Papírové domky

Papírové domky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499295/bmid_papirove-domky-gtX-499295.png 4 133 40

Román z města s černou duší Anna se přestěhuje s manželem Petrem a synem Vašíkem do Ostravy za Petrovým divadelním angažmá. Mají za to, že se konečně blýská na dobré časy. Jenže Petr chce víc. Chce ten dům, který ho již dlouho vábí, chce podávat herecké výkony, ze kterých běhá divákům mráz po zádech. A dům mu jde vstříc. Plní se mu každé jeho přání a vše jde jako na drátkách, dokud v blízkém okolí jejich nového domu nezačnou bez zjevných důvodů umírat zvířata. A to je jen začátek.... celý text

stesti.s.knihou
21.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Mladý herec Petr dostal v ostravském divadle snové angažmá, hlavní roli v nově připravované hře, což jej přimělo přestěhovat se spolu s jeho ženou a malým synem z Hradce do Ostravy. Příjemným překvapením je pro Petra také dům, do kterého se stěhují - bydlel v něm totiž v minulosti hudebník, kterého Petr od dětství obdivoval. Dům je rodině pronajat za nízký nájem a Petr s Annou se tak nestačí divit svému štěstí. To se však začne rychle měnit ve chvíli, kdy v domě objeví tajnou místnost s promítačkou, která jim ukáže netušené věci…
Kniha byla skvělá! Tyhle mysteriózní příběhy, kdy se realita prolíná se snem, já opravdu můžu. Když se k tomu přidá napětí, dynamický děj, v podstatě žádné zbytečné výplně příběhu a Ostrava, je pravděpodobně zaručen úspěch :)
Papírové domky rozhodně doporučuji.

čef
15.02.2023 4 z 5

Ke štěstí by mi stačilo, pokud by se kniha zabývala situací mladých manželů po přestěhování do Ostravy, do domu po zmizelém písničkáři. Rasovou otázku bych také zkousnul, popis těžkého života dětí v pasťáku také. Mysteriózní linku však nevydýchám, i když chápu, že k hororovému tónu, typu Faustův dům, to často patří. Profesionalita zde také je, ale snad se od autora někdy dočkáme něčeho lepšího a ne nějaký druhý díl Fausta jako u Goetha.

Clara_C
22.01.2023 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knížku, kde jsem spěchala se čtením až do konce. Nešlo si děj moc vychutnávat, naprosto mně pohltil, stejně jako dům své nájemníky.
A byť je to lehce fantaskní, ani v životě není nic zadarmo. Vždycky je to něco za něco. A někdy je cena hodně vysoká.

Pepina19
02.01.2023 5 z 5

Moc hezky napsané a kdo má rád mystiku si přijde na své.

zimolka
16.12.2022 1 z 5

Asi začnu číst obsah knih ,než se pustím do čtení. Toto není kniha pro mě,proto ani nehodnotím.

SSTknihy
12.12.2022 5 z 5

Co může být zajímavější než příběh, o kterém máte určitou představu, kam se bude vyvíjet a on se vám někde v první třetině otočí o 180 stupňů a pak ještě jednou, takže vás přiková napětím do židle a přinutí vás hltat každou další stránku v očekávání, co že ještě přijde a jak to celé skončí! Skvěle napsané, tajemné, mysteriózní, až lehce děsivé drama a zároveň citlivá sonda do života současné společnosti, odhalení křehkosti lidské duše a odvěký boj dobra a zla. A mimochodem, dávejte si pozor na to, co si přejete. Mohlo by se vám to splnit!

Márinka
20.11.2022 4 z 5

Papírové domky jsem si vypůjčila proto, že se děj odehrával v mé rodné Černé. Vím, že dnes už to není pravda, a při mých současných návštěvách se mi tam dýchá mnohem lehčeji. Přesto si ten přívlastek stále ponechává a zejména umělci ji tak často zobrazují.

