Babičky: Smrť vo večernom háji

Babičky: Smrť vo večernom háji https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326620/bmid_babicky-smrt-vo-vecernom-haji-Z4o-326620.jpg 3 218 78

Podzimní háj / Babičky série

Nedokážete si predstaviť, že by sa v domove pre seniorov mohlo stať niečo nezákonné? Napríklad podozrivé úmrtie, krádeže či obchodovanie s liekmi? Jeho deväťdesiatročné obyvateľky Siiri, Irma a Anna-Liisa áno! Život v domove s opatrovateľskou službou pre seniorov Večerný háj na prvý pohľad pôsobí ako bezútešná „čakáreň na krematórium“. Čas, ktorý sa tu vlečie neuveriteľne pomaly, si starčekovia a starenky krátia hraním kariet, popíjaním červeného vína, navštevovaním pohrebov či jazdou električkami po Helsinkách. Nehovoriac o krúžkoch šikovných rúk, telocviku či večeroch pri harmonike, na ktorých sa obyvatelia zúčastňujú len zo súcitu so zamestnancami. Lenže v zákulisí domova sa dejú omnoho zaujímavejšie čudesné veci, ktoré Siiri, Irma a Anna-Liisa nemôžu nechať nepovšimnuté… Prvý diel trilógie Babičky je humorný i drsne úprimný príbeh o starobe, priateľstve a živote v pomerne bežnom domove pre seniorov. Tu vás môže postretnúť len jedna udalosť horšia ako smrť – oddelenie demencie! Ani ten najbystrejší senior však nedokáže rozlúštiť všetky záhady tohto miesta. Našťastie sa nájde niekoľko mladých ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Humor
Vydáno: , XYZ (ČR)

Kuolema ehtoolehdossa , 2013

konicekbily
06.08.2016 2 z 5

Podvod se slečnou Marplovou nehodlám vůbec tolerovat!

jiri77
29.07.2016 4 z 5

Detektivka určitě ne a když už tak mírně a okrajově. Je to příběh tří babiček které žijí společně v domově důchodců Podzimní háj a zažívají různé příhody a peripetie a snaží se je vyřešit někdy až humorně. Kniha se dobře čte a je to takové pohodové čtení ,které nabudí poklidnou atmosféru. Autorka podle mě krásně popsala život starších lidí a jejich hodnoty a nahlížení na svět jejíma očima.Určitě dobré čtení když si potřebuje čtenář přečíst něco na pohodu.

Zrzavá_Tereza
17.06.2016 4 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst...Ale pak joooo :) Je to něco jiného, než na co jsme zvyklí, ale je to plné staříků a je to milé počtení! :) Rozhodně si přečtu další díl.

Ulala
09.06.2016 5 z 5

Každý máme na knihy svůj názor. Komentáře, které jsem četla, nejsou na 100 % lichotivé. Mně se ale kniha líbila. Kdybych nemusela služebně odjet, tak bych ji měla přečtenou za jeden den. Chybělo mi posledních pár stránek, které jsem s chutí dočetla po příjezdu. Realisticky napsaný příběh třech babiček, které ve svém věku mají příjemné i špatné chvilky. Jsou velmi vitální a mají své záliby, které možná jsme schopni pochopit pouze po překročení určitého věku a po získání s tím souvisejících zkušeností. Řešení tajemství, která se vyskytnou v seniorském domě, jsou pro babičky zpestřením. Tyto aktivity jsou sice spojené s pár nepříjemnostmi, ale ve spolupráci s několika mladými lidmi se jim podaří zápletku rozluštit a tím vyřešit i své osobní trable. Další díl si určitě přečtu.

ken-zo
03.06.2016 4 z 5

Detektivka to není, se slečnou Marplovou kniha nic společného nemá, že by to bylo "ďábelsky zábavné", se také říct nedá... Přebalem (alespoň tím českým) tedy knížka velmi mate, a má-li od ní někdo takové očekávání, bude to zklamání. Ale jako příběh o stáří, trochu smutný a trochu humorný, byla knížka velmi čtivá. Hlavní hrdinové z této věkové kategorie jsou v beletrii výjimka, z tohoto pohledu jde o svým způsobem originální dílo.

astroweb
03.06.2016 3 z 5

Jako finská literatura opravdu dost dobrá, jako detektivka ani omylem. Druhý díl si nechám úspěšně ujít.

alnahu
30.04.2016 3 z 5

Příběh devadesátiletých stařenek, obyvatelek domova důchodců Podzimní háj,se mi docela líbil.Není to ani napínavá detektivka ,ani ďábelsky zábavný příběh,jak se uvádí v knize.Spíš je to smutný příběh o stáří a přátelství .Některé pasáže mě v knize pobavily a některé rozesmutnily.

sargulka
29.04.2016 5 z 5

Jako detektivka mi to opravu nepřipadalo a už vůbec nechápu proč je na obalu napsáno variace na slečnu Marplovou.
Ale bylo to opravdu příjemné odpočinkové čtení, hezky napsané.

mendule
26.04.2016 3 z 5

Tak souhlasím rozhodně to není napínavá detektivka, ale je to moc hezky napsané a hodně mi to připomínalo Stoletého staříka, který vyskočil z okna a zmizel.

