, co bude následovat.
Dost mě mátlo použití přezdívek a jmen účastníků, nedokázala jsem si je spojit.
Samotný závěr, který končí dost otevřeně, mi ani nevadí. Celá kniha je pro mě napsána dost ve stylu "použij svou fantazii", takže jsem neměla problém ji použít i na závěru.
Není to něco, co bych si přečetla znovu, ale ani bych to nenazvala naprostým brakem. :)

Brace
18.05.2020 2 z 5

Viděl jsem tady tucty nespokojených komentářů, přesto jsem si odvážně řekl: já to zkusím, třeba se mi to zrovna bude líbit. Chyba lávky, lidi, měli jste pravdu - je to fakt děs. O samotném ději (jakém?) se tu rozepisovat nechci, už to udělali jiní. Pobavilo mě závěrečné dvoustránkové poděkování, kde autorka děkovala desítkám lidí slovy, že bez nich by kniha nebyla taková jaká ve finále je. A já se ptám: proboha, co jsou ty lidi zač? :-)

Elishkad
23.04.2020 4 z 5

Kniha mě velice bavila a nakonec naprosto pohltila. Důvod, proč nedávám plný počet, je samotný závěr, která byl v rámci celé knihy až moc patetický a příliš se mi nehodil. A další a ten hlavní důvod je to, že z námětu se dalo vytřískat o tolik víc!

dadula99
21.04.2020 2 z 5

Nejspíš jsem čekala trochu jiný děj. Kniha mě začala bavit až v polovině. Ale musím uznat,že mě zaujal styl psaní.

Marley_Kid
19.04.2020 2 z 5

Uff, toto bol boj. Nemôžem dať viac ako dve hviezdičky, pretože by to bolo nefér voči iným knihám, ktorým som dal viac a boli o dosť lepšie. Tu bol námet asi to jediné, čo som na knihe ocenil, a možno pár okamihov postrácaných niekde uprostred, ale inak nič. Jednak si myslím, že tým, že už na obálke kniha čitateľovi prezradila, že nákaza je skutočná, absolútne zabila akékoľvek napätie, ktoré buduje v retrospektívnej linke takmer do konca knihy a tak len sledujete absolútne neuveriteľnú a nereálnu (aspoň pre mňa) postavu hlavnej hrdinky, ktorá by ešte aj to, že Zem obieha okolo Slnka zrejme označila za umelo vytvorený efekt pre účely show. Mám pocit, že pri toľkých vodítkach nikto nemôže byť až taký hlúpy, že by mu to došlo až tak neskoro. Ak malo byť toto "pútavé vykreslenie toho, ako sa v obyčajnom človeku vyvinú schopnosti prežiť," tak u mňa sa to minulo účinku.
Časti popisujúce samotnú súťaž boli tie lepšie z knihy, akurát tie ustavičné komentáre na štýl "henten sa usmeje, ale bude to vystrihnuté, aby to diváci nevideli," ma hrozne vytáčali. Tiež ma vytáčalo, že po skončení knihy stále netuším, kto sa ako volá a ako vyzerá, musel by som si to asi písať na papierik. A to sa mi nechce.
No a to, že záver je absolútne nič nehovoriaci, to som prakticky už len čakal. Takže za mňa, od tejto autorky asi po-sled-ní.

novina
05.04.2020 4 z 5

Konec byl trošku předvídatelný, ale námět knihy byl zajímavý a neotřelý. Četla jsem jedním dechem.

FejKýý
06.03.2020 4 z 5

Ohledně této knihy mám rozporuplné pocity, chvíli jsem si říkala, tak toto nepůjde, to se fakt asi nepovedlo, potom byla chvíli nuda ale pak se to hezky rozjelo a mě to začalo dost bavit. Z děje jsem nakonec nadšená ale i vím že spisovatelka dala opravdu dost dobrý námět a mohla to napsat lépe, což mě mrzí že to tak nebylo. Co se týče konce, ten je opravdu otevřený a zároveň skončil dobře. Hrdinka za mě byla šíleně hloupá, chvílemi mě úplně vytáčela svou naivitou.
Spoiler: Ale ten konec nevím proč, strašně mi vadí a nemohu se s ním nějak smířit, paní spisovatelka věděla kdo zemřel za zbylé soutěžící a za kameramany, se divím že jsme nezjistili zda moderátor zemřel nebo žije.. ale co třeba Ti, co už vypadli, jejich příběhy by mě docela také zajímaly. Vadí mě také, že když dva lidé z těch zbývajících ze soutěže přežili, že už tam nebyl žádný děj o nich, kor o Cooperovi, Sam ho měla hodně ráda. Mimo to její pravé jméno Sam se objeví až na konci a jen jednou ale dozvíme se to od jejího manžela. Klukovi po celou dobu po cestě lže že se jmenuje Mae protože si ona stále myslí že je v té soutěži. Ale pak konečně přestane být hloupá, pochopí že je to realita ale i tak si ponechá falešné jméno a lže klukovi co mu je 13 let. Nemluvím o tom, že nikdy ho nenechá doříct důležité věci a nakonec si to sama tím jen vše horší. Za mě hrdinka bez pardonu naivní, hloupá kravka. Dala bych i klidně 4,5* ale za ten konec dávám 4*.