Netušila jsem však, že Jiří Klečka nenapsal "obyčejný", ale mysteriózní román. Příběh, který ve čtenáři na jedné straně vyvolává strach a na straně druhé touhu přijít oné záhadě na kloub. Přiznávám, že jsem podlehla racionalismu a už ve třetině knihy jsem "odhalila zápletku". Nemohla jsem se mýlit více.

Tak, a to je vše, co smím k obsahu napsat. Nemohu ani naznačovat, protože cokoli více by prozradilo to, k čemu se musí čtenář dočíst, aby si skvěle napsaný tajuplný příběh užil až do konce. Autor totiž odhaluje důležitá fakta postupně, neustále překvapuje a nutí číst dál a dál. Rozhodně si přečtu i jeho prvotinu.

Kathy77
16.11.2022 5 z 5

Nebudu prozrazovat víc než by se mělo, proto.. moje očekávání od příběhu bylo veliké, začátek pro mě nijak zvláštní, ale od půlky už mě Dveře a dům nepustily. Po dočtení knihy velká spokojenost. Od Jiřího Klečky moje první kniha a můžu jedině doporučit. Najdete v ní opravdu všechno..

Mona-Lisa
30.10.2022 5 z 5

První stránky vám příběh jemně otevírá náruč a necháte se ukolébat, přístupným čtivým jazykem.
Tajemný barák v Ostravě s zvláštní minulostí a s novými nájemníky z Hradce. S mladou rodinkou.
Dominantní zčistajasna začne být interakce domu s lidmi, jak na sebe působí vzájemně, co si předávají.
Začalo me neskutečně pohánět jednání hrdinů, jejich otevíraní pandořiných skříněk a to za doprovodu neodbytného mravenčení strachu.
Co je klam? Co je pravda? Dlouho jsem nevěděla na čem jsem a důvěřovala pointě.
Celou knížku cítíš v pozadí děje napětí, vibruje každou stránku, tikající bomba.
Kniha ma i faustovský rozměr a ten já miluju. Úspěch za cenu zaprodaní duše. Stojí to za to? Všechno nebo nic.
Několikrát jsem během čtení byla překvapena-zvraty, jednáním postav, mysteriózními prvky. Jako opravdu bravo! Můj druhý kousek z edice TVÁŘ a hned pokukuju po dalším!

Peace
30.10.2022 2 z 5

"Věřím ve vše, dokud to není vyvráceno. Takže věřím na víly, mýty i draky. To vše existuje, pokud to existuje ve vaší mysli. Kdo řekl, že sny a noční můry nejsou stejně skutečné jako to, co je teď a tady?"

Půjdu trošku proti proudu chvály, co tu v komentářích je.. Bohužel mi děj úplně nesedl. Od půlky knihy jsem se přistihla, že se do čtení musím nutit a to mi vydrželo až do posledních stran. Škoda.

Knižní střípky
30.10.2022 4 z 5

Psát o této knize a neprozradit něco, co nemá býti prozrazeno, je jako bruslit na tenkém ledě. Je toho tolik, co bych vám ještě chtěla říci, ale nemůžu, protože chci, aby i další čtenáři byli překvapení tak, jako jsem byla já. Je to matoucí, místy děsivé s nádechem faustovského tématu, nutí vás to přemýšlet, kam až je člověk schopen v některých situacích zajít. A také co vše je ochoten obětovat, třeba na oltář úspěchu. Řekla bych, že je to ideální čtení na pochmurný podzim. Odnáším si z četby celkem silný zážitek, který je ale možná umocněný všemi těmi ostravskými reáliemi, protože když čtete knihu z míst, která moc dobře znáte, je ten zážitek vždy silnější. Každopádně byly pro mě PAPÍROVÉ DOMKY obrovským překvapením, naštěstí v pozitivním smyslu.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

martineden
28.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Vynikající záležitost! Čekala jsem nějakou rodinnou historii, takový ten příběh, kterých je nyní plno, ale tedy... Nechci moc prozrazovat, ale mně se tedy autor trefil do noty, i když veselé čtení to opravdu není, ostatně to faustovské téma nebývá nikdy. Ale téhle Markétce prostě držet palce musíte.

