Pianista

Pianista https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/865/bmid_pianista-j5T-865.jpg 5 1098 231

Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla bez varování Polsko, život mladého, talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Władysława Szpilmana se změnil k nepoznání: ztratil práci, rodinu i přátele, přežil strádání ve varšavském ghettu i mnohaměsíční ukrývání v bytech svých varšavských přátel a nakonec i varšavské povstání a totální destrukci města. Hned po ukončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, nazvané původně Smrt města (1946), která však byla vinou polských stalinistů brzy stažena z oběhu a teprve po více než 50 letech vyšla znovu pod názvem Pianista. Pro mnoho lidí, zejména v Německu, se kniha stala senzací tím, co k ní bylo přidáno: poprvé publikovaný deník důstojníka wehrmachtu Wilma Hosenfelda, bez něhož by byl Władysław Szpilman nepřežil poslední týdny a dny války. Podle Szpilmanovy knihy natočil stejnojmenný film slavný americký režisér polského původu Roman Polański: jeho Pianista získal v roce 2002 Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Academia

Pianista , 1946

Pavčule
02.11.2021 5 z 5

Kdysi dávno jsem to četla a tuším,že v poměrně nízkým věku . Nejdřív knížka a pak film . Sebralo mě to a co teprve film .

JJJ007
31.10.2021 5 z 5

Knihu doporučuji VŠEM!! Jsou pravdy, které bychom měli znát, i když jim velmi těžko budeme věřit. Ale stalo se.

mi-380
23.10.2021 5 z 5

Brutální, tragické, pravdivé, nezapomenutelné.
Včera jsem se vrátil z Varšavy, čtyři dny příjemných zážitků, zkušeností a překvapení; z města, z lidí, z celkové atmosféry. Navštívil jsem i Muzeum varšavského povstání, drsná podívaná. Bylo plné žáků různých typů škol, kteří ukázněně a bez blbnutí procházeli expozice, sledovali dokumenty a plnili zadané úkoly. Působivá lekce historie a vlastenectví, i pro mě to byl silný zážitek. Film podle knihy jsem kdysi viděl, a hned večer po návratu, s hlavou plnou zážitků, jsem si na něj vzpomněl, otevřel knihu a ta mi všechny ty staronové poznatky o tragédii polských a židovských obyvatel zpustošeného města dokonale ilustrovala.
100 % (965 hodnotících je na průměru 93 %).

Známý polský chirurg doktor Raszeja, profesor Varšavské univerzity a známá kapacita ve svém oboru, byl pozván do ghetta, aby zde provedl těžkou operaci. Jak bylo v takových případech obvyklé, dostal u vstupu od německého velitelství propustku, ale když už byl na místě a chystal se provést operaci, vtrhli do bytu esesmani, zastřelili pacienta ležícího v narkóze na operačním stole, pak zastřelili chirurga a nakonec všechny nájemníky v domě.

P.S.
Leden 1945: 85 % města srovnáno se zemí, z 1,3 miliónu původních obyvatel tam v troskách přebývala pouhá tisícovka posledních zoufalců. K nejhorším německým zvěrstvům (s podporou brutálních ukrajinských a litevských fašistů) přitom docházelo od srpna 1944 do konce roku. Rudá armáda vše už od září pozorovala z druhého břehu Wisly, z předměstí Praga. Povstání Poláků totiž nebylo v Stalinově režii…

kotasbk
12.09.2021 5 z 5

Tak tuhle knížku vřele doporučuji. Jsem rád, že jsem si ji přečetl, protože o varšavském ghettu a o osudech polských Židů a Poláků jsem zatím nečetl. Bylo to velice zajímavé a napínavé čtení. Místy i dost smutné, asi nejsmutnější, když se Vladislav loučil s rodiči nebo prostě ten konec s německých důstojníkem. Jsem rád, že alespoň zde čtu o tom, že někdo z Němců projevil soucit a dokázal pomoct, ačkoliv byl on sám ve smrtelnem nebezpečí. Opravdu doporučuji a už se těším na film. Pět hvězd

andrea7191
19.08.2021 5 z 5

Hodně se mi do čtení prolínal film a bála jsem se toho, že budu z jednoho nebo druhého zklamaná. Nestalo se.

Jana512
21.07.2021 5 z 5

Takřka neuvěřitelný příběh umělce, klavíristy Wladyslawa Szpilmana, žijícího ve Varšavě. Zachránil se díky své odvaze, ale především díky pomoci, od které bychom to neočekávali, díky německému důstojníku. Byla to jistě strašná doba, kde se i mezi německými lidmi našli ti, kteří s odvahou pomáhali nevinným. Patří mu jistě náš obdiv i vděčnost, i když tak by se měl zachovat každý z nás.

pepa4081
11.07.2021 4 z 5

Kdysi jsem viděl film, který se mi moc líbil. Teď po letech došlo i na knihu. Jde o velice silný příběh, který si budu stále pamatovat. Jsem rád, že kniha obsahovala i úryvky z deníku německého důstojníka, který pianistu zachránil. O to více mne zasáhl jeho konec, který je popsaný v poslední kapitole. Knihu i film mohu doporučit.
Velmi uspokojivé.

stepankoby1
07.06.2021 4 z 5

Film je dynamičtější, údernější a emotivnější, což vychází už ze samotné podstaty knihy. Autor si určitě při psaní ani nepomyslel, že by jeho vzpomínky četl po necelých osmdesáti letech i Čech, který v Polsku nikdy nebyl, a v popisovaných ulicích se tak prostě a jednoduše nevyzná. Důležitost a dopad knížky ale už určitě nikdo zpochybňovat nebude. Já osobně ještě jsem rád i za čtivý popis. Nejspíš to není tak časté, aby se autobiografie dala bez větších problémů srovnávat s vymyšlenými romány, jak pomocí přirovnání k hollywoodským hrdinským příběhům poznamenává v doslovu Wolf Biermann.

