Pane Bůh, tady Anna

Pane Bůh, tady Anna https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382158/bmid_pane-buh-tady-anna-ObC-382158.jpeg 4 132 49

Anna série

Anně byly pouhé čtyři roky, když ji opustili rodiče a našel ji mladý Fynn, který se toulal ulicemi Lodýna. A jelikož nebyl schopen zjistit, kde bydlí, vzal ji domů ke své matce. S malou Annou si často vyprávěl a hrál; mluvili spolu o životě, o přírodních vědách a dalších zajímavostech. Hodně kamarádila s „panem Bohem“ a ráda mluvila i o něm. Malá Anna měla překvapující schopnost klást životně důležité otázky a odpovídat na ně - vykazovala až neuvěřitelný "tah na branku". Žádný, kdo se s touto treperendou setkal, nedokázal odolat její přímočarosti. Zkrátka život jejíma očima se nám ukáže jako daleko barevnější, než bychom si ho kdy dokázali představit. Kniha Pane Bůh, tady Anna dnes patří ke klasické četbě, a to nejen v anglicky mluvících zemích.... celý text

Literatura světová Náboženství
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Mister God, This is Anna , 1994

Chesterton
21.01.2020 4 z 5

Příběh o radosti poznávat Boha po svém. Hodně o nadšení ze sdílení zkušenosti a komunikace s ním. Zároveň o pokřivenostech obojího. O prolnutí Boha s veškerým řádem směřujícím k dobru a pravdivosti, které člověk neošidí. Matematiku nevyjímaje.

Vrátila jsem se po letech a po pročtení komentářů mi došlo, že asi hodně záleží, jaké kdo máme vzpomínky na vlastní dětské objevování souvislostí a řádu věcí...... viditelných i neviditelných .......
A taky s hravostí, fantazií a otevřeností sami v sobě.

"Velmi hezky zabalená křesťanská apologetika. Neuvěřitelný příběh s nevěrohodnou hrdinkou."
Píše se kdesi dole.
Podle mě apologetika skoro vůbec ne - příliš se toho rozumově nedokazuje, spíš naopak. Je to stejné jako u Malého prince. "Jen srdcem vidí člověk správně, to podstatné je očím neviditelné." Tudíž o uvěřitelnost či věrohodnost Anny až tolik nejde. Spíš o jemnost a otevřenost srdce čtenáře. O neokoralost :o)

Vrátila jsem se v audio podobě a bohužel mi přijde (přesto, že mám Báru Hrzánovou ráda jako herečku i člověka), že způsob, jakým je kniha načtena není úplně ideální. Jakoby se s jemností poselství autora malinko míjela. Nebo chvilkami přehrává. Nevím.

MadamC
17.01.2020 5 z 5

Velmi filozofická kniha o Bohu, člověku, matematice, světlu a velmi důležitých otázkách, prostě o životě. Ukazuje nám, že nejchytřejší jsme, když jsme dětmi, protože jsme všemu otevřeni a nepoužíváme ještě jazyk, na kterém jsme se dohodli. Jazyk, který popisuje realitu, která realitou vlastně vůbec není a používá slova, která pro nás v dětství neznamenají nic, ale v dospělosti jsou naším denním chlebem. Možná plně pochopíme, teprve až konečně půjdeme na zasloužený odpočinek.
Čtení je těžké a hutné (pro mne poslech), ale krásné! Člověk musí použít dokonce mozek, ale také otevřít své srdce, jinak neuvidí a nepochopí.
Určitě si dám opáčko, abych viděla, co mi po prvním poslechu uniklo.

hanča34
12.01.2020 3 z 5

nedočetla jsem, raději si seženu audionahrávku, výborně to namluvila Bára Hrzánová a Aneta Langerová

martina9959
26.12.2019 5 z 5

Kniha pro mne byla neskutečným obohacením. Miluju filozofování a uvažování nad věcmi (třeba i běžnými nebo teologickými) neobvyklými způsoby. Ráda v knihách podtrhávám a v téhle je podtržených vět a krásných myšlenek plno a plno,... Určitě bych ji doporučila všem.

