Ocelové město

kniha od:

Ocelové město https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119236/ocelove-mesto-119236.jpg 4.1 772
Koupit Koupit eknihu Bazar

Fantastický román o soupeření francouzského a německého vědce. Prvý vybuduje v Americe Francouzské město jako vzor všestranného pokroku, Němec postaví Ocelové město, ohromnou továrnu, v níž hromadí vynálezy zkázy, a chystá se zničit dílo francouzského soupeře. Místo toho zničí sebe. Nechtěným úspěchem Němce je vystřelení dělového náboje, který překoná zemskou přitažlivost a změní se v družici Země...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Návrat
Originální název:

Les Cinq Cent Millions de la Bégum , 1879


více info...

Komentáře (86)

Komentáře 86 Recenze 0

jan.para
jan.para
06.08.2023 2 z 5

Přišlo mi to horší, než film.

Naďa2411
Naďa2411
28.07.2023 2 z 5

Byla jsem zvědavá na sci-fi z pera pana Vernera. Nemám tento styl ráda, budí ve mne hrůzu a obavy. Předpokláda jsem, že v aknize bude obsah jiný, než jsem zvyklá, každopádně dobře napsané a zajímavé vzhledem k době, kdy bylo dílo napsáno.


Kabuky
Kabuky
12.02.2023 5 z 5

Nádherná vzpomínka na dětství.

RMarkéta
RMarkéta
05.12.2022 5 z 5

Jako malá jsem film považovala za horor a měla z něho noční můry. Proto jsem knihu četla až o mnoho let později, i když film se od knihy hodně odklání. Jde o nadčasový příběh. Touha po moci je zhouba. S čím, kdo zachází, tím také schází. Chceš všechno, nemáš nic. Nic přece ale není jenom černobílé. Klasický boj dobra se zlem a zdvižený varovný prst. Francouzi nikdy neměli Němce moc v lásce.

berry1009
berry1009
12.11.2022 4 z 5

Jules Verne byl ve spoustě věcí napřed oproti době. Když si člověk uvědomí, že kniha byla napsaná před druhou (i první) světovou, možná ho až překvapí, jak k tomu mohlo dojít, když se o této hrozbě psalo několik desítek let předtím. Pak se ale probudí do reality a zjistí, že to je takový historický standard. Kniha je napsaná hezky, ilustrace pěkně doplňují příběh a čísto mohou jak děti, tak dospělí.

tuomi91
tuomi91
05.10.2022 5 z 5

Jedna z najlepších kníh akú som mohla čítať...

Marekh
Marekh
04.09.2022 4 z 5

Hlavními postavami tohoto románu jsou 2 vědci – doktor SARASIN, který založí Francouzské Město a HERR SCHULTZE, který založí Ocelové Město, ve které se nachází továrna, v níž se vyrábí zbraně hromadného ničení. Schulze chce zničit Francouzské Město, aby ovládnul svět. Podaří se mu to? To už se dočtete v tomto románu.

Celkově se mi kniha líbila. Závěr byl docela překvapivý.

Knihu doprovází pěkné černobílé fotografie.

Druhá přečtená verneovka. Verne mě začíná bavit. Časem vyzkouším další autorovy knihy.

PPardinio
PPardinio
04.09.2022 4 z 5

Kdyby závěrečná třetina OCELOVÉHO MĚSTA měla dějově stejný spád, myšlenky a styl psaní jako první 2/3 knížky, neváhám dát pět hvězdiček. Autor předpověděl osudy lidstva na Zemi s předstihem necelých 60 let. Doktor Sarrasin a Marcel na jedné straně a zlo v podání doktora Schultze na straně druhé. Jules Verne opravdu pěkně zformuloval v krátkém příběhu dvou měst, jak rozdílně naložit s bohatstvím a mocí. Jedno z nejlepších děl JV, které jsem měl možnost zatím číst.

Katania
Katania
25.08.2022 4 z 5

Trochu slabší, ale i tak mě to bavilo. Spíše četba pro děti.

