Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268892/mid_popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4 727 181

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci.... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Popol všetkých zarovná , 2005

diabolka3
29.10.2016 1 z 5

Bez těch metafor by se to možná dalo číst.

YouthDecay
12.10.2016 2 z 5

Nebyť všetkého toho sexizmu, tak hodnotím o hviezdičku vyššie. Písané je to ako bežná komerčná oddychovka, ktorá má ale hlbší presah vo svojej kritike Mečiarizmu, ktorá je skutočne ostrá a účinná.

gladya
29.09.2016 4 z 5

Čekala jsem běžnou tuctovou detektivku,našla jsem víc .

Jsou to vlastně dva příběhy či případy. Jeden celkem banální kriminální případ. Proti odhalování sériový vrahů a psychopatů ze severských detektivek to vlastně je "čajíček". Jenže reálné nebo alespoň věrohodné popisy policejních postupů nakonec činí knížku ještě zajímavější .

Druhý příběh má prvky politického thrilleru. Čtenáře až mrazí, jak je to uvěřitelné.

Styl vyprávění je zajímavý, jen jsem se trochu ztrácela v časové linii. Pokud jsem autora chválila za věrohodnost (nebo možná její iluzi), neplatí to tak docela o některých postavách. No, třeba se pletu a policisté jsou takoví.

Lenka.Vílka
18.09.2016 3 z 5

Příběh sám o sobě dobrý, ale vadilo mi, jak je kniha napsaná. Nedokázala jsem ji brát vážně, přestože by si to příběh sám o sobě zasloužil. Tohle uvolněné "vyptávění nad pivem" mi nesedí.
Nejdřív mi jenom lezly na nervy všechny ty dovětkové věty s vykříčníky. A potom uplně všechny věty s vykříčníky, kterých tam bylo až moc. Fakt zbytečný a otravný. Zkusím další díl z důvodu obecného nadšení z tvorby autora. Uvidíme.

Ladys
13.09.2016 4 z 5

Moje šestá kniha od D. Dána.
Nevím, jestli je to překladem, nebo tím, že je to autorova prvotina, ale nebylo to tak lehké a přímočaré čtení, na jaké jsem od něj zvyklý. Vlastně spíš od českých překladatelů.
Dva případy v jednom románu je dobrý tah. Čtenáře udržuje v dvojím napětí.
Kriminální zápletka standard Krauz a spol.
A politicko-kriminální zápletka?
I když autor vždy předem upozorňuje, že příběh se nezakládá na pravdě, tak klidně věřím, že si něčím podobným prošel. A už dávno nemám iluze o vlivu a provázanosti mafií a politiků v jakékoliv zemi na světě, která vás napadne.

pocitac311
08.08.2016 3 z 5

Prvá kniha, ktorú som čítal od tohto autora. Asi do polovice som musel silno bojovať so zdĺhavými opismi a zvláštnym štýlom a prekážalo mi čiernobiele vykreslenie charakterov postáv. Druhá polovica priniesla svižnejší dej čítalo sa to omnoho lepšie. Vďaka prekvapivému záveru som ale pochopil, prečo je kniha stavaná na dvoch dejových líniách a celé to dalo zmysel. Oceňujem veľmi dobré vykreslenie pomerov a atmosféry spoločnosti v polovici 90-tych rokov.

ber-tram
05.08.2016 5 z 5

Dominik Dán na rozdíl od Zdeny Frýbové, kterou mi jeho sloh maně připomněl, nepotřeboval odborného konzultanta, jehož ona si obvykle přizvala, nedotčena moc tím, o čem píše, kdežto D. D. si vše evidentně odžil a odpracoval. Potom se ptám? Skutečně policajti takhle nasávají (Krauz)? Fakt se s úspěchem dostanou pod každou sukni (Chosé)? Budiž, i kdyby autor malinko nadsazoval, má na to literární licenci podloženou tvrdou profesní praxí.
Tři postřehy úhrnem:
- na to, že jde o prvotinu, klobouk dolů - ta občasná neohrabanost se nepochybně obrousila v dalších dílech, jak dříve či později zjistím,
- začal jsem číst magického 1. srpna - v den startu kontroverzní fúze policejních útvarů, o níž dnes ještě není zřejmé, ale čas věřme ukáže, jaké politicko-mafiánské sviňárny měla zamaskovat,
- charismatického Krauze jsem si vymaloval do fyziognomie Roberta Šlachty – tj. žádný seladon, ale charakter. 38/16

