Nebeský vězeň

Nebeský vězeň https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150666/bmid_nebesky-vezen-TGk-150666.jpg 4 355 80

Barcelona, 1957. Daniel Sempere a jeho přítel Fermín, hrdinové románu Stín větru, se vracejí, aby čelili největší osudové výzvě. Právě když se zdá, že život rodiny Sempereových nabírá poklidný směr, navštíví jejich knihkupectví neznámý muž, jenž svým znepokojivým chováním předznamená odhalení tajemství ukrývaného dvě desetiletí v temné paměti města. Dozvědět se pravdu znamená pro Daniela vypořádat se s vlastním nejniternějším přízrakem. V Nebeském vězni, mistrovském románu plném intrik a emocí, se opět dokonale prolínají dějové linky předchozích knih, Stínu větru a Andělské hry: okouzlení literaturou a záhady, jež skrývá pohřebiště zapomenutých knih.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

El prisionero del cielo , 2011

Gweny
14.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Jeden další večer strávený ve společnosti klanu rodiny Sempere a také temperamentního Fermína, jehož výřečnost a neustálá energie je poněkud na ústupu.
Minulost je zvláštní a nikdy nevíme, kdy se na světlo dostane něco, na co nejsme hrdí a co bychom před světem i sami před sebou už chtěli nadobro utajit.
V tomto díle Pohřebiště zapomenutých knih se znovu setkáváme s těmi, které už známe a ke kterým přibývá dalších pár nových tváří. Dozvídáme se, jaké rány osudu museli přestát naši hrdinové a jak se z nich dokázaly dostat ven.
Temnota je stále přítomná, i když ji sem tam do kouta zaženou sluneční paprsky, které přináší naději. Jenže v pozadí je někdo, kdo na své odhalení ještě pořád čeká a já jsem nesmírně napjatá a zároveň mám strach pustit se čtení poslední knihy této ságy. Mám strach především z Danielových špatných rozhodnutí. Kéž bych se ale pletla a vše skončilo dobře (i když co je dobré a co zlé?!)

Pravdou je, že ač nechtěně, přeci musím trochu srovnat Nebeského vězně s předešlými dvěma knihami. Pořád jsem přemýšlela, co mi v tomhle příběhu chybělo a konečně to vím. Jsou to prvky magického realismu, které mě udržovaly v napětí především při čtení Andělské hry. A ještě jedna věc je tu jinak... Na polovičním počtu stránek je příběh napsaný jaksi napřímo, bez jakýchkoliv odboček. Ani jedna z těchto výtek ale nedokáže ovlivnit mé hodnocení.
Jsem touhle sérií opravdu uchvácena a s nedočkavostí mně vlastní se už třesu, až otevřu Labyrint duchů (i když, jak jsem už napsala výše, mám jisté obavy, jak vše dopadne).

Deia
12.03.2021 5 z 5

Tak táto časť ma úplne nadchla. Predtým som čítala iba prvé dve časti tejto série a veľmi som to za sériu ani nepovažovala, pretože dej v knihách funguje úplne samostatne (s istými spoločnými črtami). Ale to, ako pán Zafón v tejto knihe prepojil prvú a druhú časť, tak to som naozaj nečakala a príde mi to úžasné. Ako som písala pri knihe Anjelská hra, že som veľmi nepochopila koniec, tak v tejto časti to všetko krásne zapadlo do seba. Spočiatku som bola zmätená, keďže to, čo sa dialo v tejto knihe mi veľmi nezapadalo do deja tej predchádzajúcej, ale postupne sa všetko vysvetlilo a všetky dieliky do seba zapadli. Od deja som sa opäť nemohla odtrhnúť a hlavných postáv mi bolo ľúto – Fermína kvôli tomu všetkému, čo si musel vytrpieť a Daniela kvôli tomu, že sa dozvedel nové veci o svojich rodičoch, ktoré nečakal a s ktorými sa musí vyrovnať. Jediné čo mi vadí je to, že táto časť má otvorený koniec a že ďalšia časť v slovenčine nevyšla a ani neviem, či vôbec vyjde (pevne verím, že áno).