Maki21
Maki21
01.07.2022 3 z 5

Na knihu jsem narazila náhodu při vyklízení bytu, a říkala jsem si že jí vyzkouším jelikož od Julesa Verna jsem ještě nic nečetla. Bohužel tento typ literatury není pro mě, u knihy jsem usínala a bylo pro mě velice těžké jí dočíst až do konce. Ale zase z pohledu toho kdy kniha byla vydaná je fascinující jak autor předpovídal vyspělost zbraní hromadného ničení.

vernem1850
vernem1850
16.06.2022 5 z 5

SKVĚLÝ DOBRODRUŽNÝ VĚDECKOFANTASTICKÝ NAPÍNAVÝ AŽ ŠPIONÁŽNÍ ROMÁN .

RoBertino27
RoBertino27
12.06.2022 4 z 5

Jeden z případů, kdy kniha jednoznačně zvítězila nad filmovým zpracováním, třebaže se tvůrci Tajemství ocelového města snažili (bohužel za cenu značného odklonu od předlohy). Nejde až tak o varovný podtón, už jako kluk jsem při prvním čtení zažíval ze samotného Ocelového města značnou tíseň. Jakkoli ji bude mnoho lidí považovat za naivní a dávno překonanou, řadím ji mezi nejlepší verneovky, které jsem četl.

Čmeláček
Čmeláček
27.05.2022 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších verneovek, super napínavá a skvěle napsaná. Vynikající čtení.

Misantrop
Misantrop
10.05.2022 4 z 5

Německý vynálezce může být čtenářem svým myšlením přirovnáván k Hitlerovi, či dnešnímu Putinovi, ale stejně i u téhle Verneovky jsem udiven jak vizionářský Jules byl!! Kniha mne do první půle moc neoslovila, ale jakmile se Marcel dostal do města a sblížil se s vynálezcem hltal jsem stránku po stránce. Mé vydání má však 165 stran.

jan7113
jan7113
07.05.2022 4 z 5

Příběh o boji dobra se zlem - skrznaskz kladného lidumilného Francouze (jak jinak u Vernea) a fanatického Němce. Autorovy představy o fungování společnosti jsou sice poněkud naivní (všechno kvete, všichni se mají rádi...), ale jako u všech jeho ostatních knih je třeba brát v potaz, kdy byly napsány. Takže z tohoto pohledu - velmi dobré!

Hall3006
Hall3006
30.04.2022 5 z 5

Klasika na jedno odpoledne. Velmi čtivý a svižný příběh o dvou městech s opačným zřízením. Jedno chce zničit druhé, dojde k boji nebo zase vyhraje zdravý rozum a pokrok?

Louisareading
Louisareading
21.02.2022 5 z 5

Docela mi dalo zabrat text přečíst, nebyl vůbec jednoduchý, ale stálo to za to. Příběh o soupeření dvou schopných mužů podle mě důstojně obstojí i dnes.

m_martina
m_martina
17.02.2022 5 z 5

Návrat do mládí se vydařil na jedničku. Kniha je výborná a já jsem ji přečetla jedním dechem.

Massek
Massek
05.02.2022 4 z 5

Co když zdědíte obrovské jmění, s kterým můžete doslova měnit svět? Tady máme dva různé přístupy, jak se s tím dá naložit. Buď to vezmete humanitně-sociálním směrem, nebo technokraticky. Obě verze jsou dost idealizované, ale vlastně mi to v knize ani nevadilo, už k tomu holt člověk tak nějak přistupuje jako ke staré klasice. Jules Verne v tom měl taky jasno, Francouzi vs. Němci 1:0. Je fakt, že jeho obavy z německého zbrojení se zase jednou docela trefily. Sám si to taky idealizoval a chtěl šířit dobro za každou cenu: "...budeme mít ve vzkříšeném Stahlstadtu takovou zbrojnici, že se nás napříště nikdo neopováží napadnout... ...a každému kolem sebe vnukneme lásku k dobrodiní míru a spravedlnosti." Brrr. Čtěte to čistě jako dobrodružný příběh a pak je to fajn.

