Hluboký spánek

Hluboký spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/9315/hluboky-spanek-9315.jpg 4 366 52

Phil Marlowe série

Klasika detektivní literatury 20. století. Umírající milionář si pozve Phila Marlowa a pověří ho, aby se vypořádal s vyděrači v záležitosti, do které se zapletla jedna z jeho mladých, hezkých a neukázněných dcer. V pořadí již osmá detektivka známého autora drsné školy Raymonda Chandlera, která vychází v jednotné úpravě v edici Albatros Plus. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Big Sleep , 1939

knihojed
17.10.2020 4 z 5

Kdykoli jsem četl některou z Chandlerovek, vždy jsem si dopředu musel říct, že nesmím očekávat klenot světové literatury, nýbrž oddechovku pro pobavení. A pak to jde. To je prostě čtení na pohodu.

slawa.cap
22.07.2020 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Tomášem Hanákem. Mám rád tenhle typ detektivek a i když se Marlowem občas oháním, tohle bylo moje první knižní setkání s ním. Musím říct, že vlastně ani nevím co Marlowe vyšetřoval, byl toho trochu moc a skoro o nic z toho ho klient nežádal, ale vyšetřoval to důkladně. Drsňák, skoro tak jak jsem si ho představoval, jen těch hlášek jsem čekal trochu víc. Určitě si dám s panem Marlowem ještě někdy schůzku.

Česneksmedem
25.04.2020 5 z 5

V komentářích si někteří stěžují na příliš popisný styl. Dovolím si konstatovat, že dle mého názoru to k detektivkám RCH tak nějak patří. Stejně jako sarkastické hlášky. Taky se některým dámám nelíbí ženské postavy jeho knih. Možná si neuvědomují, že jim pan spisovatel takto nadbíhá, aby nemusely řešit konkurenci, a o to snadněji si zamilovaly Phila Marlowa.
Nakonec drtivá většina pánů v knize jsou lumpové, neboť žili a stále žijeme ve světě, kde poctivost vyšla z módy. Osobně jsem byl opět velice spokojen a knihu doporučuji!

Hankie
23.01.2020 3 z 5

Phil Marlowe ani Raymond Chandler zřejmě nebudou mými oblíbenci. Jako knihu bych ji odložila, audioknihu ale zachránila interpretace v podání Tomáše Hanáka a saxofony v podkresu, které evokovaly dobu dávno minulou, kdy pánové chodili v obleku s kalhoty vysoko do pasu, nosili klobouky a někteří i bouchačku v náprsní kapse.
První kapitoly by klidně mohly posloužit při školní výuce slohu. Tak květnaté popisy lidí i prostředí už jsem dlouho neslyšela.

Záálesáák
13.05.2019 5 z 5

Detektivky nečtu, ale Chandler je výjimka. Mám rád tuhle starou školu, tohle prostředí i chlápky, kteří se s nikým a ničím nepárali. Film jsem zhlédl jako první, a tak jsem se vrhnul i na knížku, ať můžu porovnat. Jen jsem přeskočil úvodní několikastránkovej popis domu - přišlo mi to docela zbytečný a roztahaný (a navíc jsem ho znal z filmu :)). Co se týká porovnání film X kniha, obojí má něco do sebe. A obojí je za pět hvězd.

Přistoupil jsem těsně k němu a strčil mu revolver až pod bundu.
"Radši mě nebo poldy?" zeptal jsem se.
Hlava se mu svezla trošku na stranu, jako bych mu dal facku.
"Kdo jste?" zasyčel.
"Geigerův přítel."
"Nech mě na pokoji, ty parchante."
"Tohle je jen malá pistolka, chlapečku. Pustím ti ji do pupku a bude ti trvat tři měsíce, než se zase postavíš na nohy..."

pollyanna
22.04.2019 2 z 5

Knížka se mi nelíbila – obsah, styl, hlavní hrdina... Nějak tam na mě bylo moc bouchaček, banditů a ani Phil Marlowe mé sympatie nezískal.

