Pianista

Pianista
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333356/bmid_pianista-or1-333356.jpg 5 1109 1109

Jeden z najznámejších príbehov prežitia počas druhej svetovej vojny zachytáva osudy hudobníka v okupovanej Varšave, rovnomenný film nakrútený podľa knihy získal troch Oscarov. Władysłavovi Szpilmanovi zachránila život hudba, a nie raz. A nielen v časoch, keď vojna odkryla v ľuďoch to najhoršie i najlepšie: brutalitu i veľkodušnosť, odvahu i zbabelosť. Spomienky mladého poľského hudobníka opisujú vojnové roky v okupovanej Varšave, od septembra 1939 až do konca vojny. Prišiel počas nich nielen o prácu, ale aj o celú rodinu a rodné mesto, ktoré nacisti zrovnali so zemou. Autor v knihe presvedčivo líči „relatívne normálne“ prvé mesiace vojny, narastajúci teror, hlad a strach. Odchyľuje sa od stereotypov: bez toho, že by sa čokoľvek pokúšal relativizovať, je jedna z postáv, ktorá mu zachránila život Nemec, podľa jeho spomienok však mnoho neprávostí a zverstiev páchali nielen nacisti. Kniha vyšla prvý raz v roku 1946, v tom čase ešte pod názvom Smrť mesta a v nízkom náklade. Prvé vydanie bolo cenzurované, lebo príbeh nezapadal do oficiálnej verzie dejín, neskôr ho poľskí stalinisti úplne stiahli z predaja. Nebolo mysliteľné, aby „dobrí“ patrili k nepriateľskej armáde a rovnako sa nepatrilo spomínať podiel ukrajinských a litovských jednotiek na masakroch vo varšavskom gete. Až po päťdesiatich rokoch vyšiel v nemeckom vydavateľstve Ullstein Pianista v neupravenej podobe, v akej ho poznáme aj my.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Premedia

Pianista , 1946

Lucik87
10.11.2014 5 z 5

Miluji. Kniha mě chytla za srdce, přečetla jsem jedním dechem..velmi ve mně zanechala.

Grafoy
09.11.2014 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila už dlouho, vyhýbala se filmovému zpracování a čekala, až budu starší, abych si knihu dokázala správně vyložit. Je mi šestnáct, přečetla jsem ji za den a jsem opravdu nadšena. Je to napsané tak lidsky. Závažná témata jsou podána tak lehce a přesto tak, aby se nad nimi dokázal člověk zamyslet. Musím říct, že jsem se párkrát zarazila nad osobností autora, protože některé pohledy na to, jak by měl či neměl pracovat, se mi zdály poněkud přehnaně ?sebeuchovávající? (opravdu nevím, jak to vysvětlit :D).
Ale je to hudebník.
Knihu doporučuji.

Edona
09.11.2014 5 z 5

Ihned po shlédnutí filmu jsem byla rozhodnutá přečíst si knihu. Styl jímž je tento neuvěřitelný a zároveň pravdivý příběh Szpilmana napsán - strohý a zdrženlivý - dodává na autenticitě díla. Všechny zvěrstva, která byla páchána na židech se vám zaručeně vryjí pod kůži, nebojím se dodat, že na ně jen tak nepřestanete myslet.
Nezapomeňte si také pustit něco od Chopina, a atmosféra ke čtení bude dokonalá. A pokud se podíváte na filmové zpracování, také tím nic nezkazíte. Právě naopak - filmové zpracování je bravurní!

Janinka68
02.11.2014 5 z 5

Kniha je fantasticky napsaná. I teď, dlouho po tom co jsem jí četla mám noční můry. :D Ty hrůzy co se děly jsou neuvěřitelně dobře vystiženy. Určitě by si tuhle knihu měli všichni povinně přečíst.

kajanovakova
11.10.2014 5 z 5

Konečně jsem si tuto knihu mohla přečíst! :) ..a rozhodně mě nezklamala!

vakkets
24.09.2014 5 z 5

Další z mnoha silných příběhů holokaustu a 2. světové války. Je až neuvěřitelné, že se to opravdu stalo a Wladek přežil.
Kniha se čte velmi dobře, ačkoli pojednává o takových hrůzách.

