Píseň o Viktorce

Píseň o Viktorce https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384552/mid_pisen-o-viktorce-var-384552.png 4 208 32

Eeli
06.09.2017 5 z 5

Prostě dokonalé, co jiného dodat. Kromě obsahu samotného je tato báseň úžasnou studnicí básnických forem a prostředků.

mazlak
11.12.2016 1 z 5

Dílo velmi složitě napsané. Mnoho nesrozumitelných slov. Příběh Viktorky - Boženy Němcové ve větších.

kamolka
10.12.2016 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale některé věci jsem moc dobře nepochopila. Na druhou stranu je tato kniha pouhá jednohubka. Já ji měla přečtenou ani ne za hodinu. Nebylo to nejhorší, ale ani to na mě neudělalo kdoví jaký dojem.

zuzanagelnarova
24.11.2016 5 z 5

Velmi miloučká báseň o Viktorce :)

Tyyynab
03.10.2016 5 z 5

Opus magnum, nic lepšího Seifert nikdy nenapsal! Milostná lyrika v té nejjemnější a nejčistší podobě v kulisách Viktorčina příběhu.

beran25
04.07.2016 1 z 5

Čteno jen z důvodu čtenářské výzvy ...

Litocha
21.06.2016 5 z 5

Seifert v nejlepší formě. Verše melodicky plynou, svázány v pevné rýmové schéma, ale není to samoúčelné, na úkor významu. Nad osudem Viktorky i Boženy Němcové mi pokaždé běhá mráz po zádech. Zpěvnost, nostalgie, smutek, nádherně zachycená atmosféra. A nesmí chybět básníkovo vyznání, jeho životní postoj:

"Ty, lásko, pozdravena buď,
buď věčná, skutečností jsi-li.
A jsi-li snem, jen neprobuď
mé oči, i když den je bílý.
Člověk je šťasten, třeba šílí,
ty, lásko, pozdravena buď!"

"Jestliže luna, ta chladná poutnice,
má ještě tolik sil, že může vyvábit
své náměsíčné spáče do oken,
kde potácejí se jen bez vůle,

proč by tu sílu míti nemohla
i lidská láska, která vychází
jak menší slunce našich životů?"

iška
29.04.2016 5 z 5

Již léta patří k mým největším literárním láskám. Je jednou z těch, k nimž se pravidelně vracívám.

evelýny
30.03.2016 5 z 5

Nemohu jinak, než udělit nejvyšší hodnocení. Smutný příběh Viktorky je zde zúročený krásnými verši Jaroslava Seiferta. Snad mi Božena Němcová promine, ale v této podobě je mi Viktorčin příběh bližší, i když se mi líbil vždy. Neodpustím si aspoň krátkou ukázku:

Vždyť přichází již zdaleka
a jenom málo dní je před ní.
Vlastně už čeká na poslední,
vlastně už na nic nečeká.

Z mého pohledu zkrátka krása, i když smutná. Smutná tak, jako celý Viktorčin příběh.
Jaroslav Seifert v ní spojil osud Viktorky s osudem Boženy Němcové. Nebo, že by Božena Němcová promítla svůj osud do příběhu nešťastné Viktorky...? V tom případě panu Seifertovi právem patří Nobelova cena za literaturu. A mně nezbývá nic jiného, než tleskat ve stoje. A věřte, tleskám dlouho!

luciasek86
15.05.2013 5 z 5

Knížku Píseň o Viktorce jsem měla jako povinnou četbu k maturitě velmi mě zaujala svým obsahem knížka je velmi pěkně napsaná všem vřele doporučuji :).

Jitule Š.
17.05.2011 5 z 5

Lepší než "Maminka". A to myslím vážně. Divím se, že za ni dostal NC, ale vzhledem k tomu, že to bylo po dvaceti letech od napsání, tak asi hledali tak dlouho, až narazili na něco, co je univerzální po celém světě. Kdyby NC dávali Češi, možná by ji udělili právě za Viktorku. Je originální, verše jsou skvělé a může ji číst i ten, kdo nezná Babičku:-))) Připadá mi to víc procítěné a opravdovější než "Maminka". Tohle chytne a nepustí. A je úplně jedno, kdy a proč to napsal. Řeším jen knížku a ta je skvělá. Dokonce mě i dojala a to je co říct. Doporučuji!!!!

pistalka
23.02.2011 5 z 5

Seifert na začátku 50. letech odmítl psát tendenční poezii a jako únik z neveselé reality zvolil téma Boženy Němcové a Viktorky. Bohužel - v kontextu tehdejší propagandistické tvorby neměla tato nádherná a velmi náročná skladba šanci uspět. Přesto je to jeden z vrcholů Mistrovy tvorby, našeho jediného nositele Nobelovy ceny za literaturu. Za naprosto bezkonkurenční považuju čtvrtý a pátý zpěv - to je prostě nádhera.