Nedokončené příběhy

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě jsou souborem vyprávění, jež pokrývají celé časové pásmo od prehistorických Starých časů Středozemě, detailně popisovaných v Silmarillionu, až po Válku o Prsten, jíž vrcholí trilogie Pána prstenů. Netvoří ucelený dějový proud, ale nabízí čtenáři ojedinělou možnost seznámit se s pozdějšími či podrobnějšími verzemi příběhů, s nimiž se již setkal v předchozích dílech, nahlédnout do procesu Tolkienovy tvorby a znalost již známých dějů obohatit o dosud nepublikovaná pojednání a zlomky vyprávění. "Ti, kterým se kniha líbí jen jako 'historický román' a 'neobjasněné pohledy' pro ně přispívají k literárnímu účinku, dodatky prostě nevezmou na vědomí a učiní dobře," napsal r. 1955 J. R. R. Tolkien o závěrečné části trilogie Pán prstenů. Nedokončené příběhy lze naopak doporučit těm, kteří si se zájmem přečtou Gandalfovo vyprávění o tom, jak se stalo, že poslal trpaslíky na slavný dýchánek u Bilba Pytlíka ve Dně pytle, fascinující líčení povstání Pána Vod Ulma z moře ve Vinyamaru nebo detailní popis Bitev u Brodů přes Želíz a vojenské organizace Rohanských jezdců. Obsáhlý svazek, zahrnující rovněž podrobnou verzi legendy o Túrinu Turambarovi, příběh Aldariona a Erendis, který se jako jediný zachoval z dob před Pádem Númenoru, či pojednání o Řádu čarodějů a palantírech, z autorovy pozůstalosti uspořádal a komentářem a poznámkami vybavil Tolkienův syn Christopher, který je také autorem rozsáhlého informativního rejstříku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287/nedokoncene-pribehy-FIU-287.jpg 4.3567

Pán prstenů

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta

Unfinished Tales (1980)

Kniha Nedokončené příběhy

Pája20

Jsem plně nadšený. Jako veliký fanoušek Tolkienových děl, jsem strašně nadšený a spokojený. Tolik informací a detailů byl požitek pro oči. Doporučuji všem fanouškům stojí to za to ale mám k tomu jen jednu výhradu sice je v knize mapka Númenoru ale osobně mi chybí v díle mapa Středozemě před a po změnění světa. Osobně nejsem až taaak moc zběhlý a místa si moc nevybavuji i když představu +- mám. Protože jsou zde záznamy a příběhy od prvního do 3 věku musel by mít člověk u toho otevřeného Pána prstenu a Silmallirion aby se mohl koukat kde co je. Ale to je jen detail . Úžasné zpracování a skvěle napsané. A klobouk dolů před popisky a složení a rozložení různých názvů a slov ze Sindarštiny, Quenijštiny a Telerinštiny :D. prostě super :)

Martian

Jen pro Tolkienovy hardcore fanoušky.

KubaHanzelin

Jestli jsem si myslel, že Silmarillion je těžké čtení, tak Nedokončené příběhy mě přesvědčily o opaku, převážně se jedná o spoustu poznámek, které Tolkienův syn dal jakž takž dohromady a zakomponoval do jedné knihy, logicky mě nejvíce bavily beletrické části hlavně Námořníkova žena a část o Istari, tohle doporučuji hlavně zarytým Tolkienovcům!

rutto45
28.12.2018

Tolkien opäť dokázal, že nepochádza z tohto sveta. Je to génius. Sami seba sa pýtate, ako mohol nejaký smrtelník vymyslieť niečo tak komplexné? Trochu ma ale mrzelo, že Christopher k niektorým príbehom v poznámkach uviedol aj 1-2 alternatívy, podľa spisov čo našiel po otcovi, čím vytvoril mierny chaos v celkovej predstave histórie Stredozeme a niektoré menšie príbehy sa mi tak domiešali, že už som aj zabudol o čom boli. Jednoznačne nutné prečítať viackrát.

Lolila
06.12.2018

Je to ťažšie čítanie. Určite je potrebné prečítať najskôr Hobita a Pána prsteňov (a možno aj Silmarillion), aby ste sa nestratili v deji. Ale je to neskutočné dielo, premyslené do detailov. Pri čítaní máte dojem, že nejde o vymyslený svet, ale niečo reálne, čo sa naozaj stalo.

iveta3867
12.06.2018

velice těžké čtení, z většiny pouhé konstatování faktů bez většího příběhu.. dočtou asi jen opravdoví fanoušci pána prstenů..

Miro.slav
09.03.2018

Ak sa vám čítal ťažko "Silmarillion", tak toto sa bude čítať ešte ťažšie. Ak sa vám čítal ťažko už samotný "Pán prsteňov", tak po tejto knihe radšej nesiahajte. Ak sa vám však ťažko čítal už "Hobbit", tak potom ste úplne na nesprávnej adrese. Pre všetkých ostatných je táto kniha možnosťou študovať transformáciu celého Tolkienovho mytologického sveta.

Mathrael
31.12.2017

Podobně jak Silmarillion, chápu, že ta roztroušenost k tomu patří. Ale přesto, raději čtu ucelené celky.
To nemění nic na tom, že jednotlivě jsou to prostě úžasná díla.