Pařížská knihovna

Pařížská knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468555/bmid_parizska-knihovna-PkG-468555.jpg 4 317 85

Pařížská knihovna, druhý oceňovaný román autorky Janet Skeslien Charles, vychází ze skutečných událostí v Americké knihovně v Paříži, která se stala svědkem nejen lásek a snění, ale i hrdinství jejích zaměstnanců po nacistickém vpádu do Paříže. Příběh vás zavede skrze životní osudy Odile Souchetové do Paříže konce 30. let a nelehké doby nacistické okupace a následně do Montany na sklonku studené války, kde se prolíná s životem Lily, dívky z amerického maloměsta. Obě ženy spojí láska ke knihám, čtení a francouzštině, které jsou nejen klíčem k jejich podivuhodnému přátelství, ale i k celému románu. Ani jedna z nich z počátku netuší, že mají společného mnohem víc, než se na první pohled zdá. Pařížská knihovna je laskavě vyprávěný příběh z nelaskavých dob, jenž barvitě líčí kouzlo knih, oněch náhledů do životů druhých, které čtenářům poskytují inspiraci, dodávají odvahu a umožňují snít. Je o tichém světě literatury, jeho síle hojit zraněnou duši a sbližovat lidi.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

The Paris Library , 2020

MagdalenaSlaba
20.12.2021 4 z 5

V knize se prolínají dvě dějové linie. Hlavní hrdinkou dějové linky ze 40. let 20. století je vášnivá knihomolka Odile, která z pozice pracovnice Americké knihovny v Paříži přihlíží dění 2. sv. války. Odile je mladá dívka, která ačkoli sní o celoživotní lásce, snaží se nejprve dosáhnout soběstačnosti, jelikož vidí, že romantické vztahy v jejím okolí mnohdy krachují a žena se tak snadno může ocitnout v nesnázích. Zároveň se Odile v životě často nechá ovládat svými emocemi, což má někdy nedozírné následky pro ni i její okolí.
Hrdinkou druhé dějové linky, která se odehrává v 80. letech 20. století, je Lily, americká středoškolačka žijící v Montaně, kterou přitahuje mysteriózní postava jejich přistěhovalecké samotářské sousedky….
Kniha je hezky psaná, čtivá, srozumitelná, plná emocí. Autorka se snaží čtenáři vylíčit, jak odhodlaně se zaměstnanci Americké knihovny během 2. sv. války zasazovali o udržení knihovny v provozu. Důvodem celého jejich úsilí byla pouze jejich nezměrná láska k literatuře. Poněkud obtížné pro mě bylo vyladit se na horkokrevnou Odile, která má ve zvyku své okolí přísně soudit, ale podstatně méně přísně již soudí sebe. Její postava mi mnohdy připomínala rozmazlené dítě, které je plné ideálů a nemá představu o tom, jak těžký a krutý někdy může být život. Celkový dojem z knihy je ale dobrý, rozhodně stojí za přečtení, obzvlášť pokud také patříte mezi vášnivé knihomoly.

okeey
13.12.2021 5 z 5

Kniha, která je plná emocí. Dvě časové roviny, 2. světová válka a současnost. Promyšlený příběh, který s ubývajícími stránkami graduje až dospěje do bodu, kdy všechno začne dávat smysl. Zbožňuju knihy a knihách a knihovnách, natož pak když je příběh prolnutý s historií. Stejně si to prostě nedokážeme nikdo představit, jak to v těch 40. letech minulého století bylo. Ale díky těmto knihách jsme k pochopení o krůček blíže. Krásná kniha, která vás vtáhne do děje, nepustí a nedá vám spát. Děkuji autorce za tu práci, kterou si s knihou dala, je to znát. Rozhodně doporučuji!

