Pod skleněným zvonem

Pod skleněným zvonem https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22179/bmid_pod-sklenenym-zvonem-mC7-22179.jpg 4 694 112

Legendární román z roku 1953 je autobiografické dílo o psychiatrické léčbě a návratu do normálního života. Smutný a tragický příběh je napsaný stručným, věcným, sebeironickým až cynickým stylem.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Bell Jar , 1963

Denika
12.07.2016 4 z 5

Upřímné, bez obalu, místy děsivé. Velmi, velmi nepříjemné čtení. Znovu už se do těchto vod pouštět nebudu.

Sparkling
20.05.2016 4 z 5

Moc zajímavá kniha. Trochu mi připomínala Kdo chytá v žitě od Salingera (mladá hlavní postava v New Yorku, lehce teenagerovský slang, zdánlivě lehký příběh, který se pomalu změní v popis boje s psychickýmu problémy). Moc se mi líbilo, že nešlo jen o nějaké klouzání po povrchu, ale naopak o pořádné ponoření do hloubky. Přestože styl psaní a v podstatě i prostředí, ve kterém se začátek knihy odehrává, připomínají nějaký dívčí románek, celkem rychle se ukáže, že to tak není, ať už si čtenář hned na začátku všimne dokonalosti jazyka, který Sylvia Plath používá, nebo si počká na celkem potemnělou druhou část.

Karou
03.04.2016 5 z 5

Dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tak moc zaujala. V každém řádku, slovu, písmenu, bylo něco zvláštního, nic nepřebývalo, všechno bylo dokonale spojeno v jeden celek který se měnil podle autorčiných citů, ze začátku byl plynulý, ladný a zvláštním způsobem i veselý. Jakmile autorka propadla depresi, slova byla tak nějak zvláštní, věty rozházené a postupně se zase dávaly do normálu. Tu autentičnost jsem milovala. Určitě stojí za přečtení a i já se k ní určitě ještě mnohokrát vrátím.

rubicka
01.10.2015 5 z 5

Dokonale destruktivní. Strašně těžké. Úžasné.

cessy
23.09.2015 5 z 5

Ako poetku, údajne vynikajúcu, ju nepoznám a nemôžem hodnotiť, mňa si však omotala okolo prsta „už len“ svojou prózou. Pokojne by som v duchu Skleneného zvona čítala aj o ďalšom jej živote a súdiac podľa toho čo je o nej známe, by veru bolo o čom. Prekvapil ma nadhľad s akým spracovala tému, ktorá sa jej bytostne dotýkala a ovplyvňovala jej každodenné bytie, a dala jej beletristickú formu, a ešte akú formu! Jej metodickosť je ohromujúca, prechody v jednotlivých odsekoch sú dômyselné a logicky vystavané, text je štylizovaný, vidno, že nebol napísaný len tak „na kolene“, ani nejde o neupravovanú verziu denníka. Je nečakane vtipná, ironizuje, nikdy sa neobhajuje, za nič sa neospravedlňuje. Je subjektívna a predsa nie je. Ona premenila čosi výsostne subjektívne na objektívne! Určite nejde o žiadnu rozprávku so šťastným koncom, na to je z každej jednej stránky knihy, aj z tých posledných, až priveľmi cítiť zacyklenosť, tiaž skleneného zvona, neustále pripraveného priklopiť sa... A úprimne, nepoznám nikoho, na koho by z času na čas nedopadla tiaž jeho vlastného skleneného zvona.

zuzulique
09.09.2015 3 z 5

Snažila som sa, no bola som nesmierne sklamaná. No nebola som sama, nakoľko diskusia s niekoľkým známymi, ktorí sa s knihou stretli potvrdila, že nielen moje pocity sú rozporuplné.
Kniha bola natoľko medializovaná a ospevovaná, že moje prílišné očakávania sa po prečítaní niečo vyše 200 strán nenaplnili.
Pre mňa osobne - jediné plus sú autobiografické prvky, no inak napísaná úplne jednoduchým štýlom bez zvláštnych literárnych kvalít a invencie. Všetko bolo iba vymenované a vyratúvané ako v nejakej rozprávke so šťastným koncom. Ani neviem, či by som o niečo prišla, keby som ju nečítala.
Možno sa mýlim, no predpokladám, že kniha mala obrovskú hodnotu v dobe, v ktorej vyšla (čo viem dostatočne pochopiť, no nie oceniť), no v súčasnosti sa bez ťažkostí stratí v záplave kníh s podobnou tematikou.

Lenka.Vílka
22.08.2015 5 z 5

Dokonalé, úchvatné, upřímné, místy děsivé, s autorkou jsem se naprosto sžila a v hodně věcem a situacích nacházela schodu názoru a myšlenek a kvůli jistým věcem až moc blízké...četla jsem poprvé a rozhodně ne naposledy...

Radka_p
04.07.2015 5 z 5

Najsilnejšia metafora sa ukrýva v názve knihy.......... celá kniha núti zamyslieť sa v akom sklenenom zvone žijeme alebo nežijeme vlastne aj my.

RobertRoberts
18.03.2015 5 z 5

Každý zřejmě tuto knihu Silvie Plath začne číst s pocitem, že jde v první řadě o básnířku. Což je samozřejmě pravda, ale byla to také vybroušená mozkovna s nadprůměrným IQ a sledovat její doslova nezadržitelně řítící se vlak úvah, názorů a myšlenek je hodně náročné. Kniha má poměrně jednoduchý děj a o to větší důraz klade autorka na emoční stránku svého díla. Její schopnost výstižné metafory je zachycená už v názvu díla - pocit, že je uvězněná pod skleněným zvonem, který v průběhu děje náležitě rozvíjí. A rozhodně bych litoval, kdybych si nechal ujít byť jen její pasáž o smyslu básní v lidském životě:

"Esther, víš, co je to báseň?"
„Ne, co?" já na to.
„Smítko prachu."
A sotva se začal usmívat a tvářit se pyšně, odvětila jsem: „To jsou i ty mrtvoly, co pitváš. To jsou i ti lidé, co si myslíš, že je léčíš. Jsou jenom prach a prach. Dobrá báseň podle mě vydrží mnohem dýl, než sto takovejch lidí dohromady. Lidé si je můžou zapamatovat a v duchu opakovat když budou nešťastní, když je bude něco bolet nebo když nebudou moci usnout."

A i tato kniha je takovým smítkem prachu, které vede alespoň k částečnému pochopení ženy tak zranitelné a sebedestruktivní, jakou byla Sylvia Plath.

niajli
08.12.2014 5 z 5

Úžasná kniha, patří mezi mé nejoblíbenější. :)

bob0985
07.12.2014 3 z 5

Nerad odkládám knihy, a to ani ty, které mě tolik nezaujmou. Toto bohužel byla jedna z takových knih. Nicméně mě u této knihy zaujala provázanost s životem autorky a jiný pohled na život a svět - tedy ne vždy se kniha musí číst kvůli příběhu.

Mayanea
01.03.2014 5 z 5

Z knihy vám jistě lehko na srdci nebude. Už první věta je, řekněme, šokující. Chcete vědět, proč to Rosenbergovým vlastně udělali a tak čtete dál a dál až… až do konce. Nebo do začátku?

„Já jsem, já jsem, já jsem."