Porodní sestra z Osvětimi

Porodní sestra z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445675/bmid_porodni-sestra-z-osvetimi-T27-445675.jpg 3 830 261

Anděl naděje v táborech smrti. Příběh ženy, která zachránila tisíce dětí. Další transport vězňů směřuje do Osvětimi. Je mezi nimi i Stanisława Leszczyńská, porodní asistentka z Lodže, která na vlastní žádost začíná pracovat v nelidských podmínkách: bez vody, základních lékařských nástrojů a léků. Porody probíhají na kamnech zakrytých starou dekou. Mnohokrát riskuje svůj život, když vzdoruje nemilosrdným příkazům Josepha Mengeleho. Dělá vše pro ochranu dětí před jeho krutými experimenty. Snaží se být oporou pro matky, kterým byly děti násilně odebrány a poslány do Říše. Nebo na smrt... Porodní sestra z Osvětimi je dramatický příběh inspirovaný hrdinským osudem Stanisławy Leszczyńské. V koncentračním táboře provedla více než 3 000 porodů, během nichž nezemřelo žádné dítě ani žena.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Położna z Auschwitz , 2020

Lka
18.01.2023 4 z 5

Audiokniha :
Knihu jsem si vyposlechla jako audioknihu v podání Jany Strykové. Výborně načteno, hezky se to poslouchalo. Bohužel kniha byla napsána chaoticky, přeskakování z osoby na osobu. Měla jsem trochu problém se v tom vyznat. Silný příběh porodní asistentky, která zachránila mnoho životů. Kniha nebyla úplně špatná, ale na toto téma jsem četla daleko lepší knihy.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Téma druhé světové války mě dlouhodobě zajímá a proto pro mě byla tato knížka jasná volba hned v tu vteřinu, co na mě vykoukla na eshopu Dobrovského. Kniha byla velmi silná, chvílemi mi z ní nebylo dobře (a co teprve ženám, které jsou už matkami) ale celkově ve mě zanechala velký dojem. Rovněž si zaslouží to nejlepší hodnocení. 5⭐️

Terkasup
29.12.2022 2 z 5

Četla se mi pěkně ,ale stracela sem se v ději a dlouho mě trvalo než sem si ujasnila jak to má být . Hlavně to bylo náročné na psichku nešlo mi čist kdekoliv

Ereniss
25.11.2022 2 z 5

Také mi nesedl styl vyprávění. Jinak bez debat, téma je to silné.

koki.veru
30.10.2022 2 z 5

Stejně jako u spousty dalších, se mi styl psaní nelíbil. Občas jsem se ztrácela v ději, protože kapitoly na sebe nenavazují. Knihy o holocaustu a Osvětimi mám velice ráda a vždycky žasnu, co vše museli ti lidé vytrpět, ale tahle kniha pro mě byla zklamáním.

Ketrin.TR
25.10.2022 2 z 5

Tak i já se přidávám na stranu těch, kterým nesedl styl vyprávění a psaní. Děj je hodně zmatený, skáče se z jedné postavy na druhou a čtenář se strašně dlouho nemá vlastně vůbec čeho chytit. Nevím jestli je to tím, že těch knížek o koncentračních táborech je teď jak hub po dešti a kvantita převažuje nad kvalitou... Naštěstí to byla knížka z knihovny, takže zase šupajdila zpátky do regálu, za mě bohužel velké ne.

Gweny
23.10.2022

"Každý má na světě své místo a hraje svou roli. Nejde to jinak. Je potřeba si stvořit vlastní malé nebe. Vnitřní taneční sál, po němž bude vířit v šíleném tanci radostí, že vůbec žije." (s. 54)

Silná kniha se silným příběhem, jehož čtení někdy zapříčiní v člověku nezměrný pocit zoufalství a bezbrannosti. Kde byl Bůh? A kde byl člověk v koncentračních táborech?! Nikdo neví, nikdo nedokáže říct. Ale je překvapivé, že u v těchto podmínkách se rodily děti a některé z nich i přežily.

Čtení tohohle románu pro mě bylo obtížné, ale je pravda, že díky střídání kapitol z minulosti a "současnosti " naší vypravěčky, byl příběh jaksi snesitelnější. Ze začátku pro mě bylo jaksi nepřehledné, kdo je kdo apod., ale dokázala jsem se rychle zorientovat a i když mi přečtení knihy trvalo tak dlouho, není den, kdy bych si na její téma nevzpomněla. Ke konci už se mi obrazy z ní promítaly i ve snech, takže jsem nyní opravdu ráda, že ji mohu přečtenou odložit a nechat příběh žít svým vlastním životem.

Daduna
03.09.2022 4 z 5

Pěkná kniha. Dobře se mi četla až na detail, že do třičtvrtě knihy jsem trochu tápala kdo příběh aktuálně vypráví. Styl psaní se mi líbil. Od autorky nebudu váhat, pokud bych si měla přečíst jiný titul.

Áža707
08.08.2022 3 z 5

Celkové kniha pro mě byla velice náročná a to nejen svým obsahem, ale i kompozicí. Na začátku mi dlouho trvalo zorientovat se v postavách a hlavně u v čase. Musela jsem se mnohdy vracet a kontrolovat v jaký době se nacházím.