Kontryhelka
Kontryhelka
17.01.2022 5 z 5

Jedním slovem krásné. Knihy pana Vernea jsou pro hodně generací přelomové a jsou nadčasové. Sci-fi romány byly velice žádané a každý si v něm najde to své. Hlavně ten únik do světa fantazie, se ani nedá popsat, protože to se musí zažít.

toni-az
toni-az
14.09.2021 2 z 5

Vzpomínám si, že jako malý jsem verneovky miloval. Teď po 30 letech musím uznat, že minimálně tato nestála za nic. Příběh nula, napětí nula, pochopení fyziky nula. Ale jako dobře, na svou dobu zajímavé myšlenky, takže nějakou tu hvězdu si to přeci jen zaslouží.

Artemis886
Artemis886
08.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo něco, skvělý příběh se skvělým koncem. hned jsem si oblíbila Marcela, odvážného, laskavého a inteligentního člověka. Byl to opravdu zážitek sledovat jeho příběh a stejně tak příběh ocelového města které bylo velkolepé. Jsem strašně moc ráda že jsem si to mohla přečíst a určitě si to přečtu znova.....

boxas
boxas
20.06.2021 5 z 5

Verneovky jsem hltala jako malá holka. A teď jsem si dala za úkol přečíst si je znovu.
A Ocelové město mě bavilo číst stejně jako tehdy.

jadran
jadran
07.04.2021

Skvělé komenty ludek.n a HTO. Společně s Vynálezem zkázy je Ocelové město z roku 1879 obrazem strachu ze sebezničení lidstva a zneužití vědy. Až sem celkem dobré a pochopitelné. Ale především ona černobílé vnímání světa, francouzské náckovství (které v osobě Napoleona III. onu válku v roce 1870 vyprovokovalo a tím vlastně umožnilo ono "sjednocení" Německa v té nejnevhodnější konstelaci a podobě - oni se ti katoličtí Bavoři ani Württemberčané do bratrského svazku z protestanskými Prušáky rozhodně původně nijak nehrnuli) a jenom chabě maskovaná nenávist k Němcům je podle mě až směšná a má charakter přihlouplé propagandy. Co se týká Verneovy představivosti a invence, nepřeceňoval bych ji. Většina věcí, co tak "vizionářsky" předpověděl se totiž uskutečnila ještě za jeho života (zemřel v roce 1905)a nebo alespoň v teoretické rovině už existovala. Namátkou - ponorka byla použita za války o nezávislost USA roku 1776, fotografovalo se a telegrafovalo už od padesátých let XIX. století, telefon vynalezl Meucci už v roce 1849, bratři Lumierové svůj kinematograf dovedli k použitelnosti 1895, Marconi a hlavně Nikola Tesla měli už za jeho života vynalezeno taky dost. O Roentgenovi, Benzovi nebo i Mendělejevovi s Nobelem ani nemluvě. A to stovky osobností a vynálezů vynechávám. Ve skutečnosti nebylo XIX. století žádným stoletím páry a elektřiny, ale především stoletím, kdy bylo v základní podobě vynalezeno prakticky vše, co používáme dodnes, byť v neuvěřitelně rozvinuté podobě. A především obdobím, kdy se věda spojila s praxí a vynálezci vynalézali "věci" pro praktické použití. Tedy i pro likvidaci svých bližních v rozsahu, o kterém se třeba takovým historickým hrdlořezům, jako byl třeba Alexandr Veliký nebo Napoleon I. ani nezdálo. Jeden vynález z roku 1874 ale připomenout musím, pánové Sholes a Glidden prodali zbrojovce Remington psací stroj, pro mnohé spisovatele až do doby domácích počítačů a následně notebooků neocenitelný pomocník. Verne psal ale ručně, a spousta jeho kolegů ještě hluboko do dvacátého století taky. Přesto mají jeho romány dodnes svůj půvab, i když musím konstatovat, že pro mě si svůj půvab zachovaly mnohem víc kouzelné ilustrace Leona Benetta. Snad žádný spisovatel netvoří se svým ilustrátorem tak pevnou a neodmyslitelnou dvojici. A myslím, že oba pánové by byli nadšení tím, jak jejich dílo dokázal převést do filmové podoby Karel Zeman. Ono zpracování zde zmiňovaného poněkud "papundeklového" díla režiséra Bočana ale ukazuje, jak je onen kouzelný svět pánů Verna a Benetta nenapodobitelný a osobitý.

georginaa
georginaa
03.04.2021 5 z 5

Opět přečteno v dětství, Verneovka - klasika. Jako film se mi to též moc líbil a jeho díla jsou pořád v kurzu. Jsem ráda, že to i občas opakují a člověk se na to rád znova podívá.