Ivana11
14.07.2016 4 z 5

Moje druhá knížka od tohoto autora. V první polovině jsem si připadala, že se špatně soustředím, bylo to dosti hutně napsané - hrozně moc informací, nestačila jsem to vstřebávat. Ve druhé polovině příběh nabral spád, to už jsem byla spokojená. Autor se zřejmě dobře orientuje v kriminalistice. Až po přečtení knihy mohu zhodnotit, že to bylo pěkné, určitě si od D. Dána přečtu další knihu .

medvidek
20.05.2016 2 z 5

Zacatek me vubec nezaujal, ani jeden z hrdinu mi nebyl nejak extra sympaticky, vetsina policistu byla podivne vykreslena. Pribeh se casem docela rozjel, ze jsem ho docetla pomerne rychle, nejak mi tento styl nesedel.

jarkamet
17.05.2016 2 z 5

Moje první kniha od tohoto spisovatele, ale nevím jak se k ní postavit. Občas hrozná nuda, občas zase zajímavé a poutavé čtení. Policajti vylíčení jako alkoholici a sexuální devianti. V každém případě kniha byla pro mě příliš zdlouhavá, a taková bez závěru, bez vyřešení s otevřeným koncem. Ale určitě zkusím ještě jednu knihu přečíst. Zatím tak za 2 a půl hvězdy.

Plútarchos
14.05.2016 4 z 5

Původně jsem chtěl dát příběhu tři hvězdičky. Richard Krauz jako příslušník mordparty vyšetřuje vraždy. Prostředí a práce policie je vykresleno velmi svérázně - jsou to lidi z masa a kostí, kteří mají své avantýry s babami a chlastom. Ale je z toho cítit, že autor zná jak to u kriminálky chodí a ví o čem píše. Dva paralelní případy - dvě vraždy - jedna stará paní a druhou obětí je Malý Pavúk člen mafie a podsvětí.

"Staručkej babičke na antikorovom stole už nebolo pomoci, bola sinavá a stuhnutá ako jaternica vytiahnutá z mrazničky. Realita bola smutná, vlastně strašná, a babičku z podobného chladného miesta pred malou chvíľou naozaj vytiahli a previezli na mestskú patológiu. Podchladenie nebola pravá príčina jej terajšieho stavu, odborne povedané, bezprostredná príčina smrti. To bol už iba dôsledok toho, čo s ňou nejaká sviňa porobila uprostred minulej noci. Pravá príčina smrti sa nachádzala tesne pod hrudnou kosťou, prechádzala..."

Teprve závěr celé knihy, to poselství a cesta ven, to světlo na konci tunelu mě přesvědčilo o změně názoru na celou knihu. Odvážný popis spolupráce mafie a podsvětí s tajnými službami - vše řízeno z nejvyšších politických kruhů. Ovlivňování práce policie, státních zástupců, odstraňování nepohodlných svědků, likvidace a manipulace důkazů, zametání vyšetřování pod koberec... to jsou praktiky politických představitelů mladé "demokracie". Čtenář musí mít husí kůži, když si představí, že se to skutečně děje a jedinec je proti tomu naprosto bezmocný a je smeten jako ptačí pírko ohromným větrným hurikánem; rozcupován soukolím obrovské mašinérie propletence státní moci a podsvětí; mafie, která může beztrestně vykonávat tu nejšpinavější práci v zájmu politických cílů.

Popel vše srovná - Aequat omnes cinis (Seneca)

Jaruš7
22.04.2016 5 z 5

Moje první knížka od D.Dána, za odvahu ke zprůhlednění citlivého tématu a pracovní zpovědi svého svědomí dávám 4,5 *. Takto snad ,alespoň ten titul , bude o něco méně pravdivý.

nursejane
18.04.2016 4 z 5

Moje třetí kniha tohoto autora a rozhodně ne zklamání :-)

adelinka
17.04.2016 4 z 5

Ide asi o prvú Dánovu knihu....priznám sa, že som trochu strácala časovú súvislosť, ale neskôr sa dej tak rozbehol, že som knihu doslovne hltala. Mne osobne sa Dán číta veľmi dobre.....ale pri čítaní som sa trochu aj desila, kde to žijem? Či existuje niekde aj bezpečie?

