Řeky Londýna

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258789/reky-londyna-Fx0-258789.jpg 3.5779

Peter Grant (1.)

Rivers of London (2011)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

Kniha Řeky Londýna

Ladinek
předevčírem

Celkem příjemné překvapení. Moc jsem nečekal, ale hodně jsem dostal. Měl jsem trochu potíž pochopit, jak je to s těmi řekami. Také mi chvíli trvalo, než mi došlo, že hlavní hrdina je navzdory ležérnímu vystupování vlastně děsně mazaný. Nicméně ten humor je tam skvělý a dobře jsem se bavil.
Srovnání s Harry Potterem je zcela mimo, spíš to připomíná Bryanta a Maye od Christophera Fowlera.

olívoil

Nějak jsem od této knihy čekala víc...…..příliš mnoho osob, situací, pro mě zmatek...…….snad se mi další díly budou líbit víc

mr.Zdenek

Dobrá kniha s ošklivým přebalem. Alespoň mě se vůbec nelíbil. Dokonce mám podezření, že už jsem ji měl v knihovně jednou v ruce a kvůli vzhledu odložil. Děj je lehce okořeněn suchým anglickým humorem, ten mám rád. Trochu jsem tápal v názvech magických postav, duchů a dalších potvor. Přesto se mi kniha líbila a při další návštěvě knihovny sáhnu po dalším dílu.

Omnis

Tváří se to pekelně zábavně, ale vlastně je to jen nepříliš dobrá nuda.

azzies

Kniha se mi četla velice dobře, styl vyprávění mi sedl. Anotace obsahující jméno Harry Potter mě odrazovala, nemyslím si, že typický čtenář dětského čaroděje bude mít zájem o městskou fantasy s příměsí velmi dobrého britského humoru (kdo četl a bavil se u Jak jsem vyhrál válku, ten se nejspíš bavit bude), občas obsahující dosti brutální způsoby ukončení života nevinných Londýňanů a špetku lehké erotiky. Můžu se ale mýlit.
Vysvětlení magie je celkem dostačující, možná to chtělo ještě něco, co by svědkům vymazalo paměť, když uvidí co nemají (v době mobilů těžká záležitost, já vím), občas se autor zasekne a půl stránky popisuje co je kde a jak to vypadá, ten kráter za kostelem byl trochu moc, ale jinak to funguje a baví velmi dobře.

Pegasus

Líbila se mi. Je pravda, že druhý díl mi přijde záživnější a akčnější, ale zatím mě tahle série hodně baví. Myslím, že na rozjezd jsou Řeky Londýna fajn.

Arwen777

Do srovnávání této knihy s Harry Potterem bych se rozhodně nepouštěla, to by těžko vyhrála. To ale neznamená, že není dobrá. Je v ní ta správná dávka anglického suchého humoru, sarkasmu a magie v detektivním hávu. To vše v současném Londýně. Já jsem se rozhodně dobře bavila. Peter i Thomas jsou sympatičtí hrdinové, magie jakoby tam byla jen mimochodem, ale přitom drží člověka v napětí, co přijde. Je vidět, že autor miluje Londýn, ale pro mě byly některé popisy až příliš podrobné a odtrhávaly mě od děje a občas jsem se ztrácela. Ale celkově byla kniha zábavná, vtipná a originální. Těším se na druhý díl a doporučuji.

OldřichHanton

Čekal jsem detektivku s fantasy prvky, ale dostal jsem velmi odvážnou fantasy, kde se, mimo jiné, vyšetřují vraždy. Vše se sice odehrává v současném Londýně, ten je však plný magie a hemží se čaroději, duchy a mnoha dalšími magickými bytostmi.
Aaronovitchovi se nedá upřít bohatá představivost a velká láska k Londýnu, na mě však jeho styl moc nefungoval. Knížka není nijak zvlášť dlouhá a mnohé informace, hlavně o fungování celého universa mi přišly jakoby zhuštěné. Docela rychle jsem se ve všem začal ztrácet a samotnou detektivní linku přestával sledovat. Zhruba v půlce už jsem se musel do čtení nutit a občas u toho i usínal. Závěr to sice trošku napravil, ale i ten mi přišel zbytečně spektakulární.
I když to není úplně můj šálek kávy a do dalších dílů se asi nepustím, nechtěl bych od přečtení nikoho odrazovat. Řeky Londýna jsou první část slavné ságy, která má milióny prodaných výtisků a zástupy fanoušků, jenom Já se mezi ně bohužel nezařadím.

