Húrinovy děti

Húrinovy děti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426/bmid_hurinovy-deti-l0x-426.png 4 1352 164

Pán prstenů série

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele. Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Children of Húrin , 2007

EmanuelBremi
26.10.2017 3 z 5

Příběh jako takový je výborný, ale byl podle mě dostatečně uveden v Silmarillionu. Investice do samostatné knihy se příliš nevyplatí. Pokud tedy někdo nečetl Silmarillion a stejně má chuť si tuto knihu přečíst, tak jen do toho, ale obeznámeným nedoporučuji.

Dyaebl
03.10.2017 5 z 5

Vylíčení nejdelšího příběhu z Quenty Silmarillionu. Vylíčení toho netragičtějšího příběhu člověka, jež je sužován krutým osudem, před kterým není úniku, ale přesto se Túrin Turambar tak moc snaží uniknout své kletbě, ačkoliv beznadějně. Vylíčení příběhu toho, jenž si vzal svou vlastní sestru. Vylíčení příběhu nejsilnějšího a nejhrdějšího Edain, co kdy žil. Vylíčení příběhu někoho, jenž se snažil zbavit svého jména, aby se zbavil i kletby, ale netušil, že kletba spočívá v něm, nikoli v jeho jméně...

Příběh tak dojemný a tak emotivní.
Příběh ve kterém spatříte skutečné Melkorovo zlo, jeho krutou a lstivou mysl...

Murysek
01.08.2017 4 z 5

Příběh mě zaujal v Silmarillionu, ta kratší verze byla o trochu lepší než celá kniha, ale i tak stojí určitě za přečtení.

puml
18.07.2017 5 z 5

Příběhy prvního a druhého věku patří k tomu nejlepšímu od Tolkiena. Ten zhuštěný styl, spousta jmen a příběhy jen zpola načrtnuté a často nedopovězené. Občas to může působit fragmentárně a neuceleně, ale to mě na tom právě fascinuje, ta slepá místa, ty dějové zkratky s minimem popisů, ta až antická tragika některých postav. To je pro mě to nejlepší z Tolkiena. Celý ten humbuk kolem Hobitů, Hobitína a Dna pytle mi přijde zbytečně zveličený a nelze to moc srovnávat s hutností a tragikou příběhů Silmarillionu a prvního a druhého věku. I když uznávám, že i Hobit a Pán prstenů mají své neodolatelné kouzlo. Doporučuji.

Čtení:
1. duben - květen 2012
2. červenec 2017

Archie
15.07.2017 3 z 5

Krasnou reci odvypraveny, smutny pribeh ze stare Stredozeme, z dob davno pred vznikem Spolecenstva. Kniha neni vypravena standardnim jazykem, pusobi spis jako stara povest, velika epika plna velkych cinu odprostenych od te bezne peny dnu. Presto, Tolkienum jazyk, autenticita jeho sveta i hrdinu, propracovanost spolu s dokreslenim znameho sveta Pana prstenu, nedava vetsi prostor nude, ackoliv se mohou Hurinovi deti zdat oproti spinavejsim a zivelnejsim kniham prilis sosne a chladne. Je to ale zvlastni krasa, ktera provazi kazdou stranku tragedie Hurinovych deti. Souboj s drakem Glaurungem pak potesi snad kazdeho, bez ohledu na sympatie k celkovemu pojeti. Stejne tak i nadherny prebal a ilustrace Allana Lee. Člověk, který utíká před tím, čeho se bojí, někdy shledá, že si k tomu jen zkrátil cestu..

damte
13.07.2017 5 z 5

D-O-K-O-N-A-L-É. Ze všech knih od Mistra je tahle ta nejlepší. Teskná a drsná epika, úžasná výprava do hloubek detailně vykreslené atmosféry, trágo jak má být, kniha protkaná zoufalou nadějí a prosolená slzami, Béowulf moderní éry, jen ještě velkolepější a ponurejší – to jsou Húrinovy děti. Spolu s ilustracemi od Leeho je považuji zatím za nejlepší literární dílo, co jsem četl. A kdo nečetl, nechť napraví.

Adelajda_4
13.07.2017 5 z 5

Existuje i jiná tvář Tolkiena, než ta, která napsala epické příběhy o Hobitovi a Pánovi prstenů. Tahle tvář je jiná a vytvořila tento velmi smutný příběh. Musím se přiznat, že právě tento příběh mě zasáhl mnohem víc, než již zmiňovaná slavnější díla.

Charlie119
08.07.2017 4 z 5

Nečetl jsem více než snad dvakrát a asi už ani číst nebudu. Je to smutný příběh. Moc člověka nepovzbudí.
Je ale pravda, že je to jeden z mála příběhů, který nemá šťastný konec. Když opomenu fragmenty Nedokončených příběhů, kde se podobné neveselé osudy najdou také.

