Peter a Lucia

Peter a Lucia https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70399/bmid_peter-a-lucia-pUS-70399.jpg 4 7533 876

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

Literatura světová Novely
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Pierre et Luce , 1920

GhostMargaret
08.06.2015 5 z 5

Krásné...

Karloos
12.05.2015 3 z 5

Ačkoliv vůči mému očekávání rychlé četby (130 stránek při formátu A6), jsem velice krutě narazil a knihu "přelouskával" o dost déle, než jsem počítal. Přišlo mi, že dílo obsahuje pasáže, které jsou vytrženy z kontextu a kdyby v knize nebyly, četla by se o mnohem lépe. Mj. to co mohlo být napsáno jednoduše v pár slovech, je psáno v "lyrickém nádechu".
Začátek je docela nuda, prostředek knihy je čtivý (to díky dialogům Petra a Lucie) a konec opět upadá do nudy.

herotabe53
29.04.2015 4 z 5

Jeden z knih četby, kterou si plánuji dát k maturitě - a překvapivě dobře se četla! :)

Zorka
14.04.2015 3 z 5

K této útlé novele jsem se vrátila snad po dvaceti letech. Zatímco dějová linie mi utkvěla dost jasně, styl psaní nikoli. Nicméně po znovupřečtení mě napadá, zda může ještě takto lyricky psaný příběh oslovit dnešního mladého čtenáře. Přestože vím, že na mnoha školách se Petr a Lucie stále ukládá za povinnou četbu a nezpochybňuji, že znalost základního tématu asi patří k nějakému všeobecnému vzdělání, domnívám se, že je toto dílo svým způsobem už překonáno. Je mnoho jiných knih, které by děti četly nikoli z povinnosti, ale rády. Bohužel si nejsem jistá, že Petr a Lucie k nim patří.

knihomolka01
13.04.2015 5 z 5

Jednoduchý a jemný, krásný příběh. Čistě o lásce, která je zmítána špatným prostředím a zničující válkou.

Norea
08.04.2015 4 z 5

Knihu som dávno čítala, čo sa nehanbím priznať, bol to tuším pol rok pred mojou maturitou. Takže si všetky detaili nepamätám. Viem, že kniha bola zaujímavo písaná, miestami ma miatla, nevedela som zaradiť priamu reč k určitým ľuďom a tak. Neľúbila som čítať povinné čítanie, ale počúvať dobrú profesorku ako vysvetľovala koniec tejto knihy ma prijal si ju požičiať z knižnice a prečítať si ju. Romantická myšlienka vsadená do vojnového obdobie, kde sa láska dvoch mladých ľudí končí tragédiu pod zvaleným kostolom sa mi dodnes páči.

wawe48
27.03.2015 2 z 5

Kniha mě nezaujala...

W123
24.03.2015 4 z 5

Knížka s tragickým koncem. Dialogy mezi Petrem a Lucii, se mně jako romantické duši velmi líbily. Velmi příjemné čtení na jedno odpoledne.

janca4589
18.03.2015 4 z 5

Jsem ráda, že jsem sáhla po této knize při výběru mé maturitní četby. Kniha je krátká, skvěle čtivá a hlavně velmi zajímavá. Vtrhla mě do děje, až jsem si představovala, jaké by to bylo, kdybych děj sama prožívala.

Alexander1918
12.03.2015 4 z 5

Tož tohle je novela na jedno nudné odpoledne ... uvěřitelný příběh čisté a upřímné lásky na pozadí Velké války. Ona ta válečná tématika je vlastně nevyčerpatelné téma, stačí se podívat na dnešní svět a každému musí být jasné, do jaké mašinérie se opět dostáváme. A jenom takový fórek na závěr, aby ten komentář nebyl tak negativní. Po celou dobu četby mi přišlo, že pokud by se Péťa narodil jako cérka a Lucka jako ogar, bylo by to tak nějak správně ...

Edona
11.03.2015 4 z 5

Romain Rolland mě naprosto překvapil, novela Petr a Lucie se mi opravdu hodně líbila. Odzbrojila mě svou upřímností, otevřeností a láskou, ač na pozadí příběhu hrála svou roli válka.

Iwíček
09.03.2015 5 z 5

Musím souhlasit, tato kniha mě také velice zaujala, i když její rozhlasovou podobu jsem zatím neslyšela :)

misssicccka
09.03.2015 5 z 5

Pamatuji si ,že mě to v mládí úplně dostalo, v dospělosti mě pak chytla rozhlasová verze této novely.

Daniel.95
05.03.2015 3 z 5

Velmi jednoduchá a nudná četba.

Petruse21
19.02.2015 3 z 5

Přečteno na jeden zátah, ačkoli je příběh Petra a Lucie tragický, tak mě to nijak nezasáhlo. Bohužel.

Káča Máča
17.02.2015 2 z 5

Přečetla jsem za jedno dopoledne, knihu jsem měla v povinné četbě. Když jsem si četla, o čem kniha je, zapůsobila na mě a těšila jsem se na čtení. Bohužel mě ale knížka celou dobu nudila, měla jsem pocit, že se za celou dobu nic převratného a neočekávaného nestalo - stále jsem čekala na nějaký bod zlomu a stále jsem měla pocit, že čtu pořád to samé dokola. Ale jistě si toto dílo našlo pochopení u jiných :), za mě nic moc.

rebeka1686
13.02.2015 4 z 5

Na začiatku pre mňa trochu zdĺhavé, ale ku koncu to nabralo grády. Príjemné čítanie.

Misan1993
24.01.2015 4 z 5

Kdyby nebylo maturity, v životě bych se k tomuhle dílu nedostal. Ale nelituji toho, kniha mi to své dala.

LucyNej
24.01.2015 5 z 5

Moje povinná četba, a rozhodně nelituji... Krása!

Blindye
20.01.2015 3 z 5

Ke knize jsem se dostal skrze povinnou četbu. Vcelku dobře se četla a nejvíce se mi líbili autorovo zamyšlení nad přítomností okamžiku.