Plochozemí: Román o mnoha rozměrech

Plochozemí: Román o mnoha rozměrech https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218165/bmid_plochozemi-E0i-218165.jpg 4 135 35

Plochozemí není jen nejoblíbenějším literárním dílem dr. Sheldona Coopera, geniálního hrdiny populárního sitcomu Big Bang Theory, ale také jedním z klasických textů sci-fi a fantasy, který se svým věhlasem řadí vedle Gulliverových cest nebo Alenky v říši divů. Tento „román o mnoha rozměrech“ v sobě snoubí matematicko-filosofické pojednání a zábavnou, štiplavou společenskou satiru, mísí se v něm téměř einsteinovské úvahy o čtvrtém rozměru (sepsané ovšem dlouho před vznikem Einsteinovy teorie relativity) s kritikou viktoriánské společnosti, zejména nerovného postavení žen. Ty mají v Plochozemí tvar úseček, vojáci jsou trojúhelníkovití, obchodníci jsou o tvaru čtverce a tak dále, nejvyšší kastou jsou pak kruhovití kněží (obecně lze říci, že čím má někdo v tomto podivuhodném dvojrozměrném světě víc úhlů, tím výš stojí na společenském žebříčku). Podmanivé vyprávění ctihodného obchodníka Čtverce půvabně dokreslují ilustrace Chrudoše Valouška, jehož bizarní svět si svou fantaskností nijak nezadá s tím Abbottovým.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Flatland: A Romance of Many Dimensions , 1884

jedlba
24.07.2016 4 z 5

Kniha, ktera cloveka nuti premyslet a rozvijet svoji predstavivost.

iva23
08.04.2016 3 z 5

Pochopeno přibližně do té míry, do jaké může přímka, cítící se spíše jako úsečka, pochopit čtverec.

jardadr
05.02.2016 5 z 5

Jsem okouzlený, pořád je co objevovat. Před lety jsem narazil na letmé zmínky o této literární kuriozitě kdesi u pana Cílka myslím. Ale nikdy mne nenapadlo, že ji budu číst. A teď vím, že se k téhle knížce zase jednou vrátím, protože je to opravdu mnohovrstevnaté dílko. Ti, kdo si rádi namáhaji mozky a svoji představivost, si užijí dosyta. A přitom kniha vůbec není náročná na čtení, je psaná dost poutavě ve stylu Guliverových cest J. Swifta. Objevíte Plochozemi, Přímkozemi, Bodozemi a pootevřete dveře i jiným zatím neznámým prostorům. A zároveň je to satirická kritika Viktoriánské Anglie a konzervatismu vůbec, lidské zaslepenosti a samolibosti.
A v neposlední řadě je to také skvělá zábava.

Rezkaaa
02.10.2015 5 z 5

Je to jiné. O HODNĚ jiné než knížky, co jsem dosud četla. Ale má to geniální myšlenku. V jednoduchých geometrických příkladech se skrývá mnoho lidských problémů.
Ten chlápek je hodně nadčasový. Geniální.

Sklenička
30.06.2015 5 z 5

Výborný román. Skvělá popularizace teorie mnoha rozměrů, navíc satiricky laděné proti společnosti 19. století. Pokud se chcete nechat překvapit koncem hrdiny, nečtěte předmluvu.

SuperFrankie
04.09.2014 3 z 5

''Všimni si jeho naprostého sebeuspokojení a zapamatuj si, že samolibost znamená ohavnost a nevzdělanost a že toužit je lepší je lepšínež být slepě a nemohoucně šťastný.''

Jelikož nejsem velkým fanouškem matematiky, tak jsem od tohoto titulu moc neočekával a udělal jsem dobře. První část je zbytečně dlouhá a po třiceti stránkách mě to zajímalo vyloženě nudit. Místo zkoumání zvyků Plochozemě a vzájemného rozpoznávání jejich obyvatel jsem toužil radši navštívit jiné světy, což se mi sice nakonec povedlo, ale tak nějak mě to neuspokojilo. Druhá část knížky je prostě moc krátká. Velká škoda, že to Abbott později nikdy nerozepsal.

