Porodní bába

Porodní bába https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220522/bmid_porodni-baba-VAA-220522.jpg 4 475 141

Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, vykonává důležité povolání porodní báby. Její život, to jsou cesty v nočním mrazu, pach dezinfekce a krev. Všechno se však změní, když potká nacistického důstojníka Johannese, který se „na ni podívá, jak se ještě nikdy nikdo nedíval“, a bezhlavě se do sebe zamilují. Hrdinka pak z vlastní vůle následuje německé šiky do vojenských a vězeňských táborů, kde pomáhá jako polní zdravotní sestra. Zatímco dříve však děti vítala do světa, zde se z ní stává anděl smrti a nakonec i ji semelou nemilosrdná kola dějin. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska, z níž dodnes některé rodiny nesou cejch. Kniha získala v roce 2012 významnou Runebergovu cenu, byla přeložena do více než deseti jazyků a na její motivy se natáčí i film.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Argo

Teoksesta Kätilö , 2011

Yorika
25.01.2019 3 z 5

Tak nějak si představuji sever.Drsný, syrový, nemilosrdný.I ta forma jazyka do tohoto prostředí jaksi zapadá.
Je to kruté.Jako život sám.

Abia
21.01.2019 3 z 5

Druhá kniha od této autorky a u mě se nadšení nekoná. Oceňuji zvláštní jazyk i příběh, jen mi nějak nesedí ta forma podání. Ze začátku jsem byla dost zmatená a neorientovala se v příběhu. To se postupně lepšilo, ale nestačilo to. Další knihu od Katji Kettu už asi zkoušet nebudu.

asam
08.01.2019 3 z 5

Na můj vkus až moc drsné. Ale dočetla jsem, proto knihu nezavrhuji, ale ani nedoporučuji,

Devil-Ivet
22.12.2018 4 z 5

Kniha se silným příběhem, který mě okamžitě vtáhl. Líbilo se mi poznávání mezi hlavní hrdinkou a Johannesem. Drsná příroda, období druhé světové války, a přesto se zrodilo něco pěkného. Četlo se to opravdu pěkně a ani na vteřinu jsem se nenudila.

freejazz
21.12.2018 4 z 5

drsné.
neviem, čo viac povedať, je to drsné.

Kristy78
05.11.2018 4 z 5

Dobře napsaná kniha, silný příběh.

alka14
01.11.2018

Dost jsem se musela na knihu soustředit. Opravdu jiný styl psaní. Příběh jinak zajímavý.

hs777
16.10.2018 4 z 5

Vojenský konflikt Finska s Ruskem a následně s Německem a do toho láska, která si nevybírá - laponská porodní bába a nacistický důstojník. Tu drsnou realitu a děsivé obrazy konce druhé světové války ani velmi obhroublé a hodně expresivní výrazy nemohly dostatečně vystihnout. Stejně jako u Sběratele dýmek vyžaduje velkou soustředěnost a doporučila bych obě knihy číst v pořadí, jak je autorka napsala.

Smarzka
08.10.2018

Vyborna knizka! Napsana uplne jinym stylem, nez jsem zvykla, ale skvela.

Hana28
02.10.2018

Zajímavé a nevšední. Člověk na ni musí mít klid a soustředit se. Čte se sice dobře ale občas jsem se musela vrátit zpět abych pochopila o čem to vlastně je. Kniha taky obsahuje pár příměrů a frází které jsem pochopila až pomocí internetu. Podle této knihy je také natočen film a ten je skvělý. Málokdy se stává že film se vyrovná knize. Doporučuji film i knihu

Maanna
17.09.2018 5 z 5

V této knize se čtenář musí rozhodnout, jestli chce "vstoupit do příběhu," který bude drsný a znepokojující, nebo jestli zůstane jen vnějším pozorovatelem. V tom druhém případě ho kniha asi nejspíš znechutí a bude mu připadat nereálná a zmatená. Pokud ale člověk do příběhu "Víločky" vstoupí, je to poměrně velká emocionální smršť, kdy člověk postavy chvílemi lituje a rozumí jim, chvílemi by je nejraději přizabil. "Víločka" se bohužel zamilovala ve chvíli, kdy doba ani místo velké lásce ani trochu nepřály, ale alespoň nějaká naděje na konci přece jen zůstane.

Ellen16
14.09.2018 5 z 5

Drsný příběh...a zároveň jedna z nejzvláštněji napsaných knížek, které jsem kdy četla. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale teď mám pocit, že na knihu jen tak nezapomenu, působí opravdu realisticky a opravdově. Láska, která jde přes mrtvoly.

alexis818
01.07.2018 3 z 5

Opravdu zvláštní kniha.Těžký styl psaní,musela jsem se hodně soustředit,abych příběh dokázala uchopit.Drsný jazyk,drsná doba drsní lidé.Musím napsat,že vím,že se k této knize,ani k autorce už nevrátím,přesto ve mně tato kniha stopu zanechala.

xxiixxi
15.05.2018 5 z 5

Budu si ji muset přečíst ještě jednou, protože je celkem potřeba se soustředit, a já jsem asi všechno to propojení postav a událostí nepochopila a nevstřebala, což je opravdu škoda. Každopádně kniha na mne udělala dojem a dozvěděla jsem se spoustu věcí, o kterých jsem neměla ani tušení.

shmaic
14.03.2018 5 z 5

Smutná kniha netradičně ostře podávající realitu konce 2. světové války v severských státech. Místy i na můj vkus trochu vulgární, ale jaksi to tak celé nějak zapadá do surovosti tehdejších časů.

ponda
19.02.2018

nedoposloucháno
audiokniha

SSTknihy
13.02.2018 4 z 5

Zvláštní, magické, těžko uchopitelné, zneklidňující. Napsané jazykem, stejně svérázným jako lidé, žijící na severském pobřeží, neustále bičovaném drsným podnebím. Katja Kettu zasadila svůj příběh do pozdního léta 1944, do období, kdy na severu Finska probíhala laponská válka – méně známé období Druhé světové války. Vlastně poněkud banální milostný příběh finské ženy, bastarda a vyvrhela, kterého uznávají jen pro jeho porodnické schopnosti, a vysokého nacistického důstojníka se v autorčině podání mění v osudový milostný vztah takřka biblických rozměrů. Není to ale lehké, ani moc příjemné čtení. Určitě se z hlavy nevykouří hned po přečtení poslední stránky

ypres.bass
15.01.2018 3 z 5

Popravdě kniha nenaplnila moje očekávání. Slyšel jsem na ni fakt hodně chvály, tak jsem si ji teda taky pořídil. A ono...
Jako nápad (a hlavně pointa a závěr) se mi líbily, i způsob vyprávění. Ale co mi fakt vadilo, to skákání mezi časovými a dějovými liniemi. Trvalo mi asi 2/3 knížky než jsem pochopil kdo je vlastně kdo a co je kdo čí.
Ale zase na druhou stranu, knížka se čte i přes ty nešvary fakt dobře, jakože rychle "ubíhá".

Nika_bk
07.01.2018 5 z 5

Pre mňa jedna výborná kniha..ničim neprikrášľovaný príbeh zachytávajúci dobu, podmienky a ľudské charaktery..dalo mi to nový pohľad na dejiny a život obyčajných ľudí

vivienna
29.12.2017 3 z 5

příběh sice zajímavý, ale psaný zvláštním stylem, chaotický, člověk se občas ztrácí...pocit z četby - syrovost- surovost? Dočetla jsem, ale příště určitě ne...