MarVl
13.12.2019 5 z 5

Moc mne neoslovila

Peřinka
25.11.2019 2 z 5

Mé hodnocení je nutné brát s rezervou. Od knihy jsem měla asi úplně jiná očekávání. Kniha byla více filosofie než beletrie a postupně mi přišlo, že se autor pořád plácá ve stejné vodě. Pár zajímavých myšlenek by tam bylo, ale příběh pokulhává. Méně hvězdiček nedávám pouze proto, že jsem posledních 50 stránek přeskočila (abych aspoň zjistila, co že se to s tou Annou vlastně stalo) a nemám tedy právo hodnotit jako celek. Knihy odkládám zřídka, ale tohle mě prostě zklamalo...

heliiinka
07.11.2019 1 z 5

Nebavilo mě to. Annino filosofování bylo nezáživné a většinou jsem s výsledkem jejích myšlenek nesouhlasila.
Jediné, proč jsem to dočetla bylo to, že mě zajímalo, co se s Annou stane.

kob
29.10.2019 2 z 5

Oceňuji dokonalý výkon Báry Hrzánové při načítání audioknihy, ale z obsahu jsem byla trošku rozpačitá. Chvílemi půvabný, pár věcí k zamyšlení, ale celkově nuda, takže jsem se do poslechu nutila a dalo docela práci udržet pozornost.

fanous21
09.08.2019 3 z 5

Čtenář František tedy nenadchnut. Některé epizody byly šroubovité až běda, poselství těch několika málo stran mi zůstalo skryto, bohužel. Předmluva nakonec vyzněla kvalitnější než text samotný.

MahulenaK
08.08.2019 2 z 5

Mrzí mě, že dávám tak nízké hodnocení, ale knížka mě až na pár pasáží vůbec nebavila. Možná také proto, že jsem předtím zhlédla jedinečné představení Báry Hrzánové a Anety Langerové a měla jsem nasazenou laťku hodně vysoko. V případě knihy jsem měla občas chuť ji vůbec nedočíst.

Makropulos
01.07.2019 5 z 5

Pane Bůh, tak tohle byla opravdu krása. Jsem moc ráda, že jsem se dnes ráno v rozhovoru v rozhlase s Anetou Langerovou o této knížce, tedy audioknížce, dozvěděla. Hned jsem si ji koupila a prožila s ní úžasné odpoledne. Ten bezelstný a krásný dětský pohled na základní životní otázky mě bude asi ještě dlouho provázet. Přátelství, víra, církve, matematika, fyzika, Bůh, čísla, slova, život a smrt, otázky a odpovědi, a nejen to, viděno nevinnýma dětskými očima, v podání Báry Hrzánové a doplněné hudbou Anety Langerové mi přineslo skutečný zážitek. Doporučuji.

FifrQzypf
18.03.2019 5 z 5

Pěkná knížka, u které člověk musí udělat krok vzat, aby získal odstup. Pak uvidí, že není až tak o panu Bohovi, ale o životě.

SmisekIvuska
03.03.2019 3 z 5

Do knížky jsem se musela nutit a doufala jsem, že už bude konec. Jsou tam věci na zamyšlení, některé pasáže se četly dobře, ale část mě "nudila". Asi jsem měla větší očekávání, než mohla kniha splnit.

karel.kral
28.02.2019 5 z 5

Povídání o bohu zabalené do kouzelného příběhu mladé dívky a jejího objevování světa. Vřelý a živý příběh. Nemůžu říct, že bych všemu, co Anna objevila, rozuměl, ale kniha je kouzelná.

