Po strništi bos

Po strništi bos https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175251/bmid_po-strnisti-bos-5q2-175251.jpg 4 1111 1111

Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.... celý text

Janniska
19.01.2016 4 z 5

Celkem vtipné a milé vyprávění mého oblíbeného autora,oddychová záležitost.

strachok
12.01.2016 5 z 5

Jemná, procítěná, líbivá kniha s trochou nostalgie a velkou dávkou uhlazeného humoru.

studentice
09.01.2016 4 z 5

Čtení, které pohladí po duši. Hodně mi přípomíná svým vypravěčem film Obecná škola. Některé povídky mě rozesmály, jiné dojaly. Určitě stojí za přečtení.

Bilky
12.11.2015 5 z 5

Neuveriteľne jednoducho vyrozprávaná mladosť autora cez oči a hlavne ducha mladého klučiny. Jemne, citlivo a nenásilne ale pritom o ťažkých vojnových časoch vám Zdeněk SVĚRÁK podáva príbehy určite odžité, možno odpočuté, ale hlavne plné reálnych charakterov svojich hrdinov. Bez zbytočných jazykových kudrliniek a zložitých metafor sa autor dostane do vášho srdca rovnako rýchlo ako jeho filmy s ktorými zdieľa rovnako dojemnú nostalgiu a patinu (najviac asi Obecná škola)

ODPORÚČAM: sentimentálnym častiam vášho ja, ľudskejšej stránke tvojho ty a znalcom českého jazyka a histórie ako on ;) 83%

neoskaut
22.09.2015 5 z 5

Nádhera. Myslím, že toto slovo nejvíc vystihuje krátké příběhy, které tvoří tuto knihu. Zkoušel jsem ji číst i skautům a vlčatům na táboře k doplnění atmosféry naší etapové hry (2. sv. válka) a byl jsem příjemně překvapen jejich reakcemi a zájmem o další a další příběhy.

Pokud jste ji ještě nečetli, tak si ji hned sežeňte. Tuto knihu prostě nesmíte přehlédnout.

marlowe
29.07.2015 5 z 5

Knížku jsem si vychutnal v "audioprovedení" – a (nestydím se to přiznat), to na první pohled obyčejné a jednoduché povídání mě fakt dostalo. Jedním slovem: nádhera. A velká poklona autorovi!

kilometr
23.07.2015 5 z 5

Taková kniha je pro čtenáře pohlazení,lahodná jednohubka.Klukem budu až do smrti,proto mám takovéto příběhy moc rád.100%.

JanaT.
09.07.2015 5 z 5

Takové to milé, laskavé české pohlazení...Je to dar umět se na svět dívat s takovým nadhledem a humorem...Ajaj, podobnou frázi už sem někdo napsal, ale je to tak, určitě zas po nějaké té svěrákovině sáhnu, až se budu cítit smutně nebo osaměle. Ve Svěrákově světě se cítím doma, rozumím mu, poznávám v něm samu sebe, v jiné době a v jiném čase, ale přeci. Jak důvěryhodně umí vylíčit rozmanité charaktery, jak jednoduše a přeci výstižně řekne vše podstatné. Žádný přebytečný pathos, žádné fráze. Tímto způsobem lze na zlou dobu nahlížet asi až s větším časovým odstupem. Tak i já až dnes dokážu vidět dobu před revolucí jako strašnou i strašně krásnou zároveň. Svěrák vzpomíná a dává čtenáři možnost vzpomínat také. Krajina, do které nás zve, je nám totiž důvěrně známá.

aktijnov
04.05.2015 4 z 5

Velký svět očima malého kluka....

Maat
15.04.2015 4 z 5

Milá, laskavá kniha. Perfektně mi sedla.

vorenus
02.04.2015 5 z 5

Z knihy by určitě bylo výborné pokračování filmu Obecná škola.Takhle psát v našich končinách umí málokdo, protože popsat zajímavě třeba jen bouřku a dát do ní příběh, to umí opravdu jen pan S. Jen jednu malou chybičku kniha má , že je tak strašně kráááátká.

Alienn
02.03.2015 4 z 5

Takové milé pohlazení po duši a navíc přišla ve chvíli, kdy jsem to vyloženě potřebovala.

iluliacross
01.03.2015 5 z 5

To bylo takové české pohlazení po duši, taková jemná smetanka. Občas prostě sáhnu po Svěrákovi a vím, že mě nikdy nezklame. Trošku jsem přemýšlela, že bych chtěla, aby jednou takhle vyrůstaly i moje děti. Koně, seno, včely, vůně hlíny, pleskot holubích křídel, hry v písku, u potoka, na poli. Koncentrované Česko, vlastenectví, láska k vlasti, pravá česká vesnička. Svěrák je prostě Čech jak poleno a jenom kroutím hlavu nad jeho krásnou češtinou a úžasnou volbou slov. Pro mě je to učitel národa dnešní doby.

teddy24
21.02.2015 3 z 5

Dozvídáme se o části života malého,z části fiktivního Svěráka za druhé světové války.Ten se s rodiči přestěhuje na venkov.Začíná tedy proces socializace s místní partou,se kterou se nakonec spřátelí.Během toho je svědkem několika nepříjemných situací (rozdrcení hlavy psíka,jak tatínek dostal žihadly do rozkroku a další).Po strastech přicházejí slasti jako když spatří svou vysněnou dívku z bankovky,Mílu Košťálovou v kalhotkách.Vcelku milé vyprávění.

Bohužel jsem neschroustal knížku během pár hodin,raději sem si ji rozložil do několika týdnů, a tak jsem se s oním "pohlazením po duši",o kterém tady ostatní básní,příliš nesetkal.Ale i tak mě kniha moc nenadchla.

Klarinet
30.01.2015 3 z 5

Milé, vtipné, půvabné čtení vzpomínek Zdeňka Svěráka. A až dočtete, jděte do lesa a klekněte si, možná po přečtení těch krásných řádek, uvidíte svět jinak. Tak jako kdysi...

čertina
18.01.2015 2 z 5

Příjemné pohodové čtení,milé pro duši,i když ze špatné doby.

marca_m
18.01.2015 4 z 5

Milé a skrz na skrz dobrosrdečné vyprávění, podané s nevtíravou laskavostí, která je vlastní snad jen Zdeňku Svěrákovi. Atmosférou mi připomínalo film Obecná škola.

hojchna
04.01.2015 5 z 5

Milé čtení..

pekaros
26.12.2014

Je to vlastně takovej děj 2-3 roky před dějem filmu Obecná škola. Moc se mi to líbilo. Mám tyhle příběhy rád. Tím spíše od Svěráka. Trošku mně to připomnělo seriál Vlak dětství a naděje. :)

Koňadra
25.12.2014 4 z 5

Je to celkom milé ... Také Svěrákovské. V každom prípade ale nezostane v hlave na dlho. Čo je na druhej strane výhoda, raz ročne to môžete vytiahnuť a dať znova.