Nedokončené příběhy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, jíž vrcholí trilogie Pána prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění. "Ti, kterým se kniha líbí jen jako 'historický román' a 'neobjasněné pohledy' pro ně přispívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře," napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka ve Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců. Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhlého informativního rejstříku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287/big_nedokoncene-pribehy-FIU-287.jpg 4.3691
Série:

Pán prstenů


Žánr:
Literatura světová, Povídky, Fantasy

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Unfinished Tales, 1980


více info...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Kniha Nedokončené příběhy

Luigi1
07.06.2021

Moc se líbili příběhy které krásně propojili oba Tolkienovi.Jsem moc rád,že patřím do této řady těchto čtenářů příběhů.Jsem nadšen z celé série z pera těchto spisovatelů.Celou sérii vřele doporučuji.

Mikindada
24.02.2021

Kniha me nebavila, pribehy nezaujaly, tak jsem ani nedocetla, oproti PP a H mene poutava


HruzdnyMedved
28.12.2020

Velmi zajímavý soubor příběhů Středozemě z různých věků. Kniha je perfektní doplněk k dalším Tolkienovým knihám. Christopher Tolkien doplňuje souvislosti, které by jinak byly ztraceny v poznámkách jeho otce a značně tím obohacuje celý otcův svět.

Doporučuji nejprve přečíst další Tolkienovy díla (Pán prstenů, Hobit, Húrinovy děti, Pád Gondolinu) a až poté se vrátit k nedokončeným příběhům. Druhý dobrý způsob je nečíst je kompaktně, ale vždy pouze příslušné části vztahující se k dalším Tolkienovým dílům. Po přečtení Pána prstenů a Hobitu je velice pozoruhodné, číst příběhy z třetího a čtvrtého věku, kdy zjistíte, že příběh Hobita je úplně vytržen z poltického dění a širšího kontextu, jen jakýmsi drobným tahem ve velké hře mocných, kterou nás provází Gandalf. Odhalíte více o palantyrech, Sarumanovi a černých jezdcích.

Naopak příběhy z prvního a druhého věku je lépe přečíst až po Húrinových dětech a Pádu Gondolinu. Nezjistíte tak předčasně detaily určitých rozuzlení a mnohem lépe dokážete spojit příběhy na jedné časové linii.

AnoMANder
02.09.2020

Povinnost pro obdivovatele díla J.R.R. Tolkiena. Výborné doplnění předchozích děl, plno zajímavých informacích, komentářů, různé verze příběhů o osobách, místech, událostech ve Středozemi od Prvního po konec Třetího věku. Kniha je přehledná, čtivá s výborným poznámkových aparátem.
Ideální číst s Pánem Prstenů a Sillmarilionem po ruce :-)

jirka9453
17.05.2020

Povinnost pro Tolkienovce. Dozvíte se mnoho dodatků a poznámek ke známým příběhům, obsahuje úpravy a komentáře, které se, troufám si říct, jinde nedozvíte - a pokud Mistrovu práci tak jako já máte v srdci, nesmíte tento kousek opomenout.

Deia
02.04.2020

Každý príbeh obsahuje poznámky (niekedy dlhšie ako samotný príbeh) a niektoré obsahujú dodatky. Poznámky a dodatky často odkazujú na Silmarillion a s tým som mala dosť problém, pretože si ho už dobre nepamätám.
Väčšina príbehov ma naozaj bavila. Páčili sa mi príbehy o Galadriel a Celebornovi, o ostrove Númenor, o vzniku priateľstva medzi Gondorom a Rohanom. Človek ma pri čítaní pocit, ako by čítal skutočné príbehy, skutočné dejiny skutočnej krajiny.
Občas mi vadilo neustále listovanie k poznámkam, pričom niektoré mi prišli zbytočné (hlavne tie "jazykové"), až príliš detailné. Ale je naozaj fascinujúce aký úžasný svet Tolkien vytvoril a ako ho neskutočne prepracoval. Aj keď sa niektoré časti čítajú ťažšie, tak klobúk dole.
Ku knihe sa raz určite vrátim, do budúcna mám v pláne čítať ju súčasne so Silmarillionom (asi si to nechám niekedy na dôchodok, ak sa ho dožijem). Ale dostala som strašnú chuť si opäť prečítať Pána prsteňov, tak k tomu sa snáď dostanem ešte tento rok :D.
A tie obálky sú naozaj krásne.

WolfIssen
19.11.2019

Jak už mnozí poznamenali v komentářích, Tolkien a Středozemě není jen Hobit a Pán prstenů, ale především příběhy Prvního a Druhého věku. Dle mého názoru, nebýt výborného filmového zpracování Hobita a Pána prstenů od Petera Jacksona, spousta lidí by o tyto knihy ani nezavadila. Proto mi příjde pravděpodobný fakt, že vlivem prozatimního nezfilmování (a myslím si, že i nereálného) příběhů Prvního, Druhého a z velké části i Třetího věku tito lidé, když už se do četby na krátkou dobu pustí, mají tyto knihy jako rozvláčné, nudné a obsáhlé knihy historie čehosi, kde neexistuje Aragorn, Frodo, Eowyn apod. Tímto komentářem mám na mysli jak zmiňovaný titul Nedokončené příběhy, tak Silmarilion a Húrinovi děti. Stejně tak pro "skalní fanoušky" zfilmované verze dopadne i Pád Gondolinu a Beren a Lúthien. Jsem moc rád, že jsem velkým obdivovatelem Tolkienových děl a mohu tak nahlížet do historií a příběhů úžasných světů.

Pája20
21.07.2019

Jsem plně nadšený. Jako veliký fanoušek Tolkienových děl, jsem strašně nadšený a spokojený. Tolik informací a detailů byl požitek pro oči. Doporučuji všem fanouškům stojí to za to ale mám k tomu jen jednu výhradu sice je v knize mapka Númenoru ale osobně mi chybí v díle mapa Středozemě před a po změnění světa. Osobně nejsem až taaak moc zběhlý a místa si moc nevybavuji i když představu +- mám. Protože jsou zde záznamy a příběhy od prvního do 3 věku musel by mít člověk u toho otevřeného Pána prstenu a Silmallirion aby se mohl koukat kde co je. Ale to je jen detail . Úžasné zpracování a skvěle napsané. A klobouk dolů před popisky a složení a rozložení různých názvů a slov ze Sindarštiny, Quenijštiny a Telerinštiny :D. prostě super :)

1