Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120293/bmid_podivuhodne-pribehy-a-dobrodruzstvi-Jzd-120293.jpg 5 198 45

schacco
18.09.2018 5 z 5

Jedna z oblíbených knih mého dospívání.

Hotovson
30.08.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Je to moc hezky a čtivě napsáno. Akorát si myslim, že se to dalo napsat obšírnějš a trochu si s tim pohrát a rozvést děj. Na druhou stranu, jestli je to určeno spíš pro děti a mládež, tak je to takhle lepší.

david5746
18.08.2018 5 z 5

Srdcovka z dětství, kterou nemohu než hodnotit plným počtem. A to prostě z toho důvodu, že je čtivě napsaná i pro dospělého a i po letech jsem zas mohl takřka jedním dechem prožít krušný život Jana Kornela z českých Mlčechvost, který nedobrovolně procestoval svět, když ho nejdříve odvedli do třicetileté války a pak už ho osud vlekl přes galeje, k pirátům a zas domů.
Snad jediné, co by se dalo vytknout, je ten uspěchaný konec, rozhodně by tomu ještě pár stránek slušelo.

Marekh
06.04.2018 4 z 5

Citáty z knihy, který mne oslovily:

Přesto ti říkám: stojí za to žít, -žít, abychom vykonali něco, co stojí za život. Kráčej však životem s očima otevřenýma, jako poutník na cestách, aby ti svět byl neustále školou. Važ si přitom času a nenech ani chvíli uplynout bez užitku, ať již pracuješ, nebo se učíš, neboť jen činný život je pravým životem, zahálka je pohřeb života. Na své pouti světem opírej se o dvě berly: o rozum a o srdce. Rozum ti nejprve ukáže svět, jak se ukazuje tvým očím, později ti pomůže odhalovat, jaký je a proč takový je, až tě dovede k samé jeho podstatě, pokud ji člověk může poznat. Avšak mnohé pochopíš jen srdcem, anebo to, co jsi již poznal rozumem, cit ti prohloubí.

Teprve láskou je člověk člověkem, bez ní živoucí mrtvolou, obíleným hrobem. Je tak mocná, že již sama stačí tě vést, neboť je opakem zla a směřuje toliko k dobru. I bolesti si v až, která nerozlučně lásku provází. Byť sebevíc jsi trpěl, dostane se ti od bolesti vzácného daru: Otevře tě do větších hloubek, kam tvůj duch v dobách štěstí neprohlédal.

brodequin
23.02.2018 5 z 5

Mám v oblibě dobrodružné knihy a tak jsem si tuto vybral podle hodnocení a následně jsem si pro ní šel do antikvariátu. Chtěl jsem moře, piráty a prostě to, co nabízel přebal knihy z vydání KOD. Na začátku jsem se zalekl, že se příběh spíše točí kolem třicetileté války a tak jsem byl trochu zklamaný. Ale jak jsem se začetl, přestalo mi to vadit a naopak jsem prožíval vše, co prožíval Jan Kornel. Při čtení jsem měl pocit, jako by autor popisoval to, co sám prožil. Opravdu věrohodně popsané! Pořád jsem si říkal, kdy se konečně dostane hlavní "hrdina" domů, ale smůla a vliv války se mu lepí stále na paty. Líbil se mi i starší styl jazyka, ve kterém byla kniha napsaná. Jen jediná věc mi vadila - nemohl jsem si pořádně oblíbit hlavní postavu. Spíš se popisy věnovaly ostatním postavám a tak mě Jan Kornel nezaujal natolik, jako například jeho druhové. Výborná kniha, dobře napsaná, dobrodružná a připomínající hrůzy války, i to, že bychom si měli vážit toho, co máme a že se máme chovat dobře jeden k druhému.

Damato
13.02.2018 5 z 5

K této knize jsem se dostala úplně náhodou a po letech na ni tady na DK narazila. Když jsem ji poprvé četla- víceméně mi byla čtena, v sušárně paneláku, kde jsme si s kamarády na paletách od jablek ( děsně tajně kradených v nedaleké zelenině ) udělali bungr a v letních děštích jsme nad plamenem svíčky ( na těch dřevěných paletetách- dodneška se divím, že nám někdo ten bungr nezrušil) opékali jablka ( byly pěkně hnusný, ale nikdo z nás to nepřiznal, cpali jsme se jak zjednaní, no mazec) , ale děsně se nám tahle kniha líbila a já jako správně švihlá 8-10 letá holka jsem byla strašně zklamaná, když pak v zimě hráli naši hokej se Švédama a já najednou v televizi viděla, že to jsou normální lidi- při čtení téhle knihy jsem si totiž ty zlé Švédy představovala něco jako Krakonoše šmrncnutýho trochu s Balounem ( ze Švejka) . Docela ráda bych do knihy zas nakoukla - vím, že jako malou holku mě to děsně bavilo.

kralika
31.07.2017 5 z 5

Vyzdvihuji především autentický jazyk, který z tohoto příběhu dělá bezmála skutečnost. Není totiž příliš odlišný od podobných vzpomínek vojáků z jiných dob.

