Nedokončené příběhy

kniha od:

Nedokončené příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287/bmid_nedokoncene-pribehy-FIU-287.jpg 4.4 774

Pán prstenů série

>

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, jíž vrcholí trilogie Pána prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění. "Ti, kterým se kniha líbí jen jako 'historický román' a 'neobjasněné pohledy' pro ně přispívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře," napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka ve Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců. Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhlého informativního rejstříku.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Unfinished Tales , 1980


více info...

Komentáře (48)

Komentáře 48 Recenze 0

Jara.v
Jara.v
předevčírem 4 z 5

Krásné příběhy, které se dobře četly. Některé pasáže trochu zdlouhavé a hlavně předmluva a poznámky na mě byly moc.

Palorizek85
Palorizek85
13.11.2023 5 z 5

Nádherné pojednání o Středozemi formou krátkých povídek o postavách Středozemě spolu s poznámkami Otce i syna - nutnost pro každého fanouška Tolkienova světa.


MilanBrabec
MilanBrabec
11.09.2023 4 z 5

Povinnost pro tolkienovské "badatele", kteří chtějí více proniknout do hloubky promyšleného a propracovaného světa, který je díky svým příběhům a mýtům téměř živoucí.

Set123
Set123
21.02.2023

Tolkien svým slovem maloval obrazy. Rozeznejme popředí a pozadí. Oboje je důležité. Na první zapomenout nelze, druhé však často opomíjeno bývá. Jestli byl někdo mistr na malování pozadí, byl to Tolkien. A je to, nenechme se zmást, právě pozadí, díky čemu popředí může velice vzrůst, co do své nádhery.

Hlavně Pán prstenů je popředím, je výraznou dominantou Tolkienova světa. Pozadí však Tolkien budoval mnohem déle a mnohem komplikovaněji. Hobit, Silmarillion, rozkvetlé příběhy o Húrinovi, Gondolinu, Berenovi a Lúthein (hlavně oni jsou tím pravým vrcholem, pro mě jistě), nedokončené příběhy, stovky a tisíce stran poznámek, náčrtů, změn. Neskutečná píle mistra věčně nespokojeného.

Nedokončené příběhy představují poměrně široké spektrum příběhů ze všech věků Ardy. Nebudu lhát, osobně jsem shledal (přečetl jsem si ji konečně po čtyřech letech, po které mi kniha ležela v knihovně) nejzajímavějšími vyprávění o Třetím věku, Právě ta doplňují pozadí Pána prstenů způsobem až neuvěřitelným. Dozvíte se ledacos o pouti Prstenových přízraků stíhajících prsten, o pohromě odehrané na Kosatcových polích, o Ereboru, o řádu Istari a dalším. O vztazích postav, o nenávisti vzniklé stran Sarumana mezi ním a Gandalfem, o historii, o jejíž existenci jste neměli ani tušení, ale její zjevení jakoby vám otevřelo nový svět. Samozřejmě, Silmarillion to není. Budiž. Stále to však funguje a rozhodně to stojí za přečtení. Pán prstenů se každým dalším střípkem informací stává geniálnějším obrazem, řekl bych nenahraditelným, nezastupitelným.

Nejen Třetí věk však obsahuje skvělé příběhy. První věk obsahuje hlavně povídání o Húrinovi a Tuorovi, respektive Gondolinu. To vás nemusí přehnaně trápit máte-li přečtený nikoliv Silmarillion, ten mnoho informací neobsahuje, ale Húrinovy děti a Pád Gondolinu. Následuje několik… ani snad ne příběhů, ale informací z Druhého věku. Vyprávění o Galadriel a Celebornovi pro mne bylo těžištěm vyprávění.

Tolkien při tvorbě svého díla spal. A při spánku snil svět, který netvořil, on jej nahlížel. To je nejlépe vidět na jeho esejích (Istari, Palantíry), případně, snad ještě lépe, na vyprávění i Kosatcových polích. To shledávám takřka dokonalým. Samozřejmě je to zřejmé i z dodatků k hlavní trilogii, přesto však toto připomenutí zahřálo u srdéčka.

