Peter a Lucia

Peter a Lucia https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285984/bmid_peter-a-lucia-0Td-285984.jpg 4 7536 7536

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Pierre et Luce , 1920

lord-artoo
17.06.2012 4 z 5

Lidé píšící, že má kniha nezajímavý děj, mají do značné míry pravdu. Rolland ovšem nepíše děj (jinak by nenapsal novelu, nýbrž román), ale náladu a tu vystihl beze zbytku. Stěžejní téma lásky dvou náctiletých na pozadí jednoho z nejbrutálnějších období lidstva, doplněné o drobné filosofické úvahy o podstatě člověka, lásky, války a mnoha jiných, zkrátka bere dech. Jen jediné mi zůstalo záhadou: Kdo je ona rusovláska z posledních stran?

Maguša
03.06.2012 5 z 5

Jedním slovem nádhera, kterou jsem přečetla jedním dechem. Silný příběh, který si určitě přečtu znovu.

elusha3
01.06.2012 4 z 5

Mě se to docela líbilo. Nemám moc ráda tématiku války, ale co se týče knih z období válek, tohle dílo nebylo nejhorší co jsem četla:) U maturity jsem se modlila abych si tuto knihu vytáhla, protože je jednoduchá, informace o autorovi se také dobře pamatují... :)

Verousek
31.05.2012 4 z 5

Další zdařilé dílo. Velice se mi líbilo

veronica 01
30.05.2012 2 z 5

Četla jsem to jen protože jsme to měli v povinné četbě, ale nechápu, jak nám tam tohle mohli dát. O samotném autorovi jsem skutečně nikdy neslyšela a příběh na mě nějak nepůsobil. Použiju slova svojí kamarádky: ,,Byla jsem ráda když to na ně spadlo a byl konec!" Příběhy odehrávající se ve válce mám ráda, ale tohle mi nějak nesedlo.

Xamedeus
15.05.2012 5 z 5

Petr a Lucie, jelikož máme problém v naší době mýt praktickou zkušenost z válkou, je pro nás tato kniha asi jedinou možností. Jak poznat totální bezvýznamnost války a že válka ničí nejen lidi do ní zapojených, ale bohužel i lidí kteří se jen milují a chtějí být spolu a nikomu by neublížili, Tato kniha mě připomněla že válka je hnus a že každý má právo na lásku.

Angelot
14.05.2012

Knížka mě nedokázala dostatečně upoutat. Sladké to bylo až až... a to je taky tak to jediné, co mi z knihy utkvělo v paměti.

yvett
05.05.2012 4 z 5

Krásně napsaná kniha, kde není potlačen děj a zároveň jsou zde krásně vystihnuté pocity obou hlavních postav. Kniha není dlouhá a na druhou stranu mám pocit, že vyjádřila vše co měla. Konec trošku useknutý, ale o to víc výstižný :), lepší než otevřený konec. Po dočtení by čtenář mohl mít pocit, že kniha je přeslazená, nereálná, ale je to založené na kontrastu lásky-války, takže to dost možná byl i účel.(?) Kdo nečetl, doporučuji.

pearl.a
01.05.2012 5 z 5

Úžasná novela, přečetla jsem ji jedním dechem. I když člověku přijde ten konec trochu useknutý (vím, že si na to stěžovalo dost lidí z mého okolí, co to četli), autor to mohl aspoň jednou větou rozvést. Co si pamatuju, nejprve jsem to ani nepochopila. Každopádně každému doporučuji ( i třeba k maturitě). :)

Antena
16.04.2012 4 z 5

Krásný příběh dvou mladých lidí z dvou různých světů, kteří by spolu stejně žít nemohli. Tato kniha se mi moc líbila :), i když ze začátku jsem se do ní nemohla vůbec začíst a chtěla jsem to vzdát :)..

mintberry
01.04.2012 4 z 5

V celé knížce spousta zdlouhavých slaďoučkých a emotivních popisů a konec odbitý jednou větou...to mě trochu zklamalo :-)

cotaholkacte
26.03.2012 2 z 5

Tak sladké, až přeslazené..

Nikotyna
18.03.2012 4 z 5

zacatek knizky se mi necetl nejlepe, ze zacatku jsem to vubec nechapala, ale asi po 15 strankach se příběh zacne vybarvovat a clovek se do toho zacte, od pulky knizky je zcela zřejme ze to nedopadne dobře, kor kdyz se tam petr tolik zminuje o smrti. Normalni priběh zivota ktery se v době valky mohl stat, mě se to velice líbilo :)

skyluke.
15.03.2012 3 z 5

Pěkná knížka, ale konec jsem čekal trochu delší a lepší, nakonec jsem se dočkal asi jednoho odstavce, který má být vyvrcholením knížky?

Jiitush
07.03.2012 2 z 5

Četla jsem ji dávno a už si vůbec nejsem schopné vybavit podrobnější děj, což svědčí o jeho kvalitě. Kniha byla nudná a lásce dvou hlavních hrdinů jsem vůbec neuvěřila a jejich osud mě ani trošku nedojal, naopak jsem byla ráda, že už konečně zemřeli a že ta kniha už konečně končí.

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Nádherná, působivá kniha, zajímalo by mě i zfilmování ...

chamyl
27.02.2012 2 z 5

Na mne to nefungovalo. Mnoho silných ingrediencí - první láska, válka, umírání, strach, romantika - se smíchalo v těžko uvěřitelnou a zbytečně patetickou nudnou polévku. Asi hodně záleží na nátuře i aktuálním rozpoložení čtenáře, ale toho cukru a rádobyfilozofických hovorů, které z úst osmnáctiletých milenců znějí málo uvěřitelně, je tam prostě příliš. Závěrečná scéna tak pro mne byla stejně chladná jako ten kamenný sloup...

Gahanka
18.02.2012 4 z 5

Líbí se mi pohled na válku z této perspektivy. Citové dojmy z této knihy nebyly příliš hluboké, ale opravdu jsem se začetla. Milá knížka.

pufina
07.02.2012 4 z 5

Hodně působivá kniha, na ten konec se nedá zapomenout..

St. Jimmy
03.02.2012 4 z 5

Novela, která staví do kontrastu štěstí, krásu a naivitu lásky a zlobu, starosti a krutosti války. Ač chvílemi možná přeslazené, pořád na ni vzpomínám rád. Prostě taková krátká krásná novela.