Bohužel ani styl psaní mě úplně neseděl a přišel mi velmi kostrbatý i proto se mi kniha četla pomalěji než obvykle. Myslím, že plno čtenářů styl psaní autorky odradí a nedají poté knize šanci a to je škoda, protože obsahem stojí rozhodně za to. Já osobně se určitě chci pustit i do druhé knihy od autorky a uvidim, jak se mi bude libit.

Příběh je velmi silný a rozhodně zajímavý. Obzvlášť protože se zakládá na skutečných událostech, dopisech a vzpomínek. Myslím si, že je vhodný pro všechny čtenáře, ať už ty, co se chtějí dozvědět něco nového a nebo i pro milovníky historie.

⭐ 3.5/5

tonysojka
07.08.2022 3 z 5

Také se mi nelíbí současná záplava knih různých"povolání"z Osvětimi,myslím si ,že spíš tématu škodí svou mnohostí a vedou k jakési "otupělosti"nebo"lhostejnosti" nad osudy obětí,které si prošly ,nebo zahynuly v tomto "pekle na Zemi".
Četl jsem,protože to bylo zapůjčeno známou,které se mi prostě nechtělo říct ne a bylo to v polštině ,tak jsem to bral jako cvičení ve čtení v originále.
Je to umělecké zpracování vzpomínek skutečné porodní sestry a některé vzpomínky jsou opravdu hrůzné a otřesné.

matesjepes
05.08.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila. Doporučuji ovšem silnějším povahám. Autorka vystihla tehdejší atmosféru. Těžko uvěřit, že se to dělo, můžeme se modlit, aby se historie neopakovala.

Neluš
05.08.2022 3 z 5

Mám ráda knihy podle skutečné události z této doby. Je to má první kniha, která zachází do podrobností o porodech v Osvětimi. Jak už je i zmíněno, čtenář nad knížkou musí přemýšlet, jinak se v příběhu ztratí. Celkově mi tento styl psaní moc neseděl. Ale získala jsem nové informace.

Milujivuniknih
31.07.2022 5 z 5

Jedná se o jednu z mála přečtených knih, která mě obohatila o nové poznatky z dob Osvětimi. Porodní sestru z Osvětimi bych doporučila náročnějším čtenářům a čtenářům, kteří již mají něco načteno, jelikož autorka používá originální styl psaní a nad střídajícími časovými obdobími a vyprávěním z více perspektiv člověk musí přemýšlet, rozhodně se tedy podle mého názoru nejedná o oddechovou literaturu. Vzhledem k mému těhotenství mi některé pasáže z porodní štuby přišly ještě více neuvěřitelnější a nepředstavitelnější. Člověk si hned více uvědomuje onen dar života.
Kniha mě velmi zaujala a mohu jen doporučit.

Tokugawa
15.07.2022 4 z 5

Některé knihy přečtu na jeden nádech. A k některým se musím nutit. Porodní sestra z Osvětimi je přesně taková. Jednak jsem se ztrácel v jednotlivých kapitolách, vyprávění skáče sem a tam, názvy kapitol moc nepomohou. Utrpení v lágru je nezměrné, odosobnělost a zlo hmatatelné. A jednak jsem nechtěl večer usínat s mrtvými miminky před očima, ale musel jsem. Potřebujeme vědět a potřebujeme se poučit. Kniha stojí na skutečných událostech.

Make20
13.07.2022 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity. Téma je opravdu náročné, i když zajímavé. Přečetla jsem mnoho knih s touto tématikou a tato patří k těm pro mě slabším. Často jsem se ztrácela v tom, která postava zrovna příběh vypráví. Kdo je jedna z hlavních vypravěček jsem zjistila až skoro na konci knihy. Závěr je pěkný a obsah děsivě mrazivý, jelikož pravdivý podle skutečností.

Hermiona419
10.07.2022 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné, ačkoli jsem to přečetla na podruhé, ne však kvůli jinému stylu vyprávění, nýbrž kvůli obrovským brutálnostem, které byly v této knize obsaženy. Navíc jsem knihu začala číst před exkurzí do Polska, Osvětimi - Březinky, a proto jsem ji raději odložila na později. Velmi silné, mrazivé čtení!

literarniposuk
04.07.2022 3 z 5

Ono to jako není špatný, určitě je to zajímavé téma a určitě by si to měl přečíst člověk, zaujatý vším okolo II. světové. Má zajímavě řešený styl psaní, kdy se tak trochu ztrácíte v časoprostoru půl knihy, než se zorientujete a jako jednohubka fajn, ale není to jedna z knih ke které se vrátím.

uzivatel42014
23.06.2022 3 z 5

Kniha je zvláštně napsaná tak chaoticky, docela jsem se ztrácela čekala jsem víc ale úplně ji nezavrhuji

kafeknizkualet
22.06.2022

Po polovině knihy jsem ji odložila, asi jsem od čekala něco jiného. Přijde mi svým způsobem odměřená, hodně popisná, ztrácela jsem se v postavách. Popisuje hrůzné věci, které mnou otřásají, to jsem očekávala, momentálně ji však odložím, myslím, že se k ní časem vrátím, ale teď není vhodná chvíle.

Salisi
14.06.2022 5 z 5

Tato kniha je velmi zajímavá pro ty, které zajímá historie. Místy byl děj tak silný, že jsem ji musela na pár dnů odložit a místy jsem se v ději ztrácela. Rozhodně bych ji ale nezatracovala.