Pohřbení ve snu – Deset a jedna japonská detektivka

Soubor jedenácti povídek Pohřbení ve snu odráží vývoj a proměny japonské detektivní prózy od druhé světové války, tedy od doby, kdy se detektivka v zemi vycházejícího slunce etablovala jako moderní literární žánr. Přitom právě krátký rozsah je pro japonskou detektivku typický – horečné tempo života ve městech neposkytovalo dost klidu ke čtení dlouhých románů, a tak napínavé povídky se záhadou poskytovaly jednu ze čtenářsky vděčných alternativ. Kromě typických ukázek sociálního a neosociálního proudu v japonské detektivní próze obsahuje sbírka povídky, ve kterých po letech nečekaně vychází najevo, že dávné tragické události byly ve skutečnosti zločiny, dále texty s nadpřirozenými až strašidelnými prvky nebo psychologické povídky, které se zabývají selháním lidské povahy v mezní situaci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28427/pohrbeni-ve-snu-deset-a-jedna-japonska-detektivka-28427.jpg 4.337

Fuun na ryokan Yume maisou Fushi no taiwa

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

gmc84
28.01.2016

miluju příběhy s nečekaným koncem

Ronin Roujin
30.06.2013

11 krátkých japonských detektivek, většinou buď s příchutí černého humoru nebo drsnějšího tajemna

robotto
10.08.2012

Sbírka jedenácti detektivních povídek nabízí poměrně pestrou ukázku z tvorby japonských autorů starší generace. Je zajímavé sledovat trendy v japonské detektivní próze a porovnat styly jednotlivých autorů. Rozsáhlý doslov ke sbírce přináší podrobný rozbor vývoje japonské detektivní prózy od úplných počátků až do současnosti. Rozhodně stojí za přečtení.
Detektivní příběhy se v podání japonských autorů tradičně pohybují na pomezí nejrůznějších žánrů a alespoň ojedinělé pokusy o detektivní prózu vystopujeme v tvorbě prakticky všech významných spisovatelů.

mariana
13.05.2011

Přečetla jsem zatím jen první povídku a připadá mi skvělá. Napínavá a zápletka je originální. Těším se na další povídky:-))

knihomoli
10.02.2011

Některé povídky jsou velice zajímavé, ale část povídek ve mně dojem nezanechaly žádný. Stojí za to si knihu přečíst už kvůli zakomponování japonských mýtů a pověr do povídek a odlišnému pojetí zločinu v japonské detektivce.

Jíťa

Ačkoli mě některé povídky příliš neoslovily, tento soubor je docela zajímavou sondou do žánru japonských detektivek, který u nás není, myslím, příliš známý.