Černorizec
17.08.2014 4 z 5

Kniha, kterou jsem začal číst s velkým očekáváním. Ale v první části nebylo příliš naplněno. Druhá část už byla skvělá, a když se nad knihou zamyslím jako nad celkem, tak jsem spokojen.
Abbott do příběhu vložil takový malý návod, jak chápat vícedimenzionální světy (jak si je pokusit představit). Ten příběh je geniální. Na Plochozemi (2D světě) demonstruje otázky, které řešíme někdy také, jen ale o dimenzi výš.

bondula
27.06.2014 5 z 5

Veľké matematické a geometrické dobrodružstvo. Hlavnými hrdinami sú geometrické tvary a telesá, dej tvoria ich pohyby v priestore. Takto to znie strašne sucho, no v skutočnosti to bolo miestami až napínavé. Autor musel byť skvelým učiteľom, v tejto knižke ukazuje, ako jednoducho a pritom veľmi zrozumiteľne sa dá vysvetľovať.
Celým textom (hádam vinou prekladu z vydavateľstva B4U Publishing) sa však niesla chyba, ktorá ma občas miatla. Úsečka bola nazývaná priamkou... Možno ide len o moju neznalosť matematickej češtiny, u nás je v týchto dvoch pojmoch zásadný rozdiel. Rozdiel, ktorý by sa v takomto texte vyskytnúť rozhodne nemal. Napriek tomu knižka stojí sa prečítanie.

Hanka_Bohmova
22.04.2014 3 z 5

Takové Gulliverovy cesty v malém geometrickém.

Místy příliš polopatické. Soudobí autoři by se mohli inspirovat a vytvořit nám podobně názorné dílko, matematických či fyzikálních oblastí i společenských nešvarů jsou k dispozici přehršle :o)

knedlik
23.03.2014 5 z 5

Plochozemě je takový malý několikarozměrný skvost :-)
Matematicko-filozofická fantazie na geometrické téma a zároveň sociální satira jako hrom. První zmíněné vnese do vašeho myšlení trochu víc pokory a nadnese možný způsob chápání dalších rozměrů, u druhého zmíněného se budete královsky bavit. (Zejména u těch pasáží o ženách, jak už tu nastínil TheRaven.)

"Všimni si jeho naprostého sebeuspokojení a zapamatuj si, že samolibost znamená ohavnost a nevzdělanost a že toužit je víc než být slepě a nemohoucně šťastný."

Basti06
28.02.2014 5 z 5

Velice poutava a ojedinela kniha. Nechapu, ze u nas vysla poprve teprve nyni!!!!

nithiel
24.01.2014 4 z 5

Spíše matematicko-filozofické než vědecko-fantastické, ale k zamyšlení to rozhodně nutí. Škoda jen příliš polopatického vysvětlování, které stále omílalo to samé.

Brambram
16.01.2014 4 z 5

Každého nadšence do matematiky a fantasy bude bavit. A s přihlédnutím k době vzniku jsem přihodila ještě o hvězdičku víc.

kloin
11.01.2014 4 z 5

Výborná úvaha nad tím, jak je naše myšlení omezeno. Škoda že tak jako čtverec nezná termín nahoru, tak my nepochopíme další rozměr. To ale neznamená, že není...

TheRaven
06.11.2013 5 z 5

Takže je to vlastně tak, že správný vědec či jen obyčejný člověk dychtící po poznání by se nikdy neměl bát nových pohledů na skutečnost, ale taky by měl umět svou pravdu odvrhnout, když dojde do bodu, kde už k vysvětlení světa nestačí. Jak by řekl Standa Komárek, měl by se umět přehoupnout do jiného paradigmatu. A když je žena hysterická, měla by být zavřena do skříně, dokud se neuklidní (nebo dokud muž nedostane hlad). S tím se taky ztotožňuju, takže pět.

filozofie podobenství geometrie metafory filozofická beletrie

Autorovy knížky

Edwin A. Abbott