ArkAngel
ArkAngel
02.02.2023 4 z 5

Víceméně fragmentární dílo doplněné o poznámky Tolkienova syna skvěle dokresluje pozadí mnoha příběhů ze Středozemě. Některé rozšiřují Silmarillion, jiné člověku osvětlí co předcházelo před Hobitem nebo Pánem Prstenů. Pochopitelně se to četlo mnohem lépe než již zmíněný Silmarillion a jsem rád, že jsem se tak dostal i k příběhům, které Jackson využil při vytvoření některých dějových linií svých filmů. Chválím ale jinak i více encyklopedické pasáže, které lépe osvětlí Palantíry apod.

cathyblack
cathyblack
11.12.2022 5 z 5

Tato sbírka nás ve formě vcelku krátkých příběhů a vcelku dlouhých, ale o to méně zajímavých poznámek, provede skoro celou historií Středozemě. Od věku prvního (Tuor, Gondolin, Glamrung) přes ten logicky druhý (Numenór, Galadriel a Celeborn) až k tomu třetímu, který pokrývá podrobnější výpravu k Ereboru či bitvy Rohanské proti Sarumanovi. Vzpomínáte na Púkely z Šeré Brázdy, kteří se mihnou v Návratu krále? Díky Christopherovi Tolkienovi máte možnost nejen s nimi, ale třeba i s Palantiry seznámit blíže. Zprvu se může zdát čtení náročné, ale pokud za sebou máte Hobita a příběh Jednoho (co všem vládne) a zakusili jste, co zmůže Silmarillion - tomuhle odolávat nebudete moc dlouho. Já se snažila knihu nepřečíst čtyři roky. Vtipný je důvod: Jakožto jediná kniha, která vyšla v Česku a týkala se Středozemě, zůstala mnou nepřečtená. Já se bála, že už nebudu mít šanci si přečíst něco nového, až příjde hlad po Středozemi. Ale díky tomu na pohled hezkému, co do obsahu strašnému, seriálu brzičko výjdou další publikace. Argo přislíbilo Nedokočky ilustrované, tak se na ně těším. Možná bude dokončen i Beren s Lúthien a třeba někdo přeloží i Pád Numenoru. No a třeba by někdo mohl zvážit i překlad Nature of ME, jakožto celé série Historie Středozemě, že? Materiálu je ještě hodně....

Skodinka89
Skodinka89
08.11.2022 3 z 5

Má to své kouzlo, ale nejvíce si to užijí "nejfanoušci". Příběhy super, jen některé pasáže přeskočeny.

uzivatel9146
uzivatel9146
09.08.2022 3 z 5

Studna vědomosti o Středozemí, jen se stačí napít. Kniha je také velmi komentovaná takže čtěte pasáž co napsal jrr a pak to komentuje jeho syn velmi zajímavým komentářem. Tohle je opravdu pouze pro ty hardcore fanoušky ale doporučuji

Vidlička
Vidlička
20.06.2022 5 z 5

Vedle Silmarillionu další úžasný náhled do dějin tohoto úžasného světa.

Co mě fascinuje nejvíc je, že když Christopher vypráví, jak se třeba ptal otce na nějaké detaily, ten odpovídal, že o tom nic neví, nebo že se zmínky nedochovaly! A společně s ním věřím na tenhle svět i já a určitě i halda z vás.

Luigi1
Luigi1
07.06.2021 5 z 5

Moc se líbili příběhy které krásně propojili oba Tolkienovi.Jsem moc rád,že patřím do této řady těchto čtenářů příběhů.Jsem nadšen z celé série z pera těchto spisovatelů.Celou sérii vřele doporučuji.

Mikindada
Mikindada
24.02.2021 1 z 5

Kniha me nebavila, pribehy nezaujaly, tak jsem ani nedocetla, oproti PP a H mene poutava

HruzdnyMedved
HruzdnyMedved
28.12.2020 5 z 5

Velmi zajímavý soubor příběhů Středozemě z různých věků. Kniha je perfektní doplněk k dalším Tolkienovým knihám. Christopher Tolkien doplňuje souvislosti, které by jinak byly ztraceny v poznámkách jeho otce a značně tím obohacuje celý otcův svět.

Doporučuji nejprve přečíst další Tolkienovy díla (Pán prstenů, Hobit, Húrinovy děti, Pád Gondolinu) a až poté se vrátit k nedokončeným příběhům. Druhý dobrý způsob je nečíst je kompaktně, ale vždy pouze příslušné části vztahující se k dalším Tolkienovým dílům. Po přečtení Pána prstenů a Hobitu je velice pozoruhodné, číst příběhy z třetího a čtvrtého věku, kdy zjistíte, že příběh Hobita je úplně vytržen z poltického dění a širšího kontextu, jen jakýmsi drobným tahem ve velké hře mocných, kterou nás provází Gandalf. Odhalíte více o palantyrech, Sarumanovi a černých jezdcích.

Naopak příběhy z prvního a druhého věku je lépe přečíst až po Húrinových dětech a Pádu Gondolinu. Nezjistíte tak předčasně detaily určitých rozuzlení a mnohem lépe dokážete spojit příběhy na jedné časové linii.