Hayley_Wilson

Na knihu jsem se těšila. Ze začátku jsem si říkala, že má zajímavý potenciál. Bohužel v průběhu jsem ho nějak začala postrádat. Příběh mě kolikrát nepohltil natolik, že jsem byla schopna přemýšlet na něčím jiným, že jsem se na konci vlastně už ani neorintovala ve všech těch motanicích. Dočítala jsem spíš z nevole k odkládání nedočtených knížek.

Braenn

Ohoho... člověk někdy narazí zcela náhodou na opravdové skvosty. No dobře, možná ne skvosty, ale rozhodně oblázky mezi kýbly štěrku. '

Od knihy jsem nečekala mnoho, obzvláště po obálkovém upozornění "co kdyby dospělý Harry Potter pracoval u policie?". Obvykle je to upozornění na něco laciného, ne-li trapného.

Tahle knížka není laciná. Není ani, pravda, kdovíjak originální. Humor je docela dobrý, postavy předvídatelné, ale zajímavé, obzvláště ty říční... vlastně tu není nic moc, co by už tisíckrát nebylo jinde, ale přesto je výsledný koktejl velmi čtivý, chemie funguje a tak dále. Možná si ji nepřečtete dvakrát, ale co? Kniha si neklade vysoké cíle, a ty střední skvěle splňuje.

Na dlouhé (nejen) zimní večery směle doporučím. Proto dávám čtyři. Ve světle podobných detektivních veselostí si to plně zaslouží.

lee5747

Docela zajímavá knížka i příběh, jen chvílemi byli pasáže, které jsem měla nutkání přeskočit.

Chladek

Po dlouhe dobe knizka, u ktere jsem se musel uz minimalne od pulky nutit do toho, abych ji neodlozil nedoctenou. Coz neni pro autora zrovna vyznamenani :(
Takze plusy:
- zajimavy napad na kombinaci sveta magie a sveta moderny a jejich koexistenci
- palec nahoru za Otce Temze a Mamu Temze a jejich teamy
A minusy:
- autor nedokaze zaujmout a vtahnout do deje
- pokud uz nejaka atmosfera vznika, pravidelne ji zabije nejakym kosatym popisem cehosi (Londyna, osoby, mista), ktery je po remeslne strance sice fajn, ale vetsinou je naprosto samoucelny a dej nikam neposouva
- sprostarny a sexualni narazky - OK, neziju v klastere a pokud by to melo nejakou funkci, budiz, ale takto si vzdycky reknu Co? a hlavne Proc?
- cele carodejnicke univerzum je neuveritelne odflaknute - dohromady asi 3 kouzla, nevime proc je Nightingale posledni carodej, pul knizky se tvari jako mistr sveta, ve 2/3 knizky se necha strelit do zad a prakticky vypadne z deje
Takze pouceni pro priste: pokud mate sice dobrou referenci na knizku, ale po 1/3 se vam to nejak nezda, tak je potreba knizku zaklapnout a jit cist neco jineho, pokracovani ve cteni je ztrata casu.

Elea

Příjemná kombinace fantasy a detektivky, doplněné anglickým humorem. Závěr mi připadal trochu překombinovaný, ale jinak milé čtení.