Malýmedvěd
13.02.2019 3 z 5

Hezká knížka s alternativním pohledem na otázky víry. Ale není to jen o náboženství, je to i o postoji k okolnímu světu, o přístupu k myšlení. Člověk se z té knihy může mnohé přiučit a hodně získat. Stejně tak může být pro jiné lidi kniha málo uvěřitelná a myšlenkami "mimo". Je to knížka, pro (v Čechách) menší publikum. Přečtení nelituji, ale budu ji doporučovat jen někomu.

vendy246
05.02.2019 2 z 5

Četla jsem na základě hodnocení zde, ale jsem zklamaná. Musela jsem se do toho nutit, málem jsem knihu několikrát odložila. Celé mi to přišlo vyumělkované, nepravděpodobné. Je z toho až příliš cítit, že autor chtěl zakomponovat své myšlenky do příběhu. Malé dítě debatující o Bohu na každém kroku a mladý kluk, kterého to ze všeho nejvíc zajímá. Ty úvahy mohou být zajímavé, pro někoho možná objevné. Pro duchovně založeného člověka nic nového pod sluncem.

hanka0308
11.01.2019 5 z 5

Kniha, která se mi dostala pod kůži. Moc se mi líbila dětská představivost Anny a její pohled na svět a Boha. Rozhodně stojí za to si ji přečíst. Ta mi zůstane dlouho v hlavě.

rajen
03.12.2018 3 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Hodně jsem se na ni těšila a vybrala si ji kvůli loňské výzvě. Nakonec na ni došlo až letos. Musím říct, že mě moc nevzala, resp. ten styl vyprávění. Holčina to byla pozoruhodná, pěkně bylo vykreslené i prostředí, ale jinak mi to prostě moc nesedlo. Taková slepenice různých událostí bez vazeb mezi nimi. Hovory s bohem a o bohu mi nic neříkají, ale co na tom bylo zajímavé, byly myšlenkové pochody malého dítěte a jeho chápání věcí, pohled na svět. Shrnuji to tak, že jsem to sice ráda přečetla, ale knihu s díky vracím a už číst nebudu.

simviki
13.11.2018 5 z 5

-- Když jsem byla malá holka, měla jsem kamarádku, která se vždycky během hraní nebo uprostřed cesty zastavila a se širokým úsměvem obrátila oči k obloze. " Já se takhle usmívám na Pánaboha", svěřila se mi. " A taky mu někdy posílám pusinky " Měla jsem ji ráda, ale tohle mi připadalo naprosto praštěné. Asi tak, jako připadala malá Anna některým konvenkčním křesťanům studené Anglie.
Tahle knížka s dětsky odzbrojujícími otázkami a odpovědmi, ale s hlubokým posláním, mi ji připomněla. ( už je to dáma velkého světa a namalovanými rty s bezchybným make-upem se usmívá dál, ale už ne na nebe)
Na první pohled knížka pro děti, ale při konfrontaci s dospělým, který se Anny ujal s lehkostí a samozřejmostí, jak bychom stěží mohli u mladého muže očekávat, najednou objevujeme pozoruhodné myšlenky . Řekla bych , že si knížka v ničem nezadá s jinými známějšími " sestřičkami " s podobnou tematikou. Napadá mě např. Malým princ nebo Pollyana. Někteří budou možná překvapeni tím nevinným a upřímným pohledem na Boha, nezatíženým zbytečnými obavami z pekelného ohně, nesešněrovaným předsudky a vžitými názory. Není podstatné, zda si autor holčičku vymyslel, nebo ji vskutku potkal ( ale my rodiče potvrdíme, že na takovéhle nápady a postřehy umí přijít jen malé všetečné děti) , důležité je to , co to znamená pro nás, čtenáře. Jestli se umíme stejně jako Fynn podívat na svět Aninýma očima, radovat se z maličkostí, obdivovat boží stvoření, nelámat si hlavu věcmi, které nemůžeme změnit a naopak zkoušet nějak změnit, to co šlo...

evask
04.10.2018 3 z 5

Knížka plná zajímavých myšlenek. Bohužel, na mě až příliš hloubavá. Tak nějak jsem text přeskákala.