AnoMANder
AnoMANder
02.09.2020 5 z 5

Povinnost pro obdivovatele díla J.R.R. Tolkiena. Výborné doplnění předchozích děl, plno zajímavých informacích, komentářů, různé verze příběhů o osobách, místech, událostech ve Středozemi od Prvního po konec Třetího věku. Kniha je přehledná, čtivá s výborným poznámkových aparátem.
Ideální číst s Pánem Prstenů a Sillmarilionem po ruce :-)

jirka9453
jirka9453
17.05.2020 5 z 5

Povinnost pro Tolkienovce. Dozvíte se mnoho dodatků a poznámek ke známým příběhům, obsahuje úpravy a komentáře, které se, troufám si říct, jinde nedozvíte - a pokud Mistrovu práci tak jako já máte v srdci, nesmíte tento kousek opomenout.

Deia
Deia
02.04.2020 5 z 5

Každý príbeh obsahuje poznámky (niekedy dlhšie ako samotný príbeh) a niektoré obsahujú dodatky. Poznámky a dodatky často odkazujú na Silmarillion a s tým som mala dosť problém, pretože si ho už dobre nepamätám.
Väčšina príbehov ma naozaj bavila. Páčili sa mi príbehy o Galadriel a Celebornovi, o ostrove Númenor, o vzniku priateľstva medzi Gondorom a Rohanom. Človek ma pri čítaní pocit, ako by čítal skutočné príbehy, skutočné dejiny skutočnej krajiny.
Občas mi vadilo neustále listovanie k poznámkam, pričom niektoré mi prišli zbytočné (hlavne tie "jazykové"), až príliš detailné. Ale je naozaj fascinujúce aký úžasný svet Tolkien vytvoril a ako ho neskutočne prepracoval. Aj keď sa niektoré časti čítajú ťažšie, tak klobúk dole.
Ku knihe sa raz určite vrátim, do budúcna mám v pláne čítať ju súčasne so Silmarillionom (asi si to nechám niekedy na dôchodok, ak sa ho dožijem). Ale dostala som strašnú chuť si opäť prečítať Pána prsteňov, tak k tomu sa snáď dostanem ešte tento rok :D.
A tie obálky sú naozaj krásne.

WolfIssen
WolfIssen
19.11.2019 5 z 5

Jak už mnozí poznamenali v komentářích, Tolkien a Středozemě není jen Hobit a Pán prstenů, ale především příběhy Prvního a Druhého věku. Dle mého názoru, nebýt výborného filmového zpracování Hobita a Pána prstenů od Petera Jacksona, spousta lidí by o tyto knihy ani nezavadila. Proto mi příjde pravděpodobný fakt, že vlivem prozatimního nezfilmování (a myslím si, že i nereálného) příběhů Prvního, Druhého a z velké části i Třetího věku tito lidé, když už se do četby na krátkou dobu pustí, mají tyto knihy jako rozvláčné, nudné a obsáhlé knihy historie čehosi, kde neexistuje Aragorn, Frodo, Eowyn apod. Tímto komentářem mám na mysli jak zmiňovaný titul Nedokončené příběhy, tak Silmarilion a Húrinovi děti. Stejně tak pro "skalní fanoušky" zfilmované verze dopadne i Pád Gondolinu a Beren a Lúthien. Jsem moc rád, že jsem velkým obdivovatelem Tolkienových děl a mohu tak nahlížet do historií a příběhů úžasných světů.

Pája20
Pája20
21.07.2019 5 z 5

Jsem plně nadšený. Jako veliký fanoušek Tolkienových děl, jsem strašně nadšený a spokojený. Tolik informací a detailů byl požitek pro oči. Doporučuji všem fanouškům stojí to za to ale mám k tomu jen jednu výhradu sice je v knize mapka Númenoru ale osobně mi chybí v díle mapa Středozemě před a po změnění světa. Osobně nejsem až taaak moc zběhlý a místa si moc nevybavuji i když představu +- mám. Protože jsou zde záznamy a příběhy od prvního do 3 věku musel by mít člověk u toho otevřeného Pána prstenu a Silmallirion aby se mohl koukat kde co je. Ale to je jen detail . Úžasné zpracování a skvěle napsané. A klobouk dolů před popisky a složení a rozložení různých názvů a slov ze Sindarštiny, Quenijštiny a Telerinštiny :D. prostě super :)

Martian
Martian
08.06.2019 3 z 5

Jen pro Tolkienovy hardcore fanoušky.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
31.05.2019 4 z 5

Jestli jsem si myslel, že Silmarillion je těžké čtení, tak Nedokončené příběhy mě přesvědčily o opaku, převážně se jedná o spoustu poznámek, které Tolkienův syn dal jakž takž dohromady a zakomponoval do jedné knihy, logicky mě nejvíce bavily beletrické části hlavně Námořníkova žena a část o Istari, tohle doporučuji hlavně zarytým Tolkienovcům!

rutto45
rutto45
28.12.2018 4 z 5

Tolkien opäť dokázal, že nepochádza z tohto sveta. Je to génius. Sami seba sa pýtate, ako mohol nejaký smrtelník vymyslieť niečo tak komplexné? Trochu ma ale mrzelo, že Christopher k niektorým príbehom v poznámkach uviedol aj 1-2 alternatívy, podľa spisov čo našiel po otcovi, čím vytvoril mierny chaos v celkovej predstave histórie Stredozeme a niektoré menšie príbehy sa mi tak domiešali, že už som aj zabudol o čom boli. Jednoznačne nutné prečítať viackrát.

