Paní Curieová

Paní Curieová https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237906/bmid_pani-curieova-237906.jpg 5 106 34

Životopisný román o objevitelce radioaktivity, vyšlý z pera její dcery. Je to psaný příběh o neobyčejné píli a houževnatosti ženy, která se stala objevitelkou světového jména, dvojnásobnou nositelkou Nobelovy ceny a řady jiných čestných titulů. Byla to dlouhá a krušná cesta, která ji vedla z chudého a porobeného Polska do Paříže na sorbonskou univerzitu, kde se seznámila s Pierrem Curie, svým pozdějším manželem. Spolu v neuvěřitelných podmínkách udělali první ze svých velkých objevů - objev prvku radia. Po manželově smrti pokračovala sama v práci. Lhostejná k poctám a bohatství žila jen prací, věnovala se svým žákům a rodině, a v tomto ústraní také zemřela. 23-076-71... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Madame Curie , 1938

zuzi1162
07.05.2020 5 z 5

Nádherně napsaný životopis.

jankor
14.10.2019 4 z 5

Moc dobře se mi četla, tu bych z ruky nedala, jeden z nejlepších životopisů.

Fatis04
30.09.2019 5 z 5

Fascinující žena a fascinující život, opravdu stojí za to přečíst ....

Radka1911
24.04.2019 4 z 5

Krásný, fascinující životopis. Četla jsem již podruhé a doporučuji.

princesse
18.03.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla a to v rámci Čtenářské výzvy 2019. Rozhodně doporučuji, stojí za přečtení, možná i několikeré. Myslím, že se k této knize ráda někdy vrátím. Paní Curie byla neuvěřitelná žena! Ta píle, rozhodnutí a hlavně realizace jejích snů a představ. Zasvětila celý život tomu, aby pomáhala ostatním, stejně jako její manžel, který tak nešťastně zemřel. Obrovská škoda pro lidstvo. Ovšem Marii tato hrozná událost nejen, že nezlomila, ale naopak posílila a s ještě větší vervou se vrhla do práce i za svého milovaného muže se kterým trávila jak život osobní, tak pracovní. Opravdu neuvěřitelná dvojice, která v mnoha směrech ovlivnila vývoj některých oblastí života nás všech.

Jana283
17.08.2018 5 z 5

Mnohokrát čtená a budu se vracet. Marie Curie je pro mne jednou z nejobdivuhodnějších, nejsilnějších a nechytřejších žen historie. A těch nej... by se našlo ještě víc, ale bohužel to neznamená, že by jí to přineslo šťastný a klidný život. Ale každá rána osudu jako by ji ještě víc posílila a ona šla nezlomená dál za svým cílem. Nikdy mne nepřestane inspirovat.

Atuin
22.07.2018 5 z 5

To se snad ani nedá nepsat jinak : Skvělá kniha. Strhne vás to, dojme a v mnoha v věcech porazí právě proto, že to není smyšlené dílo.
Napsáno je to absolutně dokonale, tak aby to s člověkem zacloumalo a přesto nenásilně, něžně, tak, tak ženský ( a teď to prosím nebrat zle, ostatně já jsem taky žena). V knize je toho mnoho, protože toho bylo mnoho co napsat a přeci určitě vše se říct nemohlo a nedalo, protože to není nikdy v lidských silách. Krásná kniha..5/5

Péťa1950
09.07.2018 5 z 5

Těžko něco napsat- obdivuhodný život, prací naplněná touha po vzdělání, láska, neuvěřitelně těžká práce,život naplněný na 100%.

IchbinMartina
29.10.2017

Kniha mě už od prvního začátku nadchla a netrvalo dlouho k jejímu přečtení. Tento životopis o tak obdivuhodné ženě mě opravdu inspiroval k rozšiřování si svých všeobecných znalostech v oboru přírodních věd. Tuto fantastickou knihu můžu jen a jen doporučit.

babicka_amalka
14.02.2017 5 z 5

obdivuhodná žena, obdivuhodný život - a skvělá knížka, která přiblíží nejen Marii Sklodowskou-Curie, ale i jejího muže, děti a fascinující svět vědy

schelby
27.04.2015

Fascinující příběh.

Jana_Z
22.11.2014 4 z 5

Knížka se čte opravdu pěkně, i když spíš než životopis působí jako červená knihovna. Asi to je tím, že autorkou je dcera Marie Curie - Sklodowské a tak prostě píše o mamince jenom pozitivně. Na druhou stranu já rozhodně netoužím po zbytečně dramatickém čtivu a tak jsem byla spokojená. Je to skvělá příležitost, jak se zábavnou formou dozvědět něco o nositelce Nobelovy ceny a pro většinu lidí tak nezáživné fyzice.

kika 13
06.11.2012 4 z 5

Román vypráví o ženě,která objevila radioaktivitu.Je to čistá bytost.Čte se to pěkně.

maryzka
16.06.2012 2 z 5

Kniha vypráví o první ženě,která se zabývala fyzikou,dostala Nobelovu cenu,objevila tři prvky, který se dostali do Mendělejovi tabulky