IgorGebiza

zvlastna kniha, nie zla, aj ked v druhej polovici som sa zacal trosku stracat.

woodward
28.12.2018

Tenhle příběh mě potěšil. Je to detektivka i fantasy. Je to velmi anglické, prosvětlené lehkým humorem, i když se tam každou chvíli mluví o příšerných, krvavých skutcích. Má to šmrnc a originální "setup". Žádnej americkej velkovýrobce čarodějných krváků by nejspíš nic podobného napsat neuměl. Dávám pět hvězd a těším se na další díly.

Janadvorackova

Tohle se povedlo.
Co se stane, když mladý policista zjistí, že magie opravdu existuje, funguje a praktikuje se víc, než by si kdy dokázal pomyslet :).
Takže když řeší vraždu, neměl by se divit, když svědkem bude duch. Upíři také existují. A divně se chovající vodní potvory, některé dosti jízlivé.

Parádní jazyk a výborný humor.

Klepsi
28.12.2018

Přistupovala jsem k tomu skepticky, protože urban fantasy obvykle nečtu, ale tohle za přečtení rozhodně stojí. Je to originální a nápadité, vtipné a psané tak, že stránky plynou tak rychle, že to ani nevnímáte, a najednou jste na konci. Už se těším na další dobrodružství konstábla Petera Granta :-)

Denisa153
07.12.2018

Bylo celkem zajímavé, chvilkama mi to připomínalo seriál Grimm, a někdy to bylo zbytečně zdlouhavé a utahané. Ale líbilo se mi to a jdu na další díl.

Freedomova
03.12.2018

Skvělá knížka, originální zápletka a úžasné popisy historických proměn Londýna. Napínavý děj, psaný s lehkostí i humorem, těšila jsem se na každou další stránku. Naštěstí mám po ruce hned druhý díl, tak mohu pokračovat dál :)

tereza1198
02.12.2018

Dávám čtyři, protože některé části byly geniální a navnadilo mě to na přečtení dalších dílů. Jiné scény se dost vlečou. Ale chápu, že kluk odkojený řekou Londýna si v krizové situaci musí sednou a dát si čaj o páté s kondenzovaným mlékem. Občas přehnaně popisné, ale já mám prostě městskou fantasy ráda. Myslím, že svět plný starých magických zákoutí se nejvíc hodí do Prahy a Londýna.

eliska4138
22.11.2018

Tak moc jsem se těšila, že si tuto knihu užiji a.... nic. Nechytlo mě to, hlavní postava mi byla celou dobu vcelku ukradená a v podstatě jsem knížku dočetla jen kvůli tomu, abych si ji mohla odškrtnout jako přečtenou. Věřím, že někoho zaujme, ale přes všechna očekávání, můj šálek kávy to není.

charlizee
11.11.2018

Další z knih, kterou mě můj manžel obdaroval, aniž bych si ji přála :) Po zběžném přečtení několika komentářů tady jsem se čtením otálela..., navíc se mi kniha nehodila do čtenářské výzvy..., no ale protože se další narozeniny blíží, a protože bych s takovým vděkem nepochodila a nemusela už taky žádnou knihu dostat, nadešel její čas. Ze začátku jsem byla nadšená a svoje pocity jsem s vděkem posouvala směrem k manželovi, neboť se zase skvěle trefil! Bylo mi líto, že na čtení teď nemám dost času, cítila jsem takové pěkné tetelení, kdykoliv jsem se začetla, prostě mě to bavilo. Ale pak najednou...mě to bavit přestalo. Nevím, jestli se tak stalo, když bylo odhaleno, kdo za všemi pohromami stojí, anebo už někdy dřív. Ale od určité fáze už mi to přišlo úplně bez děje, bez nápadu, nebavila mě ani jazyková složka. To, co mě bavilo, byl barvitý popis Londýna, jeho ulic a staveb - v něčem mi to připomínalo Michala Sýkoru a jeho Olomouc. Stejně jako u něj, funguje i tady město samotné jako by bylo další postavou. A to se mi líbilo víc, než zlidštěné, jednající řeky. Obecný nápad příběhu je originální a zábavný, ale vše okolo něj nějak vyprchá. Pro mě to zůstalo někde na polovině cesty.

terry4776
07.11.2018

Narazila jsem na knihu náhodou, ale nelituji toho. Vždycky jsem ráda shrnovala knihy ohledně magie.
Autor mě mile překvapil nápady, kterými zle evokovat i s dostupností jen obyčejných věcí, které člověk má kolem sebe nebo se dají koupit v obchodech. Děj se mi líbil a oceňuji tolik druhů překvapení, co se tam objevilo.
Těším se až se pustím do dalšího dílu.