Lolila
Lolila
06.12.2018 5 z 5

Je to ťažšie čítanie. Určite je potrebné prečítať najskôr Hobita a Pána prsteňov (a možno aj Silmarillion), aby ste sa nestratili v deji. Ale je to neskutočné dielo, premyslené do detailov. Pri čítaní máte dojem, že nejde o vymyslený svet, ale niečo reálne, čo sa naozaj stalo.

iveta3867
iveta3867
12.06.2018 3 z 5

velice těžké čtení, z většiny pouhé konstatování faktů bez většího příběhu.. dočtou asi jen opravdoví fanoušci pána prstenů..

Miro.slav
Miro.slav
09.03.2018 5 z 5

Ak sa vám čítal ťažko "Silmarillion", tak toto sa bude čítať ešte ťažšie. Ak sa vám čítal ťažko už samotný "Pán prsteňov", tak po tejto knihe radšej nesiahajte. Ak sa vám však ťažko čítal už "Hobbit", tak potom ste úplne na nesprávnej adrese. Pre všetkých ostatných je táto kniha možnosťou študovať transformáciu celého Tolkienovho mytologického sveta.

Mathrael
Mathrael
31.12.2017 4 z 5

Podobně jak Silmarillion, chápu, že ta roztroušenost k tomu patří. Ale přesto, raději čtu ucelené celky.
To nemění nic na tom, že jednotlivě jsou to prostě úžasná díla.

Shindo
Shindo
13.12.2017 5 z 5

Ďalší Tolkienov klenot. Keďže však ide o akúsi "nadstavbu" je dobré, ak si človek najprv načíta Pána Prsteňov a Hobbita, nitky sa mu pospájajú a získa tým ucelenejší obraz.

puml
puml
18.09.2017

Kniha je určena spíše pro pokročilejší znalce díla J.R.R.T. a příběhů z Prvního, Druhého a Třetího věku. Ke každému příběhu je komentář syna Christophera. Z četných poznámek je pak patrné, jak rozdílně se některé příběhy vyvíjely a jak se jednotlivé postavy měnily v čase.

Osobně se mi nejvíce líbila Historie Galadriel a Celeborna, ve kterém se dozvíme mnohé o tvůrci prstenů Celebrimborovi a spousty zajímavých informací o Druhém věku Středozemě. Dobrý je také příběh Výpravy k Ereboru, kde je z pozice Gandalfa vysvětleno, jak vůbec narazil na Thorina a jak se celá ta pouť k Hoře narychlo upekla. Zajímavé jsou také závěrečné příspěvky o Istari a Palantírech.

Charlie119
Charlie119
08.07.2017 4 z 5

Je to vlastně rozšířený Silmarillion. Pokud vás tedy bavil, není nic snažšího, než si doplnit vzdělání v posledním zásadnějším díle, které už však z růsných poznámek sestavil Jonhův syn. Příběhy jsou nedodělané, jak vyplývá z názvu, a jejich vyvrchcholení je tedy záležitostí poznámek apod.

PatSandor
PatSandor
06.02.2017 5 z 5

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.
Škoda že toho Tolkien nestihl víc dokončit.

KaRei
KaRei
01.09.2016 4 z 5

Super rozšíření k Silmarilionu.
Velice se mi líbila kapitola o Tuorovi (škoda že končí, jakmile je Gondolin na dohled), Númenorském námořním králi, a pak povídání o Drúadanech. Jestli se vám podařilo začíst se do Silmarilionu a máte chuť na další informace o Středozemi, rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit.
Jen je škoda, že Argo tuto knihu nevydalo také ve formátu jejich ilustrované série.

kuska
kuska
05.01.2016 4 z 5

Určitě zajimavé dodatky z tolkienova světa. Myslím, že by zaujala každého milovníka Středozemě. Je pravda, že některé informace bych nemusela vědět, jiné zas byly pro mě zajímavé, prostě každý znalec Středozemě si tam najde to své...

Štítky knihy

Středozem, Středozemě (Tolkien)

Autoři knihy

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973
Christopher Tolkien
anglická, 1924 - 2020

Kniha Nedokončené příběhy je v

Právě čtených31x
Přečtených1 295x
Čtenářské výzvě13x
Doporučených68x
Knihotéce842x
Chystám se číst405x
Chci si koupit154x
dalších seznamech8x