aishimizu
23.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Když jsem knihu vybírala, ani jsem netušila, že mě čeká něco nadpřirozeného a tajemného. Mohu říct, že to bylo příjemné překvapení, i když takovým tématům už příliš neholduji.
Líbilo se mi, jak autor něžně otevřel téma romské problematiky. Že vás čeká takové téma obohacené o mnoha myšlenek, které vám uvíznou v hlavě, se ale z anotace nedozvíte. Oslovilo mě, že autor do knihy zapracoval prvky romské kultury, o kterých se tolik nemluví.
Zajímavá je postava slepé sousedky a její poslání v knize. Co mě trochu znervózňovalo, tak byla přítomnost malého Vašíka. Ten musel přihlížet všemu, co se dělo. Ať se děje ve vašem životě cokoliv, vaše dítě při nesnázích neodstraníte, neschováte do bezpečí a nevyndáte, až bude líp...

jana14
16.10.2022 4 z 5

Příjemné překvapení. Mysteriózní román z našeho prostředí si nechám líbit. Výborná atmosféra, pro mne až mrazivá, a dobře vystavěný příběh. Docela si dovedu představit film. Autora si dávám na seznam.

zupri
05.10.2022 4 z 5

Mrazivě čtivé ... skvělé!

Dela111
02.10.2022 4 z 5

Papírové domky vychází ve vynikající edici "Tvář" nakladatelství Vyšehrad. Mě zatím žádná z těchto knih nezklamala a i tady jsem spokojená. Je to mysteriózní román o tom, co všechno je člověk ochoten udělat a podstoupit pro splnění svých snů a největších životních přání.
Hlavní postavy jsou Anna a Petr a jejich malý syn. Neméně důležitý je zde dům do kterého se nastěhují, je záhadný a strašidelný. Petr touží stát se slavným hercem, chce podávat nezapomenutelné výkony. Anna má skromnější profesní přání, silnější je u ní touha po bezpečí. Oba totiž pronásleduje minulost, oba trpí traumatizujícími zážitky z dětství. Po nastěhování do domu se jim začíná dařit a plnit všechna přání, hlavně Petrovi, ale jak už to v životě chodí, nic není zadarmo...
Zápletka románu se dotýká nadpřirozena, ale jde o silný příběh, který přináší hned několik podnětů k zamyšlení. Kniha je napsaná svižně a poutavě, je to výborné počtení, doporučuji.

Christie2020
24.09.2022 3 z 5

Knihu jsem koupila jen dle názvu, vůbec jsem netušila, o jaký druh příběhu se jedná.
Styl psaní velmi čtivý. Příběh překvapivý…jen opravdu úplně ne pro mě.
Na druhou stranu, něco si z něj přecejen odnesu.

jaroiva
18.09.2022 5 z 5

Od začátku mě to chytlo, že jsem si ani nestihla všimnout, že se to najednou stáčí k tomu, co normálně vůbec nečtu :D.
Nebudu spoilerovat, protože kdybych si podrobnější obsah někde přečetla v anotaci, nikdy bych si knížku nekoupila. Tak abych neodradila podobné typy, jako já. :)
Očekávání bylo překonáno.
Moje první kniha autora, mám už delší dobu koupených Pět ročních období, takže asi budou další na řadě.

cihunka
17.09.2022 5 z 5

Kniha mě pohltila už od první stránky a nepustila až do konce. Příběh je opředen tajemstvím a nadpřirozenem a během četby vyplouvají napovrch překvapivé události,které mi nedovolovaly knihu odložit. A když jsem ji přece jen odložit musela,tak jsem stále musela o příběhu přemýšlet.

lukas0037
03.09.2022 5 z 5

Tahle knížka ve mně doznívá od doby, co jsem ji dočetl. Nadchl mě krásně poetický jazyk, spousta krásných přirovnání a metafor. Příběh samotný svou pravou tvář odhaluje postupně a je to tak trochu metoda ledovce: vidíte jen špičku, ale tušíte, že velká část sdělení je hluboko pod povrchem. A že bolí. Skvělý text. Doporučuji