Blančitos
02.09.2014 5 z 5

Neuvěřitelně emočně silná kniha. Ostatním ji mohu vřele doporučit.

bookemma
11.08.2014 5 z 5

Jako první jsem viděla film, což se snažím vždy ze zásady nedělat. Ale myslím, že kdybych se nejprve nepodívala na zfilmovanou verzi, asi bych se ke čtení knihy neodhodlala. Ihned po prvních scénách jsem byla uchvácena, a když jsem se dozvěděla, že film má knižní předlohu, řekla jsem si, že si ji musím bezpodmínečně přečíst! A rozhodě jsem dobře udělala! Největší překvapení a zároveň jistý druh radosti u mě vyvolal především úryvek z deníku německého důstojníka. Všem srdečně doporučuji, jedná se o jednu z nejlepší knih s válečnou tématikou, jaké jsem kdy četla!

Katy007
13.04.2014 5 z 5

Skvělá kniha, která se po technické stránce četla skvěle (má relativně velká písmenka), po obsahové stránce silná a emociálně náročná. Každopádně patří mezi knihy, na které ve vzpomínkách nikdy zcela nevyblednou.

DannyBlakely
27.01.2014 5 z 5

Film jsem neviděla, ani vidět nechci. Jako u většiny skvělých děl, si nepotřebuju kazit zážitek. Knížka dokonalá!

radixa
16.11.2013 5 z 5

Silný, mrazivý příběh. Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

Skjaninka
10.11.2013 4 z 5

Toto nie je žiadne piánko. Toto je jedna z najsmutnejších skladieb, ktorú si môžete prečítať. Osud Szpilmana, trošku mu naklonený a predsa neľahký. Keď som čítala zážitky, nie raz som sa pozastavila nad myšlienkou, že mal z pekla šťastie, a niekto tam hore, držal nad ním ochrannú ruku, alebo niečo podobné, čo presne nedokážem pomenovať. Ale tak nejak sa to hovorí.
Zverstvá, ktoré páchali Hitlerovi muži, sú v každej knihe, ktorá to popisuje, rovnako odporné, a mňa zaráža jediné, kde sa im to v tých hlavách bralo, aby neustále vymýšľali hroznejšie a hroznejšie spôsoby ako skántriť všetko židovské?
Szpilmanova kniha dáva nádej. Nádej v dobe beznádejnej, a preto je silnejšia.
Pustite si k tomu niečo od Chopina, a atmosféra k čítaniu bude dokonalá. 4/5

Vojslava
06.10.2013 5 z 5

Strhující mrazivý příběh, možná ještě víc v knižní než ve filmové podobě. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Askarinka
20.08.2013 5 z 5

Knížka která mě hodně zasáhla. Obdivuji Wladislava Szpilmana a všechny ostatní z té doby, že zvládli přežít něco takového...Pokaždé když se ke knížce vrací tak mi běhá mráz po zádech...Děkuji za poutavý, realistický příběh.

smnpka
09.07.2013 5 z 5

Krutá realita. Škoda že většina lidí to vidí jako dávnou historii. Přitom je to pohých 74 let co se tohle dělo. Wladislav Szpilman napsal svoje zážitky bez obalu ještě z čestvích vzpomínek. Za to má můj obdiv, Když jsem tento příběh dočetl, pustil jsem se rovnou i do útržků z deníku Wilma Hosenfelda. Mrazit mě tedy nepřestalo. Kniha určitě není zklamáním, psal ji pianista, ale to na díle rozhodně neubírá.

Jarisko2
15.06.2013 5 z 5

Překrásná a nesmírně poutavě napsaná autobiografická kniha člověka, jemuž bylo přáno přežít to nejhorší peklo a moci o něm poté vyprávět.. A také moje cesta k mnoha krásným skladbám F. Chopina..

Petruše90
15.01.2013 5 z 5

Knihy ze života jsou nejlepší, ať už byl jakýkoliv. Jako tenhle.

teeruna
06.01.2013 5 z 5

Kniha přináší zase o něco jiný úhel pohledu o období holocaustu ( že vždy se najdou jedinci, kteří dokáží fungovat i v pro ně nepřátelském systému, atd.) Autor popisuje situaci, tak jak byla, jak si ji prožil, bez nějakého vyumělkování a právě proto mě zaujala.

aychend
31.12.2012 5 z 5

Nevím, co k tomu říct. Kniha na mě zapůsobila mnohem víc, než film. Živě jsem si vybavovala Osvětim a Březinku, ve kterých jsem byla loni. Hned jsem hledala informace o Hosenfeldovi a chtěla si poslechnout Chopinovo Nocturno cis moll, když jsem našla tuto nahrávku: http://www.youtube.com/watch?v=9AFwZP_gW2A Víc slov snad ani není potřeba...

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Silný příběh,hezká kniha,ale film je lepší!