Marie539
22.10.2021

Pařížská knihovna
Román je provoněn láskou ke knize, knihovnické práci a láskou ke čtenářům. Autorka jemně a s citem přiblížila atmosféru v knihovně , přátelské vztahy mezi kolegy . Knihovníci mají různou národnost. Děj se odehrává ve dvou rovinách, v Paříži a v Montaně v době před 2. světovou válkou a ve válce. Knihovníci se zapojí, můžeme říci ,do odboje. Posílají knihy vojákům na frontu, tajně nosí knihy židovským občanům. Kniha léčí a uzdravuje, Je to opravdu biblioterapie. Ve vyhraněných životních podmínkách se rodí velká přátelství. Je to také v této knihovně. Román zaujme, doporučuji.

domihruzkova
22.10.2021 4 z 5

Krásná kniha o lásce ke knihám. Mnohem více mě zaujala linka s Odile, škoda, že se jí autorka nevěnovala ještě více.

Marekh
20.10.2021 4 z 5

PAŘÍŽSKÁ KNIHOVNA je kniha odehrávající se během 2. světové války a nabízí nám pohled na Francii z jiného úhlu. Kniha má 2 dějové linie, které se odehrávají v minulosti během 2. světové války a v současnosti v Montaně (1983 – 1987). Tyto dějové linie se střídají.

Autorka podklad pro román shromažďovala a studovala několik let. Události v této knize vycházejí ze skutečných událostí a příběhů konkrétních lidí, ale některé prvky autorka změnila. Autorka v POZNÁMCE AUTORKY napsala: „Mým cílem při psaní této knihy bylo podělit se o málo známou stránku dějin 2. světové války a zachytit hlasy odvážných knihovníků, kteří se postavili nacistům, aby pomohli čtenářům a sdíleli lásku k literatuře..“

Kniha je hodně obsáhlá. Z této knihy jsem se dozvěděl hodně nových informací o AMERICKÉ KNIHOHOVNĚ V PAŘÍŽI, která fungovala po celé období 2. světové války. Knihovníci půjčovali knihy všem lidem včetně Židů a riskovali přitom vlastní životy. Knihy jim nosili také domů a také je balili a posílali vojákům do míst, kde se nacházeli. Nejděsivější pro mě bylo, že hodně lidí udávali svou rodinu, blízké a své sousedy a posílali anonymní dopisy nacistům. V knize se nacházejí odkazy na některé knihy včetně citátů a rovněž se v knize nachází různé dopisy.

Více se mi líbila asi linka z minulosti s hlavní hrdinkou ODILE, která také vystupuje v lince z přítomnosti a Odile se seznamuje s mladou dívkou LILY. Obě ženy pojí láska ke knihám, čtení a francouzštině a vytvoří se mezi nimi přátelství. ODILE se seznámí s novými lidmi v Americké knihovně v Paříži, se kterými bude pracovat a jelikož je mladá, tak se také zamiluje do jednoho muže.. LILY je puberťačka a její život není také jednoduchý.. Závěr knihy mi připadal trochu uspěchaný.

Po dlouhé době jsem se pustil do četby románu z 2. světové války, který se však odlišuje a díky této knize můžeme nahlédnout na válku ve Francii z jiného pohledu. Podobnou knihu z války jsem asi ještě nečetl. Kniha je napsána lehce, nenachází se v ní moc násilí a z tohoto pohledu si myslím, že se může líbit ženám. Po přečtení knihy, se člověk může zamyslet nad svým jednáním a chováním vůči lidem, které má rád..

Je určitě dobře, že existují knihovny a v době války se v této knize dočteme, že lidé v těchto těžkých časech měli zájem o knihy a navštěvovali knihovny, a lidé, kteří neměli možnost navštívit knihovnu osobně, protože bojovali za svou vlast, tak také měli zájem o zaslání knih, aby si ukrátili volné chvíle a alespoň na chvíli se ponořili do jiných světů a na malý okamžik zapomněli na všechny hrůzy, které se kolem nich dějí. Lidé si půjčovali knihy, noviny, časopisy a byli rádi, když si s někým popovídali o knihách, ale také o životě a válce, která všem ničila životy. Americká knihovna v Paříži měla také dětské oddělení, za což byly rády děti a také rády poslouchaly příběhy, které jim předčítala knihovnice.