Adellll
29.05.2021 5 z 5

Opět nový a velmi zajímavý pohled na události druhé světové války. Příběh byl neskutečně strhující, o to víc, že se opravdu stal. Celou dobu držíte Szpilmanovi snad všechny palce, co máte, a zároveň si uvědomujete, kolik dalších lidí takové štěstí nemělo.

vendysantos
06.05.2021 5 z 5

Je neuvěřitelné, jaké měl pan Szpilman štěstí, že přežil celou dobu ve Varšavě. Ráda čtu knihy s židovskou a válečnou tematikou a pokaždé se dozvídám mnoho nových informací a detailů. Zde konkrétně o vzniku varšavského ghetta. Pianista ve mně zanechal silné emoce. Jak je popsáno na konci knihy, také já si budu pamatovat scénu z Umschlagpatzu, na kterém stojí Wladyslaw se svou rodinou a dělí mezi sebe karamelku rozkrojenou na šest dílů.

„Od zítřka budu muset začít nový život. Jak začít žít, když má člověk za sebou jen smrt? Jak načerpat ze smrti sílu k životu?“

alexis818
04.04.2021 5 z 5

Tento příběh není třeba komentovat,jen se hluboce poklonit panu Szpilmanovi a všem ostatním,kteří tuto hroznou dobu přežili.

AlbionFoxyFox
28.02.2021 5 z 5

Knihu nešlo odložit. Její strohý styl pro mě umocňoval dopad slov a nad příběhem budu dlouho přemýšlet.

iveta3867
30.01.2021 4 z 5

Netřeba slov...

Terka_v25
04.11.2020 5 z 5

Strhující kniha o živote pana W. Szpilmana v období 2. sv. války. Je to velmi smutný příběh, ale opravdový. Szpilman prokázal velkou odvahu a vůli přežít, ale bez spousty náhod a ochoty přátel a známých by zřejmě nepřežil. Pianista je čtivá kniha, mohu jen doporučit.

Amízek
31.10.2020 5 z 5

Kniha podle filmu. Film i kniha srdcervoucí. Citově zasáhne. Zvěrsta války, bezmoc a nikdo pomoci nemúže. Nemám, co víc psát, jen zdát hold hrdinům, jež vydrželi nepochopitelné

Atlantis
02.09.2020 4 z 5

Výborná kniha. Pianista skvěle popisuje část války, která u nás není až tak extrémně známá a dává tak čtenáři pohled přímo z první ruky na všechna ta zvěrstva, která si na sebe dokáže lidský druh přichystat.
Hvězdu dolů dávám proto, že opravdu chci věřit, že vše v téhle knize je autentické a že se každá příhoda skutečně stala, ale často jsou Szpilmanovy náhody a štěstí tak obrovské, že mi vrtaly hlavou. A pán samotný mi také nijak sympatický nebyl (vím, jde o opravdového člověka z masa a kostí, ne pouhou literární postavu, ale jeho chování mi lidsky nesedlo).

Monika1717
09.08.2020 5 z 5

Co napsat? Všechno už tady je, každý píše, jak to cítí a jak na něj hlavní postavy zapůsobily. Já přidám jen to, že je neuvěřitelné, co člověk vydrží.

maximus13
15.06.2020 4 z 5

Válka je vždycky špatná. Je však potřeba si i tyto chyby minulosti neustále připomínat, aby se nikdy nezapomělo.

HalllkaB
29.05.2020 5 z 5

Skutečně strhující příběh, který se mi asi navždy otiskl do paměti. Kniha je neskutečně dobře a čtivě napsána, ale z pochopitelných důvodů to ani zdaleka není jednoduché čtení.
Životní příběh Wladyslawa Szpilmana je naprosto dech beroucí. Je naprosto neuvěřitelné, čím vším si musel projít. Jeho odvaha a touha po tom žit, ale často i jaké štěstí ho potkalo mě nepřestává udivovat.
Slovy nedokážu popsat jaký neskutečný respekt a obdiv mám k Wladyslawu Szpilmanovi.
Toto svědectví ve mně vyvolala spousty pocitů. Od smutku až k absolutnímu zhnusení z toho, čeho všeho jsou lidé schopni. Je hrozně důležité, abychom nezapomínaly na to, co si lidé jako Wladyslaw Szpilman museli prožít. Knihy jako je právě Pianista, mají a vždy budou mít neskutečnou hodnotu. Zas mi jednou něco pomohlo si uvědomit, že bych si měla mnohem více vážit toho co mám a podmínek v kterých žiji.
Jsem přesvědčena, že by si každý tuto knihu měl přečíst, popřípadě shlédnout film a nebo nejlépe obojí.

Keika
23.05.2020 2 z 5

Velmi známá a dle mého názoru velmi přechválená kniha. Chápu, že komu toto téma nic moc neříká, bude z ní paf. Četla jsem ale víc obdobných knih a právě tato svou slávou zastiňuje jiné příběhy, které by si zasloužily mnohem více pozornosti.