Porodní sestra z Osvětimi

Porodní sestra z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445675/bmid_porodni-sestra-z-osvetimi-T27-445675.jpg 3 830 261

Anděl naděje v táborech smrti. Příběh ženy, která zachránila tisíce dětí. Další transport vězňů směřuje do Osvětimi. Je mezi nimi i Stanisława Leszczyńská, porodní asistentka z Lodže, která na vlastní žádost začíná pracovat v nelidských podmínkách: bez vody, základních lékařských nástrojů a léků. Porody probíhají na kamnech zakrytých starou dekou. Mnohokrát riskuje svůj život, když vzdoruje nemilosrdným příkazům Josepha Mengeleho. Dělá vše pro ochranu dětí před jeho krutými experimenty. Snaží se být oporou pro matky, kterým byly děti násilně odebrány a poslány do Říše. Nebo na smrt... Porodní sestra z Osvětimi je dramatický příběh inspirovaný hrdinským osudem Stanisławy Leszczyńské. V koncentračním táboře provedla více než 3 000 porodů, během nichž nezemřelo žádné dítě ani žena.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Położna z Auschwitz , 2020

18LenkA12
17.02.2022 5 z 5

Zajímavé ikdyž náročné čtení nelehkého tématu a kruté době. Připadalo mi velice zajímavé jak se sestra na porodním dokázala postavit jiným a to že ji minul trest na místě, kde se jakýkoliv odpor trestal. Neumím si představit, že bych něco měla takového sama zažít.

MonaLisa42
15.02.2022 3 z 5

Tato kniha je nezapomenutelná. Nedá se přečíst během jednoho dne, příběh jsem v sobě musela postupně zpracovávat.
Během prvních cca 100 stránek jsem se nedokázala v příběhu, postavách a v době jednotlivých kapitol zorientovat. Moc mi vadilo, že se vypravěči a čas stále mění. Poté jsem se dokázala zorientovat a příběhu více rozumět.
To co se dělo v koncentračních táborech je naprosto nelidské a nepochopitelné. Obdivuju všechny, kteří přežili a poté opět dokázali 'normálně' pokračovat v žití svých životů.
Jsem ráda, že jsem tuto knihu přečetla. Ale znovu se k ní vracet nebudu. Děkuji!!!

kachnat
13.02.2022 5 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem příběh zpracovala. Dobře napsané, styl mi seděl.

Hana62
11.02.2022 5 z 5

Těžké téma, zpracováno s puncem autentičnosti. Autorce se podařilo napsat román citlivě, s uvěřitelnými charaktery postav, s dostatečným prostorem pro představivost. I když, snad ani si nepředstavovat....

Knihořádky
03.02.2022 3 z 5

Příběh je inspirován skutečným osudem Stanisław Leszczyńské, která v hrozivých podmínkách koncentračního tábora neztratila svou lidskost, a nasazovala svůj vlastní život za záchranu novorozenců.

Žádné oddechové čtení to rozhodně nebylo. Brutalita nejkrutějšího koncentračního tábora byla popsána do podrobna a autorka nevynechala jediný detail. Rozhodně bych před rozečtením zvážila, zda na to máte silný žaludek, protože já několikrát musela knihu na chvíli odložit a dát si pauzu.
Musím ale přiznat, že autorčin styl psaní mi moc nesedl a zpočátku jsem se v kapitolách a vypravěčích dost ztrácela, než jsem pochopila, kdo je kdo. Jsem však nesmírně ráda, že jsem se k tomuto dílu dopracovala, protože mi opět přineslo něco nového do života, a připomnělo mi, že bych si měla více vážit možností, které nám dnešní svět přináší, a neměla bych vše brát jako samozřejmost. Ještě nějakou dobu budu myslet na všechny ty ženy, které si musely tou hrůzou Osvětimi (a jakéhokoliv jiného koncentračního tábora) projít a patří jim můj veliký obdiv.

3,5/5*

denydejna
30.01.2022 4 z 5

Pro čtenáře, který nečte příliš často, bude problém styl psaní, kdy příběh vypráví každou chvíli někdo jiný a v jiném času. Chápu záměr, ale není to provedené úplně nejlíp. Ovšem zorientovat se v tom dá.
Příběh samotný je “hezký” (vzhledem k tématu), čekala jsem to brutálnější.