Jirka92333
14.07.2017 5 z 5

Kniha má dej jenž mě nepustil až do konce!! I když jsem ke knize nejdříve přistupoval skepticky, protože jsem si říkal že nemusí dopadnout dobře když se spisovatel bude pokoušet dát jednomu hrdinovi více osudů. Nicméně povedlo se a to na plné čáře!

kornel_jenda
12.05.2017

... jako malý kluk jsem v edici KODu četl převážně indiánky, příběhy a dobrodružství Jana Kornela mě uchvátily ... časem jsem o knihu přišel a nyní po letech jsem příběhy Jana Kornela opět přečetl jedním dechem ... žádné "vsuvky" jsem tehdy ani nyní nezaznamenal ... Skvělá knížka, jako bych s Janem Kornelem putování prožil i já ... !!!

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Celkem dobrá kniha. Musí se tomu přijít na chuť.

Finskej
09.11.2016 4 z 5

Pěkná a čtivá kniha pro mládež . Dobově (socialisticky) poplatné vychovatelské a dějinně-interpretační prvky tu sice jsou (a to je důvod, proč z mé strany jen 4, a ne 5), nicméně přesto je to pořád zábavné vyprávění.

Ikkju
13.08.2016

O autorovi místní vědí (sám jsem se o něm dozvěděl v mlčechvostské hospodě), ale jsou to vesměs nečtenáři, tak jsem se do něj musel pustit sám. Nejdřív jsem hledal náznaky a popisy míst, která sám znám, protože ve vesnici jsem trávíval nesčetné prázdniny u babči... A musím říct, že některé obrazy z knížky se dokonale shodují s mojí pamětí, například přesně vím, přes které pole šel, když popisoval, že je porostlé durmanem a blínem (za dnes už bývalou frutou)...

Zaujal mě i konec, čtený na přeskáčku - vesnice, která se pomaličku zvedá po nájezdu vojsk, to je přesně ten survival, o kterém jsme kolikrát, sedě na slámě na Mezníku snili. Realita ale nebývá romantická, a popis verbování do armády mě definitivně donutil pustit se do knihy bez přeskakování - stojí za to, ikdyž už dávno nejsem kluk...

A někde v koutku duše doufám, že se tam třeba objeví i příjmení dědy, několik příjmení z příběhu je zjevně místních, nejspíš autorovo současníků...

koubi
01.02.2016 4 z 5

Zaujal mě především poutavý příběh, který měl spád a rychlost. Tato kniha mne doslova vtáhla do děje a líbilo se mi i vyprávění samotného Jana Kornela. Kdo si chce trochu pohrát se svou fantazií, určitě by měl sáhnout po této knize :)

Daydreamer
27.01.2016 5 z 5

Rovněž velmi oblíbená kniha mého mládí. Četl jsem ji několikrát :-).

gonga
22.10.2015 4 z 5

Oblíbená kniha mého dětství.

1871
31.03.2015 3 z 5

Hezká knížka až na ty propagandistické vsuvky, poplatné době vydání.

felia
10.10.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četl vícekrát, ale naposledy aspoň před padesáti roky. Moc se mi líbila, stále ji uchovávám v knihovně. Snad se k ní ještě někdy dostanu, i když si ji pamatuju velmi dobře

heavy66
07.02.2014 5 z 5

Skvělý příběh z období třicetileté války. Vesnický chasník od Mělníka Jan Kornel je násilím odveden do císařské armády. Prožije a přežije jednu z nejvýznamnějších bitev sklonku války, bitvu u Jankova, kde císařská armáda utrpěla těžkou porážku od Švédů. Dezertuje z armády a toulá se zničenou Evropou, na konci války se setká s biskupem Jednoty bratrské Komenským a ve zdraví se dožije podpisu Vestfálského míru. Jeho dobrodružství ale nekončí, intrikami zlého nepřítele se dostává jako vězeň na galéru, se kterou přepluje oceán až na karibské ostrovy...Díky štěstí a dobrým přátelům se po mnoha letech vrací zpět domů.

Hezzy
16.11.2013 5 z 5

Už je to sice dlouhá doba, co jsem tuhle knihu četl, ale stále si pamatuji, jak hrozně se mi líbila. Možná, že kdybych jí četl dnes, tak bych změnil názor, avšak před těmi pěti šesti lety to byla moje oblíbená kniha. Námět famozní a sympatický hlavní hrdina, což je u dobrodružného románu slibný základ... Jedna z nejlepších knih mého dětství.

Ječmínek
17.10.2013

Knihu jsem četl v pozdním dětství a moc moc se mi líbila.