Pepito (ne)plivej!

Pepito (ne)plivej! https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428444/bmid_pepito-ne-plivej-N5J-428444.jpg 4 5 1

Červen 1945. Válka skončila a krajinou táhne podivné procesí – skauti ve stejnokrojích vedou (a jeden se veze) velblouda dvouhrbého, přesněji velbloudici, které říkají Pepito. Zastaví, když se spustí dešťová přeháňka. U kandelábru velbloudici přiváží, nechají ji popásat a sami si vlezou do kabiny opuštěného vojenského náklaďáku. Když se déšť přežene, vyrazí dál. Před nimi je ještě dlouhá cesta a řada úsměvných epizod. Skutečný příběh z času, kdy nastalo období obnovování nové republiky, se odehrává mezi Vysočinou a Prahou. Skupina skautů z Havlíčkova Brodu našla v lesích zatoulanou velbloudici a jak velí jedno ze skautských přikázání – rozhodli se jí pomoci. A tak vznikla fenomenální akce na záchranu exotického zvířete. Cesta velbloudice a skautů trvala týden. Na trase Havlíčkův Brod - Golčův Jeníkov - Čáslav - Kutná Hora - Kolín - Úvaly až do pražské Zoo. A jako malí skauti se záchrany zvířete účastnily pozdější výrazné osobnosti – literární historik Jaroslav Med, filmový režisér Miloš Forman, odpůrce komunistického režimu Roman Bubák a další. Kniha Pepito (ne)plivej! je beletristickým zpracováním tohoto příběhu. Autor Miloš Doležal po archivním výzkumu a setkávání s pamětníky napsal text, sestavený z krátkých kapitol-zastavení, ve kterých se „potkává“ putování skautsko-velbloudí družiny, český venkov, bizarní i dramatické situace, vzájemné hovory, sen-horor, dozvuky války, opilí osvoboditelé, skautská družba s obyvateli, poválečná Praha… Součástí knihy jsou jedinečné archivní fotografie ze skautské cesty a ilustrace současného výtvarníka mladší generace Jakuba Grece.... celý text

Komentáře (1)


sadlo
sadlo
11.06.2020

Jak už z podnázvu vyplývá, píše se rok 1945, květen a červen tohoto roku. Hlavní postavy příběhu a účastníci výpravy byli inspirováni těmito skutečnými skauty: Jaroslavem Medem, Milošem Formanem, Jiřím Navrátilem, Romanem Bubákem a Vladimírem Kolomýnem.
Netřeba vyprávět obsah , viz v anotaci knihy.Je to fajn čtení a vyprávění je doplněno dobovými fotografiemi. Skautky, skauti, nezapomeňte si tuto knihu přečíst a buďte hrdi, že jste skauti.