Vendy1993
28.01.2022 5 z 5

je to opravdu těžké hodnotit knihy, které jsou jakýkoliv způsobem o holocaustu....ale přeci jen to zkusím...vyrazila mi dech, je sice těžší na čtení, kvůli střídání dějových linek a postav jako vypravěčů...ale jakmile se do toho opravdu začtete, tak to už ani nevnímáte...vnímáte jen ten příběh...příběh ženy, která byla tak nesobecká a tak odvážná a tak bohabojná, že dokázala přežít útrapy Osvětimi a navíc pomohla mnoha ženám...ale zároveň musím říct, že jako matce se mi velmi těžko četly některé pasáže (zabíjení novorozeňat například)...ale bylo to celé tak silné a tak surové, že jsem se nedokázala odtrhnout...úžasné a přesto tak hrozné...nejsem věřící, ale Bože nedej ať se minulost opakuje...

vladka321
27.01.2022 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a s chutí se do ní začetla. Musím však přiznat, že jsem byla poněkud zklamána. Především zvláštním slohem, kdy jsem nechápala, kdo vlastně situaci popisuje a o kom je řeč. Bylo to pro mě zmatené a to i poté co jsem se zorientovala v časech (kdy se střídá minulost, přítomnost i budoucnost) a ve třech vyprávějících osobách. Nicméně poselství knihy je zcela jasné a i když bylo patrné, že se jedná o veliké ukrutnosti, přesto se těmto autorka pokusila vyhnout. Snažila se najít lidskost v nelidskosti a to mě popravdě opravdu dostalo. To světýlko lásky a naděje.

Termaap
26.01.2022 3 z 5

Myslela jsem si, že knihu nedočtu. Nutno dodat, že jsem si to myslela ještě předtím, než jsem se do knihy vůbec pustila. Já už z knih zhruba vím, co se v Osvětimi dělo s dětmi, novorozenci, s těhotnými… před nějakým časem mě hodně zasáhla kniha “NARODILI SE, ABY PŘEŽILI”; téma knihy je, řekla bych, dosti podobné. A tu jsem právě dočíst nedokázala. Bylo mi z toho zle, měla jsem noční můry. “PORODNÍ SESTRU Z OSVĚTIMI” jsem ale navzdory hrůznému tématu přečetla, vlastně tak nějak překvapivě bez “potíží”. A mám i teorii proč. Kniha není psána jako příběh, ale spíše jako soubor faktů. Faktů, které už znám, a které mě už tím pádem nezasáhly tak, jako když jsem o nich slyšela/četla poprvé. Celkově mi kniha stylem psaní přišla odosobněná a já si s postavami nevytvořila žádné pouto, narozdíl od již zmiňované “NARODILI SE, ABY PŘEŽILI.” “PORODNÍ SESTRU Z OSVĚTIMI” jsem si i zařadila do čtenářské výzvy jako literaturu faktu.
Jediné co mi hodně vadilo, byly kapitoly vyprávěné z pohledu Mengeleho. Nemůžu si pomoct, ale opravdu mi to přišlo (jak podle mě velmi trefně napsala StihOMam) až nemístné.
Očekávala jsem tedy od knihy něco jiného, ale dostala jsem alespoň další fakta, další střípky skládačky o osvětimském pekle (i když většina už mi byla známá).

StihOMam
20.01.2022 3 z 5

Tuto knihu povazuji za prumerne dilo, ktere ve mne nezanecha hlubsi vzpominku. Co se tyce tolik diskutovaneho cleneni, nerusilo me; na druhou stranu neni ani zvlastnim prinosem. Navic kapitoly psane z pohledu jisteho lekare povazuji za troufale, az nemistne.
Strucne receno, dane tema bylo zachyceno v literature jine zcela urcite mnohem lepe.

deauville
11.01.2022 3 z 5

+ Líbilo se mi téma, možná jsem otrlá, ale za mě kniha neobsahuje nic, co by nezmiňovaly stovky knih na toto téma napsané dříve.
+ Jak bylo zmíněno v komentářích pode mnou, vyprávění je sice maličko chaotické, ale při troše pozornosti se v něm vyznáte.

