Polovina tebe

Polovina tebe https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462262/bmid_polovina-tebe-5D9-462262.jpg 4 232 53

Vignesova děvčata si budou jako dvojčata vždycky podobná jako vejce vejci. Avšak potom co vyrostou v malé černošské komunitě a v šestnácti letech se rozhodnou pro útěk, se liší nejen jejich všední životy, ale i všechno ostatní: jejich rodina, společnost, v níž se pohybují, a dokonce i jejich rasová identita. O mnoho let později jedna ze sester žije se svou dcerou ve stejném městečku, z kterého se před lety pokusila uniknout. Ta druhá se usadí ve světě bílých a její manžel o její minulosti neví zhola nic. Přesto, že sestry dělí mnoho kilometrů a stejně tolik lží, jejich osudy zůstávají propletené. Jaký vliv bude mít na příští generace, když se cesty jejich dcer protnou?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Vanishing Half , 2020

marwinmh
18.04.2022 4 z 5

Jak touha po jiném způsobu života zavede dvě sestry, které si byly nejbližší na celém světě, na zcela opačné konce břehu a také příběh dívky, která svůj život spojí s mužem, který zprvu mužem fyziologicky nebyl. Postavy mi přišly tak nějak ploché, jejich city, touhy a prožitky na mě nepůsobily opravdově. Nečetlo se to špatně, ale něco tomu chybělo.

SynD
03.04.2022 3 z 5

velký příběh dvou sester i téma vydávání se za bělochy je velmi atraktivní, od počátku jsem ale měla problém se začíst. a i když jsem to dotáhla do konce, zůstalo mi lehké zklamání. napadají mě anglická slova underwhelmed a underserved. jazyk románu je těžkopádný a ne úplně ohrabaný; jako bych nečetla finální verzi knihy, ale ještě rozpracovaný materiál, příliš doširoka rozpřažený, s nedodělanými liniemi i závěrem a samoúčelným střídáním časových rovin.

mám ráda, když mě kniha vtáhne do sebe, ať už emočně, akcí nebo smyslově. vím, že každý není Arundhati Roy nebo Gabriel Márquez, i tak pro mě ale tohle bylo chladné čtení. když byla jedna z hrdinek na návštěvě u sousedky nebo její dcera vystupovala v divadle, neměla jsem pocit, že tam jsem s nimi, ale že se na ně dívám na malé televizní obrazovce.

dětské postavy tu slouží jako rekvizity, podobně jako malá Mathilde v posledním Bondovi a něco podobného se dá říct i o partnerských vztazích, resp. partnerech hrdinek.

tipuju, že za vysokým hodnocením a oceňováním románu stojí místo literárních kvalit spíš rasové téma a přijde mi to tak v pořádku. osobně ale dávám přednost knihám plnokrevným, které poselství doručí méně šablonovitě. jako je třeba Návrat domů (Yaa Gyasi), možná úplně nejkrásnější kniha, co jsem četla v této oblasti.

markej
24.03.2022 5 z 5

Román se odehrává v Americe především v 60. a 70. letech minulého století a je hodně o rasismu a o odlišnostech, jež společnost dráždí: je problém být příliš světlý černoch, je problém být příliš tmavý černoch, je problém být transsexuál... Silný příběh o snech, o tom, zda naleznete štěstí, když se vám váš sen splní, o tom, jak člověka určuje prostředí, do něhož se narodil, a jak moc se (ne)dokáže vymanit z jeho vlivu... Někoho možná zklame závěr, nekoná se žádné velké, grandiózní finále, ale tak to v životě vlastně většinou chodí: ne všechno se vyřeší a leccos vyšumí do ztracena...
Hodnocení: 5 ⭐ z 5 ⭐

Danago
19.03.2022 4 z 5

Knížka se dobře četla. Zajímavě vymyšlený příběh. Shoduji se s názorem že autorka zde rozehrává více než jedno důležité téma, bohužel je nedotahuje a věnuje se především důkladně jen rasové segregaci což je škoda. Přesto je to dost povedené čtení.

THERISA
21.02.2022 5 z 5

Úžasný, komplexní příběh! Po delší době kniha, která si na nic nehrála, nesnažila se šokovat a byla radost číst. Autorka má neuvěřitelný vypravěčský talent, představuje nám jednotlivé linky příběhu s takovou jednoduchostí a samozřejmostí, že jsem místy nechápala, co všechno dokáže propojit, nač dokáže navázat, a to vše s takovou lehkostí, s níž už jsem se v knize podobného druhu dlouho nepotkala. Nemusíte chování jednotlivých postav vždy chápat a schvalovat, ale svým způsobem vás hluboce oslovují životní příběhy všech. Víc takových knih! Nemohu se dočkat další knihy autorky.

