Pláň Tortilla

Novela líčí úsměvné příběhy tuláků, kteří najdou přístřeší na pokraji kalifornského městečka...

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31208/plan-tortilla-31208.jpg 4.2277

Tortilla Flat (1935)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Svoboda

Lessana
03. listopadu

Šlo o moje prvé stretnutie so Steinbeckom pred rokmi. Asi som nezačala tou "správnou" knihou od neho. Nejako extra ma nenadchla...

Nighty

Kniha se dle mého názoru snaží říct mnohé a často je to napsáno mezi řádky. Není to jen o alkoholu a nic nedělání. Lze tu najít paralelu nejen k mnoha filozofickým myšlenkám o tom, jaký vliv má na člověka vlastnictví, ale také najít zamyšlení nad současnou dobou...

MOu598

Trochu bláznivé. Autora ale miluji.

emzaak

ROZMARNÉ LÉTO V KALIFORNII.
SNKLHU, Praha 1960 + úžasné ilustrace Radima Maláta

FofrNožka
04.06.2017

Knihu jsem dočetla se značným sebezapřením. Partička poflakujících se zevlounů lemtajících víno ze zavařovacích sklenic mi k srdci nepřirostla. Čekala jsem více.

Jessica007
15.04.2017

Od knížky jsem po přečtení anotace moc neočekávala. Tedy očekávala jsem čtivost. Čtivá knížka je rozhodně - ale nejen to. Prostě mě bavila. Odpočinula jsem si u ní po čtení knihy - možná i více knih, kde je samá morálka atd. Už to bylo najednou moc. A tato kniha mi právě přesně padla v té správné chvíli. Nikdo nic neřeší, pohoda, klídek, žádné moralizování, kritizování. U knihy jsem si odpočinula. Byť - a nebo právě proto - že takovéto chování - alkoholismus, lži, krádeže atd. se mi příčí. Konec byl smutný, dalo se to čekat, ale byl drsný až dost. I tak - kdyby mi knihkupec z knihy Levandulový pokoj měl vybrat nějakou knížku jako lék v současné době (jarní a velikonoční úklid atd. a viz výše) - měla by to být právě tato.

VladimirTetur
24.02.2017

Steinbeck píše fantasticky, nicméně parta vypitých lenivých dezolátů neustále podrážejících a okrádajících sebe navzájem i lidi kolem mě moc k srdci nepřirostla.

Tozbee
30.01.2017

Tahle banda (včetně Steinbecka a Hilského) mi přirostla k srdci. Ačkoliv pocit obdivu k hlavním postavám pro jejich bezprostřednost, svobodu a schopnost užívat si života není zcela kompatibilní s představou života v jejich sousedství. V každém případě pro mě mimořádně živočišný a jazykově vybroušený zážitek.

"Tak honem. Mám žízeň, že bych se o ni moh opřít. Kočičky se nacházej?"
"Mraky kočiček. Všechny se tam slezly."
"Takže jdem na to, ne? Mrskněmež sebou."

lushi
31.12.2016

Humorné příběhy? Ve mě spíše vzbuzovaly lítost, opovržení a smutek. Přečetla jsem pouze polovinu a dál jsem nepokračovala, protože mě osudy na alkoholu závislých zevláků fakt nezajímaly. Napsané pěkně, Steinbeck umí psát, ale jinak pro mě nulová hodnota.

shmaic
17.12.2016

Na plechárně je zábavnější, tady bylo takové dopředu jasné, co se stane. Ale i tak to krásně vystihovalo mentalitu totálně vypitých debilů:-)

MayB2
04.11.2016

Skvělý Steinbeck a skvělý Martin Hilský. Bravurní práce s jazykem příhody bandy dobrosrdečných povalečů proměňuje na vynikající čtenářský zážitek.

jockjock
26.08.2016

Nejdříve jsem nevěděl do čeho jsem se to naboural,Dannyho kamarádi dost nesympatický ale pro společný cíl vymysleli vždy tu nejlepší věc.Ale je to fakt banda kámošů které chcete mít.Jedno z nejlepších amerických děl.

Radan2020
17.06.2016

Vůbec bych nečekal, že se dá takto skvělý a silný příběh napsat na tak málo stránek. Výborná kniha!

AltaMari
06.05.2016

Úžasná kniha! Vtipná, citlivá, člověk by se do těch paisanos se širokým srdcem a prázdnou kapsou okamžitě zamiloval! Čtu ji čas od času zas a zas a vždy u věty "X se rozhodl, že pro Y udělá někdy něco hezkého" se usmívám v předtuše úžasných lumpáren.

