Pařížská knihovna

Pařížská knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468555/bmid_parizska-knihovna-PkG-468555.jpg 4 318 86

Pařížská knihovna, druhý oceňovaný román autorky Janet Skeslien Charles, vychází ze skutečných událostí v Americké knihovně v Paříži, která se stala svědkem nejen lásek a snění, ale i hrdinství jejích zaměstnanců po nacistickém vpádu do Paříže. Příběh vás zavede skrze životní osudy Odile Souchetové do Paříže konce 30. let a nelehké doby nacistické okupace a následně do Montany na sklonku studené války, kde se prolíná s životem Lily, dívky z amerického maloměsta. Obě ženy spojí láska ke knihám, čtení a francouzštině, které jsou nejen klíčem k jejich podivuhodnému přátelství, ale i k celému románu. Ani jedna z nich z počátku netuší, že mají společného mnohem víc, než se na první pohled zdá. Pařížská knihovna je laskavě vyprávěný příběh z nelaskavých dob, jenž barvitě líčí kouzlo knih, oněch náhledů do životů druhých, které čtenářům poskytují inspiraci, dodávají odvahu a umožňují snít. Je o tichém světě literatury, jeho síle hojit zraněnou duši a sbližovat lidi.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

The Paris Library , 2020

Teraesa
02.11.2023 5 z 5

Čo povedať na knihu, ktorá spája moje obľúbené miesto, obľúbenú činnosť a obľúbenú tému rozhovorov? Milujem knihy o knihách. Cítim pri čítaní nadšenie, že niekto tiež považuje túto tému za podnetnú. Nehovoriac o tom, keď je príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami a prežitý opravdivými osobami. Knihu som si užívala každým dúškom a prečítala som ju ani neviem ako. Nemôžem hodnotiť inak než 5/5.

bábuška
23.10.2023 2 z 5

Má představa byla že se jedná o knihu z válečných roků, mé zklamání bylo veliké. Spíše to byly vzpomínky dívky Odile na práci mezi dalšími knihovníky např. Margaret nebo Droběnka, posléze se přidává Lily. Jejich omyly mládí, co to vlastně je pevné přátelství a j. Klidně to mohla být povídková kniha, tímto slohem mě nijak nezaujala, byla jsem zklamaná.

Analady
17.10.2023 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, která je moc pěkně načtená. Nevím, jestli by mě bavilo čtení, ale poslech jsem si užila. Samotný příběh na mě působil tak trochu zvláštně, ale oceňuji, že byl originální. Jednoznačně mě bavila mnohem víc linka z minulosti. Co se dělo po osvobození, mě dost zasáhlo.

Janadvorackova
26.08.2023 2 z 5

Nudně zpracovaný krásný námět.

Kortez
10.08.2023 5 z 5

Krásná knížka o knížkách, knihovnách a knihovnicích, o čtenářích a vztazích nejen ke knížkám. A to právě zaujalo. Vztahy. Jak křehké může být přátelství, jak křehká může být láska. Poznáme to sice sami z osobního života, ale na příběhu Americké Knihovny v Paříži můžeme vychutnat ten nadhled a pochopit zákulisí vztahů které nám běžný život nenabídne.

Pavčule
20.07.2023 2 z 5

Určitě zajímavá část dějin , ale upřímně mě to moc nesedlo a některé kapitoly jsem doslova brala " letem světem " . Podobné příběhy ze druhé světové války mám ráda , ale tady mě příběh moc nebavil .

VeruMalfoy
10.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Když jsem po téhle knize sáhla, chtěla jsem něco odpočinkového, ale nakonec jsem dostala přesný opak. Byla to velice náročná kniha co se děje týče. I tak se mi to ale moc líbilo i když šlo o válečné téma, o postihy a lovení Židů do koncentračních táborů, o nemoc, smrt a pod. I když mi přišlo, že ta těžší témata jsou v knize podávána jakoby přes síto oproti jiným knihám. Je zde snaha o podání těžkého tématu s lehkostí, což bylo pro mě příjemné zjištění. Detailních knih z tohoto období už totiž máme plno.

zdenaR
07.07.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha nejen o lásce ke knihám.
Dvě dějové linie oživují děj, kniha je velmi čtivá.

