Peklo blízko nebe

Peklo blízko nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320905/bmid_peklo-blizko-nebe-dfC-320905.png 5 258 65

Když Jon Krakauer dosáhl dne 10. května 1996 brzy odpoledne vrcholu Mount Everestu, nespal již padesát sedm hodin a hlava se mu točila v důsledku nedostatečného přívodu kyslíku do mozku. O šest hodin později a o 900 metrů níže, při větru dosahujícím rychlosti 125 kilometrů za hodinu a v oslepujícím sněhu, se Krakauer zhroutil ve svém stanu - zkřehlý zimou, trpící halucinacemi z vyčerpání a nedostatku kyslíku, avšak již v bezpečí. Druhý den ráno se dozvěděl, že šest jeho společníků se do tábora nevrátilo a že zoufale bojují o život. Když se bouře konečně utišila, pět z nich bylo mrtvých. Šestý měl tak strašné omrzliny, že mu musela být amputována pravá ruka. Peklo blízko nebe je vyčerpávající zprávou o nejtragičtější sezoně v historii Mount Everestu, podanou uznávaným novinářem a horolezcem Jonem Krakauerem. Pověřen úkolem napsat pro časopis Outside článek o rostoucí komercializaci hory, odjel do Himálaje jako klient nejuznávanějšího vysokohorského vůdce na světě Roba Halla. Tento pětatřicetiletý Novozélanďan dosáhl čtyřikrát vrcholu Everestu a dovedl k němu třicet devět horolezců. Vedle Hallova týmu vystupovala na horu expedice vedená čtyřicetiletým Američanem Scottem Fischerem. Hall ani Fischer ale nebezpečnou bouři, která se přihnala, nepřežili. Krakauerova zpráva, vycházející z očitého svědectví o tom, co se stalo na střeše světa, je svou emocionální jasností a dokonalým vylíčením událostí ojedinělým dílem. 2. vydání. Pod značkou Columbus vydal Rukopis s.r.o.... celý text

Literatura faktu Sport Příběhy
Vydáno: , Columbus (ČR)

Into Thin Air , 1997

mgeisselreiter
22.10.2017 5 z 5

Výborně napsané, poutavé, čte se jedním dechem. Zároveň autor dokázal přehledně celou komplikovanou situaci vylíčit tak, že se čtenář neztrácí v množství postav z několika týmů. Na rozdíl od některých kritiků Krakauera zcela chápu a jeho líčení beru opravdu jako co možná nejobjektivnější vylíčení událostí.
Knize k dokonalosti chybí už jen pár barevných fotek, ale i bez toho se obejde a několik černobílých snímků má dostatečnou vypovídající a ilustrační hodnotu. 100%, 22.10.2017.

Petroff
30.08.2017 4 z 5

Velmi, velmi silný zážitek. Výpověď od profesionálního novináře, přímo z první ruky, a přímo z vrcholu. Krakauerova přítomnost byla dost pravděpodobně jedním z důvodů, proč to tenkrát dopadlo, jak to dopadlo - neviním jeho osobu, byl to jen jeden faktor z mnoha, těžko říci, jestli důležitější, než jiné. Posralo se tam, co mohlo, škoda - ohromná škoda životů všech, kteří se z hory už nikdy nevrátili.
Román mi dal vcelku silný impuls k širšímu zájmu o Everest, díky čemuž jsem o Everestu a horolezení překousal dalších pár kousků.