Určitě jsem rád, že knihovny stále existují a lidé mají možnost si půjčovat knihy, časopisy, audioknihy, a dokonce také e-knihy, aniž by museli vytáhnout paty z domu. Většina současných knihoven jsou moderní zařízení a nabízejí řadu aktivit pro čtenáře, ať už se jedná o různé přednášky se spisovateli, pořádání soutěží a v neposlední řadě také kontakt se čtenáři. Možná někteří současní nakladatelé nemají rádi knihovny, poněvadž knihovny jim berou zisky z prodaných knih, ale myslím si, že knihovny by určitě měly zůstat zachovány, aby mohly být přístupné pro všechny čtenáře a kdokoliv si mohl půjčit knihu, kterou potřebuje. Knihovny jsou podporovány různými sponzory, zastupiteli měst a dalšími lidmi a to je nepochybně dobře, protože bez jejich podpory by provoz knihovny nebyl možný.

Citáty z knihy:

Lidé jsou hloupí, neví, co udělat nebo říct. Nevyčítej jim to, nikdy nevíš, co nosí v srdci.

Zjistila jsem, že láska není trpělivá a že není ani laskavá. Láska je podmínečná. Nejbližší lidé se k člověku mohou obrátit zády, zavrhnout vás kvůli něčemu, co vypadá jako drobnost. Člověk se může spolehnout jen sám na sebe.

… romány někdy mohou být skutečnější než život.

Čtení poskytuje únik, jiný námět na přemýšlení, vnitřní soukromí.

Knihovna bez zaměstnanců je pouhý hřbitov knih. Že knihy jsou jako lidé; že bez kontaktu umírají.

Někdy vítězství znamená prohru.

Ber lidi takové, jací jsou, ne takové, jaké je chceš mít.

Knihy jako jediné mají mystickou schopnost přimět lidi vidět očima druhých.

Knihovna je mostem z knih mezi kulturami.

Mojepočteníčko
19.10.2021 3 z 5

Líbilo se mi:
Fakt, že se příběh skládá z fikce i skutečných událostí. Překrásná obálka i předsádka Oblíbila jsem si postavu Lily a její vývoj. Neměla úplně snadné dospívání, nadělala spoustu chyb a přesto se z ní nakonec stala správná holka. Odile se mi na druhou stranu více zamlouvala jako starší a moudřejší dáma, která se snaží Lily vyvarovat obdobným zakolísáním. A nesmím zapomenout ani na knihovnu jako symbol pospolitosti, víry, pevného přátelství a naděje v těžkých časech.

Zklamalo mě: Odile jako mladá dívka mi prostě nesedla. Nemůžu najít správné slovo, kterým bych ji charakterizovala. Možná postrádala přirozenost...? Některé situace mi přišly přitažené za vlasy a občas jsem se trochu ztrácela. Mrzelo mě, že jsem téměř na konci knihy narazila na nehezké scény. Měla jsem pocit, že autorka zapomněla do příběhu promítnout hrůzy války a chce to rychle dohnat Byla bych spokojenější, kdyby měl román odlehčenou formu až do konce.

ydnac
17.10.2021 5 z 5

VYJÍMEČNÁ KNIHA.

O přátelství, podpoře, válce a především o VELKÉ LÁSCE KE KNIHÁM, knihovně a jejím čtenářům.

- Žiju, abych četla.
- Každý z nás má knihu, která ho navždy změnila.
- Čtení poskytuje únik, jiný námět na přemýšlení, vnitřní soukromí.
- Knihy jsou čerstvý vzduch, který umožňuje srdci tlouct, aby mozek mohl pracovat, živit
představivost a udržovat naději při životě.
- Ber lidí takové, jací jsou, ne takové, jaké je chceš mít :-)

DOPORUČUJI :-)

Lenka27
02.10.2021 5 z 5

I přes nedokonalý překlad a dokonce věcné chyby, ten příběh za to nemůže, že to odflákla překladatelka i korektorka.
Tolik krásných vět, které jsem dostala naservírované jako na na zlatém podnosu, jsem dlouho nečetla.
Krásný příběh, i jsem se poučila, citlivé prolínání rovin.
Jediná věc mi vrtá hlavou, všechny zmíněné knihy znám. Pátrala jsem po Sbohem půlnoci, nic jsem nenašla a ani jméno spisovatelky Jean Rhysová mi není známé.
Děkuji za dva krásné dny prosycené vůní zákusků profesorky Cohenové, za eleganci, tres chic, která mi na našich ulicích, ale obecně tak schází a taky za pravdu, že Francouzi nebyli tak skvělí, viz "vraní dopisy", matně zmíněný Vél' d'Hiv a za milenky nacistů.