- Odosobněnost. Nedokážu si pomoct, ale hlavní hrdinka (Stanisława Leszczyńská) je líčena tak dokonale, že ve mně nevykřesala špetku sympatií, nějaký projev lidskosti - kromě toho, že všechny kolem miluje a odpouští a dokáže moralizovat jen pouhým pohledem - se tam za celou dobu neobjevil. Buď by tedy měla být minimálně blahořečená, nebo si ji autorka musí hodně idealizovat. Nějaké jiné emoce než láska by z ní udělaly člověka.
- Popis myšlenkových pochodů Josefa Mengeleho považuji za velkou literární nadsázku. Kdo vidí do hlavy tohoto psychopata? Navíc vzhledem k příběhu celkem zbytečné vsuvky, většina z nás ví, kdo to byl Mengele a co dělal...

ufounek17
09.01.2022 2 z 5

Zvláštní kniha. To je první kniha, která se mi špatně četla. Netěšila jsem se k ní. Pribeh samozřejmě smutný, ale kniha musí být hlava a musím se k ni rada vracet. Za mě dvě hvězdy.

slyvuska
08.01.2022 3 z 5

Silne tema, priznavam, ze jsem ani nepomyslela, ze i v tom pekle se rodily deti. O to horsi bylo zjisteni, ze ti chudaci ani nedostaly sanci...
Souhlasim s dalsimi komentati, ze preskoky v deji a vypravecich jsou matouci. Navic mi pripadalo, ze Mengele neni popisovany jako takova zruda, kterou byl, ale jako "obycejny" clovek...
Zaverem rozhodne nedoporucuji cerstvym maminkam

Karoley
02.01.2022 4 z 5

Pravdivý příběh z osvětimského pekla. Kniha líčí životní osudy Stanisławy Leszczyńské, porodní sestry v Osvětimi, která vedla v táboře tisíce porodů a která byla pro těhotné vězeňkyně Mámou.

Pro mě, jako pro matku, naprosto děsivé čtení. U některých pasáží mi bylo doslova fyzicky zle. V Osvětimi se děla šílená zvěrstva.

"Důležité je vždy zůstat člověkem."

Jessybelle
31.12.2021 3 z 5

Tato kniha se mi hodnotí těžko. Emocionálně na mě zapůsobily popisy porodů a utrpení rodiček ve smyslu co se po té děje s jejich dětmi, to je psané bez příkras jak to měla Máma ve zvyku. (Sama mám pět dětí, poslední ještě kojím, asi proto se mě to tak dotýká).
Nicméně střídání pohledů vyprávění a skákání v časových rovinách ( částečně ho chápu jako takové "odlehčení" příběhu) se tady zrovna moc nepovedlo, občas jsem se ztrácela, některé věci se opakovaly.
Určitě stojí za přečtení, ale jsou i lepší, ikdyž s tématem porodů jsem ještě žádnou nečetla. postava Mámy mě zaujala a budu pátrat po informacích o ní.

lenkaBajza
30.12.2021 2 z 5

Velký přešlap ve výběru tématu - číst o vraždění dětí prostě nezvládám.
Pominu-li téma, příběh na mě působil dost chaoticky. Kvůli střídání postav a hlavně měnící se časové lince jsem se nedokázala do knihy vůbec začíst. Souhlasím s názory níže - jedná se pouze o popis, chybí tomu prvky příběhu či vyprávění.

lucifess
28.12.2021 3 z 5

Téma Osvětim v knihách je mé "oblíbené". Nicméně z této jsem poměrně na rozpacích a bohužel patří k těm slabším z množství, které jsem již přečetla. Je poměrně zmatečná v rámci přeskakování v dějové lince a názvy kapitol, jak kdyby někdo použil nadepsání z nějaké původní pracovní verze. Škoda.

claire.dinner
27.12.2021 3 z 5

Literatura holocaustu má v mé knihovně četné zastoupení a řadí se k mým nejoblíbenějších, jakkoliv bizarní to je. Nicméně od té doby, co jsem mámou, mi nedělají úplně dobře pasáže týkající se usmrcování dětí, což v téhle knize je velmi hojně a barvitě vylíčeno.
Mně se naopak líbilo, že to mělo více časových rovin, byť je pravda, že by se celý příběh dal napsat úderněji, aby to bylo čtivější. Celkově to řadím k takovému o fous lepšímu průměru v této kategorii a tématice

miklis
26.12.2021 2 z 5

Jestliže se o příběhu dá říct, že je plochý, tak tenhle je úplně placatý. To nebylo vyprávění, to byl popis. A ještě ke všemu dost chaotický.
Jsem zklamaná…

helenkan
21.12.2021 3 z 5

Nevím co mě to napadlo číst tohle před Vánoci. A ještě jsem to horko těžko přelouskala. Určitě jsem četla na toto téma lepší knihy. Možná to bylo stylem psaní, ten mi moc nesedl. Ale prožívat takováhle zvěrstva, hluboce smekám.