Silmarien
20.08.2017 4 z 5

Tragédia z roku 1996 očami priameho účastníka.
Hneď ako som to dočítala, som si uvedomila, že si musím prečítať aj Bukrejevovu knihu, aby som si doplnila aj posledný dostupný kúsok skladačky.
Nejdem hodnotiť samotnú katastrofu, vôbec si neviem predstaviť podmienky a momenty, ako ľudské telo i myseľ pracujú. Obecne vo mne pri čítaní najviac rezonoval pocit "prečo?". Mala som dojem, že riziko bolo očividné a jasne viditeľné, ale verím že post a z pohodlného kresla augustovej Bratislavy človek vidí veci úplne inak.
Krakauerov štýl je presne taký, ako by človek od vypísaného novinára outdoorového časopisu čakal, čítalo sa to výborne. Tiež akceptujem, že kniha je jeho vlastnou terapiou ako sa vyrovnať s pocitom viny a vecami, ktoré sa tam stali.
Niečo mi ale chýbalo, takže o hviezdu menej.

Seditka
12.05.2017 5 z 5

Jedna z mála dobře napsaných knih, které se zabývají tématem "Expedice ve velehorách". Na stylu psaní je patrné, že se jedná o vypsaného autora, který má v této oblasti přehled (což ostatně vyplývá z jeho zaměstnání novináře píšícího pro outdorový časopis). Obsah knihy se neomezuje pouze na suché vyprávění tragického příběhu, ale autor zařazuje i faktografické údaje, postřehy a poznámky pod čarou, které činí z knihy nejen dokumentární zachycení osudu Hallovy expedice, ale i studnu informací o vztahu člověka a nejvyšších hor naší planety. Nezbývá než smeknout před poctivě a velmi čtivě napsanou knihou, kterou řadím nastálo mezi své oblíbené knihy. V kombinaci s poměrně zručně natočeným filmem Everest (pojednávajícím o stejné události) tvoří ucelený obraz jedné ze smutných kapitol dobývání nejvyšší hory světa.

iampatrik
02.05.2017 5 z 5

Nutnost pro ty, jenž se zajímají o nejvyšší místo na Zemi. Nutnost však také pro milovníky hor, dobrodružství a lidského odhodlání (pýše, lásky a hlouposti).
Mrazivě vylíčený skutečný příběh, který popisuje jeden ze zúčastněných.

PS. Pro doplnění také doporučuji pěkný film Everest (2015, Kormákur). Popřípadě knihu od dalšího zúčastněného - A. Bukrejeva, jenž má odlišný obrázek na danou expedici (tragickou událost).

lenka4434
22.11.2016 5 z 5

Má první kniha o velkých horách. Krásně napsaná.

Scarlett44
06.10.2016 5 z 5

Pointa, ktorú sa nám Jon Krakauer vlastne snažil v tomto emočne nabitom memoári doručiť, je v skratke asi takáto - nelezte na Everest, pokiaľ nie ste nadpriemerne excitovaní, adrenalín vyhľadávajúci šialenci, pretože inak riskujete dopravnú zápchu na Hillaryho schode, niekoľko amputovaných prstov a samozrejme aj to, že zostanete na najvyššej hore sveta ako zamrznutý exponát určený na obhliadanie, vágne pokrčenie plecami a či nevšímavé obchádzanie pre stovky bohatých Američanov, ktorí si veľkoryso zaplatia za jedinečnú ponuku nechať sa vyvliecť na vrchol sveta, zanechať za sebou slušnú nálož odpadkov, a v tom horšom prípade tam aspoň zamrznúť... veď tak sa predsa robí diera do sveta a zanecháva sa nezmazateľná stopa, alebo nie?

Inými slovami - jedna z najstrhujúcejších a najfascinujúcejších kníh, od ktorej som sa nemohla odtrhnúť.
A nevravím, že ak by sa naskytla príležitosť na ten Everest skutočne vyliezť, že by som jej sama odolala... ale to už je iná kapitola.