Peyka
11.02.2022 3 z 5

Příběh dvou černošských sester, které osud odvane každou do jiného světa, aby se pak opět mohly setkat. Střídání dějové linie jedné sestry, která se začlenila do bělošského světa, a sestry druhé, která prchá před násilnickým mužem. Podle mě ale kniha nenaplnila potenciál, který měla.

Vyprávění je celkem klidné, čtenář je tichý pozorovatel, takové oko velkého bratra. Sleduje příběh ze světa tak vzdáleného našemu myšlení. Mínusem je, že autorka rozjela několik důležitých témat transcendujících i do dnešní doby (domácí násilí, hledání vlastní identity, rasové otázky), nicméně se zasekla na jednom z nich.

Jak už bylo napsáno v komentářích pode mnou, téma rasové segregace se opakovalo dokola, autorka jakoby podvědomě vnucovala svůj názor. Nejspíš nám to, jakožto lidem vyrůstajícím v Evropě přijde neustálé omílané, hnutí Black Lives Matter atd...je toho už prostě moc, ale asi si neumíme představit, jak to funguje v Americe, tam je to opravdu "big deal," nicméně dle mého názoru je to podobné s Indiány, ale o tom nikdo nemluví a tolik se o tom neví. Tolik asi k tématu.

Kniha mi připomínala nespočet filmů, které jsem viděla i před deseti patnácti lety a nic se nezměnilo. Myslím, že toto je téma nesmrtelné, svým způsobem nevyčerpatelné, ale vlastně obrovské klišé. Hodnotím 65%

mekkejla
05.02.2022 4 z 5

Hezký příběh 2 generací žen. Rasové téma je za mě pro nás Evropany celkem neuchopitelné. Za sebe musím říct, že i když jsem si o tom už něco přečetla, tak to prostě neumím asi tolik ocenit a vžít se do postav... Každopádně tady je zajímavě rozebráno rozpoložení člověka, který většinu života něco předstírá a to se dá vztáhnout na cokoliv, nejen na barvu kůže. Zápletka s Reesem byla zajímavá, ale byla jen okrajová, nebyl prostor jít do hloubky, takže myslím, že bych se bez ní obešla. To samé se dá říct o domácím násilí, které bylo opět jen tak naťuknuto. Ale celkový dojem mám dobrý, četla se skoro sama.

ElikaS
04.02.2022 3 z 5

Říkala jsem si, že je potřeba vyzkoušet nějaký nový žánr, a tak jsem v rámci audioknih sáhla po společenské próza a knížce Polovina tebe. Kladem audioknihy je, že je velmi dobře namluvená a hezky se poslouchala. Bohužel o moc víc už toho chválit nebudu.
Usoudila jsem, že společenská próza asi není úplně pro mě. Možná jsem do ní zatím nedospěla, ale knížka mi přišla tak nějak o ničem. Sice celkem plyne, ale nepřišlo mi, že by měla nějaký ucelený příběh. Poměrně rychle skáče v čase, a tak i u celkem zajímavých témat jen klouže po povrchu a nezabíhá do žádných detailů, což mi přišlo škoda.
Jako nejzajímavější část příběhu mi přišla zápletka s Reesem, to mě bavilo, přišlo mi to zajímavé, ale bohužel vůbec nebyl naplněn potenciál, který toto téma mělo.
Emocionálně se mě tato knížka také nijak zvlášť nedotkla a nenutila mě o knížce po jejím dočtení přemýšlet, což mi u tohoto typu knížky přijde škoda.

Téra471
25.01.2022 4 z 5

Dobře se četla, je tu otevřeno spoustu témat a vykresleno hodně osudů. Na mě se až moc opakuje téma rasismus a rozdělování na černé, bílé apod.
Příběh byl hodně zajímavý, ještě jsem nikdy nic podobného nečetla.

Prateri
17.01.2022 4 z 5

Polovina tebe - tak se pořád na tu knihu dívám a v hlavě mám jen to dělení lidí na černé, barevné a bílé. Ty nesmíš chodit sem, nesmíš chodit tudy, ve škole tě budeme šikanovat, na slušnou práci zapomeň apod. a nakonec tě pohřbíme ve vyhrazené části hřbitova. Osud barevných sester dvojčat je čtivý, každá se snažila uniknout minulosti a vybudovat si lepší život. Nesnadná cesta, ne vždy se zadaří.

booklover
14.01.2022 5 z 5

Krásné dílo. Ačkoli se mi zdál svět "bílého" dvojčete trochu stereotypní, myslím, že jsem pochopila, co tím autorka chtěla vykreslit. Jako člověk žijící v interracial vztahu se mě téma dotýkalo o to víc. Kolorismus je opravdový. Ale nikdo to nechce říkat nahlas. ("Neexistuje! Mě se netýká! V životě jsem to neřešil a neslyšel. Možná pro chudý!" - zrovna jsem se zeptala svého muže) A proto se mi líbí, že autorka nejen o tomto tématu hovoří. Malé osudy malých lidí splétající se dohromady o generaci později. Doporučuji pokud máte dost kriminálek nebo historických knih se podívat na život skrze optiku jiných.
Adelína_čte shrnula krásně ve svém příspěvku témata, kterými se kniha zaobírá.