Rowana
03.11.2018

Zajímavý nápad i provedení. Hlavní hrdina mi občas trochu lezl na nervy, ale i to je způsob jak postavě dodat na opravdovosti. Příběh má vtip, docela plyne, občas jsem si přišla malinko ztracená. Ale neodradilo mě to, časem sáhnu po dalším dílu.

ifa
03.11.2018

Kniha má hodně zajímavý příběh a spoustu skvělých nápadů, ale četla se mi dost špatně. Potíž bude asi v tom, že bez ohledu na to, jak dramatická situace byla, styl vyprávění (v první osobě z pohledu hlavního hrdiny) na mě často působil, jakoby Peter Grant popisoval výlet naučnou stezkou. Věcně, bez emocí, jakoby se vlastně nic nedělo. A taky ho zdržoval popis podle mého naprostých zbytečností. Někomu takový přístup možná sedne, ale mě to značně ochudilo o zážitek a k hlavnímu hrdinovi jsem naprosto nebyla schopná si vytvořit vztah.

smrdutka
21.10.2018

Doporučeno od kolegy, který posledních 5 let strávil nad odbornými knihami a skripty. Přesto jsem si říkala, že by to snad opravdu mohl být ten Harry Potter pro dospělé. Není. V první půli čtení jsem se těšila, jak jí obdaruji své přátele, ale s narůstajícími čísly stránek, jsem byla ráda, že jsem se nezachovala impulzivně. Autora, jak sám říká a mimo jiných, velmi ovlinil Pratchett. Tahle kniha je vtipná, velmi. Tenhle humor mám ráda. Na druhou stranu je to jako když si jdete koupit mrkve, cestou se vám přihodí na 365 vtipných, méně vtipných a nuceně úsměvných situací. Mrkve nakonec nemají a domů se ani nevrátíte. Postavy jsou jak kameny na deskové hře. Jakoby fyzické, leč bez hloubky, jen se tak zmateně posouvají po ději, který by vyšel na jednu stránku nebýt toho nuceného natahovaní. Vnímání času mě také mírně zarazilo. Vše má spád a ve chvíli, kdy je více postav v ohrožení života, si ta hlavní dopřeje popisu místa dlení svých zploditelů, doslova si prokrastinuje několik stránek na úkor stromů. Co mě dostalo a naopak bych uvítala více, byl nádherný historický prolet Londýnem. Jdu dál, měsíc čeká.

Etule
09.10.2018

Musím říct, že jsem si při čtení knihy připadala podobně jako Peter. Totálně ztracená. Jenže on na rozdíl ode mě se v tom poměrně rychle zorientoval. Tak nějak jsem se docela motala v řekách, klidně bych se bez téhle dějové linky obešla a nechala tam prostě jen vyšetřování. Nicméně druhý díl si přečtu.

tlllk
29.08.2018

Randall a Hopkirk v novom kabáte z Harryho Pottera. Len celkom nechápem cieľovku, dej bol miestami infantilný na úrovni doktora Proktora a zrazu bác drogy, sex a slovník z III. cenovej.

Ale ako audio-kniha to bolo celkom zábavné...

aginecka
21.08.2018

Prostředí atraktivní, téma skvělé, bavil mě jazyk autora, ale... Někde na trase se stala chyba (neříkám, že ne na mé straně) a já se místy do čtení musela nutit. Škoda.

Nosorozec_91
19.08.2018

Nějak mě to až tak nenadchlo.