soukroma
01.09.2021 3 z 5

Na začátku jsem si pochvalovala, že je to konečně zase něco jiného z války. Obraz americké knihovny, jejích "obyvatel" a vůbec Pařiže se pěkně skládal. Nicméně moje radost postupně uvadala, až se zcela utlumila: druhá linie o 40 let později se mi nelíbila, zejména Lily byla děsná, nevychovaná puberťačka, nenapravitelná slídilka a klepna, a její maloměsto v Montaně taky nic moc. A Odile, Pařížanka každým coulem, tam očividně samozřejmě nezapadala, ani se o to nesnažila, stejně jako se nesnažila kamkoli pohnout, a byla proto zcela bezvýrazná. Tahle linka byla vlastně skoro zbytečná, nic zajímavého a nového nepřinesla. A mladší Odile za války v Paříži, spolu s dalšími přáteli, mi vlastně taky k srdci nepřirostla. Všechny postavy byly takové neslané nemastné, a ty výraznější zas až moc neuvěřitelné.
Navíc jsem měla čím dál větší pochybnosti i o správném popisu knihovního provozu - nakonec měla být z nařízení zavřena pro veřejnost, o stránku dál ale pořád nebyla. Na frontu se posílaly balíky stovek knih, bez naděje na vráceni, nevím, jak dlouho by se svým inventářem tedy takto knihovna vydržela. O nákupu nových knih ani nemluvě, zejména v té době.
Nakonec tedy vysoké počáteční hodnocení sklouzlo k průměru.

A navrch to množství překlepů (nějak jsem nabyla naivní dojem, že snad kniha o knihách nebude tímto nešvarem postižena, že se jí věnuje péče a pozornost, jak si čtenář zaslouží, ale ne, nestalo se).

Lovana
31.08.2021 5 z 5

"Lidé čtou, válka, neválka. Tahle válka nás rozdělila, ale láska k literatuře nás opět spojí."
Kniha mě zaujala již na první pohled obálkou a názvem a po přečtení anotace jsem věděla, že tuto knihu chci číst, co nejdříve.
V knize máme dvě hlavní postavy, jednou z nich je Odile, mladá knihovnice s níž se seznamujeme v roce 1939 v Paříži a druhá časová linie příběhu se odehrává v Montaně v roce 1983, kde se seznamujeme s 12i letou dívkou Lily a i v této časové linii příběhu se setkáme s Odile. Osobně mám tyto příběhy, kde se střídají dvě časové roviny příběhu velmi ráda a opět se mi potvrdilo, že tento způsob psaní příběhu je můj šálek čaje.
V knize, zejména v pařížské části příběhu, se vyskytuje poměrně dost postav, ale neměla jsem problém, že by se mi postavy pletly a až na osamělé případy jsem si všechny postavy oblíbila.
Nečekejte příběh plný zvratů a napětí, ale atmosféra příběhu je naprosto úžasná. Měla jsem pocit, jako bych sama byla v Americké knihovně v Paříži a jako bych postavy z knihy znala osobně... Je to sice opět příběh odehrávající se za druhé světové války (a mám pocit, že s takovými se poslední dobou roztrhl pytel a snad všechny se alespoň částečně odehrávají v Paříži), ale díky prostředí knihovny je to vlastně úplně jiný příběh.
V knize jsem narazila i na pár překlepů, ale to se stane. Jedna zásadnějsí chyba je hned na druhé straně příběhu, kdy je chyba v roce, kdy Melvil Dewey navrhl desetinný systém (systém třídění knih), v knize je 1973, správně je o 100 let dříve. Už proto, že se příběh odehrává v roce 1939 to může být zarážející. Ale poslední dobou jsem četla hodně knih, ve kterých bylo chyb daleko více, takže jsem tyto chybky nijak zvlášť neřešila.
Mě se kniha velmi líbila, měla nezaměnitelnou atmosféru a moc mě potěšily citace z různých historických knih a spousta krásných "citátů".
Rozhodně si nezapomeňte přečíst Poznámku autorky, která dodá příběhu další rozměr.