Jellus
Jellus
10.01.2021 5 z 5

Jedna z tech znamejsich Verneovek o ktere se rikalo, ze predpovidala druhou svetovou valku. Kratke pohodove cteni na par hodin. Asi bych uz ani nerekl, ze to je cteni pro deti.... Je to cteni pro lidi, co to kdysi jako deti cetli.

Vesmich
Vesmich
03.01.2021 5 z 5

U čtení se nedá vyhnout vzpomínce na film ze 70.let..jak se tam motaly ty mátohy zmrzlé a všude byl HOLOMRÁÁÁZ...kniha je o něco "veselejší". Verneovky jsem v mládí četla ráda, pěkně to odsejpalo a mělo to náboj. Dost mě překvapilo, že na mě dělají podobný dojem i ve vetchém věku!

JáŠárka
JáŠárka
03.01.2021 4 z 5

Knihu jsem přečetla během dvou dnů, děj ubíhal velmi rychle, ale na mne tam bylo celkem dost národnostní nenávisti, ne jen německo-francouzské, ale i zmínka o "žlutých" jakožto podřadných osobách.

kikidok
kikidok
27.12.2020 4 z 5

Z této knihy mám velmi smíšené pocity. Dle mého názoru je v ní na mě až moc politiky - nenávist Francie vůči Německu a pravděpodobně i obráceně. Na druhou stranu má člověk alespoň tak trochu ponětí o mezinárodních vztazích koncem 19. století. Pojetí dvou rozdílných světů, které v podstatě ukazuje dva extrémy mi přijde velmi zajímavý, avšak dle mého názoru absolutně nerealistický. Tím mám samozřejmě na mysli dokonalost France-Ville, která by za mě nefungovala. Netuším proč, ale do knihy i přes to, že je kraťoučká, jsem se musela nutit. 3,5*

Kakho-Oto
Kakho-Oto
19.11.2020 5 z 5

Velmi čtivá a napínavá verneovka. Román se mi líbí o dost více než česká filmová adaptace románu, samozřejmě na hony vzdálená předloze. Ve filmu ponechali jméno hodného vědce (Sarrasin), zatímco změnili příjmení zlého vědce (Janus místo Schultzeho). Toto dílo Jules Verne napsal z jasně francouzských pozic, Němci jsou líčeni jako schopní, ale zároveň velmi nemilosrdní a draví jedinci, zatímco Francouzi reprezentovaní Sarrasinovou rodinou a Alsasanem Marcelem jsou popsáni jako lidumilové.

plomusujonak
plomusujonak
12.07.2020 4 z 5

Nemyslel jsem si, že se mi bude tato kniha tak moc líbit. Začátek je sice docela nudný a zdlouhavý, jak to bývá ve starších kníhách, ale asi po třetí kapitole se děj začíná rozjíždět a baví, navíc se knížka dobře čte také proto, že je krátká. Předtím, než jsem ji četl, díval jsem se na český film Tajemství Ocelového města (odkaz na YT: https://www.youtube.com/watch?v=FdSxSv89PyY) a musím říct, že mi to názor na knihu nezkazilo. Hlavní důvod je ten, že se v určitých částech kniha od filmu liší, takže film vytváří prakticky alternativní příběh. Kniha je za mne stejně dobrá jako film.

Luigi1
Luigi1
21.06.2020 4 z 5

Jaromír Hanzlík dal tomu dílu ve stejnojmenném názvu zelenou kartu,kniha opět výborná

kokrokr
kokrokr
23.05.2020 4 z 5

Knihu jsem před lety jako kluk čítával. Film s Hanzlíkem je výborný.

ijcro
ijcro
18.05.2020 5 z 5

Kniha má trošinku jiný jazyk než jiná Vernova díla, ale má silný příběh v dnes už neuvěřitelných kulisách tehdejšího vidění světa. Každopádně po světových válkách nabylo toto dílo ještě jinou, hořkou příchuť...