Brace
08.08.2016 5 z 5

Jelikož jsem nedávno viděl film Everest, který se zabývá stejným příběhem, byl jsem maličko ochuzen o moment jakéhokoliv překvapení (i když jaképak překvapení, když jsou na začátku knihy vyobrazeny fotografie tragicky zesnulých horolezců). Ale právě nebýt filmu, nepřečetl bych si knihu, což by byla škoda. Takto silný příběh, který si autor navíc nemusel vymýšlet, protože byl jeho součástí, jsem už dlouho nečetl. Těžko říct, zda Jon Krakauer skutečně podlehl nutkání knihu napsat a dostat to "zlé" ze sebe, nebo jen cítíl, že má v ruce bestseller, který mu přinese velkou slávu (a jistě i nemalý výdělek). Ať tak či tak, popasoval se s tím neskutečně čtivou formou. Navíc respekt k němu samotnému, protože byl jeden z hrdinů knihy a navíc nedělal ze sebe hrdinu, ale přiblížil nám i svůj strach, bolest, emoce. Určitě jukněte i na film, ukáže vám poslední minuty života zesnulých horolezců, tak jak je již Jon Krakauer vidět nemohl, a jak se "možná" staly.

mikeš2222
27.03.2016 4 z 5

Další moc silný příběh od Krakauera, celkově super, ale dost mě prudila ediční práce na českém vydání, které jsem měl v ruce (korektura, členění na strany - často chyběly věty).

gossipavlina
12.02.2016 5 z 5

Napsané čtivou formou, napínavé, určitě hodně zajímavé. Běhal mi mráz po zádech a měla jsem slzy v očích. Mám ráda knihy s výpověďmi o skutečných událostech.
Ale dovolím si takovou malou osobní poznámku: proč? V nepohodlí, strádání, na hranici života a smrti. Mnohým se tento hazard nevyplatil. Marní své životy, které si sami nedali pro nic. Zaplavují horu tunami odpadků a stává se z ní pohřebiště. Za chvíli přes mrtvoly nebude na Everestu kam šlápnout.
Určitě knížku doporučuji k přečtení. I těm, kteří horolezectví nechápou a nepatří mezi jejich oblíbené činnosti.
Ještě doplním, že tolik tiskových chyb jsem snad v žádné jiné knize neviděla. Opakující se text, pak i kousek chybějící věty. :-/

fina3210
09.02.2016 4 z 5

Knihu mi dal kamarád poté, co jsem viděla film, tudíž jsem zhruba tušila, o co se bude jednat. Jemu kniha přišla příliš nacpaná daty, statistikami a suchými popisky. Mně se naopak autorův styl velice líbí, moc ráda se dozvím něco nového (než jen číst románové podoby o životě druhých, kde si nikdy nejsem ničím jistá). A Everest je místo, jehož historie a současnost je úžasně zajímavá.

Bez pochyby je toto další z případů, kdy film na knihu nemá, přestože byl film skvěle zpracován.

Honey19
11.01.2016 5 z 5

Napínavé a strhující čtení. Opravdu jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Eidalon
03.01.2016 4 z 5

Impulzem k přečtení této knihy byla snaha udělat si „domácí přípravu“ před shlédnutím samotného „šlágru filmového průmyslu v závěru loňského roku (2015) – filmu Everest“. Toto dílko v režii Baltasara Kormáruka rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic (1996), při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování . . .

Autorem knihy je Jon Krakauer, novinář a horolezec, který byl přímým účastníkem expedice jako klient za jeden z nejpopulárnějších časopisů v USA Outside. Jon se měl zúčastnit expedice a podat živé svědectví o tzv. rostoucí komercializaci hory.

Kniha není žádnou fixí, ale skutečným popisem událostí z pohledu účastníka expedice Adventure Consultants. Jon Vás seznámí s horou a její historií, jak dostala své jméno, jak je vnímána domorodci a seznamuje Vás i s historií výstupů, tak jak byly především v uplynulém století sledovány a zaznamenány a následovaly v časové posloupnosti. Citlivé zařazování ukázek a citací z jiných děl dokladuje skutečnost, že zdolání Everestu je jen pro ty nejlepší a nejpřipravenější, ale i tak si hora každoročně vybírá svou daň v podobě lidských obětí.