Fillipa
14.02.2019 5 z 5

pro kap66 - musela bych přečíst všechny knihy RCH znova, abych našla jednu z jeho "ženských charakteristik", která mě nadchla a kterou od té doby používám (nebo dlužím poklonu překladateli?) ODKVETLÁ ŠUSPARÁDA! No kde jinde na to narazíte?

kap66
13.02.2019 5 z 5

Když jsem se na stará kolena rozhodla objevit knihy Raymonda Chandlera, cítila jsem trému – přece jen, je to setkání s autoritou. Měla jsem několik motivací a jedna z nich se mi trochu potvrdila v místních komentářích: ženy ho prý asi nečtou příliš rády. A neotřelé :-) "neurazí ani nenadchne" mi přímo vložilo karty do ruky! Protože Hluboký spánek mě malinko urazil - a hodně nadchl.
Dokonalá stylizace, která mě uspokojovala na každé stránce. Popisy prostředí útočící na více smyslů: "Na stěnách visely velké obrazy se zašlými olejovými barvami, byly tam fotely, knihy, bylo cítit kouř jemných doutníků, smíšený s tou vůní vlhké země a květin." Charakteristiky a popisy postav s nezbytnými přirovnáními: "…jiný muž, měl chladné oči a profil ostrý jako šavle, byl vyzáblý jako hrábě a nepřístupný jako majitel zastavárny." Charakteristika samotného Phila z úst jedné z žen – což on neodmítne (ženu však ano): "Jste jeden z těch nebezpečných snědých kliďasů, kteří nic necítí – jako řezník nad čerstvým masem na jatkách." Postava Phila Marlowa by vůbec zasloužila mnoho slov, ale i on se vyjadřuje stručně, takže jen - čestný hláškující krasavec, dávající najevo tak trochu nezájem – každá žena ho chce, včetně čtenářek! Proč nepíšu nic o tom, že je tu pár vražd, do kterých se Marlowe zapletl? Teď asi naštvu mužské Chandlerovy obdivovatele: protože samotné vyšetřování byl pro mě jen bonus, omlouvám se všem.
A co mě tedy "malinko urazilo" (s nadsázkou řečeno)? Samozřejmě postavy žen. Ale – to je ta stylizace, přece. Kdo na ni přistoupí, se vším všudy, musí se zamilovat, není zbytí.

raffi
10.10.2018 5 z 5

Prvýkrát som čítala Chandlera ešte kedysi v puberte, až som zabudla, ako mi vtedy jeho Phil Marlowe prirástol k srdci... som rada za opätovné stretnutie. Ani po rokoch sa nezmenil :)

Roubas
20.09.2018 4 z 5

Marlowe je řízek. Odjakživa mám pro podobné hrdiny slabost. No komu by neučaroval chlápek, který už málem zarůstá kytičkami a o pět minut déle se vášnivě líbá s krásnou ženou. A hlavně Chandler zvládne zápletku, kterou by dnešní autoři vyplivli na minimálně tři sta stránek, dát skoro na půlku. Jediné co brzdí, jsou ty popisy nábytku a podobně, což ale chápu, jelikož tenkrát se ještě popis vybavení domovů nedal shrnout pod slovo Ikea.

JoSvob
19.09.2018 4 z 5

Marlowuv humor mi byl blizky, jeho sarkasmus taky. Zapletka byla zajimava, i kdyz se mi obcas pletla jmena. Dost mi pomohl az skvely film, po kterem jsem si knizku precetla jeste jednou. Co me pri cteni trochu vyvadelo z koncentrace, byl nekdy az presprilis popisny styl. Prokousat se hned v uvodu nekolika stranami textu o tom jak vypadal Sternwooduv dum mi dalo velkou praci.

Strnady095
29.07.2018 4 z 5

jako volba léčby úrazu Loutkářem skvělá...Marlowe je Marlowe ... nezklame nikdy

ruzer
22.05.2018 4 z 5

Knihu som čítal počas skúškového. Čo ma prekvapilo, že aj po 2-3 týždňových prestávkach v čítaní som sa rýchlo znovu dostal do deja. Raymond pravidelne pripomína, čo sa udialo takže sa nestratíte.
Čítal som od neho aj poviedky v zbierke Posledné útočisko ale musím napísať, že román bol oveľa lepší.