konicekbily
21.02.2021 5 z 5

Na doporučení přátel z naší Databáze knih jsem se jal prozkoumat pro mne nového autora. Děkuji, nezklamal mne a jsem jím potěšen. Pokud mi zdraví a život dovolí, přečtu si celou řadu pěkně od počátku - budu si četbu vychutnávat, neboť zhruba vím, co mě čeká: španělská historie spjatá s občanskou válku, krása katalánské Barcelony a jemný styl psaní autora.

klukztesina
24.01.2021 5 z 5

Krásné pokračování celé série příběhů. Je tam otevřený děj.... takže čekám pokračování.

narvah
24.01.2021 5 z 5

Ďalší skvelý diel. Ten koniec ma dostal. A nemám posledný diel. Odporúčam čítať knihy poporadí a bez prestávok, ináč sa vam stane ako to bolo u mňa, že niektoré veci nebudete hneď chapať. Ked si kúpim posledný diel, musím si prečítať predošle diely až k 4. Parádna séria v ktorej najdete úplne všetko.

Didi15
24.11.2020 5 z 5

Tak tohle mě bavilo více než předešlý díl. Četlo se jedna báseň, asi mam raději když to více točí kolem Semperovych:) A zivot Fermina za jedna, všechno do sebe krásně zapadá, nu těším se, co přinese další dil.

Janík511
07.11.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, jedná se pouze o část příběhu. Předešlé díly jsem nečetla, ale nevadí mi to. Třeba časem přečtu i jiné. Za mě přiměřený počet stran obsahu.

Kate72
24.10.2020 4 z 5

Další díl do skládačky ze série pohřebiště zapomenutých knih. V tomto díle odkrývá Fermín svá tajemství. Trošku mě mrzí, že to nečtu postupně, jak jdou série za sebou, ale s tím už nic nenadělám. Tak hurá na poslední díl, už se těším.

pavla67
04.10.2020 5 z 5

Krasna kniha, cetla jsem to jednym dechem celou noc.

PetaZ
11.07.2020 5 z 5

Tak me se pro zmenu tento dil libil nejvic prozatim, nevim co bych k tomu dodala, jdu teda serii docist..

sgjoli
09.07.2020 4 z 5

Když to srovnám s předchozími dvěma díly, připadal mi Nebeský vězeň asi zatím nejslabší z celé série. Což ale z Nebeského vězně určitě nedělá špatnou knihu. I tady jsem totiž našla spoustu věcí, které mne na knize bavily.
Líbí se mi celkové uchopení série, jak se jednotlivé dějové linky prolínají. Dozvídáme se nové podrobnosti z osudů jednotlivých postav a řada událostí do sebe díky tomuto prolínání lépe zapadá a vytváří celistvý obraz. Je tomu tak i tady.
Opět se ocitáme uprostřed Barcelony a setkáváme se se starými známými postavami. Je to jako vrátit se ke starým přátelům a dozvídat se nové věci z jejich života. To mne na tom moc bavilo a proto jsem se rozhodla nechat hodnocení na 4 hvězdách, byť slabších. Autor umí skvěle evokovat tu dobu, v níž se to odehrává. Má perfektně propracované postavy, jako by byly skutečně živé. Umí vytvářet zajímavou atmosféru. A dějová linka opět přináší nejeden zvrat.
Přesto mi tu něco chybělo - co jsem naprosto milovala v první díle, ale tady jsem to nenalezla. I tady máme spoustu nečekaných událostí, nových informací a tak podobně. Ale není to už tak hutné, tak nervy drásající, jako to nabízel Stín větru. Spíš se mi to zdá jako nabalování nových informací a dějových linek na příběh, který už známe ze Stínu větru. Není to nutně špatná věc, já proti tomu nic nenamítám. Jen už mne to asi nedokáže pohltit na 100 %, jako se to povedlo Stínu větru.
Každopádně se těším na závěrečný díl série, v němž věřím, že se pomyslný kruh uzavře a já se tak dozvím všechno zbývající, co tento příběh vestaví do úplného celku.

Ticiana
27.06.2020 5 z 5

Za mne nejlepší dil. Vím, ze kdybych znovu cetla sérii, tak si dam nejdřív druhy dil. Nebeský vězeň se mi libil a moc. Je hodně o Ferminovi, Danielovi a i o Davidovi Martinovi. Prislo mi to ucelené, krátké a vubec to nebylo přehnané. Tesim se na závěrečný dil. A jsem rada, ze jsem si knihy pořídila.

Jap
08.06.2020 5 z 5

Nezbývá než oteřít Labyrint duchů. Už se asi opakuji, ale tahle série je psána krásným jazykem.

