Nedokončené příběhy

Nedokončené příběhy obálka knihy
Mé hodnocení:

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, jíž vrcholí trilogie Pána prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění. "Ti, kterým se kniha líbí jen jako 'historický román' a 'neobjasněné pohledy' pro ně přispívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře," napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka ve Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců. Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhlého informativního rejstříku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287/nedokoncene-pribehy-FIU-287.jpg 4.3629

Pán prstenů

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno, Mladá fronta

Unfinished Tales, 1980

Kniha Nedokončené příběhy

Mikindada

Kniha me nebavila, pribehy nezaujaly, tak jsem ani nedocetla, oproti PP a H mene poutava

HruzdnyMedved
28.12.2020

Velmi zajímavý soubor příběhů Středozemě z různých věků. Kniha je perfektní doplněk k dalším Tolkienovým knihám. Christopher Tolkien doplňuje souvislosti, které by jinak byly ztraceny v poznámkách jeho otce a značně tím obohacuje celý otcův svět.

Doporučuji nejprve přečíst další Tolkienovy díla (Pán prstenů, Hobit, Húrinovy děti, Pád Gondolinu) a až poté se vrátit k nedokončeným příběhům. Druhý dobrý způsob je nečíst je kompaktně, ale vždy pouze příslušné části vztahující se k dalším Tolkienovým dílům. Po přečtení Pána prstenů a Hobitu je velice pozoruhodné, číst příběhy z třetího a čtvrtého věku, kdy zjistíte, že příběh Hobita je úplně vytržen z poltického dění a širšího kontextu, jen jakýmsi drobným tahem ve velké hře mocných, kterou nás provází Gandalf. Odhalíte více o palantyrech, Sarumanovi a černých jezdcích.

Naopak příběhy z prvního a druhého věku je lépe přečíst až po Húrinových dětech a Pádu Gondolinu. Nezjistíte tak předčasně detaily určitých rozuzlení a mnohem lépe dokážete spojit příběhy na jedné časové linii.

AnoMANder
02.09.2020

Povinnost pro obdivovatele díla J.R.R. Tolkiena. Výborné doplnění předchozích děl, plno zajímavých informacích, komentářů, různé verze příběhů o osobách, místech, událostech ve Středozemi od Prvního po konec Třetího věku. Kniha je přehledná, čtivá s výborným poznámkových aparátem.
Ideální číst s Pánem Prstenů a Sillmarilionem po ruce :-)

jirka9453
17.05.2020

Povinnost pro Tolkienovce. Dozvíte se mnoho dodatků a poznámek ke známým příběhům, obsahuje úpravy a komentáře, které se, troufám si říct, jinde nedozvíte - a pokud Mistrovu práci tak jako já máte v srdci, nesmíte tento kousek opomenout.

Deia
02.04.2020

Každý príbeh obsahuje poznámky (niekedy dlhšie ako samotný príbeh) a niektoré obsahujú dodatky. Poznámky a dodatky často odkazujú na Silmarillion a s tým som mala dosť problém, pretože si ho už dobre nepamätám.
Väčšina príbehov ma naozaj bavila. Páčili sa mi príbehy o Galadriel a Celebornovi, o ostrove Númenor, o vzniku priateľstva medzi Gondorom a Rohanom. Človek ma pri čítaní pocit, ako by čítal skutočné príbehy, skutočné dejiny skutočnej krajiny.
Občas mi vadilo neustále listovanie k poznámkam, pričom niektoré mi prišli zbytočné (hlavne tie "jazykové"), až príliš detailné. Ale je naozaj fascinujúce aký úžasný svet Tolkien vytvoril a ako ho neskutočne prepracoval. Aj keď sa niektoré časti čítajú ťažšie, tak klobúk dole.
Ku knihe sa raz určite vrátim, do budúcna mám v pláne čítať ju súčasne so Silmarillionom (asi si to nechám niekedy na dôchodok, ak sa ho dožijem). Ale dostala som strašnú chuť si opäť prečítať Pána prsteňov, tak k tomu sa snáď dostanem ešte tento rok :D.
A tie obálky sú naozaj krásne.

WolfIssen
19.11.2019

Jak už mnozí poznamenali v komentářích, Tolkien a Středozemě není jen Hobit a Pán prstenů, ale především příběhy Prvního a Druhého věku. Dle mého názoru, nebýt výborného filmového zpracování Hobita a Pána prstenů od Petera Jacksona, spousta lidí by o tyto knihy ani nezavadila. Proto mi příjde pravděpodobný fakt, že vlivem prozatimního nezfilmování (a myslím si, že i nereálného) příběhů Prvního, Druhého a z velké části i Třetího věku tito lidé, když už se do četby na krátkou dobu pustí, mají tyto knihy jako rozvláčné, nudné a obsáhlé knihy historie čehosi, kde neexistuje Aragorn, Frodo, Eowyn apod. Tímto komentářem mám na mysli jak zmiňovaný titul Nedokončené příběhy, tak Silmarilion a Húrinovi děti. Stejně tak pro "skalní fanoušky" zfilmované verze dopadne i Pád Gondolinu a Beren a Lúthien. Jsem moc rád, že jsem velkým obdivovatelem Tolkienových děl a mohu tak nahlížet do historií a příběhů úžasných světů.

Pája20
21.07.2019

Jsem plně nadšený. Jako veliký fanoušek Tolkienových děl, jsem strašně nadšený a spokojený. Tolik informací a detailů byl požitek pro oči. Doporučuji všem fanouškům stojí to za to ale mám k tomu jen jednu výhradu sice je v knize mapka Númenoru ale osobně mi chybí v díle mapa Středozemě před a po změnění světa. Osobně nejsem až taaak moc zběhlý a místa si moc nevybavuji i když představu +- mám. Protože jsou zde záznamy a příběhy od prvního do 3 věku musel by mít člověk u toho otevřeného Pána prstenu a Silmallirion aby se mohl koukat kde co je. Ale to je jen detail . Úžasné zpracování a skvěle napsané. A klobouk dolů před popisky a složení a rozložení různých názvů a slov ze Sindarštiny, Quenijštiny a Telerinštiny :D. prostě super :)

Martian
08.06.2019

Jen pro Tolkienovy hardcore fanoušky.