Stín větru

Stín větru
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28734/bmid_stin-vetru-Io0-28734.jpg 4 1207 1207

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Dokořán

La sombra del viento , 2001

Bezkyne9
24.10.2018 5 z 5

Stin vetru je skvost, ktery snad vezme za srdce kazdeho milovnika knih :) s bohatym jazykem, strhujicim dejem a mistrne vystavenym pribehem vas nenecha vydechnout, dokud s duverne znamym mrazenim a stopou v srdci neobratite posledni stranku...

ivana02
23.10.2018 2 z 5

Kniha je velkým hitem a ještě je prý o knížkách. Ta se mi musí líbit! No, nelíbila... Souhlasím s poslední větou - "vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec". Přiznám se, že jsem ji dokonce ani nedočetla a to jsem jí dala celou polovinu, což je víc než 250 stránek. Do oné poloviny nebyl příběh o knihách, pouze o jedné knize a hlavně o jejím autorovi. Okolo něj a hlavního hrdiny se vše točí a točí, až vytvoří výše zmíněný mnohavrstevný propletenec. Kdo s kým je příbuzný či milenka, přibývaly stále nové postavy a já se v tom ztrácela. A hlavně tyto vztahy mě vůbec nezajímají. Na knížku jsem se tak těšila a stále čekala, kdy mě chytne. Musím vyzdvihnout překlad, ten byl povedený, některé věty by stály za poznamenání si.

Dela111
10.10.2018 5 z 5

Jednoznačně skvost! Úžasná, dechberoucí kniha s tajemnou až mrazivou atmosférou. Je to nejen detektivní román místy až s hororovými prvky a překvapivou zápletkou, ale i příběh o lásce, nenávisti a snech.
Když si malý Daniel vybral na pohřebišti zapomenutých knih román Stín větru, netušil co všechno tím začíná...

Autor používá krásný jazyk, myšlenkově i slovně bohatý. Důležitou součástí děje je i tajuplná Barcelona.

Kniha mě vtáhla, naprosto okouzlila a já jsem si užívala čas strávený s ní. Obrovské doporučení!

Arwen777
01.10.2018 4 z 5

Dala jsem na haló efekt a na knihu jsem se moc těšila. To se mi moc nevyplácí, byla jsem trochu zklamaná. Příběh se mi zdál rozvleklý a řeč byla zvláštní. Ale druhá půlka knihy byla napínavá a po přečteni zůstal ten hřejivý pocit dobré knihy. Asi nebude patřit do mých top top, ale rozhodně neuděláte chybu, když po ní sáhnete.

Eeli
27.09.2018 4 z 5

Příběh, který je strhující, napínavý i děsivý a zároveň je odpočinkový a místy vtipný, především díky úsměvným moudrům, které autor vložil do úst vedlejší postavy Fermína, jehož podstata je skvěle vystižena stejně jako postavy ostatní. I přes pochmurnost uliček a zákoutí barcelonských má knížka milou atmosféru podtrhující tajuplnost děje a jeho rozuzlení rozhodně bylo překvapivé, alespoň pro mě...

Jane100
24.09.2018 5 z 5

Moc krásná kniha a příběh. Je stejná, jako spousty jiných historických románů, přesto však tak jiná :-) Autor se při psaní tohoto románu zcela nepochybně vyřádil v tajemnu a temných zákoutích Barcelony. Přečteno jedním dechem.

Miloš333
18.09.2018 5 z 5

Úžasná kniha, co k ní psát více ... je třeba ji číst.
Viz třeba komentáře Do Did One nebo Steve P1

Guenevra
10.09.2018 3 z 5

A já prostě nevím...shoduji se s některými, že to chvíli trvá než se člověk do knihy začte. Mě to trvalo přesně 17 kapitol, které jsem louskala několik týdnů a proložila je přečtením několika dalších knih. Pak všechno nabírá spád a kniha je výrazně čtivější. Nicméně mi přijde, že v příběhu je poměrně dost postav a dějových minilinek, které jsou tam prostě zbytečné a nafukují obsah divným směrem. Zápletka jako taková špatná není a byly části, které mě vyloženě bavily. Celkový dojem je však trochu rozstříštěný. Zároveň přiznávám, že na můj vkus kniha obsahovala příliš mnoho lidských tragédií vystavených na malichernostech, což může být znakem tohoto typu literatury, ale mě je z toho prostě smutno. Spíše než magicky na mě kniha působila ponuře.

CharlesWard
09.09.2018

Nedočteno. Tohle nebylo pro mně.

sgjoli
08.09.2018 4 z 5

Tuto knihu jsem původně ani neměla v plánu číst, ale pak jsem ji zahlédla v knihkupectví, prolistovala a rozhodla se ji nakonec vyzkoušet. I hodně pod vlivem toho, že jsem o ní slyšela všude samou chválu. A neprohloupila jsem, když jsem začala číst.

Kniha má naprosto úžasnou temnou a neutěšenou atmosféru plnou napětí, tajemství, melancholie. Ten příběh samotný (jak Danielův, tak Juliánův) je naprosto strhující a já byla pořád "puzena" číst dál, abych věděla, jak to dopadne. Kniha nabízí i několik menších, dílčích příběhů vedlejších postav, ale Zafón to sepsal tak kompaktně, že to nikdy nebylo něco "navíc", nikdy to nebylo zbytečné. Všechno je tam skvěle propletené a všechno nakonec do sebe zapadá.

