Píseň o Viktorce

Píseň o Viktorce https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384552/mid_pisen-o-viktorce-var-384552.png 4 207 32

mirka6565
21.10.2022 5 z 5

Čistá nádhera - v lásce, bolesti, poetice, češtině.

kykiryki28
19.06.2022 4 z 5

Co víc dodat. Miluji Boženu Němcovou a miluji Babičku...

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Nádhera.

Mayaotzin
28.12.2021 3 z 5

Do hlubin Viktorčiny duše…

adellza
28.12.2021 5 z 5

Citlivě napsaná píseň popisující příběh Viktorky a pocta Boženě Němcové. S textem 2. písně jsem pracovala v rámci uměleckého přednesu a byla jsem utvrzena v Seifertových kvalitách.

Kristulda
08.11.2021 5 z 5

Knihu jsem četla kvůli výzvě jelikož poezii nevyhledávám. Byla jsem překvapená jak mě kniha okouzlila,moc krásné verše.

Liduka
03.09.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli čtenářské výzvě. Básně normálně vůbec nečtu, protože nikdy nevím co tím chtěl autor říci :-D Kupodivu se mi ale líbila a dalo se i poznat, jaká je myšlenka. Za mě tedy doporučuji.

JezinkaJ
06.06.2021 5 z 5

Poeta Jaroslav Seifert nikdy nezklame. Jeho verše jsou krásné. Jeho vztah k ženám tak jasně patrný, a nejste-li zrovna paní Seifertová, i dojemný. Jeho čeština dechberoucí...atd.
Prostě, potřebujete-li pohladit duši, přečtěte si nějakou jeho báseň a nebo rovnou autobiografii.

Makaja
26.02.2021 5 z 5

Zdá se, že přes Seiferta si pomalu hledám svou cestu k poezii. Krásné verše, dva smutné osudy v paralele ...... přiznám ale, že pokud bych neznala Babičku a nevěděla nic ze života BN, tak bych se přece jen trochu ztrácela.

martineden
29.07.2020 5 z 5

Nelze dát méně než 10 bodů! To je prostě nádhera! A pořád mě z ní mrazí a vzpomínám na pocity z první lásky.

Titty1929
22.06.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších básní od Seiferta a básní vůbec. Verše nejsou složité, ale jsou krásné, působí lehce. Z Babičky je vybrán Viktorčin smutný příběh a srovnáván s nelehkým osudem Boženy Němcové. V básni se objevuje i univerzální oslava lásky, krásy a přírody.
Řekla bych, že malá nevýhoda je, že báseň předpokládá znalost Babičky a trochu povědomí o životě Boženy Němcové, což bylo nejspíš v době vzniku automaticky předpokládáno (aspoň u čtenářů poezie), ale dnes to tak automatické pochopitelně není.
Při čtení této básně vždycky trochu pláču.

matej.kulistak
14.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Snad nejkrásnější báseň co znám (snad). Je to ryzí Seifert (žena, chudoba, domov, vzpomínání, drobátko exotiky...), ale bohatší o silné drama, jež se zde odehrává. Jak je opravdové, jak fatální, až běhá mráz po zádech (jako na dítě na mě šla z vyprávění o Viktorce hrůza).
Nadto jsem zde nalezl verše, které jsem už dříve tak obdivoval v Mamince. Verše, které jsou čistě mluvené a neškrobené, ne hrubé ale především ne umělé. Jako při obyčejném rozhovoru, který si nikdo nepřipravoval. A stejně se v tom verši objeví rým, krásný a harmonický. A dál není co dodat. Amen.

Vždyť přichází již z daleka
a jenom málo dní je před ní.
Vlastně už čeká na poslední,
vlastně už na nic nečeká.

Kuža007
15.03.2020 5 z 5

Úžasná Seifertova poezie. Zde pojednává o Viktorce, postavě z Babičky, a zároveň o Boženě Němcové. U obou vyjadřuje jejich krásu, ale i strastiplný život.

ennlady
31.01.2020 5 z 5

Díky Čtenářské výzvě jsem si vzpomněla na Píseň o Viktorce, milovanou knížku z mého mládí. Vytáhla jsem ji z knihovny a asi po pětapadesáté přečetla. A opět asi po pětapadesáté žasla a smekala pomyslný klobouk. Tak tomu říkám dílo mistra a nositele Nobelovy ceny. Pro mě to bude vždycky nádhera.
\"Ta, které šeptáš do ucha,
je třeba kráskou z Chavarnaku.
Však může být jak ropucha
a nezatoužíš po opaku.
A jak té krásce z Chavarnaku
budeš jí šeptat do ucha.\"

Jessica007
02.01.2020 5 z 5

Prostě krásné... Krásné verše, smutné a čtivé, autorovu poezii mám moc ráda.

Micha-Él
27.07.2019 5 z 5

Píseň o Viktorce je vlastně paralelou k Babičce Boženy Němcové a osudu samotné autorky. Moc se mi dílko líbilo, všechny okamžiky zde byly krásně poeticky vylíčeny. Seifertova poetika dodala i tak zajímavému příběhu na půvabu.

Ronnie68
26.11.2018 5 z 5

tato lyricko-epická báseň se mi líbila .. bylo to čtivé ..

Nočnípták
13.07.2018 5 z 5

--A k ústům přiblíží se ret;
ke kterým čí? Můj vždycky ke tvým.
Chci býti s tebou jako květ,
jenž úzce přimyká se k větvím.
--Ne, nikoli! To můj vždy ke tvým,
k tvým ústům přiblíží se ret.

Neznám slovo, které by vyjádřilo jaké jsou verše Jaroslava Seiferta. I slova krásné a nádherné jsou málo.

AllyKumari
02.02.2018 5 z 5

Bolestně krásné.

Aleh
04.11.2017 5 z 5

Jak to může dopadnout, když si takový básník jako je Jaroslav Seifert, vybere pro své verše smutný osud mladé a krásné Viktorky od Boženy Němcové? Je tam snad vše, na co si jen člověk vzpomene. Je to o životě, mládí, kráse, touze, snění, o veliké a opravdové lásce a o naději, ale také o smutku, nostalgii, bolesti, neštěstí, o zmařeném lidském žití a o smrti. Krásné verše od autora, který se právem stal nositelem Nobelovy ceny za literaturu.