Poprask na laguně

Poprask na laguně https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399533/mid_poprask-na-lagune-PB7-399533.png 4 88 10

Myšlenkou nejlepší a nejlidovější hry, kterou tvůrce italské národní komedie napsal r. 1762, je - slovy autorovými - pouhopouhé nic. Postavami hry jsou námořníci a rybáři města Chiozzy a jejich ženy, sestry a dcery: děj se odehrává většinou na ulici a počíná tím, že mladý muž pozdraví jednu z dívek přívětivěji než ostatní. Z toho povstane řada popichování, posměšků, předhůzek, nezdvořáctví, křiku, klení a urážek různého stupně závažnosti, až celá změť končí v soudní síni... Hru psal autor sice proto, aby si vyvolal vzpomínky na šťastná léta, která v Chiozze prožil, ale oslavil v ní zároveň národní letoru svého lidu - obvyklé rámusení v dobrém i ve zlém, vtip i nedovtipnost, humor, nenucené způsoby a prudký temperament, který, když přestřelí, nezná míru. (Podle doslovu.)... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

Le baruffe Chiozzotte , 1762

Kopta
10.07.2023 4 z 5

Audio ČRo: Příjemná bláznivina. Ne nijak převratná, ne nijak příšerná.

mirektrubak
01.07.2023 1 z 5

Poslouchal jsem jako rozhlasovou hru, ale ani milovaná a vždy roztomilá Libuška Šafránková mě nedokázala přesvědčit, že tohle dílo je něčím víc než jen uvřískanou prázdnotou.
Na divadle bych to byl ochoten vidět jedině jako balet! ;-)

*-*Kleny*-*
20.06.2023 4 z 5

Moje první zkušenost s dramatickou tvorbou na papíře a prostě to není ono, ačkoli si myslím, že toto dílo je jedno z těch vhodnějších, kterými začít s dramaty, není tak složité. Ačkoli na pečené dýně, které "hodně" navozují tu středomořskou atmosféru xD, jen tak nezapomenu.

AlB3rt
06.06.2020 4 z 5

Snad každá divadelní hra je lepší v divadle, než na papíře a tato rozhodně není vyjimkou. Na rozdíl od Sluhy dvou pánů, který je bezesporu vrcholem Goldoniho tvorby, působí Poprask na laguně v knižní podobě zmatečně a místy nezáživně. Na divadelních prknech však ožívá a své nedostatky nedává znát.

petr_
02.01.2020 5 z 5

Vždyť je to divadlo, to je potřeba vidět, s herci. A pak je to zábava.

Hanka_Bohmova
04.07.2019 2 z 5

Přečtené je to za chvilku, ale ta chvilka úplně stačila, abych zatoužila stát se s okamžitou platností strážcem majáku na liduprázdném ostrově. Představa divadelní verze mě osobně děsí :o)

pecinka21
11.04.2018 3 z 5

Dějově dobré, ale těch jmen, to aby se v tom nevím kdo vyznal, vždy si je motám, ale jo zápletka povedená. Kniha se až na zmatek ve jménech četla dobře.

Lusinkaoko
07.03.2012 3 z 5

Knížka slabší, ale v Opavském divadle na představení jsem byla taky a BOŽÍ, BOŽÍ, BOŽÍ !!! :-))))

DustinMind
02.02.2012 3 z 5

Vzhledem k tomu, že hra je většinu času rozporná, hádavá a občas to vypadá, že se celá odehrává v průběhu jedné půlhodiny tak je zde také druhá stránka věci - jít na to do divadla, což já zatím neudělal - vzhledem k k obsazenosti východočeského divadla v Pardubicích. Po divadelní verzi - ke které se snad někdy dostanu - určitě hodnocení znovu přehodnotím :)

Okřídlená li
30.11.-0001 5 z 5

Bezvadné, zvláště když si představíte úžasné herecké výkony opavského divadla. :)