1 hvězdu jsem ubrala proto, že se mi kniha četla pomaleji, než jsem čekala. Ale to je asi můj problém. Každopádně kniha úžasná, moc doporučuju a určitě se někdy pustím do dalších dílů.

vavunik
28.08.2018 4 z 5

Knizku jsem precetla na zaklade recenzi a taky proto, ze Spanelsko mi je ted z rodinnych duvodu blizko... I kdyz ctu radeji epicke hrdinske fantasy, nemohla jsem se chvilemi odtrhnout a cekala jsem, jak vse dopadne... a konec? Fakt jsem se poslednich nekolik stranek modlila, aby se syn nevzbudil a nechal me docist :-) Rozhodne doporucuji!

Pomko
28.08.2018

Nedočetla, bohužel.

ttpnkov
28.08.2018 5 z 5

Po víc jak roce jsem opět sáhla po fantasy a díky několika doporučení z recenzí nakonec můj vnitřní boj o koupi vyhrál právě tento kousek - a já jsem ráda, že se tak stalo! Autorův popis starých ulic Barcelony na mě zapůsobil obdobně jako barvité líčení pana Browna v knize Andělé a démoni - naprosto mě pohltil a donutil mě posledních několik měsíců snít o tom, až se na ta místa také jednou podívám. Vývoj hlavní postavy a jeho propojení s celým příběhem, stejně jako temné (chvílemi až mrazivé) prostředí, je tak povedené, že se kniha četla téměř sama a já už přesně vím, že se v nejbližší době vrhnu i na pokračování.

Pospapavla
12.08.2018 4 z 5

Kniha, ke které se určitě vrátím a to nedělám často.

tygřík2
10.08.2018 1 z 5

Ježkovy voči!!!
Buď dvojnásobná schizofrenie nebo tři autoři.
Panu Carlosovi náleží jedna hvězda za poetický a láskyplný popis staré Barcelony a starých knih.
Pan Ruiz do knihy sice vpašoval pár životních mouder, ale trčí z ní jako Sagrada Familia.
Panu Zafónovi oznamuji, že jeho opus posílám Saturninově a dědečkově Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru. To si pánové zgustnou!

Anasa
01.08.2018 4 z 5

Těšila jsem se, až se ke knížce dostanu, ale přestože se mi líbila, úplně jsme spolu nesouzněly, četla jsem pomalu, zdála se mi zdlouhavá. Taky jsem ji nestihla dočíst před odjezdem na dovolenou, a proto jsem ji nakonec odložila a do kufru jsem si sbalila jiné knížky. Stín větru s posledními sto nedočtenými stánkami zůstal doma. Počkal na mne a konec, ve kterém se všechny nitky spletly a uzavřely, mne už nepustil.

DoDidDone
31.07.2018 5 z 5

Nádherná kniha, kterou bych hodnotil jako jednu z nejlepších, které jsem za letošní rok přečetl. Začátek se mi zdál trochu zmatečný a tolik mě nezaujal, ale to se v půlce zlomilo a od té doby jsem byl příběhem autora pohlcen a nebyl schopný knihu pustit z ruky. Prostředí Barcelony je dokonalé a se způsobem, jakým autor vyprávěl příběh, neokoukané. Tajemná atmosféra linoucí se celou knihou je to, co za sebe hodnotím jako to nejlepší, protože vím, jak musí být složité vytvořit jí dostatek, aby se dokázala po kouskách rozložit přes celou knihu a nenechala ani místo, kdy by si čtenář mohl říct, že „tady se nic neděje“. Hlavní postavy a jejich propletené příběhy jsou perfektně zpracované a přirostou k srdci. Chovají se lidsky, mají své chyby, bolístky na duši, milují, nenávidí, zatajují – téměř vše, co lze napadnout a do toho je to podáno velice uvěřitelně. Nic v této knize není takové, jaké se na první pohled zdá. Zaujalo mě, jak autor vkládal čtenáři drobné informace o postavách a jejich vztazích mezi sebou, které vyplouvaly na povrch až během čtení. Nikde nenechal skoro žádné indicie a hádám, že by nikdo zpočátku nedokázal odhadnout, jak se nakonec všechno odehrálo. Nejprve mi to přišlo přemrštěné – v knize se prolíná hned několik žánrů najednou a to kdekoho může rušit, protože z detektivky se příběh dostane rovnou do romantiky, z té do čehosi, co mi připomínalo horor, a pak zase zpátky, ale všechno to dává smysl a nakonec do sebe perfektně zapadne. Tohle je jedna z knih, která nejde odložit, ale čím víc se čtenář blíží ke konci, tím více toho lituje, protože se od ní těžko odchází.

Makůvka991
24.07.2018 5 z 5

Zvláštní, zajímavé, čtivé. Rozhodně stojí za přečtení.

parxel
18.07.2018 4 z 5

Stín větru mne zaujal svou nelineární strukturou, kterou mi hodně připomíná romány od Joela Dickera. Tím však veškerá podobnost končí. Stín větru totiž staví zejména na své lehce mystické atmosféře a tím čtenářům dává okusit jedinečný pocit, který v jiných knihách nenaleznete. A přestože je rozuzlení, až banálně jednoduché a přízemní, tak počítejte s tím, že na konci to prostě zabolí.

Dávám čtyři hvězdy, protože podle mého názoru se jedná o velmi dobrou knihu, která má co nabídnout. Jednu hvězdu strhávám za to, že jakmile jednou odhalíte pointu, tak kniha ztrácí část své tajuplnosti.

Agatha84
12.07.2018 5 z 5

Přes počáteční váhání a přemlouvání se k četbě,jsem se ke konci již nemohla odtrhnout. Doporučuji naprosto všem, neboť je to jedna z nejlepších knih, které jsem měla možnost přečíst! Děkuji Databázi,díky níž mi tento mimořádný literární zážitek byl umožněn :-)