Zároveň ale upozorňuje i na fakt komercionalizace hory, která v devadesátých létech minulého století gradovala. Na Everest se vypravuje stále více lidí, stále více expedic, majestátní příroda je zamořována lidskými výtvory, které zde expedice ať úspěšné či neúspěšné zanechávají.

Tam kde je poptávka je i nabídka, a tak se na horu vypravuje čím dále více expedic, jejímž cílem je dopravit na horu stále více klientů platících za to, že je zkušení horští vůdcové „dopraví“ až na vrchol. Nejvyšší hora je jen jedna a zájemců, kteří se chtějí pochlubit jejím zdoláním je stále víc a více . . .

A tak se postupně dozvídáte o solidaritě vůdců a zároveň jejich řevnivosti, kdy se předbíhají v riskování s cílem, kdo dříve, kdo obtížnější cestou, kdo bez kyslíku a co s nejmenší podporou, kdo všechny osmitisícovky v nejkratším čase atd. a to vše s cílem upozornit právě na sebe a mít tak konkurenční výhodu před ostatními.

Když se podíváte na výčet expedic (více jak 15), které v daný termín Everest zdolávaly – jaro 1996, přijde Vám na mysl, že zde bylo více jak 150 lidí se stejným cílem – zdolat Everest.

Kniha popisuji situaci v jednotlivých táborech, upozorňuje na řadu drobných chyb, které se postupně vršily, aby vyústili v tragedii, kdy si Everest vyžádal v krátkém časovém úseku velké množství obětí.

Osobní svědectví Jona a popisování jeho pocitů Vám pomohou plně pochopit mentalitu klientů, vůdců, šerpů a samotnou situaci v onen osudný den, přiblíží Vám co se skutečně dělo a odehrálo a nastíní, co se asi stalo a proč se věci odvíjely tak, jak nakonec dopadly.

V závěru se objevují dvě poznání, i přes tragedii jara 1996 se roční průměr obětí od jiných let zase tak příliš nevychýlil, hora bude přitahovat vždy dost zájemců, druhým faktem je, že je nutné počet zájemců o prvovýstup přísněji regulovat.

A pak výstup umožnit jen skutečným profesionálům . . .

Corvus
17.12.2015 5 z 5

Po přečtení Krakauerovi knihy, vyslechnutí několika přednášek a hlavně názorů Radka Jaroše na komerční expedice, jsem se utvrdil v tom, že není o co stát... Everest a bohužel už zdaleka nejen on, je doslova okupován baťůžkáři a lidmi, kteří kromě peněz nemají dostatek fištrónu ani na to, aby si před "výletem" na horu alespoň prošlápli zbrusu nové (tuhé) boty. O tom, že by si měli vyzkoušet zda jim alespoň pasují mačky na podrážku nemluvě. Já cestuji prstem po mapě a o horolezení pouze roky čtu či navštěvuji přednášky a outdoorová promítání. Nicméně i jako takto pasivní "horomil" mám dostatek mozkových buněk na to, abych věděl, že se svými nulovými zkušenostmi bych se asi neměl nechat s kyslíkovou maskou (= naprostý podvod) doslova dotáhnout šerpy na vrchol.

Co jsem tak četl některé názory horolezců, tak dnes jsou komerční zájezdy na osmy ještě o několik řádů absurdnější a tzv. klienti (!) jedou prakticky na výlet na Kokořín a ne do míst, kde mozkové buňky hynou rychlostí "opiček" v pivu při nedělním obědě. Nemluvě o znečišťování hory a okolí a znevažování výkonu skutečných horolezců. Vynikající kniha, kterou doporučuji naprosto všem, kdo mají respekt před horami a aspoň kapku pokory, která dnes všem citelně chybí.