Rudla333
07.07.2017 5 z 5

Pro mě asi nejlepší kniha od Tolkiena. Spíše než o nějaké epické fantasy se jedná o tragédii, je to zkrátka takový jiný Tolkien. Knihu ale určitě můžu doporučit, i když je to asi něco trochu jiného, než většina fanoušků Pána prstenů čeká.

Kniha by se ale určitě měla číst před Silmarillionem, jinak to moc nemá smysl.

DuncanIdaho
25.06.2017 5 z 5

Připadá mi to jako trochu jiný Tolkien, méně fantazie a více tragédie. Upřímně řečeno, tohle dílo je spíše tragédie jako od Shakespeara. Je to taková temná legenda z mítů nějakého národa. Konec je jasně Romeo a Julie. Je to napínavý a čtivý příběh. Je zde dobrý popis krajiny, historie a různých rodinných vztahů mezi elfy i lidmi. Komu nevadí ponuré smutné pozadí příběhu a tragický konec alá Shakespeare, tak tomu knihu doporučuji přečíst.

thera23
21.06.2017 5 z 5

Pan Tolkien nezklamal. Z počátku jsem se musela znova zorientovat v mapě a v rodokmenu, něco si připomenout ze Silmarilionu a pak to už jelo :-)... Často jsem nekontrolovaně skoro až vykřikovala, jak bych snad měla vliv na sudbu: "Nedělej to, prosíííím!!!... A ono se stalo..."

marek7722
05.06.2017 4 z 5

Něco jako z řeckého dramatu. Hlavní hrdina Túrin je chodící pohromou. Trvalo mi, než jsem si zvykl na jazyk jakým je kniha psaná a na množství názvů a jmen. Z knížek od Tolkiena za mě nejslabší,ale přesto obstojná.

Dacky94
05.05.2017 3 z 5

Čekal jsem, že se vyrovná Silmarillionu, a i-když nejsem zklamaný čekal jsem víc.

Mety15
29.04.2017 5 z 5

Super kniha. Doporučuji

lassse
24.04.2017 3 z 5

Pěkné rozšíření Tolkienovského světa, akorát na styl psaní jsem si musel zvyknout.

Galadwen
23.04.2017 4 z 5

Přečteno podruhé v rámci přípravy hudebního divadla... Pořád ještě si myslím, že Túrin by byl i bez Morgothovy kletby chodící katastrofa. Tady Temný pán věru neměl moc práce :-)

Selendra
16.04.2017 5 z 5

Moje první kniha od Tolkiena. Krásný a temný příběh. Pan Tolkien si vážně vyhrál, jak se jmény, se světem, se vším. Smekám.

Vampirosa
14.04.2017 3 z 5

Húronovy děti jsou napsány jistým stylem, na který si musím nějakou dobu zvykat, než ho zpracuji a mohu se soustředit na děj. Jelikož jsem v tomto světě mírně pokročilým znalcem, souvislosti jsem si k sobě neuměla moc pospojovat nebo jsem o nich dokonce ani nevěděla. Příběh se hemží mnoha jmény a názvy, ve kterých se mnoho čtenářů může ztratit a být možná i znechuceni jejich (doslova) zahlcením. Pokud si však odmyslíme tyto složitosti, příběh je sám o sobě velmi jednoduchý a nijak napínavý. Trochu mě mrzelo, že v podstatě nadpisy čtenáři okamžitě prozradí, co skrývá další kapitola a dočkat se tak nějakých překvapení je snad i nemožné.

Příběh pojednává o velmi smutném údělu Húrinových dětí, který sledujeme hlavně očima Túrina, který si prošel mnohým. Ačkoliv ho na bedrech tížila temná sudba, sám se mnohokrát zachoval pyšně, což jsem mu nedokázala odpustit. Jako malého jsem ho měla ráda, ale jako dospělý muž měl potřebu si masírovat svoje ego. Neříkám, že vždy se zachoval špatně. Však se proslavil mnoha hrdinskými činy! Ale jeho rozhodnutí ho dovedly, tak kam ho dovedly.

Závěrem bych tuto knížku snad ani tolik nedoporučovala. Raději sáhněte po Hobitovi, který je mnohem lepším a pozitivnějším čtivem. :)

PatSandor
06.02.2017 5 z 5

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.
Tento příběh je temný a smutný úplný opak Hobita.

HAL
26.01.2017 5 z 5

Nejlepší příběh jaký kdy Tolkien napsal.

draci elfové Středozem, Středozemě (Tolkien) skřeti

Autoři knihy