Po strništi bos

Po strništi bos
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175251/bmid_po-strnisti-bos-5q2-175251.jpg 4 1113 1113

Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.... celý text

Roy
31.01.2017 5 z 5

Pohladí na duši i když není z pohodvé doby

wiix
15.01.2017 4 z 5

Veľmi príjemne sa to čítalo, môžem odporúčať ako pohodovku, takú "našu". Vydarený bol aj štýl písania cez chlapcove oči a vnímanie, niektoré vety boli dokonalé, úsmevné, pravdivé. Celý dej a situácie su tak tragikomické, že musia byť reálne.

mysticblueriver
14.01.2017 5 z 5

Vyprávění se mi moc líbilo, četlo se lehce, často mě rozesmálo. Těším se na filmové zpracování.

misssicccka
10.01.2017 5 z 5

Vzdy, kdyz ctu dilo tohoto mistra vypraveni, jsem stastna. Vzdy me prepadne touha umet takto prevypravet sve detstvi, vlastne cokoliv. Umet sahnout pro slovo do te spravne prihradky a zahrat jim ctenare jako horky caj po mrazivem luftovani se, s tim se clovek rodi a s tim odchazi, odchazi naplnen a zanechava obohacene stare, mladsi a nejmladsi.

kuchkuch
08.12.2016 4 z 5

Nenáročné, ale rovněž nenásilně podané příběhy z dětství autora. Nejsou ani tak vtipné, jako přirozeně dětsky naivní, tedy úsměvné. V této linii se občas vynořuje i jinak vážné pozadí války. Podepisuji mnohokrát řečený přívlastek knize: milá.

Lenka1386
23.11.2016 5 z 5

Skvělá volba pro zachmuřené podzimní a zimní večery. Pan Svěrák má dar pro to, rozdávat dobrou náladu a svými slovy dokáže pohladit.

Veve131
10.11.2016 5 z 5

Moc pěkná kniha. Pan Svěrák mě nikdy nezklame.

1casper
05.11.2016 5 z 5

Moc milé čtení. Pohlazení, jak to pan Svěrák umí. Doporučuji.

konicekbily
09.10.2016 5 z 5

Autor patří nejenom mezi nejlepší následovníky slavného divadelníka Tyla, ale je mým nejoblíbenějším učitelem češtiny. A toto je důkaz, že češtinu ovládá dokonale i jako prozaik. Nejenom -Diktátem v televizi - je češtinář živ!

MayB2
06.10.2016 4 z 5

Členění příběhu odpovídá předloze filmu – scéna a střih a jdeme na další; jinak je to sympatické povídání.

monika3575
12.09.2016 5 z 5

Moje teprve první kniha od našeho velikána a jsem nadšená. Tušila jsem, že to bude velmi dobré, ale že až tak. Píše to tu většina a já velice ráda souhlasím - veselé, klukovské, bolestné, laskavé a pro mě konkrétně i vlastně vzdělávací. Jdu si hnedle půjčit další :).

pestas
08.09.2016 4 z 5

Kniha je ctiva, mila, smutna i vesela... Pohled detskyma ocima na valku je pekne zachyceny. Sveraka mam rada a ani tato kniha me nezklamala

buldozer5
19.08.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha, zhltl jsem ji za jeden večer, jak mě bavila.

Raysee_97
09.08.2016 5 z 5

Čtení na jeden den, které svým krátkými úryvky rozesmutní i rozesměje. Za popsané období během války dětskýma očima, které se velmi povedlo rozhodně 5 hvězdiček.

Juzzy
24.07.2016 5 z 5

Moc krásné čtení. Na sluníčkové léto jak stvořené.

TaLu
01.07.2016 5 z 5

Díky pane Svěráku za laskavý humor a hluboké lidství, které dýchá z celé knihy.
Jsem velmi ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě k této knize povídek dostala. Vzpomínala jsem i na události mého dětství ( například draní peří), a přála si, abychom si vždy dokázali kleknout na kolena a znovu se přiblížit dítěti v nás.

claudiecarmen
29.06.2016 5 z 5

Milá, čtivá, svěrákovská knížečka. Moc doporučuji.

Knižní střípky
11.06.2016 5 z 5

Moc se mi tato útlounká knížečka líbila, byla plná páně Svěrákových krásných vzpomínek na jeho dětství, dýchala z ní pohoda, i když je pravdou, že se odehrávala v období druhé světové války....ale je vidět, že i na pozadí strašných válečných událostí se žil i normální život,musel se žít....dobytek musel dostat nažrat, husy se musely pást, pole se musela obdělávat, kluci vyváděli vylomeniny i za války.....na pár chvil jsem se přenesla do doby, kdy k sobě měli lidé tak nějak blíže a bylo mi moc hezky....děkuji Vám, pane Svěráku

edith79
15.03.2016 5 z 5

Úžasně hořkosladké, vtipné i smutné, přesně ve stylu mistra Svěráka. A také mi to něčím připomínalo nádhernou dětskou poetiku Poláčkových Bylo nás pět. Nechápu, že mi trvalo dva roky, než jsem se k této krásné knížce dostala.

Joges
12.03.2016 5 z 5

Zprvu mi nesedly krátké fragmenty vzpomínek bez pointy. Netušil jsem, o co jde. Po chvíli jsem pochopil. „Po strništi bos“ je souvislá skládanka vzpomínek, která tvoří ucelený obraz mládí Edy Součka & Zdeňka Svěráka. Jde o předobraz scénáře, podle kterého vznikne film. Pokud bude stejně dobrý jako například Obecná škola, pak má předem mé sympatie. Kniha je totiž výborná a jako vždy velmi dobře napsaná. Bývám semtimentální ve vztahu ke starým českým časům a zejména k dobře napsaným knihám, které pojednávají o době dávno minulé. Kdyby to šlo, udělím dvakrát pět bodů.