Alakfesoj
09.10.2015

At to někdo potvrdí nebo vyvrátí. V originále se to jmenuje Tortilla flat. Což podle mě má samo o sobě více významů. 1. flat=pláň...ok, proti tomu se nedá nic namítnout. 2.flat=byt...ti kluci žili vlastně v jednom bytě. 3. Tortilla flat= plochý jako tortilla....což by mohlo celkově vyjadřovat atmosféru ala mám dolar, tak zaplatím nájem, ale pak ho utratím za gallon vína a ani ho nedonesu tam kam jsem chtěl?
Jinak si myslím, že je to bezvadné dílo

Alix
06.10.2015

Obdivovala jsem jazyk a překladatelský um. Jinak jsem asi na něco takového připravena nebyla a i když jsem se snažila a knihu přečetla, nemyslím, že se k ní vrátím. Nechtělo se mi smát, všechno mi připadalo hodně smutné a konec mi to potvrdil.

Cili
17.09.2015

Po knížce Pláň Tortilla jsem sáhla po přečtení rozsáhlého historického románu od Roberta Merla a byla to skvělá volba. Z příběhu psaného starým a květnatým jazykem, na který je třeba se stále soustředit, jsem přeskočila na úžasnou oddychovku plnou sympatického humoru, která se čte úplně sama. Skvělá kniha, citlivé vyjádření všech situací s lidskostí i lehkou ironíí. Oceňuji také překlad od vynikajícího Martina Hilského, který každý příběh povznese na nádherné dílo :)

16.09.2015

Poetické dílko Johna Steinbecka se sváráznými postavami, které měly v Monterey své živoucí předlohy. Od nekvalitního vína mě ještě teď pálí žáha :)

16.09.2015

Peotické dílko Johna Steinbecka se sváráznými postavami, které měly v Monterey své živoucí předlohy. Od nekvalitního vína mě ještě teď pálí žáha :)

woodward
24.06.2015

Danny a jeho kamarádi jsou strašná pakáž, ale člověk je musí mít rád. Dokonce i Joea Portugála, který skončil v base za udeření seržanta kanystrem od petroleje, opuštění posádky na majorově koni bez povolení k opuštění, a zapírání vlastní totožnosti... Tito Ralpha zase vyhodili z místa dozorce ve vězení a zašili ho, protože vzal vězně z basy na flám, jenže on jim zdrhnul, protože měl klíče... A k tomu všudypřítomné slunce a potoky vína. Tuhle knížku můžu číst pořád, znovu a znovu.

KLADIK
10.05.2015

Je to opravdu pan spisovatel.Knihy plné moudra a kupodivu v Pláni T. pro mě překvapivě spousta humoru.

evickakyticka
28.11.2014

Knížka mě moc nebavila, postavy mi byly vesměs nesympatické, jejich příběhy taky nic moc. Jediné, co oceňuji, je znatelný rukopis Steinbecka, proto mi průměr nevadí, k jeho dalším knihám se určitě vrátím.

KikiZ
20.10.2014

Výborné. Co dodat. Paisanos mě prostě dostali a Dannyho mi bylo líto, fakt hodně líto.

MajaS
07.09.2014

Vynikající kniha popisující život věčně opilých, avšak šťastných a svým způsobem neskonale moudrých a mravně uvědomělých lidiček. Nezapomenutelné hlášky, stejně jako suché a přesto tolik vynalézavé nadávky. Nové a nové originální přihody a kouzlo pohody, přátelství a dobrodružství dýchající z každého slova.

Doporučuji!!!

Koňadra
31.08.2014

Tak kto by čakal Dannyho a jeho kamarátov po Ovocí hnevu či O myšiach a ľuďoch ??? Vynikajúco rozmarne napísané. Netrebalo dlho, aby som sa naladil a potom som sa len viezol. Čarovná knižka.

Blanice
28.08.2014

Paisanos ( směs Mexika, Španělska a Indiánů) jsou homelessové práce se štítící, špinaví, líní, pijící víno po galonech, což je hrozně moc, skoro 4 litry.
John Steinbeck však jejich život popsal tak poutavě a jiskrně, že jim jeden skoro závidí. Knihu jsem četla pod názvem Slunce a víno chudých, rok vydání 1947 a patří k mým nejoblíbenějších od JS

Ikkju
04.07.2014

Musím uznat, že jsem si tuhle partičku polobezdomovců opravdu zamiloval, dodatečně jsem ale poznal, že je to jenom platonické.

Podobné partičce jsem, snad zrovna z lásky k téhle knize, zapůjčil staré auto s tím, že ho zkusí výhodně prodat. Auto jistě zažilo nesčetná dobrodružství, já už ale po pár hodinách začal svého rozhodnutí trpce litovat, zvlášť když jsem ho zahlédl s několika lahváči ojíněným řidičem frčet ruskou ruletou přes křižovatku průtahu městem. Z toho mi vyplývá, že Doktor musel být svatý! :o

Looka2
12.05.2014

100% Platí v podstatě to samé jako pro Plechárnu. Jen možná o něco temnější.

immortal-party
31.03.2014

velmi pěkné zušlechtění podstaty zevlování a squaterství