Více si ale cením příběhu "Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy", což už ale zase tak úplně Verne není.

soupik2012
soupik2012
20.02.2020 4 z 5

Ze současného pohledu vypadá spousta věcí úsměvně, ale když si uvědomíme, že tato kniha byla sepsána již v roce 1879, zní to téměř neuvěřitelně, jak je nadčasová. Popis Francouzského města je z celé knihy nejnudnější pasáž a zároveň je to pasáž, kde se pan Verne, nebo snad Laurie? s odhadem budoucnosti nejvíc netrefil. Město tak jak ho popisuje nemá ani tu nejmenší šanci na přežití. Ale v roce 1879 bych velmi pravděpodobně měla úplně jiný názor. Netušila jsem, že filmová předloha se od té knižní tak moc liší. To byl hlavní důvod, proč jsem se této knize tak dlouho vyhýbala a nakonec zjistím, že to bylo zbytečné. Audioknihu čte velmi dobře pan Jaromír Meduna.

Ladys
Ladys
09.02.2020 4 z 5

Četl jsem podruhé a musím uznat, že se mi to líbilo víc, než když jsem knihu jako dítě dostal od Ježíška. To je konec. Asi mi měkne mozek.

zuzka894
zuzka894
09.02.2020 5 z 5

Mírumilovný francouzský lékař dr. Sarrasin získá polovinu velkého jmění a rozhodne se postavit v USA nové město Francouzské město, hotový ráj na Zemi. Druhou polovinu jmění získá německý profesor Schultze, který postaví Ocelové město (výrobna zbraní). Profesor Schultze je rozhodnut Francouzské město zničit. Ale jak se říká: "Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá." A tak je Schultze zabit vlastním vynálezem.
Faktem je, že Francouzi nikdy neměli Němce v lásce. A i Verne v různých svých knihách dává průchod svému pohoršení nad chováním jiných národů, tu proti Angličanům (v osobě kapitána Nema) či nyní proti Němcům (Schultze).

Jako dítě jsem neměla ráda Verneovky.....nechápala jsem jejich děj. Ale teď v dospělosti jim přicházím na chuť. Doporučuji zhlédnout i film.

85098211
85098211
08.02.2020 5 z 5

Jedna z mála Verneovek, kterou jsem v mládí nečetla, jen viděla film a samozřejmě si poslechla i rozhlasové dramatizace - pokud vím, existují dvě a obě jsou výborné. A ani kniha mne nezklamala, právě naopak ;-). Je obsáhlejší a dozvěděla jsem se více podrobností, které k celému příběhu patří. Kromě toho i postavy jsou zde detailněji popsané a čtenář si některé z nich oblíbí - anebo také ne :-). Mně osobně byl nejsympatičtější Marcel a pochopitelně i doktor Sarrasin. A přestože jsem příběh znala, vůbec to nebylo na škodu, aspoň jsem si jej zopakovala...
Mimochodem - kniha začíná zájmenem: Tihle Angličané... Proto se absolutně dokonale hodí do letošní Čtenářské výzvy ;-).

Sidonka3
Sidonka3
18.01.2020 4 z 5

Verne byl na svojí dobu génius. Jeho Ocelové město je ovšem jedno z mála děl, které trošičku překonala obyčejná televizní inscenace s nepříliš drahými dekoracemi. I v knize jsou silné momenty, které v Československém TV zpracování naopak schází, já však přesto v tomto případě dávám mírnou přednost pohyblivým obrázkům před psaným textem, což se takřka nestává. Knihy bývají propracovanější a kvalitnější, v tomto konkrétním případě však vyhrála viditelná šedivá atmosféra hraného snímku. A nostalgie, protože v televizi neustále opakovali Tajemství ocelového města snad po celou dobu mého dětství.

Magrata15
Magrata15
25.12.2019 4 z 5

Skvělá verneovka,napínavá. Dost se liší od českého filmu,podle ní natočeného. Musím přiznat,že film se mi líbil o trochu víc.