Kiki22
02.06.2020 5 z 5

Přišlo mi to o něco slabší než Stín větru i Andělská hra, ale pořád je to masterpiece, Zafónův styl vyprávění mám moc ráda. Propojení mezi postavami Daniela, Fermína a spisovatele Davida Martína se ukazuje jako mnohem hlubší, než jsme si mohli myslet. Konečně víme, jak to vlastně bylo s Fermínovým pobytem ve vězení na kopci Montjuïc. Pořád ale zůstává spousta nezodpovězených otázek. Jdu koupit Labyrint duchů!

alcan
21.05.2020 4 z 5

Opět skvělá kniha od španělského autora. Barcelona je moje srdeční záležitost a i když to nebylo tak dobré jako Stín větru, pěkně to na ten příběh navazuje.

Bája89
04.05.2020 4 z 5

Barcelona, zima a příběh, který je téměř starý jako lidstvo samo. Láska, nenávist, touha po moci, nezlomné přátelství, nové začátky a útěk z vězení, ze kterého nejde uniknout. Ano podobnost s příběhem hraběte Monte Christo tu bije do očí, ale na atraktivitě příběhu to neubírá. Volnější pokračování Stínu větru, plné známých postav. Tentokrát se ale blíže seznamujeme s Fermínem, který byl vězněm pod Montjuïckým hradem. Přesto se nám nečekaně odkrývá další mnohem temnější příběh, na který se málem zapomnělo, a kterým měl zůstat minulostí.
Příběh Fermína a jeho cesty k Danielovi rozšířil pohled na celý příběh, který se nám začíná rozvětvovat jako ovocný strom. Autor nám dává spoustu odpovědí, ale to by nebyl Zafón, aby během toho všeho nevyvstaly nové otázky. Jestli jste si mysleli, že nic není jako životní příběh Juliána Caraxe, tak se seznamte s Davidem Martínem a Isabellou Sempere. To díky nim vyvstanou další, naléhavější otázky, které vám bodu vířit hlavou. Pomalu a nenápadně se v knize propojuje děj Stínu větru a Andělské hry. A je pravda, že si nejsem úplně jistá, jestli člověk, který nečetl před Nebeským vězněm jednu z těch dvou knížek, se nebude ztrácet. Přeci jen jsou tam letmé zmínky o Caraxovi i Martínovi.
Zafón se přesto opět projevil jako mistr vypravěč, který svého čtenáře během celé knihy napíná a překvapuje. Tentokrát nám nabídl zápletku hodnou Juliána Caraxe. A samotný konec Nebeského vězně nám slibuje ještě napínavější pokračování.
Na konci tohoto dílu se musíme ptát, jestli se Daniel nestane další tragickou postavou, která ztratí úplně všechno.

Slávka 1970
03.04.2020 4 z 5

Za krásný sloh a styl vyprávění si Pana spisovatele Zafóna zařazuji do oblíbených autorů a těším se na poslední díl Pohřebiště zapomenutých knih. Tu poslední hvězdičku si nechávám nakonec, tak snad to vyjde :-).

hajrys
25.02.2020 5 z 5

Pro mě byl tento díl lepší než předchozí. Krásný styl vyprávění, trochu napínavý, prolínání děje a propojování jednotlivých knih. Moc se těším na poslední díl.

Bezkyne9
31.01.2020 5 z 5

Pohrebiste zapomenutych knih je pro me velikou srdcovkou a proto ackoliv Stin vetru je pouze jeden a ono prvotni okouzleni uz nebude stejne, presto musim dat vsech pet hvezd... je to svet, do ktereho se rada vracim a kazdy dil ma vlastni magii slov a pribehu, kterou umi jen Zafon. S laskou jsem obracela kazdou stranku :) ... Napinave, podmanive, spletite a s postavami, jez maji osobity charakter i humor.
S atmosferou Barcelony minuleho stoleti a laskou k cetbe je to pro mne skvost soucasne literatury a vrele ho doporucuji kazdemu ctenari :)

tulip131
28.01.2020 4 z 5

Volné pokračování rodiny Semperů, i když toto byl tak trochu příběh Fermína, čtivé, rychle, poutavé. Nezapomenutelné Pohřebiště knih, osudy postav a jejich prolínání. A happyend na konec.