knihomolka252
20.11.2015 5 z 5

Zdravím všechny, kdo četli tuto knihu i ty, kdo se ji chystají teprve číst.
Vy druzí - nenechte se odradit komentářem o "obrovském množství chyb", "absenci korektury" apod. Téměř celý pracovní život jsem se podobnou činností živila a i když mne děj zaujme a knihu doslova hltám, chyby vidím. Zde bych vážné chyby dokázala spočíst na prstech jedné ruky. (Bohužel, chyby vidím v některých recenzích na jiných webech, včetně profíků, a to i hrubky.)
Kniha je dobře napsaná, autor s upřímností přiznává své omyly a pochybení. Doporučuji nejprve vidět film a pak číst.

lukas0370
22.10.2015 5 z 5

Jakmile jsem dokoukal film, hnedka jsem musel sehnat knihu. Ta mě totálně dostala a druhou půlku knihy jsem četl téměř nerad. Velice realistický popis této tragédie na Everestu v roce 96 musel být pro všechny zúčastněné peklo. I když člověk čte tento příběh pouze na stránkách knihy, stává se součástí expedice a soucítí s aktéry. Čest všem. Doporučuji.

Burnettka
15.10.2015 5 z 5

Kniha byla opravdu skvělá. Moc se mi líbilo, že mi pan Krakauer přiblížil neštěstí, které se stalo. Čtivé, poutavé ale bohužel se spoustou chyb a překlepů. Ke konci knihy už to opravdu bylo příšerné :(

Rade
10.05.2015 5 z 5

Strhující drama, které je popsáno tak, že jsem měla pocit, ze se nacházím spolu autorem vysoko na svahu Mount Everestu, v mlze, mrazu a vichřici, lapám po dechu a nemohu udělat krok...
Nemyslím si ale, že by se někdo z horolezců v popsaném příběhu zachoval zbaběle a nepomohl druhému, pokud by na to měl sílu. Bohužel v tak extrémních podmínkách, kdy člověk často překračuje hranici vlastních sil a doslova bojuje o život, většinou druhému pomoci prostě nemůže. A pokud sílu má a navíc riskuje pro druhého život, je to hrdina, kterých se ale myslím i v tomto příběhu pár vyskytlo...
Co mě spíše zarazilo, je samotné pojetí tzv. komerčních výprav, kdy zkušení horolezci - horští vůdcové spolu se Šerpy "transportují" za peníze klienty na vrchol Everestu - za pomoci spousty fixních lan, lahví s kyslíkem a někdy i osobní účasti - doslova vystrkají klienta na vrchol. A když se pak takových výprav objeví na svahu najednou víc, dochází k zácpám na cestě, zdržení - a pak stačí málo - zhoršení počasí, nedostatek kyslíkových lahví, organizační chyby, výšková nemoc, selhání málo trénovaného klienta.... a ze zdánlivě dobře zorganizované dobrodružné výpravy je riskantní akce, která se mění v individuální boj o život.
Teď ještě přečíst si Výstup od A.Bukrejeva...

nameadel
15.04.2015 5 z 5

Jedna z těch knih, které zkrátka nemůžete pustit z ruky a zároveň se děsíte chvíle, kdy ji dočtete.

Mám však jednu výtku - korekturu této knihy někdo neuvěřitelně odflákl, takové chyby jsem ještě neviděla. Tedy podle překladu - nevyděla. Jestli/až ji budu číst znovu, stoprocentně sáhnu po originálu.

Mánička178
24.08.2014 3 z 5

Knížka je dobře napsaná, i když se v ní vyskytuje poměrně hodně chyb způsobených pravděpodobně rychlou úpravou do tisku.
Jinak se zdá tak upřímně napsaná, až mě chvílemi štvala a neměla jsem ji chuť dočíst - člověk se totiž dozví o tom, jak se s Everestem "zachází", což mě jako čtenáře milující hory a vše co se jich týká, přivádělo takřka k depresím z chování lidí... Smutná realita...
Knížka je jinak ale fajn, velmi čtivý styl...