Hluboký spánek mal trpkú príchuť drsnej školy. Brilantné dialógy, zaujímavé prostredie a solídny humor. Už sa teším na ďalšie Marleowky.

Predvojnová amerika musela byť perfektné miesto, teda ak sa človek nespolčoval s drsnými chlapíkmi.

Peternikdy
13.02.2018

Dlho som dal na mýtus Chandler. Knižka Hluboký spánek mi pomohla zobudiť sa. Phil Marlowe je mačo s aforistickým slovníkom. Tak ale nikto nemyslí a nikto sa tak nevyjadruje (okrem podobne pitomých postáv Oscara Wildea). Príbeh samotný je pod priemerom známych detektívkárov americkej drsnej školy. Na chatu keď prší dobré, inak nie.

doktorking
23.11.2017 5 z 5

Nádherná Noiarovka prostě klasika svého žánru.Krásně se to čte,nečekejte žádnou zázračnou pointu to hlavní o co v tomhle románu jde je hlavní postava která dostává status kultovního hláškaře.Philip Marlowe hláškuje jako o život.Dřív než knihu jsem viděl film s užasným Humphrey Bogartem(1946) takže sem měl pak při čtení knížky problém si tam představit někoho jiného.To co tu předvádí Bogart má už těžko konkurenci snad jedině Bruce Willise jako Johna Mcclane ve Smrtonostné pasti.Prostě podle dokonale napsané postavy dokonale zahrané.Dokonale vykreslená atmosféra dýchá z knihy na každé stránce.Dnešní detektivky se takovýmhle klenotům už nedokáží ani přiblížit.Knížka určitě není nudná jak tu někteří z vás píší a pokud se člověk dostane přes trošičku zamotaný začátek hlavně počet postav a dějových zvratu dostanete nádherné kultovní dílo staré školy.Za mě plný počet.

jana3526
11.08.2017 3 z 5

Vtipné hlášky, ale děj moc nezaujal.

Ľudevit
06.07.2017 3 z 5

Cynický protagonista s chytľavými hláškami v prostredí Ameriky, ktorú ste mohli vidieť v starom noir filme, kedy ste si v kine vytiahli cigaretu a človek vedľa vás vám ju zapálil. Nejedná sa o modernú detektívku typu Dominik Dán, kedy pomocou analytického myslenia a pomalého vyšetrovania musí vyšetrovateľ odhaliť prípad. Napriek tomu si ju človek môže užiť, keď príde spisovateľovi na chuť.

Sirius
13.03.2016 5 z 5

Raymond Chandler byl a vlastně je díky svýmu dílu stále žánrový mistr. Každá věta je jak pečlivě vybroušenej a drahej šperk ve vitríně s bezpečnostním zařízením. Popisy jsou trefný, dialogy perfektní a ironický. Ta knížka mě bez nejmenších problémů pohltila. A Marlowe... Marlowe je skvělej společník do nepohody.

ber-tram
08.02.2016 3 z 5

»Žádný z těch dvou lidí uvnitř se nepozastavil nad tím, že jsem vešel oknem, ač jenom jeden byl mrtev.« (str. 28) »Vždycky jsem tu čekárnu nechával otevřenou pro případ, že by někdy přišel klient, chtěl si sednout a počkat na mě. Dnes tam klient seděl.« (str. 42) »Vrátil jsem se zpátky do kanceláře, posadil se do otáčecího křesla a klátil nohama, abych dohnal, co jsem zameškal.« (str. 91); citováno z edice 3x (Třikrát).
Žádné intenzivní, metodické vyšetřování směřující k šokujícímu odhalení pachatele tu zkrátka nečekejte. Chandler pod rouškou detektivního žánru spíše jen maskuje sérii více či méně zdařilých vejžmolů suše a neomaleně pronášených od flašky k facce se potácejícím soukromým očkem. Ale už jen pro ty hlody stojí za to si od Chandlera přečíst něco dalšího! 20/14

Kašpar007
22.11.2015 2 z 5

Ačkoliv jsem se snažil sebevíc, Chandlerovi jsem na chuť prostě nepřišel.