Pláň Tortilla

Pláň Tortilla https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30611/bmid_plan-tortilla-3As-30611.jpg 4 457 81

Pásmo humorných příběhů vypráví o tlupě šesti tuláků mexického původu, kteří nečekaně najdou přístřeší na pokraji kalifornského městečka a prožívají v něm přes svou bídu dny plné životní pohody. Doslov napsal Igor Hájek.

MOu598
18.01.2018 5 z 5

Trochu bláznivé. Autora ale miluji.

emzaak
18.01.2018 5 z 5

ROZMARNÉ LÉTO V KALIFORNII.
SNKLHU, Praha 1960 + úžasné ilustrace Radima Maláta

FofrNožka
04.06.2017 2 z 5

Knihu jsem dočetla se značným sebezapřením. Partička poflakujících se zevlounů lemtajících víno ze zavařovacích sklenic mi k srdci nepřirostla. Čekala jsem více.

Jessica007
15.04.2017 5 z 5

Od knížky jsem po přečtení anotace moc neočekávala. Tedy očekávala jsem čtivost. Čtivá knížka je rozhodně - ale nejen to. Prostě mě bavila. Odpočinula jsem si u ní po čtení knihy - možná i více knih, kde je samá morálka atd. Už to bylo najednou moc. A tato kniha mi právě přesně padla v té správné chvíli. Nikdo nic neřeší, pohoda, klídek, žádné moralizování, kritizování. U knihy jsem si odpočinula. Byť - a nebo právě proto - že takovéto chování - alkoholismus, lži, krádeže atd. se mi příčí. Konec byl smutný, dalo se to čekat, ale byl drsný až dost. I tak - kdyby mi knihkupec z knihy Levandulový pokoj měl vybrat nějakou knížku jako lék v současné době (jarní a velikonoční úklid atd. a viz výše) - měla by to být právě tato.

VladimirTetur
24.02.2017 4 z 5

Steinbeck píše fantasticky, nicméně parta vypitých lenivých dezolátů neustále podrážejících a okrádajících sebe navzájem i lidi kolem mě moc k srdci nepřirostla.

Tozbee
30.01.2017 5 z 5

Tahle banda (včetně Steinbecka a Hilského) mi přirostla k srdci. Ačkoliv pocit obdivu k hlavním postavám pro jejich bezprostřednost, svobodu a schopnost užívat si života není zcela kompatibilní s představou života v jejich sousedství. V každém případě pro mě mimořádně živočišný a jazykově vybroušený zážitek.

"Tak honem. Mám žízeň, že bych se o ni moh opřít. Kočičky se nacházej?"
"Mraky kočiček. Všechny se tam slezly."
"Takže jdem na to, ne? Mrskněmež sebou."

lushi
31.12.2016

Humorné příběhy? Ve mě spíše vzbuzovaly lítost, opovržení a smutek. Přečetla jsem pouze polovinu a dál jsem nepokračovala, protože mě osudy na alkoholu závislých zevláků fakt nezajímaly. Napsané pěkně, Steinbeck umí psát, ale jinak pro mě nulová hodnota.

shmaic
17.12.2016 3 z 5

Na plechárně je zábavnější, tady bylo takové dopředu jasné, co se stane. Ale i tak to krásně vystihovalo mentalitu totálně vypitých debilů:-)

MayB2
04.11.2016 5 z 5

Skvělý Steinbeck a skvělý Martin Hilský. Bravurní práce s jazykem příhody bandy dobrosrdečných povalečů proměňuje na vynikající čtenářský zážitek.

jockjock
26.08.2016 5 z 5

Nejdříve jsem nevěděl do čeho jsem se to naboural,Dannyho kamarádi dost nesympatický ale pro společný cíl vymysleli vždy tu nejlepší věc.Ale je to fakt banda kámošů které chcete mít.Jedno z nejlepších amerických děl.

Radan2020
17.06.2016 5 z 5

Vůbec bych nečekal, že se dá takto skvělý a silný příběh napsat na tak málo stránek. Výborná kniha!

AltaMari
06.05.2016 5 z 5

Úžasná kniha! Vtipná, citlivá, člověk by se do těch paisanos se širokým srdcem a prázdnou kapsou okamžitě zamiloval! Čtu ji čas od času zas a zas a vždy u věty "X se rozhodl, že pro Y udělá někdy něco hezkého" se usmívám v předtuše úžasných lumpáren.

Alakfesoj
09.10.2015 5 z 5

At to někdo potvrdí nebo vyvrátí. V originále se to jmenuje Tortilla flat. Což podle mě má samo o sobě více významů. 1. flat=pláň...ok, proti tomu se nedá nic namítnout. 2.flat=byt...ti kluci žili vlastně v jednom bytě. 3. Tortilla flat= plochý jako tortilla....což by mohlo celkově vyjadřovat atmosféru ala mám dolar, tak zaplatím nájem, ale pak ho utratím za gallon vína a ani ho nedonesu tam kam jsem chtěl?
Jinak si myslím, že je to bezvadné dílo

Alix
06.10.2015 3 z 5

Obdivovala jsem jazyk a překladatelský um. Jinak jsem asi na něco takového připravena nebyla a i když jsem se snažila a knihu přečetla, nemyslím, že se k ní vrátím. Nechtělo se mi smát, všechno mi připadalo hodně smutné a konec mi to potvrdil.

Cili
17.09.2015 5 z 5

Po knížce Pláň Tortilla jsem sáhla po přečtení rozsáhlého historického románu od Roberta Merla a byla to skvělá volba. Z příběhu psaného starým a květnatým jazykem, na který je třeba se stále soustředit, jsem přeskočila na úžasnou oddychovku plnou sympatického humoru, která se čte úplně sama. Skvělá kniha, citlivé vyjádření všech situací s lidskostí i lehkou ironíí. Oceňuji také překlad od vynikajícího Martina Hilského, který každý příběh povznese na nádherné dílo :)

16.09.2015 4 z 5

Poetické dílko Johna Steinbecka se sváráznými postavami, které měly v Monterey své živoucí předlohy. Od nekvalitního vína mě ještě teď pálí žáha :)

16.09.2015 4 z 5

Peotické dílko Johna Steinbecka se sváráznými postavami, které měly v Monterey své živoucí předlohy. Od nekvalitního vína mě ještě teď pálí žáha :)

woodward
24.06.2015 5 z 5

Danny a jeho kamarádi jsou strašná pakáž, ale člověk je musí mít rád. Dokonce i Joea Portugála, který skončil v base za udeření seržanta kanystrem od petroleje, opuštění posádky na majorově koni bez povolení k opuštění, a zapírání vlastní totožnosti... Tito Ralpha zase vyhodili z místa dozorce ve vězení a zašili ho, protože vzal vězně z basy na flám, jenže on jim zdrhnul, protože měl klíče... A k tomu všudypřítomné slunce a potoky vína. Tuhle knížku můžu číst pořád, znovu a znovu.

KLADIK
10.05.2015 5 z 5

Je to opravdu pan spisovatel.Knihy plné moudra a kupodivu v Pláni T. pro mě překvapivě spousta humoru.