DriftBooks
15.04.2016 4 z 5

Je to po všech komplikovaných Deaverech a seveřanech balzám na duši – dá-li se to tak o docela kruté detektivce říci. Takový pitaval... Ale Dán dokáže příběh zlehčit příjemným humorem. Partička policajtů vám bude – a to je vlastně také balzám na duši – sympatická a Krauzovi budete fandit. Zasvěcený vhled do (slovenské) zločinecké galérky, nebojácný pohled pod pokličku (jedno z jaké země) politiky je bonusem.

Doporučuji Dána čísti v originále - tedy ve slovenštině... Překlad tomu pár procent ubere...

astroweb
10.04.2016 4 z 5

Velmi dobré, jen snad té politiky trochu víc, ne že by byla nezajímavá, právě naopak, ale v dalších knihách už je autor zkušenější a dovede všechno naporcovat lépe.

beran25
04.04.2016

Slušná detektivka a ještě si u ní člověk trochu zavzpomíná.

zamiokula
01.04.2016

No,já tedy nevím,ale kdyby se pořád vyjde neomilalo,že je to autorova prvotina,vůbec by mně to nenapadlo, možná ti,co to zde tolik haní,by meli zkusit napsat něco sami,myslí li si,že by to dokázali lépe... Já jsem knihou nadšena,styl mně přímo uchvátil,a občasné odbočky od děje, i vtipné postřehy,na které si všichni stěžují,se mi velmi líbilo,a nutilo mne nad některými věcmi se pořádně zamyslet...ale uznávám, že je to částečně také způsobeno mým vyšším věkem, a tudíž tím,že onu zde popisovanou dobu ,jsem sama zažila...zkrátka za mně autorovi velký obdiv,a uz se těším na jeho další literární skvost!!!

Joges
27.03.2016 5 z 5

Nečekal jsem, že kniha našich sousedů, respektive slovenský autor, mě bude tolik bavit a napínat. První případ pro oddělení vražd se čte dobře jako pravá detektivka. Druhá mafiánská linka se díky popisnosti už trochu vleče. Autor však dokázal text okořenit humorem a trefnými poznámkami tak, že kniha je „prudce čtivá“. Dánův styl mi sedí a vyhovuje. Není to žádné podbízivé žadonění o čtenářovu pozornost, je to prostá a dobrá práce spisovatele, jak má být. Navíc nečekaný závěr případu Richarda Krauze definitivně rozhodl o pěti bodech při hodnocení. Dominik Dán se svým živým stylem psaní tak katapultoval mezi mé oblíbené autory. Do slovenských vod zločinu se rozhodně ještě vrátím.

trudoš
20.03.2016 3 z 5

Pominu-li, že se vyšetřovatelé chovají jako parta hospodských štamgastů, jejichž chlapácké vtípky jsou na středoškolské úrovni, nebylo to zas tak špatné. Zápletce bych rozhodně vytknul zbytečné rozdělení do dvou dějových linií, z nichž jedna je zajímavá a druhá obehraná. O to víc, že spojitost mezi nimi je prakticky nulová. Ignorovat jsem nedokázal ani nesmyslný rozsah, kdy se k jádru pudla dostává čtenář extra širokým obloukem a ještě přitom musí zhlédnout nedůležitou milostnou aférku. V rámci toho se doteď musím smát nad absurdním žebříčkem hodnot, kdy podvést manželku je v pořádku, ale podrazit kamaráda je sviňárna par excellence.
Přesto se celku nedá upřít kouzlo kriminálního retra, i když autorovi spektakulární popisy, černobílé charaktery a nutkavá potřeba ke všemu připojit vtipnou metaforu, jsou občas vážně pekelné. Na druhou stranu mu přiznávám cit pro profesionální využití všech prostředků, které moderní thriller nabízí a jejich umného zakomponování do kulis hrdého Slovenska.