Hodnocení 4,75*/5*

zuzana2599
25.08.2021 5 z 5

Ani tady nebudu šetřit hvězdičkami. Tolik knížky miluji a myslím, že téměř všechny by si zasloužily být pětihvězdičkové !!
Pařížská knihovna je pro mne očekávaný román o lásce ke knihám, ke knihovnám a knihovnicím. Je o spřízněnosti duší čtením - jsme tady přece bytosti spojené vášní pro čtení !!
Tento válečný příběh z Paříže se mi moc líbil, je laskavý a moudrý. Oblíbila jsem si Odile i Lily, jejich sílu, statečnost a odvahu.
Pařížská knihovna zajisté potěší a pohladí po duši každého milovníka knih !!

AjťačkaTýnka
23.08.2021 5 z 5

V policich knihkupectvi je prehrsel knih o dobe nacismu v mnoha podobach a je velmi tezke najit takovy pribeh, ktery by byl jiny, netuctovy. Pribehu Parizske knihovny se presne toto podarilo - je jiny a neni tuctovy. Nahlížíme zde "do hlavy" hned nekolika postavam, protinaji se dve casove linky, ktere jsou zdanlive odlisne a nic, krome hlavnich postav, je nepoji.

Obrovske plus (vyjma samotneho pribehu) davam autorcine razeni knih a nekterych terminu dle Deweyova desetinneho systemu. Dale velmi ocenuji spoustu francouzskych slovicek, diky kterym byl pribeh odlisny od ostatnich, byl o kousek lepsi. Kazdy knihomol zajasa pri hromade knih, ktere hlavni hrdinka zminuje, ze kterych take cituje. Pomyslnym vrcholem je zaver knihy, ve kterem autorka odhaluje pozadi udalosti, ktere jsou v pribehu popsany.

Minusem pro me jsou bezesporu chyby v textu. A obcas jsem mela pocit, ze na knihovne stoji a lezi vysledek cele valky. V jedne pasazi dokonce vsichni oddane a odvazne souhlasili s tim, ze knihovna zustane otevrena... skoro jako v nejakem dile se superhrdiny :-)

veruptackova
23.08.2021 5 z 5

Konečně pohled na druhou světovou válku z jiného úhlu. Z pohledu knih a knihovny, která poskytovala i v nelehké době naději a rozptýlení. Díky tomu mile ráda knize odpustím i pár chyb a překlepů v textu. :-)

Tohle není kniha plná zvratů, ale nezaměnitelné atmosféry. Je napsaná s takovým citem, že získáte pocit, že se jedná o skutečný příběh. Nejen v nelehké válečné době, ale i v roce 1983 mají postavy své starosti a chyby, díky kterým jsem si je okamžitě zamilovala. Přestože se v knize prolínají dvě časové roviny, jedna z postav se nachází v obou. Odile hraje velkou roli i v příběhu Lily a díky tomu můžeme sledovat vývoj její postavy a charakterové rysy. Obě časově roviny se skvěle doplňují. I když příběh plyne v pomalém tempu, rozhodně jsem se při čtení nenudila, ale naopak nadšeně hltala každou stránku. Díky krátkým úryvkům slavných klasiků se mi rozšířil i TBRlist o spoustu klasiků, které mám chuť si okamžitě přečíst.

Poznámky autorky jsou třešničkou na dortu této knihy, díky které zjistíte, že příběh vychází ze skutečných událostí a osudů lidí, kteří žili pro lásku k literatuře.

LaDouceBrise
20.08.2021 3 z 5

Tak zase jednou půjdu proti proudu. Nalákala mě mnohá doporučení (mimo jiné i to od Tatiany de Rosnay), jež slibovala milostný román z válečných dob jako stvořený pro mou maličkost - o lásce ke knihám, Paříži a francouzštině. Tematicky jsem knihu zvolila jako společníka na cestě po Francii, má příliš velká očekávání však byla ponechána na holičkách.

Náměť mě hodně zaujal, knihovna v hlavní roli slibuje čtenářský zážitek pro všechny skutečné milovníky literatury. Autorka vylíčila její prostředí opravdu do detailů, až jsem skoro cítila vůni starých ohmataných stránek. Láska ke knihám z příběhu přímo čišela, byla tak hmatatelná, až jsem si občas říkala, zda to není už příliš.