asam
25.01.2016 2 z 5

Asi jsem se s knížkou potkala v nevhodnou dobu. Na obálce je uvedeno, že to je " ďábelsky zábavný a napínavý příběh o stáří" .Tak to teda z mého pohledu určitě ne.

eiramka
14.01.2016 3 z 5

Tahle kniha není pro slabé jedince. A rozhodně ne pro někoho, kdo očekává legraci k popukání. Je to velmi detailní popis toho, co znamená zestárnout a žít v domově důchodců (pravda luxusním). Jak starý člověk najednou přestává rozumět světu, jak ho postupně opouští všichni, které měl rád - pokud se mu nepodaří včas zemřít. Detektivka to není a se členou Marplovou to nemá nic společného (spíš to někdy připomíná Přelet nad kukaččím hnízdem) - přesto ale to není špatný příběh. A chvilkama se dokonce zasmějete - protože autorce se povedlo , že celkově nevyznívá kniha depresívně - zjistíte, že i ve stáří člověk může navázat nová přátelství a zažít legraci - a už kvůli tomu je možná dobré si knihu přečíst.

HaDráček
10.01.2016 3 z 5

Lehké, odpočinkové a upřímné čtení, kterým si krásně vyčistíte hlavu. Ani druhým dílem nepohrdnu;)

LenkaWal
17.12.2015 5 z 5

Skvělá knížka. Jasně, není to naládované akcí, ale jak píše předchozí komentář, na devadesátileté stařenky, jsou ještě dost akční. Hlavně opravdu sympatické hrdinky. I když to není detektivka v pravém slova smyslu, tak jsem se nenudila. Od půlky už jsem to zhltla. Jestli vyjdou další díly, tak si je určitě pořídím. Doporučuji, je to lehčí odpočinková četba. Ale i napínavá.

eliska8868
22.11.2015 4 z 5

Při své návštěvě domoviny jsem hned běžela do knihkupectví, koupit si knížku v mateřštině a zrovna tahle mě zaujala obálkou.
Kdo má rád hodně akce, ten si Babičky asi neužije, přestože tři stařenky přes devadesát jsou na svůj věk akční až až. Odhalují podvody, svědčí ve věci požáru, jezdí tramvají tam a zpátky a to vše prokládají milým humorem a přístupem k životu těch, kteří smrt vítají jako starého známého.
Je to milé a pozvolné čtení a po všech těch severských detektivkách jsem byla ráda, že mi přišlo pod ruku tohle, další dál si ráda přečtu.

nemeckovatereza
18.11.2015 2 z 5

Tak jsem knížku nakonec ani nedočetla.( A to se u mě normálně nestává Jak jsem byla nadšená z obálky,tak děj mě pak nudil. Byl pořád dokola a nějak nedával smysl. A číst ob 5 stránek jak stařenka jezdí tramvají sem tam a jak přestupuje (hlavně, když to město neznám) mě unavovalo....

Makropulos
19.10.2015 5 z 5

Siiri, Irma a Anna-Liisa, dámy ve věku 90+, objeví, že jejich domov, dům s pečovatelskou službou v Helsinkách nazývaný Podzimní háj je optimálním prostředím jak pro menší podvody, tak pro velké kriminální aktivity.
Ale já bych přesto toto dílo nezařadila mezi detektivky. Je to napínavý román ovšem založený na tom, že přátelství a láska jsou stále možné i u nejstarších členů společnosti. Kniha ukazuje jednu z tváří finského sociálního státu i vztahy rodiny k přestárlým rodičům, a s duchaplným a laskavým humorem pohlíží na moderní život přes 90 let staré oči. V románu je i mnoho podstatných informací o historii Finska, architektuře v Helsinkách a odkazy na knížky, které naše hrdinky provázejí v jejich často osamělém životě. Velmi důležitý je i jejich pohled na smrt, kterou vlastně denně očekávají a se kterou se často setkávají.
„„Hlavně mi dneska v noci neumři. Já bez tebe na Terův pohřeb nepojedu“, varovala Siiri. „Čím dál víc smrti vstříc!“ zaburácel Irmin hlas až na chodbu.““

MahulenaK
18.10.2015 2 z 5

Místy mi knížka připomínala svým stylem Arto Paasalinna, ale jeho kvalit zdaleka nedosahuje. Takže další díl trilogie už si nechám v klidu ujít.

nemeckovatereza
16.10.2015 2 z 5

Jéé budu mít první komentář =) Knížku jsem si koupila včera k svátku (udělala jsem si radost =) a u ní se opět ukázalo jak moc je důležitá (alespoň pro mě) "vizáž" obálky. Bloumala jsem po knihkupectví a chtěla si koupit nějaké odpočinkové, zajímavé čtení, ale nechtěla jsem nějaký cajdák. No a když jsem viděla tuto knížku v novinkách bylo jasno ;) jsem na 30 straně a zatím myslím, že jsem udělala dobře ;)

detektivní a krimi romány humor Finsko finská literatura senioři péče o seniory domov důchodců

Minna Lindgren
finská, 1963