Kutcho
07.01.2022 4 z 5

Toto je ten typ knihy, ktorá je dobre napísaná a aj sa dobre číta, príbeh je zaujímavý, ale nie je to kniha na viac prečítaní a po nejakej dobe západné u viacerých čitateľov do zabudnutia.

MedvidekS
29.12.2021 4 z 5

Doporučuji k přečtení, spousta témat a osudů na 300 stránkách.

Ivaiva
27.12.2021 4 z 5

Knihu jsem četla ve své dlouhé čtenářské krizi. I přes pauzy se dalo krásně orientovat v ději. Kniha se možná snaží pokrývat až příliš mnoho problémů, ale není roztříštěná a drží pohromadě. Doporučuji.

Adelína_čte
22.12.2021 4 z 5

3,5 hvězdiček
Když Polovina tebe vyšla v originále jako The Vanishing Half, byla jsem si jistá, že si ji jednou musím přečíst. Anotace zněla skvěle, obálka jakbysmet, no ale především ty ohlasy! Momentálně má na Goodreads bezmála půl milionu recenzí a průměr hvězdiček je 4,21… to myslím mluví samo za sebe.
Měla jsem tudíž velká očekávání. Teď po dočtení, no nevím, cítím lehoučké zklamání. Ne nijak velké, ale přeci jen. Doufala jsem, že se mě více dotkne, že na mě více zapůsobí.
Zčásti za to nejspíš může počet stránek. Na to, kolik důležitých témat se tu autorka rozhodla zahrnout, si podle mého nevyčlenila dostatek místa. Často jsem si přála, aby šla více do hloubky, aby se více ponořila, vyždímala z tak velkého potenciálu úplné maximum.
A zčasti pak moje zmatení ze skákání v čase dějových linek a velké množství postav, velice zajímavých, zasluhujících si, opět, více prostoru.

Rasová segregace.
Socioekonomické otázky.
Politické problémy.
Diskriminace.
Zpověď.

Myslím si,že Polovina tebe má co nabídnout, avšak podle mého existují i lepší knihy s podobnou tematikou. Za zmínku stojí jistě Dívka,žena,jiné od Bernardine Evaristo. Nejen jako audioverze od nakladatelství Témbr, v podání Vandy Hybnerové, stojí za pozornost.

Termaap
20.12.2021 5 z 5

Měla jsem od knihy velká očekávání, což je občas problém, protože mě pak kniha většinou zklame. Tady se ale žádné zklamání nekonalo. Kniha byla přesně tak krásná, jak říkali/psali ti, co už ji četli. Silný příběh, důležitá témata, výrazné postavy. Jsem přesvědčená, že i za par let budu přesně vědět, o čem kniha byla. Už se těším na MATKY, další knihu autorky, určitě si ji přečtu hned, jakmile u nás vyjde.

asam
17.12.2021 4 z 5

Děj knihy se odehrává v době boje za odstranění rasové diskriminace. Hlavní hrdinky neměly lehký život, musely o své místo na slunci bojovat. Napínavý příběh, plný emocí, smutku, ale i odhodlání poprat se s nepřízní života.
Doporučuji.

spencer
15.12.2021 4 z 5

Polovina tebe v sobě skrývá poměrně silný příběh, který prozkoumává mnoho témat. Zabývá se rasismem a otázkou, jestli opravdu můžeme náš život, to kým jsme, nechat za sebou a vytvořit si nový, minulostí neposkvrněný. Četlo se to dobře a obdivuji autorku a její schopnost napsat takto spletité rodinné drama. Mrzí mě jen, že na mě postavy nepůsobily tak živě, jak bych potřebovala k tomu, aby mě děj do sebe pořádně vtáhl. Román ale můžu jinak doporučit, jestli se o podobná témata zajímáte. Může toho hodně nabídnout.

DagmarMo
04.12.2021 4 z 5

Vyborna kniha, dobre vykreslene postavy a nalada v Americke spolecnosti vuci rasove otazce pres par generaci. Pro nas Evropany a tim spis Cechy je tohle tezko pochopitelne, ale o to zajimavejsi tema.

MiraRunaway
03.12.2021 4 z 5

Knížka se dobře četla. Líbila se mi. Takové klidné vyprávění,žádné velké zvraty a překvapení. Akorát Stella mi k srdci nepřirostla, bohužel jsem pro ni nenašla pochopení. Tak to prostě někdy je.

americká literatura Amerika tajemství dvojčata rasová diskriminace lhaní, lži americké romány

Brit Bennett
americká, 1990