Samotný příběh skrýval dle mého názoru velký potenciál, který ale zůstal poněkud nevyužit. Kniha mě nedokázala vtáhnout do děje, ačkoli styl psaní nebyl vůbec špatný, ale zkrátka tomu stále něco scházelo. Možná to bylo tím, že jsem si od čtení dávala i několikadenní pauzy, či proto, že mi častokrát úplně nevyhovoval výběr postav, na které autorka soustředila svou pozornost. Uvítala bych například, kdyby poskytla víc prostoru Lily, jejíž životní překážky a útrapy na můj vkus nadměrně zestručnila - postupem čtení se kapitoly jí věnované objevovaly čím dál méně a tyto dlouhé promlky mě pak nutily listovat zpátky. Škoda také, že jsem nemohla nakouknout pod pokličku mileneckého vztahu Margaret, který byl nahlížen jen zvenčí, jako by se autorka chtěla vyhnout jakýmkoli detailům.

Největším zklamáním však pro mě byly jednoznačně chyby ve francouzštině, což se u mě neodpouští. Nejen špatně přepsaná výslovnost či vynechaná písmena ve slovech, ale také třeba nepřesný překlad do češtiny. Snad se jednalo o chyby překladatelky, ale i tak mě to u románu, který klade takový důraz na cokoli francouzského, nepříjemně překvapilo.

Vnímání a chování hlavních hrdinů mi místy přišlo značně naivní, chvílemi jsem měla pocit, že čtu o náctiletých, u nichž bych ještě pochopila, že některé věci nevidí, ne že jen nechtějí. Ale ačkoli jsem byla svědkem již několika literárních počinů zasazených do válečného období, Pařížská knihovna přece jenom nabídla zase trochu jiný pohled na tehdejší život obyčejných lidí, jichž se válka sice nedotkla přímo, ale i tak je navždy poznamenala.

„Lidé vždy nevědí, co udělat nebo říct. Snažte se jim to nemít za zlé, nikdy nevíte, co nosí v srdci.“

Kenan
19.08.2021 4 z 5

Přežívání knihovny ve válečné době a úporná i nebezpečná snaha zaměstnanců, aby se i v této době knihy dostaly ke svým čtenářům. Hezky napsáno. Už jen proto, že se celý děj točí kolem knížek :). Nějak ale nemohu dát 5 hvězdiček. Možná proto, že těch válečných příběhů už jsem četla dost.

Pípasek
18.08.2021 5 z 5

Dojemný román vychází ze skutečných událostí v Americké knihovně v Paříži, stanete se svědkem nejen lásky a snění, ale i hrdinství po po vpádu nacistů do Paříže. Opravdu nádherné čtení , které vyvolá všechny emoce

marcela8908
15.08.2021 5 z 5

Nádherná knížka, tolik silných slov a tolik pravdy....

Balenka
12.08.2021 2 z 5

Mne veru kniha a štýl autorky vôbec nesadli. Z úcty k čiastočne skutočnému príbehu dávam 2*. Inak by bolo hodnotenie nižšie..

Ivuska.09
07.08.2021 5 z 5

Poučené, inspirativní. Válka uchopená z trochu jiného pohledu, než je v knihách běžné. Silná hlavní hrdinka, silný příběh. Velmi dobře zpracovaný román.

tittanie
06.08.2021

Další kniha o válce. Už začínám mít pocit, že si neumím vybrat nic jiného.
Ze začátku jsem se docela dlouho nemohla začíst, možná to bylo i tím, že mám půjčených více knih a chtěla jsem číst jinou knihu, ale včera jsem dočetla tuto knihu víceméně najednou celou. A musím říct, že byla hodně zajímavá a že jsem si to nakonec užila. Jak už tu někdo psal, je to válka z jiného pohledu. Líbila se mi i linka z osmdesátých let.
Líbila se mi myšlenka, že jedna čtenářka byla čtenářka všežravec, četla romány, poezii, knihy o matematice... No já nejsem všežravec, ale spíš otesánek.