kopeceli
30.06.2023 4 z 5

Toto je kniha, na kterou sedí označení román. Čtení ubíhá, jako když teče řeka - a najednou je konec. Příběh Odile se mi líbil moc. Souběžný příběh Lily se mi líbil na začátku, od poloviny méně. Vím, že je mládež sebestředná, hledá se. A přesto se mi nezdála reálná. Nosný je příběh Odile. Když po několika kapitolách pokračuje příběhem Lily, v první chvíli jsem nechápala, kam se poděla Odile.
Ale jinak mohu jen doporučit, kniha je výborná.

katerina3368
16.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha, která byla výborně načtená, takže se to krásné poslouchalo. Příběh byl dojemný, naučný i k zamyšlení. Co mi ale vadilo je ten konec, přišel mi nedomyšlený. Opravdu by po ní její otec či Paul nepátral? Myslím si, že by nebylo vůbec těžké ji najít když se vědělo, že vypomáhala v nemocnici. Stejně tak jsem nebyla spokojená s vývojem vztahu mezi Margret a Odile, lepší by se mi zdálo kdyby si k sobě opět našli cestu, protože Odile se ve finále jen prořekla, nechtěla ji ublížit.

lilites
07.06.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a s hlasem slečny/paní Lazorčákové to bylo naprosto skvostné.

Příběh plný přátelství, lásky, odvahy, knih, francouzštiny ale i zklamání, smutku, slz a tajemství..

Velice pěkné, vřele doporučuji..

Neluš
02.06.2023 5 z 5

(SPOILER) "Ber lidi takové, jací jsou, ne takové, jaké je chceš mít."

astroweb
28.04.2023 4 z 5

Poslechl jsem si knihu coby audioknihu, moc se mi líbil samotný příběh, okupace Francie a propojení s osmdesátými lety v Montaně v USA, vyznění dojemné a pěkné.

katallinka
27.04.2023 4 z 5

Četla jsem lepší knihy na toto téma. Nicméně příběh pěkně odsypal a prostředí knihovny je vždycky skvělé.

Vesmich
16.04.2023 5 z 5

Válka v knihovně a s knihami už tady byla. Na okupovaných britských ostrovech, v Německu a tentokrát v Paříži. Všechen ten meziválečný svist a šustot a válečný sajrajt čtenáře vtáhne hezky rychle. A potom vždycky střih a druhá linka, život v ospalé americké díře někdy v osmdesátkách. Ten střih je vždycky mazec!

uzivatel1190
03.04.2023 2 z 5

Bohužel nedočteno, a to jsem se na knížku tak těšila. Strašně nepřhledný styl psaní, který mě tedy vůbec nebavil.

Hani77
02.04.2023 5 z 5

Toto je kniha, na kterou se nedá zapomenout. Kniha pro všechny knihomoly. Příběh Odile mě nadchl. Nevěděla jsem o existenci Americké knihovny v Paříži. Ráda jsem se dozvěděla něco nového. Bohužel mě dost rušily ty vsunuté kapitoly Lily. Vždy přišly, když děj v příběhu Odile dospěl k nějakému zvratu, když jsem chtěla hltat, jak to bude dál. Váhala jsem mezi 4 a 5*, ale i přes menší výhrady musím dát plný počet.

niknikita
10.02.2023 3 z 5

Jsem na rozpacích s hodnocením, přestože námět knihy byl poměrně zajímavý. Ale samotné zpracování textu do dějových linek bylo nepřehledné, bez emočního náboje a působilo na mne chaoticky.
Na stránkách se to hemžilo výrazy, jako například mamka a Droběnka...to myslela autorka vážně?
Mohla bych pochválit některé působivé myšlenky, ty však však postupně zanikly v příběhu do ztracena.
Škoda nevyužitého potenciálu, který sliboval více.

Jirinamac
10.02.2023 3 z 5

Knížku jsem začala číst ve slovenštině a dlouho jsem se nemohla začíst, ale bohužel, ani když jsem si v knihovně půjčila český překlad, tak to nebylo o moc lepší. Zajímavě byla popsána činnost zaměstnanců v Americké knihovně v Paříži za 2. sv. války, ale v ději mi chybí nějaké vzrušující okamžiky. Obě dějové linky jsou bez napětí, aby se člověk těšil, co bude dál. A konec mi přišel rychlý, až unáhlený. Slovenská verze má trošku víc podrobnější překlad a na konci i pár fotek z té doby.

Mikik
09.02.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale musím říct, že jsem ráda, že převládala část z druhé světové války a knihovny :-) . Ta s Lily mi moc blízká paradoxně nepřišla. Ale prostředí knihovny, kde byli opravdu lidé na svém místě, to bylo moje.